صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19
Like Tree50تشکر

موضوع: دوره‌ی عکاسی از طبیعت بی‌جان

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

پیش فرض دوره‌ی عکاسی از طبیعت بی‌جان

سلام!

من یه مدتی یه فکری تو سرم بود که امروز گفتم اگه دوستان علاقه‌مند باشن عملیش کنیم. ماجرا از این قراره که می‌تونیم اینجا با هم توی 15 تا پست درباره‌ی عکاسی از طبیعت بیجان صحبت کنیم :) من البته خودم خیلی خیلی کوچیکتر از این حرفها هستم که بخواهم جسارت کنم و مطلبی از خودم بگم؛ نه. این 15 پستی که در نظر دارم بر اساس ترکیب سه تا دوره‌ی معتبر عکاسی از طبیعت بیجان هست که من به شخصه یکیشون رو گذروندم و در تدریس یکی دیگشون شرکت داشتم و اون یکی رو هم اینقدر روش کار کردم که می‌تونم بگم برام یه جورایی درونی شده! همین. حالا هم قصد دارم چیزهایی که از بزرگان این ماجرا شنیدم رو برای دوستان بازگو کنم، البته اگه علاقه‌مند باشید.

قبل از اینکه تصمیم نهایی برای شروع بگیریم، چندتا نکته:

1- آموزش عکاسی به حتم باید عملی باشه، اینجا هم ما باید از امکانات سایت بهره بگیریم تا بتونیم یک ارتباط دو طرفه داشته باشیم. این به این معنیه که دوستانی که علاقه‌مندند شرکت داشته باشن می‌بایست حتماً عکس بگیرن و عکس ارسال کنن.

2- به هیچ وجه، به هیچ وجه، به هیچ وجه و بازهم تکرار می‌کنم به هیچ وجه به تجهیزات خاصی نیاز نیست. عکسها می‌تونه با دوربین موبایل هم باشه، دست شما می‌تونه کلی لرزیده باشه، لنزتون کثیف باشه، واید باشه، تله باشه! هر چیزی، هدف ما دیدن چیزهایی دیگه‌ای هست و همینکه شما امکان ثبت تصویر رو داشته باشید کافیه.

3- جدی می‌گم هیچ چیزی بیشتر از دوربین موبایل نیاز نیست. اما اگه خیلی وسواسی هستید داشتن یک سه پایه هم بد نیست اما اصلاً توی کار نهایی تاثیری نداره. تنها چیزی که من داشتنش رو لازم می‌دونم یه منبع نور خیلی ساده، مثل چراغ مطالعه یا همچین چیزیه که بتونید بالا، چپ یا راست و پشت یک میز یا تخته‌ای که به یک دیوار چسبیده نصبش کنید. همین! بهتره دیوار سفید باشه یا اگه می‌شه یک ملحفه‌ی سفید بچسبونید به دیوار. میز هم باید به این دیوار چسبیده باشه. ولی جدی، بدون تعارف، اینکه شما لنز 1-1000 یا فلش یک میلیون ژول! یا هرچیز دیگه‌ای دارید تاثیری در کیفیت این ماجرا نخواهد داشت. یک چراغ، یک دوربین دیجیتال (از هر نوعی) و یک میز که به یک دیوار (ترجیحاً سفید) چسبیده باشه برای کل این ماجرا کافیه.

4- دوره درباره‌ی عکاسی از طبیعت بی‌جان خواهد بود. هدف اصلی دوره آشنا کردن مخاطب با چیزی هست که به اون «ادبیات نور» می‌گیم. توی این دوره با اجسام شفاف، براق یا آینه‌ای کاری نداریم. سوژه‌ی ایده‌آل ما می‌تونه کوزه‌ و ظرف و گلدون سفالی باشه اما چون ممکنه در دسترس خیلی‌ها نباشه اینها می‌شه بجاشون از بطری شامپو و مایع ظرفشویی و نوشابه استفاده کرد.

6- ما روی یک Setup کار می‌کنیم و مدام تغییرش می‌دیم، پس اگه بتونید این میز و لامپ رو برای طول دوره سر جاش نگه‌دارید کارتون آسون‌تر می‌شه، ولی اگه نمی‌شه که هر دفعه می‌تونید ببرید و بیارید.

5- با توجه به همه‌ی عرایض بنده، دوستانی که مایل هستن ادامه بدیم، لطف کنن در پاسخ به این پست، یک پست بزنن و یک گلدون بزرگ (یا اگه نیست یه پارچ آب غیر شفاف یا براق، یا اگه نیست یک بطری مایع ظرفشویی) رو بچسبونن به دیوار و نور رو از بالا به این گلدون بتابونن و یک عکس از روبرو بگیرن، طوری که توی کادر چیزی جز گلدون و میز و دیوار دیده نشه و ارتفاع دوربین هم اونقدری پایین باشه که اگه کمی دوربین رو بالا‌تر ببریم بشه داخل گلدون رو دید. علی‌القاعده سایه‌ی عمده‌ای نخواهیم داشت در این عکس.

6- اینجا بحث رقابت نیست، نه رقابت رو کیفیت عکس از گلدون، نه رقابت روی تجهیزات استفاده شده، ما می‌خواهیم با هم دیگه چیدمان فرم‌های مختلف بی‌جان رو توی یک تصویر بررسی کنیم و ببینیم که چطور می‌شه این ترکیب رو زیبا و زیباتر کرد. پس خواهش می‌کنم، اگه علاقه‌مند به این موضوع هستید، بدون سخت‌گیری (شاید خود من اگه بودم تردید می‌کردم که بفرستم یا نه، اما خواهش می‌کنم شما تردید نکنید) با ساده‌ترین امکانات یک عکس بگیرید تا کار رو شروع کنیم. من نمی‌گم امکانات مهم هستن یا نمی‌گم که نیستن، مساله اینه که ما اینجا می‌خواهیم راجع به زیبایی فرم صحبت کنیم و Perfection در قسمتهای دیگه بحث ما نیست؛ پس یک عکس فلو، یک عکس نویز دار، یک عکس غیر شارپ، یک عکس بی‌کیفیت، یک عکس سیاه و سفید یا هر چیز دیگه‌ای که بتونه فرمی رو که شما دیدید به دیگران هم نشون بده برای این ماجرا کافیه. اگه تعداد عکسهای ارسالی به یه حد قابل قبولی برسه که ادامه می‌دیدم و وارد کل ماجرا می‌شیم و گرنه که این پست رو حذف می‌کنیم و حداقل من یکی از شر این ایده‌ی کذایی خلاص می‌شم!

7- راستی! توی گلدون گل نباشه‌ها!

هر فرمایشی در این زمینه داشتید در خدمت هستم.

ممنونم.
    M.R.Shahbazi، nmroshan، Arash و 17 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه!
    [EYES] [576 Megapixel Retina] [2 x Natural 22.3mm F3.2] [ISO 1 -800]

كاربر بسیار فعال ajjadesa آواتار ها
    تشکر کرده
    2486

پیش فرض پاسخ: دوره‌ی عکاسی از طبیعت بی‌جان

ممنون کاوه جان از ایجاد همچین تاپیکی من تا اخرش هستم باهات
    سجاد عبدالهی
    Canon EOS 5D Mark II/Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM/Canon EF 50mm f/1.4 USM /Canon EF 180mm f/3.5 L USM Macro /Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 EX DG

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط ajjadesa نمایش پست ها
    ممنون کاوه جان از ایجاد همچین تاپیکی من تا اخرش هستم باهات
    سجاد جان متشکرم.

سجاد عزیز قول دادند که عکس خودشون رو بفرستن. بقیه دوستان هم اگه علاقه‌مند هستند، لطف کنن و عکسها رو بفرستن بی‌نهایت ممنون می‌شم.

برای اینکه یخ این موضوع بشکنه، من خودم یه عکس می‌فرستم. همون چیزیه که برای شروع می‌تونه مفید باشه و من درخواست کرده بودم. این با یک چراغ ساده (و می‌بینید که وایت بالانسش ایراد دارد، ولی اصلاً مهم نیست!) گرفته شده. تنها مشکلش برای کار ما این است که جای یک کوزه یا گلدان دو تا در تصویر هست که برای شروع ما به یک کوزه احتیاج داریم.

ممنونم و منتظرم :)
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    AliMohammadi، mreza1001 و M. Beyrami تشکر می‌کنند.
    کاوه!

تشکر کرده
    2486

کاوه جان شرمنده دیر شد (من حواسم به نور نبود نور اتاق را هر کاری کردم زیاد تاریک نشود که سایه قشنگ معلوم بشه به بزرگی خودت ببخش حالا شب هم اگه وقت کردم حتما یه عکس میگرم میزارم
    سجاد عبدالهی
    Canon EOS 5D Mark II/Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM/Canon EF 50mm f/1.4 USM /Canon EF 180mm f/3.5 L USM Macro /Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 EX DG

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط ajjadesa نمایش پست ها
    کاوه جان شرمنده دیر شد (من حواسم به نور نبود نور اتاق را هر کاری کردم زیاد تاریک نشود که سایه قشنگ معلوم بشه به بزرگی خودت ببخش حالا شب هم اگه وقت کردم حتما یه عکس میگرم میزارم
    ممنونم سجاد جان، عکس خوبی است و مناسب کار ما. نور و سایه‌هم الآن مناسب هستند اما حدس می‌زنم روی عکس کار کرده باشی چون لبه‌ی بالایی کوزه به ظاهر دست خورده می‌رسد (شاید هم Over شده؟) نه اینکه اشکالی داشته باشد ولی منظورم این است که نیازی به اینکه برای اصلاح کارها وقتی بگذاری نیست. هدف آشنایی با فرم است و بقیه چیزها تا وقتی فرم زا آزار ندهند اهمیتی ندارند. برای عکس بعدی -که اگر دوستان دیگری هم لطف کنند و در این ماجرا شرکت کنند به زودی آن را خواهیم گرفت- سعی کن دوربین را کمی بالاتر از چیزی که الآن هست تنظیم کنی و در ضمن سطح بیشتری از جلوی میز را، همانطور که در عکس نمونه‌ی بنده هست، نمایش بده. فعلاً قرار است این کوزه سرجایش باشد و ما جلوی آن چیزهایی بچینیم.

بازهم متشکرم، دوستان دیگر، خواهش می‌کنم اگر علاقه‌مندید عکس بفرستید.
    eksir تشکر می‌کند.
    کاوه!

تشکر کرده
    2486

ممنونم سجاد جان، عکس خوبی است و مناسب کار ما. نور و سایه‌هم الآن مناسب هستند اما حدس می‌زنم روی عکس کار کرده باشی چون لبه‌ی بالایی کوزه به ظاهر دست خورده می‌رسد (شاید هم Over شده؟)
    خواهش میکنم عزیز
    من دست کاری نکردم فقط با این برنامه XnView که مال دیدن عکس هست این دوتا تنظیم اتو را زدم

از دفعه بعد سعی میکنم هیچ کاری نکنم عکس را
    سجاد عبدالهی

Forum Administrator Kholeno آواتار ها
    تشکر کرده
    4056

آقا کاوه این هم مقش ما!!!

پی نوشت: ببخشید دیشب مشکلی به وجود آمد عکس من آپلود نشد
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    ویرایش توسط Kholeno : Tuesday 17 July 2007 در ساعت 10:49
    kakooch تشکر می‌کند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

پیش فرض جلسه‌ی دوم، نور ظهر

سلام،
    به ظاهر بیشتر از دو نفر علاقه‌مند وجود نداره، من حدس می‌زدم دوستان بیشتری شرکت کنند :) از این دو یار گرانقدر هم تشکر می‌کنم بخاطر زحمتی که کشیدن.

به هر ترتیب، با همین دو نفر ادامه می‌دیم.

اول، از همه‌ی دوستان خواهش می‌کنم که فضای جلوی کوزه رو خالی نگه دارند، خود کوزه سوژه‌ی ما نیست و قراره که محیط کار و فعالیت ما رو شکل بده، پس کوزه به دیوار می‌چسبه و ما همه چیزهایی رو که می‌خواهیم جلوی اون می‌چینیم. یک چیزی شبیه اون عکسی که ارسال کردم می‌تونه دست رو بازتر بگذاره.

دوم، این نوری که الآن استفاده می‌کنیم بی‌نهایت به نور ظهر شبیه هستش، نوری که به طور عمود از بالا می‌تابه و در واقع هیچ سایه‌ی مشخصی رو برای ما باقی نمی‌گذاره.

سوم، سایه توی عکس، که به ذات محصولیه مخالف زمان و زمان توش جریان نداره و ثبت و ساکن‌سازی یک یا چند لحظه‌است برای ابد، در واقع نقش عریان کردن و نشون دادن هویت سوژه رو بازی می‌کنه. توی این نوردهی سوژه‌ی ما هویتی نداره.

چهارم، برای عکس بعدی، بدون دستکاری نور (و البته با اصلاح کادر اون‌طوری که بالاتر عرض کردم) یک کوزه یا گلدونِ بدون گلِ کوچیکتر یا چیزی با Shape مشابه رو (که مطابق معمول شفاف یا براق نباشه) به کادر اضافه کنید و هر جایی که صلاح می‌دونید بگذاریدش، همه چیز قابل قبول است به شرطی که عکس را از همان زاویه قبلی بگیرید (و البته هر دو اگر لطف کنید، دوربین را کمی بالاتر ببرید) و شی دوم را به گونه‌ای در کادر قرار دهید که تمام آن در عکس مشخص باشد.

پنجم، به عنوان Hint عرض می‌کنم، موقع عکاسی به خاطر داشته باشید، هر دو کوزه‌ی شما مات هستند، هر دو کوزه‌ی شما ساخته‌ی دست بشر هستند و هر دو کوزه‌ی شما اشیایی هستند که انسان با کار روی عنصری کوچکتر خلق کرده‌است، فراموش نکنید که اینها از خاک خلق شده‌اند. پس شد، ساخته‌ی دست بشر، ساخته‌ی اندیشه‌ی بشر و حاصل نیاز بشر.

ششم، و در ادامه، هر دو سخت و در عین حال شکننده هستند.

هفتم، شاید فکر می‌کنید که دانستن آنچه گفته شد در چیدن کوزه‌ی دوم اثری نخواهد داشت، نظری ندارم :) فقط خواهش می‌کنم موقع چیدن و موقع چکاندن شاتر، همه‌ی موارد بالا را در ذهن داشته باشید.

هشتم، کوزه‌ی دوم را هر کجا که فکر می‌کنید زیباتر است بگذارید، هر کجا که دوست دارید. تمنا می‌کنم به هیچ‌یک از اصول کادربندی که در کتابها خوانده‌اید توجه نکنید، حلزون طلایی و مارپیچ رویایی و مستطیل جادویی و قانون یک سوم و یک دوم و اینها را همه فراموش کنید، اینها اصلاً وجود خارجی ندارند. هر جایی که قلبتان حکم می‌کند آنجا بهتر است و هر جایی که فکر می‌کنید کادر را ارتقا می‌دهد و کار را زیباتر می‌کند، آنجا جایی است که باید کوزه دوم رو بگذارید. جای کوزه‌ی اول در وسط کادر ثابت است.

نهم، در عکسی که من فرستادم کوزه‌ی دوم درست وسط است، عکس من خوب نیست ولی این به این معنی نیست که نباید کوزه را وسط بگذارید و یا باید آن را وسط بگذارید. آقاجان! تمنا می‌کنم هر کجا که صلاح می‌دانید، ولی بدون توجه به هر عکس مشابه یا تئوری مرتبط! که خوانده‌اید کوزه‌ی دوم را در کادر قرار دهید.

دهم، کاملاً درونی! بدون توجه به آنچه که خوانده‌اید. فقط یادتان باشد، جسم سخت، شکننده، از جنس خاک، ساخته‌ی دست بشر و برای رفع یک نیاز بشر.

منتظرم و ممنونم.
    موفق باشید.
    Persian، Kaveh Ghobadi، AliMohammadi و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه!

كاربر همراه AliMohammadi آواتار ها
    تشکر کرده
    1567

سلام...
    آقا كاوه عزيز...به شما قول ميدهم كه بسيار خواننده دارد. مثل خود من، ولي باور كنيد موبايلم هم دوربين ندارد كه در تاپيك شركت كنم...
    از شما خواهش مينكم اين تاپيك را كامل كنيد...با تشكر از شما و سجاد جان...
    M. Beyrami تشکر می‌کند.
    علی محمدی

تشکر کرده
    2486

کاوه جان ممنون همون طور که گفتم من تا اخر کار هستم باهات فقط همون طور که اکثر بچه ها میدونن من امشب یا فردا میرم مسافرت اگه مشکلی نیست من بعد از اینکه از مسافرت اومدم این کار را بکنم (الان انقدر کار ریخته سرم که نمی تونم الان )اما من دوربین هم راهم هست تو مسافرت به اینترنت هم دسترسی دارم اگه بخوای من به احتمال زیاد بتونم اونجا این کار را انجام بدم اما با این تفوات که این سوژه قبلی را ندارم اونجا (مگر اینکه ورش دارم ببرم)
    سجاد عبدالهی

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین