نمایش نتایج : از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: نورسنجی استودیو

كاربر همراه Ali Shaterian آواتار ها
    تشکر کرده
    508

پیش فرض نورسنجی استودیو

با سلام وخسته نباشید خواهشمندم در صورت امکان مرا راهنمایی کنید.
    به تازگی ست فلاش استودیو تهیه کردم و مشکل نورسنجی با دوربین آنالوگ کانن 300V دارم. لازم به ذکر است که مدل فلاشها JTL می باشد.( به قدرت 160 ژول ) سیم سینک را به آداپتور متصل نمودم و به Hot Shoe دوربین اتصال دادم، با هر بار زدن شاتر فلاش ها هم کار می کنند ولی نمی دانم سرعت شاتر و عدد دیافراگم را چگونه تنظیم کنم که تصویر ثبت شده بیش از حد یا کمتر از حد نور نبیند. آیا لازم است نورسنج داشته باشم ؟ دوم اینکه فاصله سافت باکس و چتر تا سوژه چه اندازه باشد؟
    باتشکر

كاربر همراه
    تشکر کرده
    16

پیش فرض پاسخ: نورسنجی استودیو

تا آقای محبی و دیگر دوستان آتلیه دار نیامدند من یکی دو مورد رو بگم تا شاید با آزمون خطا خودتون بتونید کاری از پیش ببرید.

وقتی با فلاش در محیط تاریک آتلیه کار می کنید دیگه تفاوتی نداره سرعت شاتر شما 1ثانیه باشه یا 500/1 ثانیه چون نوردهی تنها در زمانی که فلاش تخلیه می شه انجام می گیره (البته حداکثر سرعت همزمانی فلاش با شاتر در دوربینهای مختلف متفاوته که بالاترین اونها 500/1ثانیه دراختیار نیکون دی70 هست)

حالا شما باید با توجه به راهنمایی که با فلاش عرضه می شه دیافراگم رو بر حسب فاصله فلاش با سوژه تنظیم کنید مثلن طبق اون جدول شما در ایزوی 100 در فاصله ی سه متری باید دیافراگم را روی 8 تنظیم کنید. اگر اشتباه نکنم شما با این محاسبه در واقع گایدنامبر فلاش رو بدست آوردید.
    M.Behtash

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

بهتاش جان كدوم جدول؟ گايد نامبر؟ چيزي به اسم گايد نامبر براي فلاش هاي استوديويي وجود نداره.
    فاصله سه متري از فلاش؟ خوب ديگه چرا فلاش استوديويي بخريم. اين همه سافت باكس ميخريم نورمون ديفيوز بشه، بعد ببريمش سه متري نورش رو خراب كنيم؟
    ویرایش توسط Amir Mohebi : Monday 15 May 2006 در ساعت 19:00
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

كاربر همراه
    تشکر کرده
    16

امیرجان، اگر تیغم زنی دستت نگیرم!

گویا به قدرت و اندازه گیری مقدار نور لازم فلاش در آتلیه چیز دیگه ای غیر از گایدنامبر می گویند. بهرحال خوشحال می شم اطلاعاتی در این ضمینه در اختیارمون بگذارید.
    M.Behtash

كاربر بسیار فعال Pooriya_Online آواتار ها
    تشکر کرده
    183

ولی من گایدنامبری با فلش استودیو ندیدم...
    منم موندم چه کنم؟ راهی غیر از فلش متر نیست؟

تشکر کرده
    508

با سلام و تشکر از اینکه به عرایضم توجه نمودید.
    لازم به ذکر است که در کاتالوگ فلاشها به گاید نامبر 120 اشاره شده که برای Iso 100 می باشد. و طبق تعریف که حاصلضرب فاصله در دیافراگم برابر با این عدد می باشد نتیجه می گیریم برای دیاف 8 باید فاصله 15 متر باشد که توجیه عقلانی ندارد. البته فکر کنم اگر قدرت فلاشها چند استپ کم شود فاصله کمتری نیاز باشد که در این صورت نور فلاش کمتر خواهد شد که مد نظر نمی باشد. در صورت داشتن فلاش متر پاسخ مناسبی می گیرم که در حال حاضر تهیه آن برایم امکان پذیر نیست. البته به روش آزمون سعی وخطا تعدادی تصویر ثبت کردم که بعضی از آنها مورد قبول می باشد ولی شرایط فقط برای محیط خاص می باشد و با تغییر منابع نور همه چیز به هم می خورد و باید تا ابد هرچه قدر حقوق می گیرم پول ظهور و چاپ بدهم تا اینکه از رو بروم و بی خیال قضیه شوم.

كاربر همراه kamikam آواتار ها
    تشکر کرده
    0

کجا هستند دوستان و اساتیدی که میگفتند آی دیجیتال بده ! جیزه ! اصلا به چه درد میخوره ؟ فقط آنالوگ .... ؟

از بحث خارج نشیم ...
    دوست عزیز علی جان ... به عنوان اولین سوال : آیا امکان تهیه دوربین دیجیتال برای شما هست یا نه ؟؟
    Kambiz akhbari : http://www.kamikam.com
    Nikon D70] -Lens: AF-S NIKKOR 18-70 1:3.5-4.5G ED]
    Panasonic FZ20 - Sony Cybershot F 717 - 3 Studio Flash ( Alton ) with softbox ) - Lowepro Case EX 140 - Tripod : SLIK U 9800

تشکر کرده
    508

آقا کامبیز سلام
    فعلا" در حال حاضر امکان تهیه دوربین دیجیتال رو ندارم . زندگی متاهلی و کارمندی امکان هزینه کردن رو در خیلی از جاها از آدم می گیره ، تصمیم داشتم امکانات ظهور رو در منزل مهیا کنم ، بعد یک اسکنر حرفه ای نگاتیف تهیه کنم . هزینه های این دو اگر بخواهد فلاش متر هم به آن اضافه شود فکر می کنم مبلغ قابل توجه ای می شود که کمک به خرید دوربین دیجیتال می شود. به زودی تصمیم دارم دوربین دیجیتال تهیه کنم. میدونی کامبیز جان عکاسی یک جور عشقه برای رسیدن به هر عشقی باید بهای آنرا پرداخت. عکاسی آنالوگ یک جورایی خوبه به شرط اینکه تمامی امکانات آنرا داشته باشی ولی باتوجه به روند رو به رشد دیجیتالی فکر کنم نسل آینده به آنالوگ نگاهی غریب داشته باشند و عملا" فراموش شود. عملا" بی خیال کار استودیو شدم تا روزی که بتوانم از امکانات استودیوی خود آن طور که می خواهم استفاده کنم.

كاربر همراه kamikam آواتار ها
    تشکر کرده
    0

علی عزیز کاملا حق با شماست ... همه ما به طریقی با این مشکل درگیر هستیم ... بهتون به عنوان یه تازه کار تو این صنعت و هنر که چند سالیه کار عکاسی صنعتی انجام میدم پیشنهاد میکنم هرطور شده به جای خرج های جانبی به فکر تهیه دوربین دیجیتال باشید که از هزینه های آینده شما به شدت کم خواهد کرد ....

در مورد فلاش متر برای عکاسی آنالوگ متاسفانه چون از آنالوگ سر رشته ای ندارم نمیتونم کمکی بکنم ... در این مورد امیر و آرش عزیز متیونن به شما کمک کنن ... موفق باشین
    Kambiz akhbari : http://www.kamikam.com
    Nikon D70] -Lens: AF-S NIKKOR 18-70 1:3.5-4.5G ED]
    Panasonic FZ20 - Sony Cybershot F 717 - 3 Studio Flash ( Alton ) with softbox ) - Lowepro Case EX 140 - Tripod : SLIK U 9800