صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 33
Like Tree41تشکر

موضوع: Horizontal & Vertical Resolution

كاربر جديد Black آواتار ها
    تشکر کرده
    3

پیش فرض Horizontal & Vertical Resolution

Horizontal & Vertical Resolution که در مشخصات عکس به چشم میاد چیست؟ و به چه معناست؟

كاربر آشنا amir5831 آواتار ها
    تشکر کرده
    18

پیش فرض پاسخ: Horizontal & Vertical Resolution

گمان میکنم منظور شما از آن X & Y resolution است که این برای ارسال اطلاعات به چاپگر به کار میرود. مثلا 300 در 300 نقطه در اینچ مربع به این معنی است که در ارتفاع و عرض 2.56 سانتیمتر 300 ضبدر 300 نقطه اطلاعت به چاپگر ارسال میشود که به عبارتی 90000 یا نود هزار نقطه در هر اینچ مربعی.

شاید هم منظورتان طول و عرض تصویر باشد که خوب اندازه افقی و عمودی آن است برای مثال تصویر ممکن است از 3000 نقطه افقی و 2000 نقطه عمودی ساخته شده یاشد که به عبارتی این تصویر را درای وضوح 6 ملیون پیکسل میدانند.

امیداوارم پاسخ درست باشد
    Black تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط amir5831 نمایش پست ها
    گمان میکنم منظور شما از آن X & Y resolution است که این برای ارسال اطلاعات به چاپگر به کار میرود. مثلا 300 در 300 نقطه در اینچ مربع به این معنی است که در ارتفاع و عرض 2.56 سانتیمتر 300 ضبدر 300 نقطه اطلاعت به چاپگر ارسال میشود که به عبارتی 90000 یا نود هزار نقطه در هر اینچ مربعی.

شاید هم منظورتان طول و عرض تصویر باشد که خوب اندازه افقی و عمودی آن است برای مثال تصویر ممکن است از 3000 نقطه افقی و 2000 نقطه عمودی ساخته شده یاشد که به عبارتی این تصویر را درای وضوح 6 ملیون پیکسل میدانند.

امیداوارم پاسخ درست باشد
    نه دوست عزیز، منظور من دقیقا همان X & Y resolution است.
    حالا که مشخص شد به چه کار میان ممنون میشم اگر توضیح بدین چرا و چطور این اعداد در عکس های مختلف با هم متفاوت هستند!
    من دو عکس از یک دوربین (400D) دارم که هر کدام X & Y resolution متفاوتی نسبت به هم دارند! یکی 1/240 و دیگری 1/72 چرا؟
    و آیا resolution بالاتر نشان از کیفیت بهتر عکس است؟ (که فکر میکنم اینطور باشه)

كاربر ويژه infinity آواتار ها
    تشکر کرده
    4379

آیا resolution بالاتر نشان از کیفیت بهتر عکس است؟
    روی کاغذ؟ بله
    مقدار پیش فرضی که برای فایل عکس قرار داده اند؟ خیر

>>> من خیلی روی این مطلب تاکید کرده ام که Resolution فقط هنگام چاپ یا نمایش مفهوم پیدا می کند.

>>> آنچه مهم است تعداد نقاط تصویر است، که مفهومی است همسایۀ رزولوشن نه برابر با آن.

>>> دوربینهای دیجیتال در شرایط متفاوت و با پیش فرض های متفاوت رزولوشن پیش فرضی را برای نمایش یا چاپ عکس خود در نظر می گیرند.

>>> وقتی 90،000 نقطه را در مساحت یک اینچ مربع چاپ کردید رزولوشن 300 نقطه در اینچ است. (بله دقیقا 300 . واحد DPI بر خط است نه بر مربع! ) و وقتی همان 90،000 نقطه را در مساحت یک چهارم اینچ مربع چاپ کردید رزولوشن 600 نقطه در اینچ خواهد شد.
    Kaveh Ghobadi، vargha و Saeed.gh.sh تشکر می‌کنند.
    هادی هژیرآذر

تشکر کرده
    3

پاسخ دو سوال اولم رو كسی میتونه بده؟

كاربر ويژه infinity آواتار ها
    تشکر کرده
    4379

نقل قول نوشته اصلی توسط Black نمایش پست ها
    پاسخ دو سوال اولم رو كسی میتونه بده؟
    اگر به پاسخ بنده دقت کنید، پاسخ تمام سوالات شماست.
    واژه و مفهوم رزولوشن برای فایلی که دوربین دیجیتال درست می کند، معنی ندارد. وقتی عرض میکنم بی معنی است منظورم این است که این پارامتر یکی از مولفه های ارزیابی تصویر نیست. (مثل تعداد نقاط یا وضعیت نوردهی)

اگر رزولوشن افقی در اینچ-خط (نه مربع) با رزولوشن عمودی در اینچ-خط نابرابر باشد، نتیجه اش مستطیل بودن پیکسل ها است و نه مربع بودن آنها. این مورد را من فقط درباره پرینتر ها دیده ام که آنهم روی نازل مربع است (دایره ای محصور در مربع) و هنگام پیمایش و جوهر ریزی روی هم (OverLap) نسبت رزولوشن افقی و عمودی تغییر می کند.
    هر دوربین دیجیتالی که دیده ام همیشه رزولوشن افقی و عمودی ثبت شده در Exif با یکدیگر برابر بوده.

ببینید...

می توان تصویری حاصل از یک بک دیجیتال 22 مگاپیکسلی را آنچنان بزرگ چاپ کرد که رزولوشن آن 1 پیکسل در اینچ باشد! (گمانم کاغذی به مساحت 4 برابر یک زمین فوتبال بخواهد) و می تواند در Exif آن رزولوشن افقی و عمودی برابر 1DPI باشد. خب که چی ؟! بگوییم تصویری بی کیفیت است ؟

دوربین های دیجیتال وقتی در مود های خاصی از فرمت و سایز تصویر قرار دارند، رزولوشن پیش فرضی برای چاپ انتخاب می کنند. به چکار آید ؟ اصلا نباشه چی میشه ؟ .... نمیدونم ! احتمالا برای افراد مبتدی است که دوربین را صاف به پرینتر وصل می کنند. با شاید میخواهد بگوید بزرگترین سایز چاپ با رزولوشن مناسب به نظر ما این است . و مانند آن ....
    Saeed.gh.sh و kiavash تشکر می‌کنند.
    هادی هژیرآذر

تشکر کرده
    3

منظور من از resolution در سوال آخر X & Y resolution یا به عبارتی Horizontal & Vertical Resolution بود نه رزولوشن عکس!
    بهتر اینطور بگم، من دو عکس از دوربین 400D Canon با رزولوشن 10 مگاپیكسل دارم (هر دو عكس 10MP) ولی با
    X & Y resolution متفاوت! (یکی 1/240 و دیگری 1/72 )
    برای اینكه بهتر منظور من رو بفهمید پیشنهاد میكنم روی یكی از عكسهای موجود در كامپیوترتان راست كلیك و گزینه Properties رو انتخاب و روی دگمه Advanced از شاخه Summary كلیك كنید! اونجا میتونید مقدار
    Horizontal & Vertical Resolution عكس رو ببینید...
    حالا این مقدار رو با چند عكس كه با دوربینهای متفاوتی گرفته شدن مقایسه كنید؛ چی دستگیرتون میشه؟!
    اونچه مشخصه اینكه مقدار Horizontal & Vertical Resolution عكسها با هم یكی نیستند، تا اینجا مشكلی نیست! چون میگیم اساس كار دوربینها یكی نیست.
    مشكل از زمانی شروع شد كه من 2 عكس با رزولوشن برابر كه با یك دوربین گرفته شده بودن مواجه شدم!!!
    دوربین بنده 400D هستش و مقدار Horizontal & Vertical Resolution عكسهایی كه تا حالا باهاش گرفتم همگی
    72 بوده.
    ولی من عكسی در اختیارم هست كه با یه 400D دیگه گرفته شده ولی مقدار Horizontal & Vertical Resolution اون 240 هستش!!!
    سوال اصلی من اینه:

×××من چطور میتونم با دوربین خودم عكسهایی با Horizontal & Vertical رزولوشن 240dpi یا بیشتر بگیرم ؟؟؟ ×××

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

1- احتمالا آن رزولوشن 240 مربوط به فایلی بوده است که از یک فایل RAW تهیه شده است. چون خروجی پیش فرض مبدل ACR برابر 240 است.

2- اینکه با دوربینتان چطور می‌شود با رزولوشن های مختلف چاپی DPI عکس گرفت را نمیدانم و احتمالا هم راهی وجود ندارد؛ ولی انچه که میدانم این است که این مساله اصلا و ابدا مهم نیست.

همانطور که گفته شد اینها تعیین کننده سایز و رزولوشن چاپ هستند. هیچ تاثیری در کیفیت نمایش عکس ندارند و براحتی در قسمت image size ( با برداشتن چک مارک resample image ) قابل تغییر به اندازه دلخواه شما هستند.
    ویرایش توسط nmroshan : Wednesday 8 August 2007 در ساعت 17:30 دلیل: اصلاح غلط املایی
    hkhaghani تشکر می‌کند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    3

از همه دوستانی كه در این بحث شركت كردند ممنونم اطلاعات بسیار خوبی دادید!

كاربر آشنا ali.saremi آواتار ها
    تشکر کرده
    121

سلام
    سوال:
    1- Resolution در یک فایل RAW قبل از پردازش توسط یک مبدل مثل ACR چه معنایی داره؟ و اگه هست برای یک دوربین مثل D90 یا یک فول فریم متفاوته و چنده؟
    2-چرا مبدل ACR یا Lightroom هنگام گرفتن خروجی Resolution را 240 در نظر می گیرند اما خود دوربین ها وقتی jpg عکس می گیرند Resolution را 300 در نظر می گیرند؟
    وب سایت شخصی من http://www.ali-saremi.com/

صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین