نمایش نتایج : از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
Like Tree18تشکر
  • 2 Post By Farzam53
  • 4 Post By QashQai
  • 2 Post By Farzam53
  • 5 Post By Kaveh Ghobadi
  • 5 Post By Amir Mohebi

موضوع: دقت اتوفوکوس

كاربر همراه
    تشکر کرده
    211

پیش فرض دقت اتوفوکوس

سلام
    قدیمترها اتوفوکوس دوربینها از طریق فاصله سنجی اولتراسونیک انجام میشد. اگر اشتباه نکنم این وسط یک پردازنده کوچک حرکت لنز را محاسبه و فوکوس را انجام میداد.
    اما این همیشه برای من سوال بوده که در لنز دوربینهای دیجیتال این مسئله به همان صورت انجام میشود؟ یا مکانیسم دیگری.
    از طرف دیگر دقت عمل سیستم روبوتیک که اتوفوکوس دوربینها هم نوعی از آن است(ترکیب مدار منطقی قضاوت کننده و فرمانده و سیستم مکانیکی عمل گر) بستگی به 1- واحد پردازشگر و 2- دقت و قابلیت اجرای فرمان توسط سیستم مکانیکی دارد.این مسئله در خصوص پلاترهای قدیمی (فرهادعزیز حتما به یاد دارد)که قلم را برمیداشتند و ترسیم انجام میداد،کاملاً قابل درک بود.
    سوال اینجاست آیا با توجه به موارد بالا دقت اتوفوکوس لنزهای مختلف (یا دوربینهای مختلف)با هم متفاوت است؟ این موضوع بستگی به چه عواملی دارد؟با پیشرفت تراشه های پردازشگر دوربینها آیا دقت اتوفوکوس هم بالاتر میرود؟
    آیا دقت فوکوس دستی(جز در موارد خاص مثل شیر در قفس:::big grin:::) بهتر انجام میشود یا با فوکوس دستی؟
    ممنون از دوستانی که در بحث شرکت کرده و راهنمایئ بفرمایند.
    Pouyashariat61 و Saeed.gh.sh تشکر می‌کنند.
    فرزام

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

پیش فرض پاسخ: دقت اتوفوکوس

فرزام عزیز سلام: نمیدونم قبلا تاپیکی در باره این موضوع بوده یا نه.....ولی شاید به ساده ترین شکلی که بشه این مورد رو اشاره داشت این باشه

Auto Focus Systems
    There are many auto focus systems built into cameras and camcorders. Conceptually, they share the same fundamentals. The following is such a scheme. The camera lens projects the image onto the image sensor, the AF module retrieves a portion of the image for the CPU to process the contrast information, and the CPU activates the auto focus motor to move the lens for focusing based on the processing result. This process repeats until the subject is accurately focused on.

[IMG]http://www.*******.info/files/sevj2a31pk57wmjlwqxz.jpg[/IMG]

There have been many auto focus methods proposed, developed, used, and discarded in the past four decades. Currently, the two most popular ones are the contrast detection method and the phase detection method. The former has been superceded by the latter; however, it is being used in many consumer level digital cameras

واقعیت اینه فرزام جان این بحث رو اگر بخواهیم دقیق شویم پیچیده تر از این حرفهاست. من مطالبی رو جمع آوری کردم برای مطالعه در فرصت مقتضی هنوز وقت ترجمه و استنباط دقیق از این مکانیزم رو پیدا نکردم.

جالبه یک همچین متدی هم دقیقا روی اتووایت بالانس و میزان نوردهی اتفاق میوفته......

در آخر اینکه من اطلاعات روی این موضوع در حد اطلاعات عمومی است. اگر که بحث ادامه پیدا کرد منهم مثل شما از صحبت دوستان استفاده لازم را خواهم برد

ارادتمند
    Simaei، Farzam53، Pouyashariat61 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    211

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    فرزام عزیز سلام: نمیدونم قبلا تاپیکی در باره این موضوع بوده یا نه.....ولی شاید به ساده ترین شکلی که بشه این مورد رو اشاره داشت این باشه

Auto Focus Systems
    There are many auto focus systems built into cameras and camcorders. Conceptually, they share the same fundamentals. The following is such a scheme. The camera lens projects the image onto the image sensor, the AF module retrieves a portion of the image for the CPU to process the contrast information, and the CPU activates the auto focus motor to move the lens for focusing based on the processing result. This process repeats until the subject is accurately focused on.

[IMG]http://www.*******.info/files/sevj2a31pk57wmjlwqxz.jpg[/IMG]

There have been many auto focus methods proposed, developed, used, and discarded in the past four decades. Currently, the two most popular ones are the contrast detection method and the phase detection method. The former has been superceded by the latter; however, it is being used in many consumer level digital cameras

واقعیت اینه فرزام جان این بحث رو اگر بخواهیم دقیق شویم پیچیده تر از این حرفهاست. من مطالبی رو جمع آوری کردم برای مطالعه در فرصت مقتضی هنوز وقت ترجمه و استنباط دقیق از این مکانیزم رو پیدا نکردم.

جالبه یک همچین متدی هم دقیقا روی اتووایت بالانس و میزان نوردهی اتفاق میوفته......

در آخر اینکه من اطلاعات روی این موضوع در حد اطلاعات عمومی است. اگر که بحث ادامه پیدا کرد منهم مثل شما از صحبت دوستان استفاده لازم را خواهم برد

ارادتمند
    سلام
    افشین عزیز
    ممنون از راهنمائی شما.
    البته سر در آوردن از موضوعی که در محدوده High Techقرار میگیرد،برای ما صنف عکاس آماتور نه به درد دنیا میخورد نه آخرت.
    ولی موضوعی که در رویو هائی که من تا به حال دیده ام به آن اشاره نشده همین موضوع است.
    فوکوس دقیق و 100% به لحاظ عملی غیر قابل دسترسی است و فوکوس دقیقتر در پرتره که به صورت تک نقطه انتخابی انجام میشود،هرچه دقیقتر باشد حداقل رنج پست پروسس را کم میکند. ظاهراً در این موضوع بین لنزهای مختلف و دوربینهای مختلف تفاوت هست.چرا و چه تفاوتی
    DELL و Pouyashariat61 تشکر می‌کنند.
    فرزام

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

خوب داشتن موتور فوکوس داخلی ( در لنز ) سرعت فوکوس را بالاتر می برد.

همین طور وقتی موتور فوکوس در بدنه باشد نوع و سرعت و دقت آن متفاوت است.مثل دوربین های D2X نیکون که دارای موتور های بسیار سریع و پیشرفته هستندو یقینا با موتور دوربینی مثل D70 تفاوت اساسی دارد.

همین طور تعداد نقاط فوکوس و نحوه فوکوس ( در برند ها مختلف متفاوت است ) در دقت و کیفیت و سرعت فوکوس بی تاثیر نیست.

بسیاری از برند ها ( مثل نیکون ) از روش های اختصاصی استفاده می کنند.

به نظر اگر این مقاله را مطالعه کنید پاسخ بسیاری از سوالاتتان را پیدا کنید.

متاسفانه بنده زیاد به زبان انگلیسی تسلط ندارم اما تا حدودی با نحوه فوکوس در دوربین های نیکون آشنا شدم..

http://nikon.com/about/technology/co.../caf/index.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Autofocus
    Khoramyar، Farzam53، MZITech و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560
    Persian، Kaveh Ghobadi، Farzam53 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]