نمایش نتایج : از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
Like Tree9تشکر
  • 9 Post By امیر یاری

موضوع: کلوین نور

كاربر همراه amirmisagh آواتار ها
    تشکر کرده
    659

پیش فرض کلوین نور

سلام
    عزیزان ، من راجع به مفهوم کلوین نور و درجه ی حرارت نورها کمی مشکل دارم.
    اگر تعریف کلوین ، درجه ی حرارت رنگ نور است ( color Temperature ) پس چطور میشود که کلوین هوای ابری بیشتر از هوای آفتابی است؟
    یعنی حرارت نور زرد آفتاب کمتر از نور گرفته ی هوای ابریست؟
    البته خب سیستم اتوماتیک دوربین معمولاً مشکل را بر طرف میکند ولی این مسأله را برای اطلاعات خودم میخواستم.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    52

پیش فرض پاسخ: کلوین نور

دوست عزيز
    منظور از دماي کلوين يا همان دما ي رنگ که در وايت بالانس عکس ها استفاده مي‌شود، موضوعي متفاوت از دماي محيط است. دماي کلوين بر اساس رنگ نور بازتابش شده جسم سخت سياه در دماهاي مختلف اندازه گيري مي‌شود. جسم سخت سياه در فيزيک به جسمي گفته مي‌شود که هيچ نوري را بازتابش يا منعکس نمي‌کند و همه نور را جذب خود مي کند. اين جسم در اثر حرارات از خود نور ساطع مي‌کند. (يعني در حقيقت رنگ مي‌گيرد) مقدار حرارتي که هر نور در آن ساطع مي‌شود را بر اساس درجه کلوين اندازه مي‌گيرند و دماي آن را دماي کلوين ان نور مي خوانند. مثلا در 2000 تا 3000 درجه کلوين نور نارنجي و قرمز ساطع مي‌شود (يعني رنگ جسم به نارنجي و قرمز ميزند). بنابراين اين دما رنگ‌هاي تند زرد و قرمز دارد و برعکس در دماهاي بالا رنگ جسم سياه به رنگ‌هاي سفيد و آبي مي‌زند به همين علت در دماهاي بالاي 6000 رنگ‌ها به آبي مي‌زنند.

اين دسته بندي کاملا متفاوت از تجربه‌اي است که ما از نور‌ها داريم. (يعني قرمز رنگ گرم و آبي رنگ سرد است)
    براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد اين لينک را مطالعه کنيد:

لينک دماي رنگ‌ها در ويکي‌پديا

کد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature
    امير ياري
    yasin-m، aksavaran، Rofougaran و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه amirmisagh آواتار ها
    تشکر کرده
    659

پیش فرض پاسخ: کلوین نور

بسیار سپاسگزارم دوست گرامی از پاسخ کاملتان (توضیحات فوق العاده ی شما جواب تمام سوالات من رو در این زمینه داد)
    یک جمله از یک کتاب که پیش روی من هست این جملات را نوشته که احتمالاً منظور متفاوتی از آنچه من فکر کردم داشته:

در برخی دوربین ها شخص میتواند برای تنظیم w/b ، درجه حرارت رنگ را به دوربین بدهد . این عدد معمولاً بین 2000k - 12000k می باشد و واحد آن کلوین است . رنگ قرمز دارای بالاترین درجه حرارت ( گرم ) و رنگ آبی دارای پایین ترین درجه (سرد ) می باشد.
    ....
    منظور از این جمله ی آخر شاید اشاره به کلوین ندارد ولی گمراه کننده است.
    با تشکر فراوان