نمایش نتایج : از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
Like Tree39تشکر
  • 7 Post By behzad_milad
  • 8 Post By Walkman
  • 11 Post By Delbaz
  • 3 Post By mreza1001
  • 6 Post By Delbaz
  • 3 Post By farhad44

موضوع: برتری فرمتهای ذخیره سازی عکس نسبت به یکدیگر

كاربر فعال behzad_milad آواتار ها
    تشکر کرده
    2201

پیش فرض برتری فرمتهای ذخیره سازی عکس نسبت به یکدیگر

با سلام

شاید شما هم تاکنون درهنگام ذخیره عکس درفتوشاپ یا هربرنامه دیگر، فرمتهای ناآشنا را دیده اید که اصلا معنی و مفهومی برای شما نداشته باشد !

و به خاطر عادت یا آشنایی با چند فرمت خاص ، عمل ذخیره سازی را انجام می دهید
    بدون توجه به دیگرفرمتها

حال من می خواستم درمورد نوع ذخیره سازی هرفرمت و برتری فرمتها نسبت به یکدیگر اطلاعاتی بدست بیاورم .

یا بهتر بگم با تمام این فرمتها و کاربردانها بیشتر آشنا بشم .

فرمتهای که درفتوشاپ وجود دارد

ازدوستانی که دراین رابطه اطلاعاتی دارند ممنون می شوم راهنمایی کنید .
    Omid Araki، Rouzbeh Ehsani، mansourian3 و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Nikon D600

كاربر بسیار فعال Walkman آواتار ها
    تشکر کرده
    6460

نقل قول نوشته اصلی توسط behzad_milad نمایش پست ها
    با سلام

شاید شما هم تاکنون درهنگام ذخیره عکس درفتوشاپ یا هربرنامه دیگر، فرمتهای ناآشنا را دیده اید که اصلا معنی و مفهومی برای شما نداشته باشد !

و به خاطر عادت یا آشنایی با چند فرمت خاص ، عمل ذخیره سازی را انجام می دهید
    بدون توجه به دیگرفرمتها

حال من می خواستم درمورد نوع ذخیره سازی هرفرمت و برتری فرمتها نسبت به یکدیگر اطلاعاتی بدست بیاورم .

یا بهتر بگم با تمام این فرمتها و کاربردانها بیشتر آشنا بشم .

فرمتهای که درفتوشاپ وجود دارد

ازدوستانی که دراین رابطه اطلاعاتی دارند ممنون می شوم راهنمایی کنید .
    سلام بهزادجان، سوالت باعث شد من جستجویی کنم تا خودم هم یه سری اطلاعات دستگیرم بشه

درمورد چندتاییشون تونستم مطالبی گیر بیارم که بشرح زیر هستند:

فرمتهایی چون PNG, JPEG, GIF فرمتهایی هستند که بیشتر برای صفحات وب بکار میروند (البته JPEG غیر از کاربرد قبل در عکاسی دیجیتال و عکاسی سهم بسزایی دارد) فرمت های JPEG, GIF در تمام مرورگرها پشتیبانی میشوند، اما PNG در مرورگرهای قدیمی نمایش داده نمیشود

فرمت TIFF فرمتی ست که بیشتر در صنعت چاپ و گرافیک کاربرد دارد.فرمت tiff قادر به ارائه انواع تصاویر خاکستری (سیاه و سفید)، RGB و CMYK با تکنیک های فشرده سازی متفاوت است. البته این قابلیت منحصر به فرد، ایرادی نیز دارد و آن این است که تمام برنامه هایی که برای خواندن این فرمت طراحی شده اند، باید بتوانند تمام تغییرات اعمال شده بر داده های این فرمت را بخوانند که البته این اتفاق، همیشه رخ نمی دهد.

فرمت EPS بسیار توصیفی تر از TIFF است و قادر به تعریف داده های تصویری و یا مقادیر منحنی آنها (vector) است، حال آن که جزییات صفحات و لایه ها را نیز می تواند حفظ کند. توانایی بیشتر و امکانات زیاد آن باعث شده است که حجم آن در مقایسه با فرمت TIFF بسیار سنگین باشد، هر چند تکنیک هایی برای فشرده سازی آن ارائه شده است. فرمت EPS به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر دارا بودن امکان استفاده از فایل های postscript، تصویری با وضوح پایین و بیت مپ شده نیز برای اصلاح در روی صفحه ارئه می کند. هر دو خوروجی تلفیقی RGB و CMYK در فایل های EPS قابل ارائه اند. به منظور کاهش مقادیر داده های CMYK، فرمت های تجزیه رنگ محیطی PCS تعبیه شده اند. این فرمت که به EPS 5 نیز معروف است شامل چهار فایل محتوی وضوح کامل داده های CMYK به همراه یک فایل اصلی اضافی است که تصویر اصلی را با وضوح بسیار پایین ذخیره کرده است. برای کاهش حافظه مورد نیاز و افزایش سرعت عملیات تنها این فایل اصلی مورد استفاده قرار می گیرد وتنها هنگام اخذ خروجی، تغییرات انجام شده روی تصویر با کیفیت، اعمال شده و خروجی گرفته میشود.

باکمی تلخیص

شاد باشید......
    K_NMT، behzad_milad، M. Beyrami و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    رضا اقبالی www.instagram.com/reza.eqbali

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

در مورد این فرمت ها ممکنه زیاد صحبت شده باشه و خب هر جای وب رو که بگردید اطلاعاتی در مورد این فرمت ها گفته شده. خیلی از وب سایت ها هستند که اطلاعاتی در حد یک دانشنامه برای هر فرمت در اختیار شما قرار خواهند داد. کامل تر از اطلاعاتی که هر شخص ممکنه به شما بده.

اما کاربردهایی که ما داریم , بهتر میتونه ما رو در انتخاب صحیح فرمت مورد نیازمون راهنمایی کنه

آیا ما به کانال آلفا نیاز داریم ؟ و به دنبال اون ماسک ها ؟ و فرمت مورد نظر ما کانال آلفا رو پشتیبانی میکنه ؟
    آیا فرمت مورد نظر , لایه ها رو پشتیبانی میکنه ؟
    آیا ما به Spot Channel مثلا برای چاپ دو رنگ نیاز داریم ؟ و فرمت مورد نظر اون رو پشتیبانی میکنه ؟
    آیا حتما باید نوع فشرده شدن عکس Lossless باشه ؟ فرمت مورد نظر ما چه وضعیتی داره؟
    آیا فرمت ما انیمیشن رو هم پشتیبانی کنه ؟
    به چه عمق رنگی نیاز دریم ؟ و فرمت مورد نظر تا چه عمق رنگی رو پشتیبانی میکنه ؟
    به خاصیت Transparent نیاز داریم یا نه ؟ و آیا در فرمت مورد نظر ما پشتیبانی میشه ؟
    فرمت مورد نظر ما تا چه اندازه قابلیت حمل از یک سیستم به سیستم دیگه باید داشته باشه ؟

===============
    گاهی مواقع روی کاغذ ممکنه یک فرمت موارد زیادی رو پشتیبانی کنه ولی به درد کار ما نخوره
    و برعکس اون ( مثلا فرمت Jpeg پر ایراد ترین فرمت روی کاغذه اما اگر این فرمت نبود الان دنیای اینترنت اینقدر رنگارنگ نبود )

به هر حال من نمیخوام بگم که کدام فرمت خوبه یا بد
    فقط خواستم بگم اگر به دنبال مقایسه فرمت های مختلف هستید , حتما سوال های بالا رو در مقایسه فرمت ها مد نظر داشته باشید و حتما جواب اونها رو برای هر فرمت پیدا کنید.
    ویرایش توسط Delbaz : Saturday 3 December 2011 در ساعت 10:10
    ME، M-Yousefi، Saadat و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

یاسر عزیز چه خوب که شما اینجایی من چند وقته دارم به این فرمت ها فکر میکنم درست از وقتی که کامپیوترم برای پردازش برخی فایل های tif به مشکل خورد. فایل های پانوراما در سایز بزرگ حجم بسیار زیادی رو اشغال میکنه. تو این موارد فتوشاپ من ارور میداد(که از دلایلش و رفع ایرادش بگذریم) به هر حال من اونجا تصمیم گرفتم فرمت psd رو امتحان کنم.

نتیجه این بود که حجم فایل خیلی خیلی کمتر شد. و کار سیستم خیلی روان شد. کیفیت به ظاهر و تاجایی که من تشخیص میدم تغییری نکرد.

اگر میشه یک مقایسه بین فرمت psd و tiff داشته باشید. ممنون
    behzad_milad، M. Beyrami و saadi126 تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال behzad_milad آواتار ها
    تشکر کرده
    2201

خیلی ممنون جناب میلانی کمی کارروبرای من راحترکردید .

درواقع جوابهایی که من می خواستم این موارد نبود !

وچون وقت کافی نداشتم نتونستم توضیح بیشتری درمورد سوالم برای دوستان ارایه بدم .

و خب هر جای وب رو که بگردید اطلاعاتی در مورد این فرمت ها گفته شده.
    یاسرجان دراین موردحق باشماست ولی من بیشتر دوست دارم از تجربیات دوستانی مثل شما استفاده کنم تا مطالب ضدونقیض .

درواقع خودت به نوعی جواب منو دادی

اما کاربردهایی که ما داریم , بهتر میتونه ما رو در انتخاب صحیح فرمت مورد نیازمون راهنمایی کنه
    به شرطی که با شناخت کافی از فرمتها داشته باشیم .

فقط خواستم بگم اگر به دنبال مقایسه فرمت های مختلف هستید , حتما سوال های بالا رو در مقایسه فرمت ها مد نظر داشته باشید و حتما جواب اونها رو برای هر فرمت پیدا کنید.
    یاسرجان من درمورد بعضی از فرمتها اصلا تجربه ای ندارم (درحد چند کلمه ی بی معنی نوشته شده )

من می خوام با تک تک این فرمتها آشنا بشم .

به طورخلاصه هرکدوم چه کاری می تونه انجام بده و یا نمی تونه انجام نده .

به هرحال موضوعی که فکرمنو به خودش مشغول کرده اینکه شاید با شناخت بهتراین فرمتها بتونیم درموارد لازم ازاین فرمتها استفاده بهتری ببریم .

مثلا بعضی افراد بعد از تبدیل فرمت RAW به TIFF اونو ویرایش می کنند اونم باکانال 16 بیتی .
    بعد اونو برای چاپ به JPEG تبدیل می کنن . (که میشه کانال 8 بیتی اونم با بیشترین افت کیفیت تصویر)

درحالی که هدف از این کارهم ، کمترین افت کیفیت عکس هست . (یعنی برعکس همون چیزی که می خواهیم به دست بیاریم )

درسته که مابرای ارسال و دخیره عکسهای خودمون چه دراینترنت و چه برای چاپ باید حجم عکسها رو به کمترین میزان کاهش بدیم ولی سوال من مربوط به ریسایزعکس نمی شه بلکه منظورمن راهیه که بشه عکسهارو با کمترین افت کیفیت به یکدیگر تبدیل کرد و درآخر این عکسهارو با کمترین افت کیفیت ذخیره کرد .

متداولترین نوع فرمتها که ما با اونها بیشترسروکارداریم
    RAW - TIFF - JPEG - PNG - PSD - PDF - هست .
    حالا GIF که جای خود رو داره و به نوعی بیشتر درموارد انیمیشن سازی استفاده می شه .

حالا چرا دیگرفرمتها مورد استفاده قرارنمی گیره من اطلاع زیادی ندارم .
    درفرایند تبدیل و ویرایش ذخیره گاهی برام بعضی سوالات پیش میاد مثل همین کاری که جناب میلانی انجام دادند .

آیا کیفیت ذخیره سازی PSD بیشتر از فرمت TIFF هست ؟
    یا اختلاف فرمت PSD با TIFF درچه مواردی هست ؟
    یا بقیه فرمتها .

چرا بعضی از عکاسان عکسهای خود رو با فرمت PNG ذخیره می کنند ؟

حال توضیح هریک از این فرمتها می تونه مارو دراین زمینه بیشتر راهنمایی کنه که درروزهای بعدی سعی می کنم قسمتهایی رو دراین تاپیک قرار بدم ولی درستی یا نادرستی اون رو باید دوستان بفرماییند .

باتشکرازهمه دوستان .
    Nikon D600

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

والا همه اینها بستگی به نوع کاربرد شما داره

خب وقتی مثلا ما در مو.رد فرمتی به نام Tiff صحبت میکنیم شاید در ابتدا محدودیت های اون رو نشناسیم

مثلا این فرمت بیشتر از 4 گیگابایت رو پشتیبانی نمیکنه. تازه در بسیاری از برنامه ها , فایل های Tiff بزرگتر از 2 گیگابایت هم پشتیبانی نمیشه
    اما با وجود محدودیت 4 گیگابایتی , میتونه از فایل های بزرگتر از 300 هزار پیکسل در طول و عرض , به خوبی پشتیبانی کنه
    یا مثلا فرمت tiff با وجود استفاده از هزاران تگ ( که شاید خیلی از اونها تگ های مخفیانه هستند ) ممکنه در ذخیره سند هایی با چند صفحه مشکلاتی رو داشته باشه و یا لایه ها رو فقط در برنامه مبدا پشتیبانی کنه

در حالی که فرمتی مثل PSD نه تنها محدودیت اول رو داره بلکه در مورد سند هایی با اندازه طول و عرض بزرگتر از 300 هزار پیکسل هم با مشکل عدم پشتیبانی مواجه خواهد شد و شما مجبورید برای این سند ها ( اگر نمی خواهید با مشکل حجم 4 گیگابایتی Tiff مواجه بشید ) از فرمت PSB استفاده بکنید که در این فرمت غیر از برخی از پلاگین ها , تقریبا تمام خصوصیات فرمت PSD رو خواهیم داشت. البته مثلا فرمتی مثل Photoshop Raw هم وجود داره که خب همه چیز رو به حالت Flatten خواهید داشت

اگر ما بخواهیم در مورد این فرمت ها به طور کامل اشاره کنیم , باید اول بگیم که هر کدام چه فضاهای رنگی ای رو پشتیبانی میکنند و برای هر کدام , سوالاتی رو که در پست قبلی نوشته بودم رو باید جواب بدید.

که خب اینها واقعا وقت اضافه میخواد برای تایپ کردن , در حالی که همه اینها ( حداقل توضیحات هر فایل تا جایی که مربوط به یک استفاده کننده معمولی است ) در همان Help فتوشاپ موجوده

به هر حال من از چندین سال پیش , آرشیو کارهام رو در فرمت PSd ذخیره میکنم و در طول این سال ها هم هیچ وقت به اندازه ای بزرگتر از 300 هزار پیکسل نیاز پیدا نکردم و خیلی هم به ندرت به اندازه 2 گیگابایت برای سندم رسیدم.

مقاله : " تئوری های برای ورود به دنیای HDR " که من چندین سال پیش نوشته بودم به برخی از خصوصیات فرمت هایی که برای ذخیره سازی عکس های HDR به کار میرن , اشاره کرده و تفاوت ها و معایب هر کدام رو در ذخیره سازی این نوع عکس ها شرح داده ( هر چند این مقاله نیاز به تصحیحاتی داشت و من اون رو شتاب زده در فروم دوربین دیجیتال منتشر کرده بودم و در برخی از جاها اشتباهات لپی داشت اما تقریبا در همه جای اینترنت پخش شد )

اما در مورد اینکه کدام راه برای رسیدن از فایل RAW به یک فایل قابل چاپ مناسبه و ما سرانجام باید فایلمون رو در چه فرمتی برای آرشیو ذخیره کنیم , اگر چه به شناخت فرمت ها مربوطه اما نیازمند نوشتن یک روند کاری دقیق و استفاده به جا از فضاهای رنگی است که باید سخت افزار و نرم افزار مناسب هم در اختیار ما قرار داشته باشه.

من فکر میکنم تا به حال در این فروم از یک روند کاری دقیق از عکس گرفتن تا چاپ و آرشیو سازی سخنی گفته نشده و اونچه که تا به حال گفته شده , تنها شرح ساده ای از کارهایی بوده که کاربران انجام میدادند
    behzad_milad، M.Meghdari، Amir Abdolpanah و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

دوستان همانطور كه مي دانيد Copy/Paste از سايتهاي ايراني مطابق قوانين ما ممنوعه و به همين دليل با عرض معذرت؛ پست پيشين حذف شد.
    behzad_milad، saadi126 و Bijan.DSLR تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني