نمایش نتایج : از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: فکر می کنید برای شروع عکاسی چه دوربینی مناسبه؟

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

پیش فرض فکر می کنید برای شروع عکاسی چه دوربینی مناسبه؟

سلام
    فکر می کنید برای شروع عکاسی چه دوربینی مناسبه؟

كاربر آشنا sameris آواتار ها
    تشکر کرده
    26

پیش فرض پاسخ: فکر می کنید برای شروع عکاسی چه دوربینی مناسبه؟

+ لطفا نوع استفاده خودتون رو مشخص کنید
    + میزان بودجه ای که واسه دوربین در نظر دارید
    + آیا مدل یا مدلهای مشخصی مدنظرتون هست یا نه ...

تمامی اینها مواردی هستن که تو انتخاب مهمن ، فکر می کنم چندتا مورد هم از قلم انداختم . دوستان لطفا کمک کنن :rolleyes:
    من به قصد خرید یه دوربین SLR-Like مثل Panasonic FZ50 شروع به تحقیق و بررسی کردم ، اما بعد از راهنمایی دوستان توی این فروم به این نتیجه رسیدم که بهتره با یه D50 عکاسی رو شروع کنم
    :)
    ثامر مسعودی
    Nikon D5100 + NIKKOR AF-S DX 18-55 VR

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

اين سوال بيش از حد كليه كه بشه بهش به راحتي جواب داد.

اولين چيزي كه بايد روشن كنيد اينه كه شروع عكاسي براي ختم به كجا ؟

اگه قصد داريد عكاسي رو شروع كنيد تا نهايتن بتونيد عكساي خوب خانوادگي يا گهگاهي منظره و ... بگيريد مي تونيم بهتون يه دوربين كامپكت خوب يا حداكثر يه SLR-Like معرفي كنيم ولي اگه مي خواهيد شروع كنيد كه بعدن كار حرفه اي يا آماتور ولي با كيفيت بالا رو دنبال كنيد قطعن بايد با SLR شروع كنيد.

ضمنن حداقل بودجه براي مورد اول 300 تا 500 تومان و براي مورد دوم 600 تومان به بالاست.
    فرهاد حسيني

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hanieh1359 نمایش پست ها
    سلام
    فکر می کنید برای شروع عکاسی چه دوربینی مناسبه؟

سلام
    مرسی از اینکه راهنمایی می کنید.

ببینید،من یه دیدگاهی دارم،مثلا وقتی یک نفر می خواد نواختن یک سازروشروع کنه،من بهش توصیه نمی کنم که بره یک ساز 1 میلیون تومنی بخره،به نظر من می تونه بره مثلا یک تار 150 تومنی بخره،باهاش شروع کنه،بعد از اینکه با موسیقی تا حدودی آشنا شد،اونوقته که تازه میفهمه اصلا از موسیقی چی میخواد؟ تازه میفهمه که دوست داره یک نوازنده خوب باشه یا آهنگساز یا شنونده؟
    مطمئنا این آدم با آدمی که تا به حال ساز دستش نگرفته فرق داره،این آدم بعد از گذشت 6 ماه یا 1 سال، وقتی وارد یک مغازۀ ساز فروشی میشه،میدونه که چی می خواد؟ دیدگاه آدم 6 ماه یا یک سال پیش رو نداره.وقتی توی مغازه خواست از بین 7تا ساز یکی روانتخاب کنه میدونه که کدوم یکی برای رفع نیازهاش مناسبتره،تفاوت بین سازها رو میفهمه.
    نمی دونم که این مساله در مورد عکاسی هم مصداق داره یا نه؟
    اگه مصداق داره با توجه به این دیدگاه می خوام کمکم کنید.
    می خوام برم کلاس عکاسی،یک دوربین می خوام که برای شروع کلاس عکاسی دوربین خوبی باشه ،می خوام با عکاسی آشنا بشم( کاربرد لنزها ،نقش نور و ....)
    ولی کلا علاقه ام به عکاسی بیشتر مردم( به صورت خبری ،فرهنگی) و طبیعته

ممنون اگه کمکم کنید،اگه دیدگاهم اشکال داره هم ممنوم می شم نظرتون رو بگید
    .

كاربر همراه kouhsar آواتار ها
    تشکر کرده
    828

سلام
    عکاسی با نوازندگی خیلی فرق داره ؛ کسی که یه سازی رو می خره در ابتدا اصلا نمی تونه صداش رو در بیاره , بعد از چند جلسه کلاس رفتن یاد میگیره یه نت ساده رو بنوازه , بعد یه ملودی , در همین حین ممکنه بخاطر سختی کار از خیر نوازندگی بگذره و رهاش کنه اما اگر به تمرین ادامه بده راه می افته ..... اما هر کسی که دوربین رو روشن کنه و شاتر رو فشار بده یه عکس گرفته , به همین راحتی , ممکنه کلی هم احساس هنرمند بودن بهش دست بده , بعد کم کم آشنا میشه با تکنیک ها و اصول کار و ... و می فهمه که هیچی بلد نیست و به مرور و با مطالعه و تمرین پیشرفت می کنه
    به نظر من شما متناسب با بودجه و علاقه ای که دارید یه دوربین تهیه کنید و شروع کنید به عکس گرفتن و عکس خوب دیدن و مطالعه کردن , شاید نیازی به کلاس هم نباشه , به مرور اگه واقعا علاقمند باشید همه اون چیزی رو که باید بدونید از منابع مختلف یاد می گیرید , توی همین تالار گفتگو اونقدر مطالب خوب و مفید هست که توی هیچ کلاسی بهتون نخواهند گفت , کافیه که در تصمیمتون جدی باشید و شروع کنید
    بر خلاف نظر فرهاد خان من فکر نمی کنم شروع عکاسی با slr منطقی باشه , همین که یه تازه کار اصول کادر بندی و تناسب ها و .... رو یاد بگیره شاهکار کرده و برای این منظور یه دوربین کامپکت خوب هم کافیه , درگیر شدن با نکته های ریز و درشت slr ها و لنز ها در ابتدای راه عکاسی شاید باعث ناامیدی و دلزدگی بشه
    یه شعری هست به این مضمون :
    تو پای به ره نه و دگر هیچ مگو / خود راه بگویدت که چون باید رفت
    یعنی با تهیه یه دوربین مناسب و شروع کردن به عکس گرفتن و مرور سایت ها و مراجع مختلف خودتون متوجه میشید که چقدر به عکاسی علاقه دارید و چقدر حاضرید براش وقت و هزینه بذارید و چه کار باید بکنید تا پیشرفت کنید.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

بر خلاف نظر فرهاد خان من فکر نمی کنم شروع عکاسی با slr منطقی باشه , همین که یه تازه کار اصول کادر بندی و تناسب ها و .... رو یاد بگیره شاهکار کرده و برای این منظور یه دوربین کامپکت خوب هم کافیه
    نمي دونم چي بگم. من خودم با يك دوربين نيمچه كامپكت (در زمان ما كامپكت به مفهوم امروز وجود نداشت) عكاسي رو به طور جدي شروع كردم (تا قبل از اون با دوربيناي 128 و 120 و .... گهگاهي كليكي كرده بودم ولي اولين دوربيني كه خودم خريدم رو مي گم) و يك Canon Canonette 28 خريدم (عكس هاي زير)

كمتر از 3-4 ماه بعد يعني وقتي در برابر فوران علاقه اي كه در اثر مطالعه ي هر خط و هر مطلبي از عكاسي در هر كتاب و نشريه اي پيدا مي شد دوربين ديگه عطش منو رفع نمي كرد و در اون سن كه خودم توانايي تعويض دوربين و تهيه ي يك SLRرو نداشتم اصولن مطرح كردن چنين مطلبي كفر محسوب مي شد ( از نظر همه من دوربين خيلي خوبي داشتم كه عكساي خيلي خوبي مي گرفت )

حالا اوضاع فرق كرده البته ولي من هنوز معتقدم براي كسي كه اون علاقه رو در خودش مي بينه شروع با يك DSLR سبك مثل Canon 350D يا Nikon D50 ( البته D40 رو به هچ وجه توصيه نمي كنم چون همون مشكل رو بوجود مياره) و استفاده از مود اتوماتيك تا مدتي و ياد گيري كادر بندي و مفاهيم ديگه به صرف و صلاح است.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    فرهاد حسيني

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    1

Smile پاسخ: فکر می کنید برای شروع عکاسی چه دوربینی مناسبه؟

نقل قول نوشته اصلی توسط hanieh1359 نمایش پست ها

سلام
    مرسی از اینکه راهنمایی می کنید.

ببینید،من یه دیدگاهی دارم،مثلا وقتی یک نفر می خواد نواختن یک سازروشروع کنه،من بهش توصیه نمی کنم که بره یک ساز 1 میلیون تومنی بخره،به نظر من می تونه بره مثلا یک تار 150 تومنی بخره،باهاش شروع کنه،بعد از اینکه با موسیقی تا حدودی آشنا شد،اونوقته که تازه میفهمه اصلا از موسیقی چی میخواد؟ تازه میفهمه که دوست داره یک نوازنده خوب باشه یا آهنگساز یا شنونده؟
    مطمئنا این آدم با آدمی که تا به حال ساز دستش نگرفته فرق داره،این آدم بعد از گذشت 6 ماه یا 1 سال، وقتی وارد یک مغازۀ ساز فروشی میشه،میدونه که چی می خواد؟ دیدگاه آدم 6 ماه یا یک سال پیش رو نداره.وقتی توی مغازه خواست از بین 7تا ساز یکی روانتخاب کنه میدونه که کدوم یکی برای رفع نیازهاش مناسبتره،تفاوت بین سازها رو میفهمه.
    نمی دونم که این مساله در مورد عکاسی هم مصداق داره یا نه؟
    اگه مصداق داره با توجه به این دیدگاه می خوام کمکم کنید.
    می خوام برم کلاس عکاسی،یک دوربین می خوام که برای شروع کلاس عکاسی دوربین خوبی باشه ،می خوام با عکاسی آشنا بشم( کاربرد لنزها ،نقش نور و ....)
    ولی کلا علاقه ام به عکاسی بیشتر مردم( به صورت خبری ،فرهنگی) و طبیعته

ممنون اگه کمکم کنید،اگه دیدگاهم اشکال داره هم ممنوم می شم نظرتون رو بگید
    .

سلام:
    منم کاملا با کوهسار موافقم. عکاسی و موسیقی با هم فرق دارن. هرچند هر دو هنرند.
    شباهتهایی هم با هم دارن مثلا:
    کسی که ساز میزنه مثلا پیانو میزنه از دستهاش استفاده میکنه و میتونه روی کلیدها فشار بده اما این زمانبدیه و ایجاد نوت مناسب در زمان مناسبه که موسیقی رو زیبا میکنه. در مورد عکاسی هم همینطور, این نگاه شما, موقعیت سنجی و دونستن اصوله که باعث میشه عکستون برشی معنی دار از زمان باشه. حتما دیدی که یک عکس خوب مثل یک نوشته خوب حرف برای گفتن داره. جالبه من هر وقت محو یک عکس خوب میشم گذر زمان رو حس نمیکنم انگار که اون برش زمان من رو وارد خودش میکنه.
    اصول عکاسی مثل اصول موسیقیه, اونها رو بلد باشی و ساز مناسب در دستت باشه هنرمند بودنت نمایان میشه اما اصول رو باید یاد گرفته باشی باید نگاهتو اصلاح کنی و باید همیشه منتظر یک عکس خوب باشی.
    به قول کوهسار عزیز از یک دوربین کامپکت شروع کن. یا حداکتر از یک SLR-Like. البته کامپکت بهتره چون سبکتره و میتونی به خاطر راحتی کار باهاش تمرین دیدن کنی. (به این میگن نعمت دیجیتال بودن, هرچی رو که خوشت نیومد delete میکنی بدون خرج بدون زحمت!) اصول رو که یاد گرفتی بعد یک SLR-LIKE بخر و بعد اگر دیدی میخوای وارد دنیای لنز بشی یک SLR بخر که تا اون موقع احتمالا SLR های بسیار خوب با قیمت مناسبتر در بازار هستن.
    حالا واسه اینکه کار رو واست راحتتر کنم بهت پیشنهاد میکنم یکی از این دو مورد رو 100 هزار تومان با هم اختلاف قیمت دارن رو انتخاب کنی.
    Canon PowerShot A540 فکر میکنم حدود 200 تومان باشه
    Canon PowerShot A710 IS فکر میکنم بین 250 تا 300 تومان باشه
    به نظر من البته A710 IS رو بگیر که دیگه اون وسط نیاز به utra zoom و SLR-Like هم کمتر باشه. این دوربین همه موارد manual رو ه داره و میتونی کنترل کامل داشته باشی روی عکسهات هم اینکه IS داره و نیازتو حتی در موراد zoom حداکثر به tripod کمتر میکنه. دیگه اینجوری میتونی بگی یک دوربین در حد ultra zoom ولی در حجم و ابعاد و قیمت compact گرفتی. از الان بگم اگه رفت دوربین رو گرفتی و همونروز یک عکس از دوستت گرفتی و دیدی Red Eye داره تو ذوقت نخوره. این مشکل مال فاصله بین فلاش و لنز دوربیه و گاهی توی دوربینهای گرونتر با امکانات بیشتر و حتی فلاشهای pop upهم وجود دارد (مثل S3 IS)
    یک دوربین رو هم اگه بهت پیشنهاد نکنم کم کاری کردم در کمک و اونم Fujifilm FinePix F30 هستش. امکاناتش یکمی کمتر از A710 هستش اما performace دوربین عالیه و به عنوان یک کامپکت انتخاب خیلی خیلی خوبیه. اما خودم هم باشم A710 رو میخرم تا دیگه نیازی به ultrazoom هاپیدا نکنم.
    موفق باشید.
    علی