صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 25
Like Tree54تشکر

موضوع: چاپ عکس در لابراتوار و تنظیمات آن

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    25

پیش فرض چاپ عکس در لابراتوار و تنظیمات آن

با سلام .
    من همیشه برای چاپ عکسهام مشکل دارم و هیچوقت نمی تونم اون چیزی رو که دلم میخواد از لابراتوار تحویل بگیرم . همیشه مشکل تنظیمات رو دارم . مثلا این بار یه سری عکس دادم برای چاپ . واقعا عکسای منو داغون کرد آخرش هم گفت اشکال از عکس برداریتون بوده عکستون خیلی کنتراسه !!!!!!!!!!!!!! تازه من کنتراسشو !!!!!!!!!! 3 درجه کم کردم . در حالیکه چیزی که من روی مانیتور خودم می بینم اصلا کنتراست بالایی نداره . بقیه عکسها هم خیلی تیره شده . در ضمن مقدار قرمزشون خیلی زیاده در حالیکه تنظیمات پشت عکس نشون میده که ایشون magenta رو هم چند درجه کم کرده . البته من قبل از چاپ سایز بزرگ یه بار عکسهامو دادم در سایز 10 *15 هم به صورت نرمال و هم با تنظیم رنگ خودشون چاپ کردن و نتیجه قابل قبول بود اما وقتی سایز 30 *40 چاپ کردم خیلی خیلی بد شد .
    حالا سوالی که دارم اینه که برای اینکه نتیجه خوبی بگیرم باید چه کار کنم ؟ آیا باید مانیتورم رو با اونا کالیبره کنم یا اینکه همیشه اولش باید یه چاپ تست بگیرم .

یه نکته دیگه اینکه که عکسهای سایز کوچکم روی کاغذ معمولی بود و سایز بزرگ روی متالیک . میتونه مشکل از این باشه ؟

ممنونم .
    (راستی من این بخش رو گشتم همش در مورد پرینتر بود لطفا اگه توی فروم جایی در این مورد بحث شده آدرسش رو بذارید ممنون )
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    451

نقل قول نوشته اصلی توسط sigma نمایش پست ها
    با سلام .
    حالا سوالی که دارم اینه که برای اینکه نتیجه خوبی بگیرم باید چه کار کنم ؟ آیا باید مانیتورم رو با اونا کالیبره کنم?

یه نکته دیگه اینکه که عکسهای سایز کوچکم روی کاغذ معمولی بود و سایز بزرگ روی متالیک . میتونه مشکل از ا
    این موضوع مشکلی است که هر کسی بار ها با ان دست و پنجه نرم کرده و هر کسی راه حل خودشو پیدا کرده:
    1- چاپ در جای استاندارد تر
    2- تنظیمات کمر شکن مونیتور و نرم افزار ها!
    3- کوتاه آمدن در مقابل تغییرات اندک موقع چاپ
    4-ووو...
    5- کلا بی خیال چاپ بشوید مگر دیدن عکس در مانیتور چه ایرادی دارد!

البته راه حل استاندارد آن است که مونیتور شما تنظیم باشد و مونیتور و پرینتر چاپخانه هم همین طور ولی چون چاپخانه راه خودش را می رود ...

نهایتا یک روش عامیانه و غیر استاندارد برای حل مشکل این است: از ایشان بخواهید عکس شما را بدون تغییرات (همان نرمال که گفتید) چاپ کنند عکس چاپ شده را کنار مونیتور خود قرار دهید و فایل مربوط به همان عکس را نمایش دهید حالا رنگ و نور مونیتور را طوری تغییر بدهید که عین عکس چاپ شده به نظر برسد. و همان تنظیمات را به عنوان یک پروفایل ذخیره کنید. دفعات بعد قبل از رفتن برای چاپ به عکس هایتان با این پروفایل نگاه کنید چون به همین شکل چاپ خواهند شد و تغییرات مورد نظر خود در عکس را هم زمان با نمایش با این پروفایل اعمال کنید.
    امیدوارم بتونید استفاده کنید.
    sigma، Walkman و NetNegar تشکر می‌کنند.
    آذري

كاربر فعال behzad_milad آواتار ها
    تشکر کرده
    2201

مسله اصلی کالیبر دستگاه چاپ با کاغذ عکاسی می باشد
    مورد شما تقریبا مانند فیلم عکاسی می باشد
    مثلا در فیلم
    فوجی رنگ سبز
    کونیکا رنگ ابی (حتی با نگاه کردن به نقاط سفید در عکس های قدیمی می توان این مورد را دید)
    در تن رنگ عکس دیده می شد و هر لابراتوار برای هر فیلم تن رنگ مخصوص را در دستگاه چاپ به کار می برد
    تقریبا چیزی مثل وایت بالانس دستگاه چاپ عکس
    حال انکه این نوع رنگ در کاغذ چاپ نیز وجود دارد
    یعنی کاغذ عکس به نوعی رنگ گرایش بیشتری دارد

رنگ عکسها در همه حال فرق می کند نوع دوربین - عکاس - چاپکن - دستگاه چاپ - نوع کاغذ - مارک کاغذ و غیره ... باشد که مقدار تغییر رنگ بسیار کم باشد

آخرش هم گفت اشکال از عکس برداریتون بوده عکستون خیلی کنتراسه
    این مورد شاید درست باشد ولی
    در بعضی لابراتوارها با وجود دیدن اینکه چاپ رنگ عکس اشتباه است با اوردن بهانه های من در اوردی از چاپ دوباره عکس (به اصتلاح خود لابراتوار تعویضی) خوداری می کنند !

بهترین مورد برای اینکار چاپ ایندیسک می باشد با مطالعه این مورد که تمام عکس های موجود در یک عکس 13-18 چاپ می شوند می توان
    از چاپکن نوع رنگ و کنتراست و موارد دیگر را درخواست کرد و با اشتباه در چاپ خواستار تعویض عکس شد .

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    25

ممنونم خیلی راه حل خوبی بود . اون مساله کاغذ معمولی و متالیک هم دخیله ؟
    راستی میتونید یه جای خوب در غرب تهران به من معرفی کنید . من عکسهامو لابراتوار دیدو چاپ کردم .
    ویرایش توسط sigma : Tuesday 19 April 2011 در ساعت 22:45 دلیل: غلط املایی
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    25

نقل قول نوشته اصلی توسط behzad_milad نمایش پست ها
    مسله اصلی کالیبر دستگاه چاپ با کاغذ عکاسی می باشد
    م
    بهترین مورد برای اینکار چاپ ایندیسک می باشد با مطالعه این مورد که تمام عکس های موجود در یک عکس 13-18 چاپ می شوند می توان
    از چاپکن نوع رنگ و کنتراست و موارد دیگر را درخواست کرد و با اشتباه در چاپ خواستار تعویض عکس شد .
    مشکل اینجاست که عکسهای تست 10 *15 خیلی خوب بودند با اینکه رنگشون دقیقا چیزی که می خواستم نبود ولی درکل قابل قبول بودند و کنتراستشون هم اصلا بالا نبود
    ویرایش توسط sigma : Tuesday 19 April 2011 در ساعت 23:31
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر فعال aliii آواتار ها
    تشکر کرده
    253

عوامل زیادی تو چاپ عکس دخالت داره بهترین کار برای تطبیق رنگ و نور عکس اینه جایکه میخواهید همیشه عکس برای چاپ بدید برای بار اول یک فایل عکس که شامل جدول رنگ و سایه ها + ی عکس پرتره رنگی و سیاه سفید و یک عکس منظره بدیدچاپ کنه براتون و تاکید کنید تغیری تو عکس در زمان چاپ نده (صفر چاپ کنه ) بعد با مقایسه اون عکس چاپ شده باتصویرش که تو مانیتورتون میبینید میتونید عکساتونو جوری تنظیم کنید که به ایده التون نزدیک تر باشه و هر بار تاکید کنید عکس ها رو صفر چاپ کنند راهه دوم چون معمولا سرشون شلوغه تو چاپهای سایز کوچیک اجازه نمیدهند تصویرو تو مانیتور ببینید حالا اگه گذاشتند خیلی وقت ها مانیتور دستگاه چاپشون هم کالیبره نیست !پس راهه اول معمولا بهتر جواب میده
    sigma و NetNegar تشکر می‌کنند.

كاربر همراه hamid_rabbi آواتار ها
    تشکر کرده
    359

نقل قول نوشته اصلی توسط sigma نمایش پست ها
    در حالیکه تنظیمات پشت عکس نشون میده که ایشون magenta رو هم چند درجه کم کرده...
    با سلام

امیدوارم پاسخ بنده در مقابل اساتید محترم جسارت تلقی نشه

دوست عزیز اونچه که برداشت کردم سیستم رنگی شما CMYK بوده؛ درسته؟

اگه پاسختون مثبته باید عرض کنم اولین دلیل سوختگی رنگهاتون همینه

شما همیشه باید عکس رو با مد RGB به لابراتوار ببری
    NetNegar تشکر می‌کند.

درد من تنهايي نيست بلكه مرگ ملتي است كه گدايي را قناعت و بي عرضه گي را صبر و با تبسمي بر لب اين حماقت را حكمت خدا ميدانند

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    25

عکسم در مد sRGB بوده ولی اعداد پشت عکس رو خودشون گفتن که مربوط به C , M , Y هست و عدد چهارم رو هم گفتن DENSITY . حالا نمیدونم این DENSITY معادل تیرگی و روشنی هست یا کنتراست
    NetNegar تشکر می‌کند.

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

سلام دوستان عزیز
    در سیستم دستگاههای شیمی یا لابراتواری تنظیم نبودن رنگ دو دلیل داره
    1.تنظیم نبودن بیس رنگی دستگاه
    2.تنظیم نبودن بیس رنگی کاغذ
    بیس رنگی دستگاه با set up مجدد دستگاه حل میشه که در دستگاههای دیجیتال چیزی حدود یک تومان آب میخوره و باید توسط متخصصان انجام بشه
    تنظیم نبودن بیس رنگی کاغذ یه مشکل که هر روز و باعوض کردن هر رول کاغذ مواجه هستیم
    من سالها که با دستگاه های شیمی کار می کنم و این چیزی که فقط مربوط چابگر میشه و ربطی به مشتری ندارد
    کاغذ های که برای چاب شیمی و به خصوص کاغذ جدید که برای دستگاهای دیجیتال ساخته میشه
    هر رول با رول دیگه بیس رنگیش فرق میکنه و متمایل به سه رنگ قرمز سبز و سیاه است
    یعنی امکان داره اگه همون عکس شما رو با یک رول دیگه چاب کنید هون عکس سبز باشه ویا تاریک
    راه حل این مشکل تست Emulsion number changeهست که میتونه تا نیم ساعت طول بکشه و خیلی هم ساده است وهیچ خرجی هم نداره
    ولی مشکل این جا است که در طول روز امکان داره تا سه چهار بار کاغذ عوض کنند و در مواقع کار زیاد باشه دیگه فرصتی برای این کار نیست و مشتری رو هم سرش شیره می مالند و بهانه تنظیم نبودن دوربین و...........
    در مورد کاغذ هم....
    معمول ترین کاغذ موجود در بازار FujiوKodak می باشد که fuji رنگ های زنده تر و کلا کاغذ کرانتستی هست و kodak با رنگ های گرم وبیشتر برای عکس استدیو و صورت استفاده می شود
    حالا هر شرکت چند نوع کاغذ با طیف های متفاوت تولید می کند
    1.Gloosy
    2.loster
    3.silk
    4.metalic
    ولی از نظر رنگی و کیفیت فرقی نداره و فقط کار بردشون فرق داره
    Metalic از همه گرونتره و برای ساختن آلبوم استفاده میشه و مجبور نیستید که برای دیگه کارها حتما از کاغذ گرون استفاده کنید چون یک رول کاغذ گلاسی یا لاستر 65 هزار تومان هست و متالیک200 هزار تومان
    و در مورد اینکه عکس در مونیتور شما تا خروجی دستگاه لابراتوار یکی نیست این دیگه ربطی به کاغذ و.............نداره چون مونیتور شما با مونیتور دستگاه و طیف رنگی دستگاه هماهنگ نیست و باید باهاش کنار بیاییدو چاره ای نداره
    ودر مورد اینکه نیاز به چاب کردن نیست وتوی هارد ذخیره کردن بهتره
    به عنوان کسی که چند سال با عکاسی و چاب سر کار دارم احساسی رو که آدم با عکس داخل آلبوم ویا درون قاب بر روی دیوار داره با عکس داخل مونیتور نداره
    البته استادان ببخشند که زیاده گویی کردم

كاربر فعال Javid آواتار ها
    تشکر کرده
    4245

با تشکر از دوستان
    بنده خیلی با چاپ عکس سر و کار ندارم یکی از دلایلش این هست که نگهداری عکس چاپ شده خیلی برام سخته.
    ولی یک سوال دارم برای چاپ عکس Jpeg باشه بهتره یا Tiff و دلیل اینکه چاپهای صنعتی اصرار دارند فایل Tiff باشه چیه ؟
    راستی میتونید یه جای خوب در غرب تهران به من معرفی کنی
    اخیرا برای ظهور یک حلقه فیلم اسلاید نصف تهران را گشتم از ایرن فیلم آزادی تا عکسباران میرداماد ولی همه می گفتند ما این سایز 120 رو نمی تونیم ظاهر کنیم تا اینکه تو میدان صادقیه یک عکاسی نسبتا بزرگ پیدا کردم اسمش نمی دونم نگاه بود یا پگاه ضلع جنوب غربی میدان و از خوب و بد بودنش هم متاسفانه مطلع نیستم فقط جهت اطلاع.
    sigma و NetNegar تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین