صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: مشكل مشاهده عكس رو مونيتور(تاريكتر از واقعيت)

كاربر بسیار فعال babakdin543 آواتار ها
    تشکر کرده
    1522

پیش فرض مشكل مشاهده عكس رو مونيتور(تاريكتر از واقعيت)

با سلام
    براي اولين بار بعد از خريد دوربين عكسها رو براي ويرايش منتقل كردم رو كامپيوتر كه متوجه شدم عكسها خيلي تاريك تر از حد خودشون ، رو اسكرين مونيتور نمايش داده مي شن( بسيار تاريك تر از واقعيت ) به همين منظور با يه مونيتور ديگه عكسها رو چك كردم ديدم كه مشكلي نيست در نتيجه مونيتور من مشكل داره و احتمالا تنظيم نيست

تمام مطالب مربوط به مديريت رنگ و profil ها رو خوندم اما تو رنگها مشكلي نيست و فقط عكسها خيلي تاريك هستن و موقع ويرايش نتايج مختلفي رو مونيتورهاي مختلف مي گيرم يعني عكسي كه رو مونيتور خودم ويرايش مي كنم ، رو مونيتور دوستم خيلي روشن تر ديده مي شه لذا نمي تونم عكسها رو درست ويرايش كنم

در اين خصوص راهنمايي مي خوام. بايد چكار كنم؟ اگر مشكل از مديريت رنگ هستش لطفا راهنمايي كنيد تا برم و تنظيمات لازم رو انجام بدم

راستي مدل مونيتورم LG 17اينچ مدل studiowork 775C هست از اون قديميا

نمي دونم تاپيك رو تو مكان صحيح ايجاد كردم يا نه در هر صورت ببخشيد
    بابک دیناروند
    BabakPhoto
    Puppy

كاربر همراه
    تشکر کرده
    189

پیش فرض پاسخ: مشكل مشاهده عكس رو مونيتور(تاريكتر از واقعيت)

جناب ديناروند! با سلام،
    نتيجه‌اي كه بلافاصله از مطالبتان مي‌شود گرفت، اين است كه مانيتورتان از لحاظ شدت روشنايي تنظيم نيست. همين.
    يوسف حيرتي
    ‍Canon Powershot SX10 IS
    Canon Powershot A720 IS

amirsooki
    Guest

سلام بابک جان .
    احتمالا این کار رو کردی ، ولی فکر کنم اگه بری تو قسمت منوی مانیتور ( با زدن دکمه مربوطه روی میانیتور ) و brightness رو روی حداکثر بذاری ، مشکلت حل میشه .
    راستی عکساتونو دیدم ، زیبا بودن . خ.ش باشین .

كاربر بسیار فعال babakdin543 آواتار ها
    تشکر کرده
    1522

با سلام
    اين كارو كردم اما نتيجه خوبي نداد brightness رو به حد اكثر رسوندم اما .....
    بابک دیناروند
    BabakPhoto
    Puppy

كاربر همراه EHSAN2 آواتار ها
    تشکر کرده
    722

Thumbs down پاسخ: مشكل مشاهده عكس رو مونيتور(تاريكتر از واقعيت)

سلام
    من هم از این رده مانیتور ولی (775E) رو دارم با همین مشکل + کلی مشکل دیگه رو با این مانیتور دارم و تنها راه حل باقیمونده برام عوض کردن مانیتوره
    راستی یک سوال داشتم اینه که برای چاپ عکس کدوم مانیتور رو باید مد نظر داشت؟ مانیتور دوربین؟ چون من هم روی چند تا مانیتور امتحان کردم عکس های ویرایش شده رو :( :(

If you see the action you missed it.

كاربر فعال bf  آواتار ها
    تشکر کرده
    964

روشنايي تنها عامل نيست
    تنظيم گاما، طيف رنگ وضعيت مونيتور نور محل ...

تشکر کرده
    722

Talking پاسخ: مشكل مشاهده عكس رو مونيتور(تاريكتر از واقعيت)

سلام بابک جان
    میتونی توضیح بدی (گاما؟ طیف رنگ و...) چه تاثیری داره و چجوری عوض میشه؟:biggrin:

كاربر فعال bf  آواتار ها
    تشکر کرده
    964

طيف رنگ يا گاموت در واقع قابليت نمايشگر در توليد رنگ هاي مختلف است و به کيفيت خود آن بستگي دارد، براي استفاده بهينه از آن بايد تنظيم با کاليبراسيوني متناظر با کاربرد مد نظر داشت اما وقتي اين قابليت کاستي داشته باشد کاري نميشود کرد
    در مقالات جناب روشن و برخي مباحث مطرح شده در فروم پيرامون کاليبراسيون اين موارد به خوبي توضيح داده شده اند
    يک نکته اينکه در crt ها پس از گذشت چندين سال ماده آشکار ساز لامپ تصوير افت ميکند طيف رنگ و کلا کيفيت نمايشگر تضعيف مي گردد

در مورد گاما، راستش من تعريف دقيقش رو نميدونم و حتي اگر بپرسيد فرقش با کنترست چيه دقيقا نميتونم توضيح بدهم!
    اما حتما شما هم اثر تغيير اين پارامتر را بر روي يک عکس در نرم افزارهايي نظير acdsee يا فتوشاپ تجربه کرديد

برخي نمايشگر ها در منوهاي خود اجازه تنظيم اين پارامتر را ميدهند و معمولا درايور کارت گرافيکي هم در منوي خود اجازه تنظيم ميدهد
    مثلا ممکن است به اين شکل به آن منو دست پيدا کنيد:
    desktop>right click>properties>settings>advanced>color management
    نرم افزارهايي نظير adobe gamma هم اين امکان را فراهم مياورند و فکر ميکنم در اين مورد هم در فروم مباحثي صورت گرفته بود

خود تنظيم پارامتر کنترست هم در نمايشگر ميتواند در نحوه نمايش آن تاثير بگذارد و مشابه گاما توسط منوي نمايشگر يا کارت گرافيکي يا نرم افزارهاي جانبي قابل تنظيم است

و البته فکر ميکنم يک پروفايل بايد همه اين موارد را در بر بگيرد، خود من که هيچ وقت نتوانستم با ابزار کلاسيک کاليبراسيون به نتيجه درستي دست پيدا کنم و به همان مقايسه چشمي و کمي بالا پايين کردن اين پارمترها بسنده کردم!

فکر ميکنم دوستان با تجربه که ديد بسيار ژرفتري هم از اين پارمترها دارند در صورت لزوم بتوانند بهتر راهنمايي کنند

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

گامارابطه بين روشنايي يك پيكسل (آن گونه كه بر مانيتور ظاهر مي شود) و مقدار عددي روشنايي آن است و در حقيقت ضريبي است كه در تون هاي مياني ضرب ميشود تا پيكسل ها به نحو قابل قبولي رويت شوند.

در حقيقت، اگر قرار بود ما پيكسل ها را با همان اندازه روشنايي كه مقادير عددي ديكته ميكنند ببينيم، تصاوير بسيار تيره مي بودند. اين است كه مقداري به عنوان gamma adjustment يا gamma correction به تمام تون هاي مياني ضرب ميشود تا شكل و شمايل قابل قبولي بگيرند.
    بديهي است تنظيم گاماي يك مانيتور گام اول در مديريت رنگ محسوب ميشود و نرم افزار adobe gamma تنها يكي از چندين نرم افزاري است كه اين كار را به خوبي انجام ميدهند.

پيرو صحبت هاي بابك عزيز، يكي از مهم ترين پارامترهايي كه نرم افزار ها ( يا به عنوان ابزاري دقيق تر كه حتي الان براي آماتورها نيز در دسترسند: سخت افزارها)ي كاليبراسيون مشخص ميكنند همين گاماست

در جايي (كه خاطرم نيست)مثالي جالب زده بود:
    مغز ما شايد تصوير اغراق آميزي از دوبرابر (يا چند برابر) شدن دارد. اگر يك گوي را به دست كسي بدهيم و گوي بعدي را كه دوبرابر وزن دارد بلافاصله بعد از ان به دستش بدهيم احساسي كمتر از دوبرابر شدن دارد. مشابه اين ادراك در كميت هايي مثل طول و ... نور را نيز در بر مي گيرد. طبعا در اين قسمت خاص اگر دكتر روشن لطف كنند و به كمك من بيايند، بحث دقيق تر مي شود.

اما در مورد گاما و تنظيم آن قبلاٌ زياد بحث شده. اما محض ياد آوري، خواندن مقصد ذيل براي عكاسان خالي از لطف نيست.

http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html
    ویرایش توسط Amir Mohebi : Friday 1 September 2006 در ساعت 22:27
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

تشکر کرده
    722

سلام
    از اوون آدرسی که آقا بابک گفتند رفتمو همه چیزو دست کاری کردم ولی چه زیاد میکردی چه کم بدتر میشد :biggrin:
    ودر مورد فرمایش جناب محبی بگم که قسمت مربوط به کالیبره کردن و گاما که بحث شده بودو خوندم ولی چیزی دستگیرم نشد فکر کنم توی قسمت کالیبره کردن یدونه عکس جناب روشن گزاشته بودن و من از عدد 16 تونستم روشن شدن مانیتورو ببینم مشکلش چیه؟ :confused:

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین