صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 33

موضوع: آيا دوربين 5دي پاياندهنده عمر دوربينهاي باسنسور غير فول فريم است؟

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نه!
    جالبه كه اگر ميدان ديد 5 دي را به اندازه سايز 20دي كراپ كنيم، رزولوشن نهايي كمتر از 20دي خواهد شد

Now of course it's a CROP factor, so you can get the same field of view (magnification if you like) by simply cropping down the larger image. However if you do, you throw away pixels. Below is a table of the effective sensor resolution if you crop the EOS DSLRs to an APS-C sized frame (the frame size used in the 20D and 350D).

يك جدول در اين آدرس هست كه همين موضوع رو بررسي كرده:

http://www.bobatkins.com/photography...5d_or_20d.html
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

خوب نعما جان! نتیجه نهایی اینکه حواس من جمع میباشد!
    حتی بیشتر از حواس امین خان!

البته تفاوت گمانم خیلی کم میباشد... البته کماکان حوصله ندارم بشینم پیکسلها رو بشمرم ببینم چندتا کم و زیاد میاد!
    ترجیح میدم به پرسپکتیو و عمق میدان فکر کنم... جدیدا زیاد رفته روی مغزم!
    نیاز به تحلیل مجدد دارم!
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

خوب آرش مفهوم را گفته بود تقریبا و برای همین هم من گفتم که درسته بدون اینکه حساب کتاب کرده باشم.. ولی به قول شما نعما جان اینطور نیست. و اینهم یکسری محاسبات بنده برای این دلیل:

5دی عکسهایی با رزولوشن 4368 در 2912 میگیرد بنابراین یک عکس آن 12719616 پیکسل خواهد داشت.
    20دی عکسهایی با رزولوشن 3504 در 2336 میگیرد بنابراین یک عکس آن 8185344 پیکسل خواهد داشت.

کراپ فاکتور 20دی 1.6میباشد . یعنی اینکه مستطیلی تشکیل دهیم که اندازه هر ضلع ان 1.6 برابر کوچکتر از مستطیل فول فریم باشد.

برای اینکه ببینیم در این مستطیل چند پیکسل (از پیکسلهای 5دی) جای میگیرد، چگالی پیکسلها روی سنسور 5دی را به دست می آوریم:
    35.8*23.9= 855.62میلیمتر مربع (مساحت سنسور 5دی) چگالی پیکسلها روی آن خواهد بود:
    12719616/855.62 = حدود 14866 پیکسل بر م.م مربع
    در نتیجه روی مربعی که به اندازه سنسور 20دی جدا کرده ایم:
    22.5*15 = 337.5 م.م مربع مساحت سنسور 20دی و 14866*337.5= 5017275 پیکسل در مستطیلی که به اندازه سنسور 20دی جدا کرده ایم جای خواهد گرفت.حدود 5مگاپیکسل(تایید نظر نعمای عزیز)

خوب حالا ببینیم این تفاوت چقدر است:
    اندازه پیکسلهای 20دی با 5دی تفاوت دارند.. اگر پیکسلها را با تقریب خوبی دایره فرض کنیم، نسبت اندازه های آنها به این صورت خواهد بود. (قطر پیکسلهای 5دی 8.2میکرون و قطر پیکسلهای 20دی 6.4 میکرون )
    2^(6.4)/2^(8.2) =67.24/40.96 = 1.64حدودا ... که ضریب نسبت اندازه های پیکسلهای دو سنسور است.
    چنانچه این ضریب را به همان تعداد پیکسل در مستطیل کراپ شده از فریم 5دی ضرب کنیم حاصل تقریبا مساوی با
    تعداد پیکسلهای سنسور 20دی خواهد بود. (از انجا که در این محاسبات چند بار تقریب بکار برده شده دو عدد کاملا مساوی نیستند)

خیلی که پیچیده نشد؟!؟

آرش جان اینهم حساب کتاب پیکسلها! انشا الله در مورد پرسپکتیو و عمق میدان هم یک کلاس ریاضی و محاسبات خواهیم داشت!!
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]
    [Canon SpeedLite 580EX] [Manfrotto 055PROB tripod+Manfrotto 322RC2 head]

تشکر کرده
    11580

ممنون امین عزیز
    طبق این محاسبات، هر چند تعداد پیکسلهای 5دی پس از کراپ کمتر از 20 دی هست اما اگر به سایز پیکسلها توجه کنیم و اونو منظور کنیم تقریبا معادل میشوند.
    اما مگر انچه که در تعیین رزولوشن عکس اهمیت دارد تعداد پیکسلها نیست؟ میدانم که وسعت نهایی هر دو معادل میشوند که در جاهای دیگه مهم است اما در رزولوشن چطور؟ آیا رزولوشن عکسهای 5 دی پس از کراپ حدود 5 مگاپیکسل نخواهد شد؟
    نعما م. روشن

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

اصولا معتقدم توی این زمینه ها چرتکه انداختن کارها رو جلو نمیبره....
    شاید بیشتر از اونکه دعوا (منظور همون اختلاف) بین پیکسلهای اون وسط باشه... بررسی این مساله مهم باشه که شما چه چیزی نیاز دارین(شاید هم ما و یا بهتر بگم هرکی که 4 ملیون پول داره و سر خرج کردنش مونده!)
    اصولا سنسور بزرگتر و چگالی کمتر = نویز کمتر...(گفتم اصولا! نویز 20 دی به نظر من تفاوتی با 1دی مارک 2 نداره! بین خودمون باشه به گمان من کمتر هم هست!)
    سنسور بزرگتر = عمق میدان کوتاه تر و امکان عکاسی های خاص بهتر!
    امکان استفاده راحت تر از انواع لنز ها...
    اما معایب؟
    اصولا قیمت بیشتر!
    سرعت کمتر
    اشکالات در گوشه های تصویر....

مثل هر انتخاب دیگه + - ها رو جمع کنید...

من اگر الان قرار بود دوربین بخرم و 4 ملیون پول داشتم 20 دی میخریدم با چند لنز حسابی....
    اگر 6 ملیون پول داشتم D2x میخریدم با لنز حسابی...
    خوبه بقیه هم نظراتشون رو بگن.... برای 4 و 6 ملیون بودجه!
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan
    ممنون امین عزیز
    طبق این محاسبات، هر چند تعداد پیکسلهای 5دی پس از کراپ کمتر از 20 دی هست اما اگر به سایز پیکسلها توجه کنیم و اونو منظور کنیم تقریبا معادل میشوند.
    بله درسته.. در واقع دو فاکتور سایز پیکسلها و دانسیته آنها روی سنسور با این موضوع ارتباط مستقیم دارند.

]
    نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan
    اما مگر انچه که در تعیین رزولوشن عکس اهمیت دارد تعداد پیکسلها نیست؟ میدانم که وسعت نهایی هر دو معادل میشوند که در جاهای دیگه مهم است اما در رزولوشن چطور؟ آیا رزولوشن عکسهای 5 دی پس از کراپ حدود 5 مگاپیکسل نخواهد شد؟
    چرا، تعیین رزولوشن عکس با تعداد پیکسلهاست. و درست است که عکسهای 5دی پس از کراپ حدود 5مگاپیکسل خواهند شد ولی نکته مهم: وسعت نهایی هر دو معادل خواهند شد درست نیست! چرا؟ توضیح میدهم:

یک اینکه ما دو مفهوم داریم: مساحت پوشیده شده توسط پیکسلها و مساحت مستطیل کادر عکس .. عمل کراپ کردن به این معنی است که مستطیل کادر عکس را به طوری کوچک کنیم که عرض آن 1.6 برابر کوچکتر و طول آن نیز 1.6 برابر کوچکتر شود.. بسیار باید دقت شود که مساحت 1.6 برابر کوچکتر نمیشود، همینطور اینکه تعداد پیکسلها نیز 1.6 برابر کمتر نمیشوند!

و اما وسعت نهایی! باید به یاد داشته باشیم که وسعت نهایی عکسهای 20دی با عکسهای 5دی یکی نیست. برای اینکار چطور است که اندازه عکسهای حاصل از 5دی و 20دی را حساب کنیم در حالیکه آنها را با یک پرینتر 600 پیکسل بر اینچ چاپ کرده ایم:

عکسهای 20دی: 3504/600 = 5.84 اینچ طول عکس و 2336/600 = 3.9اینچ عرض آن
    عکسهای5دی: 4368/600 = 7.28اینچ طول و 2912/600 = 4.85 اینچ عرض

یعنی اینکه عکسهای 20دی چنانچه عینا پیکسل به پیکسل چاپ شوند و پرینتر بین پیکسلها فضای خالی نگذارد و یا اینکه با میانیابی پیکسل دیگری اضافه نکند روی کاغذ به اندازه 5.84 در 3.9 اینچ خواهد بود.. همینطور عکسهای 5دی نیز 7.28 در 4.85 اینچ خواهند بود. (تمام این محاسبات با فرض پرینتر 600 پیکسل بر اینچ انجام شده)

اینکه گفته میشود مساحت نهایی عکسها یکی هستند در واقع همین کارهایی هستند که پرینتر ها موقع چاپ انجام میدهند و در نتیجه ما قادریم عکسهای دیجیتال خود را در سایزهای بزرگتر از اندازه واقعی آن چاپ کنیم مستقل از اینکه عکس مورد نظر چه رزولوشنی داشته . (البته نه کاملا مستقل.. رابطه مستقیم دارد)
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash
    اصولا معتقدم توی این زمینه ها چرتکه انداختن کارها رو جلو نمیبره....
    شاید بیشتر از اونکه دعوا (منظور همون اختلاف) بین پیکسلهای اون وسط باشه... بررسی این مساله مهم باشه که شما چه چیزی نیاز دارین(شاید هم ما و یا بهتر بگم هرکی که 4 ملیون پول داره و سر خرج کردنش مونده!)
    اصولا سنسور بزرگتر و چگالی کمتر = نویز کمتر...(گفتم اصولا! نویز 20 دی به نظر من تفاوتی با 1دی مارک 2 نداره! بین خودمون باشه به گمان من کمتر هم هست!)
    سنسور بزرگتر = عمق میدان کوتاه تر و امکان عکاسی های خاص بهتر!
    امکان استفاده راحت تر از انواع لنز ها...
    اما معایب؟
    اصولا قیمت بیشتر!
    سرعت کمتر
    اشکالات در گوشه های تصویر....

مثل هر انتخاب دیگه + - ها رو جمع کنید...

من اگر الان قرار بود دوربین بخرم و 4 ملیون پول داشتم 20 دی میخریدم با چند لنز حسابی....
    اگر 6 ملیون پول داشتم D2x میخریدم با لنز حسابی...
    خوبه بقیه هم نظراتشون رو بگن.... برای 4 و 6 ملیون بودجه!
    هوم! خوب نظرات مختلفه ارش جان.. اگر 4 میلیون داشتم و قرار بود دوربین بخرم 20دی و لنزهای خوب... اگر 6 میلیون داشتم که بازهم 20دی و لنز با 2 میلیون اضافه هم میرفتم مسافرت و عکس میگرفتم D:
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]

كاربر همراه
    تشکر کرده
    16

در راستاي مقايسه پيکسلها:

Nikon D2X - CMOS 12.8 MP, 5.5 x 5.5 µm

Canon EOS 1Ds Mark II - CMOS 17.2 MP, 7.2 x 7.2 µm

Canon EOS 20D - CMOS 8.2 MP, 6.4 x 6.4 µm

Canon EOS 5D - CMOS 13.3 MP, 8.2 x 8.2 µm

و در راستاي بحث شيرين اگه پنج مليون (بصورت ميانگين) داشتم چي کار مي کردم بايد بگم که منتظر دي200 مي موندم با لنز اضافه!
    ویرایش توسط behtash : Sunday 9 October 2005 در ساعت 17:19
    M.Behtash

تشکر کرده
    11580

نقل قول نوشته اصلی توسط Amin
    بله درسته.. در واقع دو فاکتور سایز پیکسلها و دانسیته آنها روی سنسور با این موضوع ارتباط مستقیم دارند.

]

چرا، تعیین رزولوشن عکس با تعداد پیکسلهاست. و درست است که عکسهای 5دی پس از کراپ حدود 5مگاپیکسل خواهند شد ولی نکته مهم: وسعت نهایی هر دو معادل خواهند شد درست نیست! چرا؟ توضیح میدهم:

یک اینکه ما دو مفهوم داریم: مساحت پوشیده شده توسط پیکسلها و مساحت مستطیل کادر عکس .. عمل کراپ کردن به این معنی است که مستطیل کادر عکس را به طوری کوچک کنیم که عرض آن 1.6 برابر کوچکتر و طول آن نیز 1.6 برابر کوچکتر شود.. بسیار باید دقت شود که مساحت 1.6 برابر کوچکتر نمیشود، همینطور اینکه تعداد پیکسلها نیز 1.6 برابر کمتر نمیشوند!

و اما وسعت نهایی! باید به یاد داشته باشیم که وسعت نهایی عکسهای 20دی با عکسهای 5دی یکی نیست. برای اینکار چطور است که اندازه عکسهای حاصل از 5دی و 20دی را حساب کنیم در حالیکه آنها را با یک پرینتر 600 پیکسل بر اینچ چاپ کرده ایم:

عکسهای 20دی: 3504/600 = 5.84 اینچ طول عکس و 2336/600 = 3.9اینچ عرض آن
    عکسهای5دی: 4368/600 = 7.28اینچ طول و 2912/600 = 4.85 اینچ عرض

یعنی اینکه عکسهای 20دی چنانچه عینا پیکسل به پیکسل چاپ شوند و پرینتر بین پیکسلها فضای خالی نگذارد و یا اینکه با میانیابی پیکسل دیگری اضافه نکند روی کاغذ به اندازه 5.84 در 3.9 اینچ خواهد بود.. همینطور عکسهای 5دی نیز 7.28 در 4.85 اینچ خواهند بود. (تمام این محاسبات با فرض پرینتر 600 پیکسل بر اینچ انجام شده)

اینکه گفته میشود مساحت نهایی عکسها یکی هستند در واقع همین کارهایی هستند که پرینتر ها موقع چاپ انجام میدهند و در نتیجه ما قادریم عکسهای دیجیتال خود را در سایزهای بزرگتر از اندازه واقعی آن چاپ کنیم مستقل از اینکه عکس مورد نظر چه رزولوشنی داشته . (البته نه کاملا مستقل.. رابطه مستقیم دارد)
    خب امین حان، من مساحت عکس 5 دی را نیز پس از کراپ حساب کردم، شد 3*4.55 سانتیمتر و یعنی مساحت عکس هم کمتر از 20دی شد.
    نعما م. روشن

كاربر همراه
    تشکر کرده
    27

جناب آرش خان بالاخره مسئله پرسپکتیو اینها به کجا رسید؟در ضمن نور خوری بیشتر 300-28 یعنی چه؟
    در مورد 4 میلیون هم نظر من هم 20d با لنز اعلای کنون و الباقیش هم به یکی بدم عکاسی یادم بده!!
    ویرایش توسط ARASH E : Sunday 9 October 2005 در ساعت 23:32

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین