صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: iso

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

پیش فرض iso

سلام دوستان عزیز. من به تازگی یه دوربین دیجیتال سونی p200 خریدم . و الان فقط دارم از منوی auto اون برای عکاسی استفاده می کنم . اما کمکم می خوام واد منوی manuel بشم و کمی هم خودم در نحوه عکاسی دخیا باشم .
    1_برا همین می خوام لطفا توضیح بدین که من در چه شرایط محیطی باید از ایزوی 100 تا 400 استفاده بکنم.

2_ احساس می کنم عکسهایی که تو شب و نور مناسب اتاق میگیرم کمی تیره هست ( نه به اون صورت . ولی خوب اونقدر شفاف نیست) به نظر شما اشکال کار کجاست و برای بهبود این وضعیت باید چکار بکنم؟
    ویرایش توسط hamed693 : Monday 10 October 2005 در ساعت 12:49

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

در مورد ایزو در این مقاله می توانید اطلاعات بیشتری کسب نمایید:
    http://www.akkasee.com/digitalcamera...ves/001258.php

بطور کلی با ابلا بردن ایزو میتوان از شاتر سریعتر یا دیافراگم بسته تر در همان شرایط نوری استفاده نمود. مثلا در شرایطی که بخاطر نور کم سرعت شاتر بسیار پایین است و عکس بخاطر لرزش دست شما یا حرکت سوژه تار می شود، می توانید با بالا بردن ایزو سرعت شاتر بیشتری را استفاده نمایید و عکس بهتری بگیرید. ولی بالا بردن ایزو مساوی است با بالا رفتن نویز. معمولا در دوربینهای کامپکت ایزوی بالای 200 آنقدر نویز دارد که خیلی قابل استفاده نیست، فقط در شرایطی از ایزوهای بالاتر استفاده نمایید که گرفتن خود عکس، ارزش بیشتری از کیفیت آن دارد. درموردنویز و زابطه آن باایزو در ممقاله فوق بخوانید.
    معمولا تا جاییکه شرایط نوری اجازه دهد، در دوربینهای کامپکت با پایینترین ایزو عکس بگیرید تا بهترین کیفیت را داشته باشید.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    189

راه ديگر گرفتن عكسهاي پر نورتر استفاده از سرعت كمتر شاتر و ديافراگم بازتر است براي اين كار بايد گردونه را از حالت Auto خارج كرده و روي M بگذاريد. ديافراگم را روي 8/2 و سرعت شاتر را روي حوالي 10 (يك دهم ثانيه) گذاشته، دوربين را محكم و بدون لرزش بگيريد يا روي سه‌پايه قرار دهيد. البته اگر موضوع متحرك باشد، با اين سرعت پايين محو خواهدشد. با دقت در علايم و رنگ آنها در LCD و كمي سعي و خطا عكس مناسب را به دست خواهيدآورد.

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

و خدا جبران نوردهيExposure Compensation و استفاده از هيستوگرام همزمان را آفريد!

من فكر ميكنم مواقعي كه آدم از دوربين كامپكت استفاده ميكنه خيلي سريع ميتونه با نگاه كردن به هيستوگرام و جبران نوردهي به نتيجه دلخواهش در 5-10 ثانيه برسه، و اين نقطه قوت دوربين هاي داراي نمايش زنده است كه اين قابليت انعطاف رو به شما ميده. مد منوال موقعي كاربرد داره كه شما وقت فراوان داريد و ميخواهيد كنترل خاصي روي عمق ميدان يا سرعت داشته باشيد. اما با استفاده از ابزاري كه ذكرشد، ميتونيد هميشه و در همه حال عكس خوب بگيريد.
    ویرایش توسط Amir Mohebi : Monday 10 October 2005 در ساعت 22:34
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

با سلام. ممنون از راهنماییتون . تغییراتی که گفتین اعمال کردم . واقعا نتیجه ی خوبی گرفتم.
    فقط یه سوال دیگه ( ماکسیمم و مینیمم سرعت شاتر و دیافراگم چنده؟ )

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed693
    با سلام. ممنون از راهنماییتون . تغییراتی که گفتین اعمال کردم . واقعا نتیجه ی خوبی گرفتم.
    فقط یه سوال دیگه ( ماکسیمم و مینیمم سرعت شاتر و دیافراگم چنده؟ )
    1- خدا رو شكر
    2- ماكزيمم و مي نيمم سرعت شاتر: از مد B يعني نامحدود شروع ميشه (بيشتر- slrها اين مد رو دارند) تا 8000/1 (در بعضي slrها تا 4000/1 و در slr like ها بين 1000/1 تا 3000/1).
    3- اندازه ديافراگم از يك -1- شروع (البته لنز 1 خيلي كم داريم . معمولا از 2.8 يا 3.6 يا 4 ) و بسته به لنز فرق مي كنه بعضي 22 و بعضي دياف كوچكتر هم دارند. اما باز هم توي slr like ها معمولا در حد 8 و 9 محدود ميشه.

اما تو دوربين شما:
    Shutter speeds from 1/1,000 to 30 seconds depending on the exposure mode (with automatic Noise Reduction below 1/6 second).
    Aperture range of f/2.8 to f/5.6.
    ویرایش توسط morytab : Tuesday 11 October 2005 در ساعت 04:00
    [MORTEZA BEDRAM]
    [canon kiss digital N]
    [canon 18-55] -- [sigma 17-70]

http://www.photo.net/photos/bedram

كاربر همراه
    تشکر کرده
    189

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir A
    و خدا جبران نوردهيExposure Compensation و استفاده از هيستوگرام همزمان را آفريد!

من فكر ميكنم مواقعي كه آدم از دوربين كامپكت استفاده ميكنه خيلي سريع ميتونه با نگاه كردن به هيستوگرام و جبران نوردهي به نتيجه دلخواهش در 5-10 ثانيه برسه، و اين نقطه قوت دوربين هاي داراي نمايش زنده است كه اين قابليت انعطاف رو به شما ميده. مد منوال موقعي كاربرد داره كه شما وقت فراوان داريد و ميخواهيد كنترل خاصي روي عمق ميدان يا سرعت داشته باشيد. اما با استفاده از ابزاري كه ذكرشد، ميتونيد هميشه و در همه حال عكس خوب بگيريد.
    آيا هيستوگرام در حالي كه تنها يك معيار سنجش ميانگين نور در كل عكس است، مي‌تواند رضايت شما را از ميزان نور اجزاي مورد نظرتان در يك كادر تضمين كند؟ بسياري از عكسهاي دلخواه من از نظر هيستوگرام چندان مورد تأييد نبوده‌اند. ضمن اين كه وضعيت نور صحنه بدون گرفتن عكس و به محض تغيير تنظيمات (در بعضي دوربينها با نيم فشردن دكمه شاتر) در LCD قابل مشاهده است.
    ویرایش توسط yousefmon : Tuesday 11 October 2005 در ساعت 23:03

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

استفاده از هيستوگرام همزمان و تنظيم نوردهي و جبران آن از روي هيستوگرام (البته با توجه به توزيع تناليته سوژه) اختراع من نيست ، دقيق ترين و سريع ترين راه براي رسيدن به نوردهي دقيق است. استفاده از مد منوال اصلا خلاف فلسفه داشتن و به كار بردن دوربين هاي دلپذير كامپكت است. لا اقل توصيه مد منوال به عنوان راه حل اول براي كسي كه با دوربين كامپكت عكس ميگيرد و ميخواهد نوردهي دقيق داشته باشد(و از نوردهي عكسهايش شكايت دارد) تدبير جالبي نيست، چون بسيار محدود كننده و دست و پا گير است. مد منوال راجايي به كار ميگيرند كه وقت فراوان داشته باشند يا مجبور باشند (مثل استوديو) يا بخواهند كنترل كاملي را روي عمق ميدان يا سرعت نوردهي داشته باشند.

نقل قول نوشته اصلی توسط yousefmon
    آيا هيستوگرام در حالي كه تنها يك معيار سنجش ميانگين نور در كل عكس است،.
    غلط است! هيستوگرام توزيع تعداد نقاط با روشنايي 0 تا 255 را نمايش ميدهد.

A two-dimensional graph showing the brightness range of an image.

Many digital cameras can now display such graphs, as can popular image processing programs for computers. Histograms plot brightness along the horizontal axis and number of pixels at that brightness level along the vertical. Histograms are useful for determining if an image is likely to under or overexposed.

در ضمن مشخصه يك هيستوگرام خوب "مورد تاييد بودن" نيست، بلكه بايد با تناليته سوژه مچ باشد. اصلا هيستوگرام خوب يا بد نداريم. ديدن نمايش زنده هم بد نيست، اما دقيق نيست.

اين چيز ها اختراع من نيست، بهترين، سريع ترين، توصيه شده ترين راه براي داشتن نوردهي دقيق استفاده از هيستوگرام است، كه برخلاف ظاهر سختش، بسيار كاربري و تحليل راحتي دارد.
    ویرایش توسط Amir Mohebi : Wednesday 12 October 2005 در ساعت 19:10
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

جناب yousefmon گفته اند که بجای هیستوگرام از LCD دوربین برای بررسی روشنایی استفاده کنیم. متاسفانه این صحبت بسیار اشکال دارد به دو دلیل:
    1- یکی انکه اصلا انچه که شما در LCD در رابطه با روشنایی میبینید دقیق نیست
    2- هیستوگرام میتواند اظلاعات بسیاردقیقی در رابطه با آنالیز روشنایی کل تصویر بدهد که بسیار مفید است و بهیچ وجه اطلاعات هیستوگرام متوسط گیری از تصویر نیست.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه
    تشکر کرده
    189

با سلام و تشكر فراوان از آقايان محبي و روشن، به مقالات آقاي شهبازي در خصوص هيستوگرام مراجعه كردم. هرچند هنوز نحوه استفاده از آن كاملاً برايم شفاف نيست (بايد چند مرتبه آن را مرور كنم)، اما پيش از اين تنها منبع مطالعه من دفترچه‌ راهنماي چند مدل از دوربينهاي Canon و Sony بود كه در آنها هم مطلقاً در خصوص نحوه تحليل اينچنيني و ناحيه‌بندي هيستوگرام مطلبي درج نشده‌است. به هرحال بيش از آن چيزي است كه تصور مي‌كردم و مجدداً از شما سپاسگزارم.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین