صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 23
Like Tree41تشکر

موضوع: ابعاد حسگر کدام خصوصیات دوربین وعکس را تحت تاثیر قرار میدهد؟

كاربر جديد asadi آواتار ها
    تشکر کرده
    0

پیش فرض ابعاد حسگر کدام خصوصیات دوربین وعکس را تحت تاثیر قرار میدهد؟

ابعاد حسگر کدام خصوصیات دوربین وعکس را تحت تاثیر قرار میدهد؟

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

پیش فرض پاسخ: ابعاد حسگر کدام خصوصیات دوربین وعکس را تحت تاثیر قرار میدهد؟

نقل قول نوشته اصلی توسط asadi نمایش پست ها
    ابعاد حسگر کدام خصوصیات دوربین وعکس را تحت تاثیر قرار میدهد؟
    دوست عزیز سوال شما بسیار کلی است...

اما مهم ترین خصوصیت که ابعاد سنسور تاثیر مستقیمی با آن دارد موضوع عمق میدان است.

هر چه سنسور کوچک تر باشد شما عمق میدان بیشتری خواهد داشت و برعکس.

موضوع نویز و دیگر مسائل جز مسائل دست دوم و به قولی غیر مستقیم هستند.

لطفا سوال تان را شفاف تر بپرسید.
    light_darkness، Rofougaran و Saeed.gh.sh تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر فعال
    تشکر کرده
    2447

در تایید توضیحان کاوه عزیز، البته وقتی سنسور رو بزرگتر میسازند میتونند از تعداد پیکسل بیشتری جهت ساخت سنسور استفاده کنند.که طبیعتا کیفیت بالاتر (مگاپیکسل بیشتر) رو نتیجه میده.همونطور که شاهد معرفی سنسور جدید فول فریم 28 مگاپیکسلی سونی بودیم.
    البته به عقیده بنده با افزایش سایز سنسور،توانایی جمع آوری نور بیشتر هم فراهم میشه که میتونه دست ما رو در استفاده از سرعتهای بالاتر شاتر در دیاف تنگتر باز بذاره.
    کاوه جان جسارت شد.
    Kaveh Ghobadi تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها
    دوست عزیز سوال شما بسیار کلی است...

اما مهم ترین خصوصیت که ابعاد سنسور تاثیر مستقیمی با آن دارد موضوع عمق میدان است.

هر چه سنسور کوچک تر باشد شما عمق میدان بیشتری خواهد داشت و برعکس.

موضوع نویز و دیگر مسائل جز مسائل دست دوم و به قولی غیر مستقیم هستند.

لطفا سوال تان را شفاف تر بپرسید.

كاوه همیشه پیشتاز در كمك و جواب بجاست. اما من در این مورد متوجه نمی شوم كه همیشه فكر می كنم عمق میدان پدیده اندازه دیافراگم است و بس. ممكن است در این خصوص برای من رفرنسش را ذكر كنی كه احتیاج به بیشتر دانستن دارم.

تا آنجا كه من می دانم اندازه سنسور با اضافه كردن اراضی به میدان, قدرت برادشت بیشتر از صحنه را می دهد كه در نتیجه به عكاس قدرت كرآپ نهایی بهتر را ارمغان دارد (هر كه بامش بیش , برفش بیشتر, بخصوص اگه كارش فروش برف شیره باشه...:) همین مسئله باعث كارایی بیشتر لنز میبا شد و هر لنزی همان طول فوكال واقعیش را خواهد داشت, بدون هیچ فاكتور كه باعث از دست دادن میدان خارجی عكس تولید شده توسط لنز می شود. برای مثال یك لنز چشم ماهی مثلا 8 م م همان 8 باقی مانده و یك دایره كامل روی حساسگر Full Frame تولید می كند كه اگر همین لنز را روی دوربینی با سنسور كوچكتر كه مثلا فاكتور 1.3 دارد بگذارید, قسمتهایی از دایره در پیرامون حذف خواهید شد. و اگر روی دوربین با فاكتور 1.6 بگذارید , همان دایره باز كوچك تر و از چوره بیشتر كم دارد. مثال عملی این را می توانید در گالری من كه از لنز 8 م م بر روی كنن 1Ds و 1D و ( XTi (400D را بیابید.

یك جواب ساده به سوال شما: ابعاد حسگر کدام خصوصیات دوربین وعکس را تحت تاثیر قرار میدهد؟
    افزودن فراوان به قیمت دوربین خواهد بود كه شاید برای اكثر افراد مورد اول برای تحت نظر قرار دادن دوربین مورد نظرشان است, میباشد.
    shabab تشکر می‌کند.
    زندگی بسان شطرنج مینماید..روزی كه گفتم شطرنج نمیدانم, همه خواستند تا آنرا به من بیاموزند.وقتی گفتم شطرنج را میدانم, همه به مات كردنم بسیج شدند.....

كاربر جديد
    تشکر کرده
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط DSC-H7 نمایش پست ها
    در تایید توضیحان کاوه عزیز، البته وقتی سنسور رو بزرگتر میسازند میتونند از تعداد پیکسل بیشتری جهت ساخت سنسور استفاده کنند.که طبیعتا کیفیت بالاتر (مگاپیکسل بیشتر) رو نتیجه میده.همونطور که شاهد معرفی سنسور جدید فول فریم 28 مگاپیکسلی سونی بودیم.
    البته به عقیده بنده با افزایش سایز سنسور،توانایی جمع آوری نور بیشتر هم فراهم میشه که میتونه دست ما رو در استفاده از سرعتهای بالاتر شاتر در دیاف تنگتر باز بذاره.
    کاوه جان جسارت شد.

اصلا اینطور نیست. كنن یك دی دارای سنسور بزرگتر از 400دی است ولی فقط دارای 4 مگا پیكسل است.

آنچه شما به آن اشاره فرمودید "غلظت پیكسل است كه كلا بحث دیگریست و اتفاقا همان چیزی است كه باعث رابطه مستقیم در پیدایش نویز می با شد.
    shabab تشکر می‌کند.
    زندگی بسان شطرنج مینماید..روزی كه گفتم شطرنج نمیدانم, همه خواستند تا آنرا به من بیاموزند.وقتی گفتم شطرنج را میدانم, همه به مات كردنم بسیج شدند.....

amirsooki
    Guest

سلام.

تا آنجا كه من می دانم اندازه سنسور با اضافه كردن اراضی به میدان, قدرت برادشت بیشتر از صحنه را می دهد كه در نتیجه به عكاس قدرت كرآپ نهایی بهتر را ارمغان دارد (هر كه بامش بیش , برفش بیشتر, بخصوص اگه كارش فروش برف شیره باشه... همین مسئله باعث كارایی بیشتر لنز میبا شد و هر لنزی همان طول فوكال واقعیش را خواهد داشت, بدون هیچ فاكتور كه باعث از دست دادن میدان خارجی عكس تولید شده توسط لنز می شود. برای مثال یك لنز چشم ماهی مثلا 8 م م همان 8 باقی مانده و یك دایره كامل روی حساسگر Full Frame تولید می كند كه اگر همین لنز را روی دوربینی با سنسور كوچكتر كه مثلا فاكتور 1.3 دارد بگذارید, قسمتهایی از دایره در پیرامون حذف خواهید شد. و اگر روی دوربین با فاكتور 1.6 بگذارید , همان دایره باز كوچك تر و از چوره بیشتر كم دارد. مثال عملی این را می توانید در گالری من كه از لنز 8 م م بر روی كنن 1Ds و 1D و ( XTi (400D را بیابید.
    حالا فرض کنید بخواید روی سنسور کراپ دار با کراپ 1.5 ، با زاویه ی 30 میلیمتر عکاسی کنید . باید یک لنز 20 میلیمتر داشته باشید . درست ؟ یعنی یک لنز واید تر . و مسلما میدونید که لنزهای واید عمق میدان بیشتری دارند . پس هرچقدر ابعاد سنسور کوچیک بشه ، عمق میدان به خاطر استفاده از لنزهای واید تر ، زیاد تر میشه .
    ممنون.
    Kaveh Ghobadi، shabab، Kavan و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

امیر سوكی عزیز در مورد عمق میدان توضیح كامل را دادند.حالت های 4 گانه ای متصور است كه در صورتی كه هنوز متوجه نشده اید می توانیم مرور كنیم..( ممنون امیر جان خیلی ارادتمندیم هاااااا)

اما در مورد مگاپیكسل...

این روز ها با حضور فناوری نانو شاهد سنسور های بسیار كوچك ( در كامپك ها ) هستیم با مگاپیكسل های فراوان.مثلا این روز ها دوربین های 12 یا 14 مگاپیكسلی به یك پدیده عادی تبدیل شده اند.

اما افزایش مگاپیكسل و ثابت ماندن ابعاد سنسور از نظر علمی باعث افزایش نویز می شود ( كوچك شدن هر سلول نوری ) اما این روز ها برعكس این را می بینم كه خلاف دانسته های ما است و با ثابت ماندن ابعاد شاهد سنسور هایی با مگاپیكسل بیشتر هستیم.مثلا كانن 300دی و كانن 450دی...اختلاف مگاپیكسل دو برابر ولی خروجی كانن450دی كم نویز تر است...
    amirsooki، shabab، Kavan و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر فعال shabab آواتار ها
    تشکر کرده
    8245

ضمن تشكر از آقاي اسدي من مدتها منتظر همچين تاپيكي بودم .
    كاش ميشد عكس يه منظره واحد رو در دو حالت ، يكي با دوربين كراپدار و ديگري هم هم با دوربين فول فريم براي مقايسه عمق ميدان وساير اختلافات اينجا داشته باشيم . مطمئننا" خيلي به روشن شدن موضوع كمك ميكنه .
    البته بقول آقاي سوكي اگه عكس اول مثلا" با زوايه 30mm و كراپ 1.5 گرفته شده عكس دوم با زاويه معادل اوون يعني 20mm باشه .
    Kavan تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    8

نقل قول نوشته اصلی توسط amirsooki نمایش پست ها
    سلام.

حالا فرض کنید بخواید روی سنسور کراپ دار با کراپ 1.5 ، با زاویه ی 30 میلیمتر عکاسی کنید . باید یک لنز 20 میلیمتر داشته باشید . درست ؟ یعنی یک لنز واید تر . و مسلما میدونید که لنزهای واید عمق میدان بیشتری دارند . پس هرچقدر ابعاد سنسور کوچیک بشه ، عمق میدان به خاطر استفاده از لنزهای واید تر ، زیاد تر میشه .
    ممنون.

مرسی از توضیح ولی بد بختانه یه جزئی از فیزیك می دونم و این فرض شما داد میزنه " كلاه شرعی"!!

دوستی كه مقایسه می خواستند: یكی از بهترین موردهایی كه مسئله سنسور رو خیلی خوب بطور گرافیك نشون میده این از Wikipedia.org هست:

رابط برای قیاس سنسورها ی مختلف

این هم نمونه ای از سه عكس كه همه را با یك لنز گرفته ام, 8 م م چشم ماهی.
    به قطر دایره دقت كنید كه تقریبا كامل با 1Ds است ولی با 400D بزور جزئی از دایره دیده میشود.
    اگر عكس با كیفیت بهتر رو میخواهید به گالریم بروید.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    shabab تشکر می‌کند.

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

قربان کلاه شرعی یعنی چی؟

این قصه نه ربطی به شرع داره نه چیز تازه و جدیدیه و نه کلاه برداری!
    از قدیم الایام تمام عکاسان می‌دانستند که قطع نگاتیو بزرگتر(حالا شده سنسور) باعث کاهش عمق میدان می‌شه...
    اندازه کوچکتر عکاس رو مجبور می‌کنه که از لنز وایدتر استفاده کنه... و یا اینکه باعث می‌شه فاصلش نسبت به سوژه رو افزایش بده...
    Persian، shabab و smn تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین