صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 19 , از مجموع 19

موضوع: "ccd" و "cmos"

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

پیش فرض پاسخ: "ccd" و "cmos"

آقا بابك
    من يه سوال كلي دارم!
    خيلي ها ميان به من ميگن كه فلان دوربين خوب نيست چون سنسور ccd داره و يا بالعكس...
    براي من به عنوان عكاس شايد دانستن نقاط ضعف و قدرت، نحوه كاركرد و .... كه درون دوربين هستند مهم باشه... اما چه ربطي داره؟!
    چيزي كه هميشه به عنوان جواب گفتم(كساني كه اين مساله رو اينگونه مطرح ميكنن عموما تفاوت ديافراگم و شاتر رو نميدونن!) اينه كه چي كار به سنسور دارين؟ غير از امكانات كلي دوربين(كه هزارچيز هست) خروجي تصوير رو ببينيد... و اون رو مقايسه كنيد...(منظور دوستان اين فروم نيستا! منظور فك و فاميل خودمه!)
    به عنوان مثال براي من مهم نيست كه كانن يه تكنولوژي قديمي و از رده خارج رو جوري بهينه كرده كه ميتونه تصاوير زيبايي توليد كنه...
    و يا نيكون سنسور سوني رو ميخره و نويزش رو چي كار ميكنه خروجي تصوير ميگيره...
    براي من به عنوان عكاس اون تصويري كه از دوربين در مياد مهمه...
    و گمان ميكنم فعلا با پروسس هاي بسيار قوي و رفع اشكالات هردو.... تصاوير ccd و cmos خيلي به هم شبيه شدن.
    و اگر تصور كنيم يك عكاس حرفه اي بايد سليقه خودش رو هنگام پروسس اعمال كنه... ما در نهايت اصلا نخواهيم فهميد كه عكس با چه دوربيني گرفته شده.... كانون، نيكون، سوني و... چه برسه به اينكه بخواهيم بدانيم cmos بوده و يا ccd...
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر فعال Minoosepehr آواتار ها
    تشکر کرده
    1796

راستش این حرف اقای روشن بنظرم خیلی جالب اومد و در این مورد هم صدق میکنه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    توي سايتها و مجلات و ... كه در اين باره مطالعه ميكنيد حتما به تاريخ نگارش اون مطلب هم دقت كنيد. حتي يك سال قدمت هم در زمينه ديجيتال قديمي محسوب ميشود و اگر بگرديد ميبينيد كه با گذشت زمان بتدريج مقايسه ها به نفع ديجيتال پايان پذيرفته اند. چرا؟ پيشرفت سريع و قابل ملاحظه ديجيتالها غير قابل انكار است. پس حتما منتظر آينده هم باشيد
    یعنی مثلا اگر 8 سال پیش یه مجله ای یا یک ریویو نویس به این نتیجه میرسه که تصاویر CCD یا CMOS نسبت به اون یکی نویزی تره یا کلا بدتره ربطی نداره که الانم هم درست باشه ! که خیلی از این کتب ترجمه شده راجع به عکاسی دیجیتال در ایران متاسفانه بروز نیستند یا اینکه اصلا مربوط به آموزش اصول عکاسی یک برند خاص میباشند که مباحث ضد و نقیضی نوشته اند ( بنده هردوی این کتب رو هم از طرف نیکون هم از طرف کنون دارم).
    آریو مینوسپهر

كاربر فعال bf  آواتار ها
    تشکر کرده
    964

آرش خان راستش من سوالي در فرمايش شما متوجه نشدم، اما فکر ميکنم محتوي صحبت شما همان بود که من هم قصد داشتم با بياني ديگر بيان کنم

نکته اساسي همين است:
    خروجي تصوير رو ببينيد...
    چه به مباني علمي تصوير گري ديجيتال آشنايي داشته باشيم و چه نداشته باشيم

در بقيه موارد هم سعي داشتم بگم خيلي از مسايلي که به صورت عام مباني مقايسه هريک از اين دو نوع حسگر قرار ميگيرند ميتوانند ريشه هاي فني متفاوتي داشته باشند

اما يک نکته که قصد دارم اضافه کنم، نگرش عکاسهاي خبره در مورد اين محصولات در برابر آنچه شما مقايسه کننده پيکسلي ميناميد هست
    گروه اول با توجه به اينکه نور را به خوبي ميشناسند، ديد سيگنالي بسيار خوبي دارند و معمولا براي قضاوتهايشان قراين علمي خوبي ميتوان پيدا کرد چيزي که در مورد سرسپردگان به پيکسل معمولا صدق نميکند
    نکته ديگر تفاوت تاريخ مصرف نظرات اين دو گروه است، گروه اول بر اصولي متکي هستند و گروه دوم بر کاتالوگهايي که ممکن است از اين نمايشگاه تا نمايشگاه ديگر به کلي تغيير کنند!

براي همين من اگر با منوي يک دوربين آشنا شده باشم و در مورد عمر باتري يا جايابي دکمه هاي آن سوالي نداشته باشم آرزو ميکنم نظر يک عکاس را در مورد عملکرد يک دوربين پيدا کنم تا آمار يک مرور کننده تجاري

به طور کلي حالا که قراره خروجي تصوير مبناي قضاوت باشه چه بهتر که از ديد کسي کمک گرفته بشه که بهتر ميبينه

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

بله، در تاييد فرمايشات بابك و آرش عزيز ميگويم كه چيزي كه مهم تر است End Result است، كه در اينجا تصوير مي باشد، و الا خيلي غير عاقلانه است كه كسي انتخابش را بر اساس نوع سنسور انجام دهد.

مثال هاي نقض براي حكم هاي كلي بسيارند.

اگر دل به اين قضيه بسپاريم كه CCD ها با كيفيت تر هستند، آن وقت با CMOS هاي كانون چه مي گوئيم
    اگر قضيه با كيفيت تر بودن CCD را به كلي فراموش كنيم، تمام بك هاي ديجيتال كه CCD هستند را چه ميگوئيم.
    تا مدتها دوربين هاي مجهز به CCD پيش بيني ميشد كه از نظاير CMOS ي خود پر مصرف تر هستند، يا اين كه كلاً تعداد عكسها كم تر خواهد بود، با عرضه D70 اين فرضيه نيز به كلي فرو ريخت.

بايد براي كيفيت ديد و قضاوت كرد.
    براي مصرف باطري نيز هر دوربني با نوع حسگر و طراحي مدارهاي خود و در نظر گرفتن باطري مناسب ، تعيين كننده خواهد بود.

نمونه بسيار مضحك و خنده دار اين قضيه، در پردازنده تصوير و نامگذاري آن پيش مي آيد، Digic 8 و Venus 7 ، VxProcess 2و اين حرفها كه صنار نمي ارزند و بايد ديد end result چه تغييري ميكند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

تشکر کرده
    4010

سوالي در فرمايش شما متوجه نشدم،
    سوالم هماني بود كه شما و اميرخان توضيح دادين....
    دوست داشتم بدونم چيزي كه فكر مي*كنم... از نظر شما چقدر مبناي علمي و يا تجربي داره...
    ممنون
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه pouya1 آواتار ها
    تشکر کرده
    371

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    براي من به عنوان عكاس اون تصويري كه از دوربين در مياد مهمه...
    و گمان ميكنم فعلا با پروسس هاي بسيار قوي و رفع اشكالات هردو.... تصاوير ccd و cmos خيلي به هم شبيه شدن.
    ا .
    آرش جان دقيقا همين چيزي هست كه فرموديد مهم خروجي بلاخره شركت ها درو تخته خودشونو ميدونن چهطور به هم چفت بكنن كه تو هر دو تكنولو*ي مشكلات برطرف بشه و در آخر ميمونه برسي موشكافانه خروجي دو تصوير براي انتخاب برند مناسب برنده شركتيه كه خوب تونسته درو تخته رو با هم جور كنه:cool:
    پويا رحيم زاده

كاربر همراه
    تشکر کرده
    352

مقاله ای از سایت trustedreview در مورد سنسور دوربین های دیجیتال

فکر کنم یه سوتی داده ! مگه سنسور نیکون D2x سی سی دی هست ؟
    آیا کنون سنسور دوربین های کامپکت رو خودش میسازه یا اینکه از شرکت دیگه ای میخره ؟!
    Canon PowerShot G6

كاربر فعال bf  آواتار ها
    تشکر کرده
    964

درست ميگيد، d2x ظاهرا cmos هست
    کنون سنسور دوربین های کامپکت رو خودش میسازه یا اینکه از شرکت دیگه ای میخره ؟!
    منطق ميگه بايد جاي ديگه بسازه، اگر کسي رفرنس با برگه اي در اين مورد داره لطفا ... : )
    ویرایش توسط bf  : Sunday 18 February 2007 در ساعت 18:17

تشکر کرده
    4010

يه سري از سنسورهاي دوربينهاي كوچك كانون رو كه سوني ميسازه....
    (سر اون جريان خرابي سنسورهاي سوني كه دوربينهاي بسيار زيادي برگشت خوردن براي تعمير... ميشد رد سنسورهاي سوني رو تقريبا در همه كمپاني ها ديد)
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2