نكات زير براي بدنه هاي ديجيتال و آنالوگ مكانيكي يا الكترونيكي قابل استفاده است.

هنگامي كه modification لنز تمام شد قبل از نصب ، آينه رو به يكي از طرقي كه در ادامه ميگم بالا نگه داشته و دوربين رو ترجيها خاموش كنيد. ( حداقل براي ذخيره باتري يا راحتي كار و محافظت مداري )

در بدنه هاي آنالوگ و ديجيتال در صورت موجود بودن قفل آينه ، به راحتي از آن استفاده كنيد و در اين حال دوربين رو خاموش كنيد . اگر آينه بطور خودكار سر جاي خود بازگشت يا كلا اين قابليت را نداشت از مد بالب استفاده كنيد .

اگر دوربين آنالوگ است دوربين را در مد بالب قرار داده ، يا دكمه شاتر را نگه داريد يا از دكلانشور سيمي قفل دار استفاده كنيد تا آينه بالا بماند و دوربين رو خاموش كنيد.

اگر هم دوربين الكترونيكيست (فيلمي يا ديجيتال ) و دكلانشور نميپذيرد ميتوانيد وقتي دوربين به مد بالب رفت اون رو وسط كار در حالي كه هنوز دكمه شاتر رو نگه داشته ايد خاموش كنيد يا در شرايطي خاص با مسئوليت خودتون باتري رو قطع كنيد ( من در EOS 7 يا همون EOS 30 فيلمي اين به‌ناچار درب باتري رو باز ميكنم و مشكل خاصي نداشتم )

تا اينجاي كار همه اين شد كه آينه رو بالا داديم و دوربين خاموش است . حال لنز رو ( به طور خاص لنزهاي منوال فوكوس از نوع unit focus مد نظر است )
در حالت نزديكترين فاصله فوكوس قرار دهيد ( MFD يا جايي كه لنز كاملا اكستند شده است ) و در اين حالت لنز را با دقت روي بدنه نصب كنيد. اگر در اين حالت عدسي به آينه كه در بالا قفل شده گير كرد كه پروژه از بيخ و بن روي اين بدنه منتفيست و بايد چاره اي ديگر انديشيد .

اما اگر لنز به راحتي نصب شد ، به آرامي و با دقت شروع به چرجاندن رينگ فوكوس به سمت بينهايت كنيد ( لنز شروع ميكند به سمت داخل حركت ميكند و در واقع به سمت آينه نزديك ميشود ) به محض اينكه رينگ فوكوس گير كرد ، عدسي به آينه رسيده و نقطه بحراني فوكوس بدست آمده .

اين نقطه را علامت بزنيد و براي احتياط كمي هم دور تر از ان نقطه فوكوس را متوقف كنيد . اگر اين لنز رو ميخواهيد بر اين دوربين خاص استفاده كنيد همونطور كه ميدونيد وقتي آينه پايين است و در ويزور تصوير داريد، تا هرجا دوست داشته باشيد ميتوانيد فوكوس رو دورتر ببريد و تا آخر بچسبونيد اما موقع شات زدن آينه به عدسي آخري گير كرده و باعث آسيب فيزيكي احتمالي به آينه و عدسي ميشود و شايد هم گير كردن آينه و عدم كامل شدن چرخه آن منجر به ايرادات ديگري هم بشود ...

اگر هم ( در حالتي كه آينه بالاست ) فوكوس تا انتها به تصادم عدسي و آينه نيانجاميد كه فهو المطلوب !

سوال : در صورت برخورد عدسي و آينه در نقطه بحراني بجز شناسايي و برحذر بودن از اين نقطه ( و طبيعتا بعد از آن تا فوكوس بينهايت ) تكليف چيست چه كارهايي ميشه انجام داد. جواب اين سوال سه فصل بسيار مفصل دارد : مكانيك ، اپتيك ، بدنه . فصل اول خودش عالميست و واسه هر لنز متفاوت است. فصل دوم مختصري تو مايه هاي طراحي لنز است و فصل آخرش واقعا در حد طراحي يك يونيت جديد به جاي يونيت قبليست !

آقايي رو ميشناسم در سرزمينهاي دور كه به عشق 57/1.2 كونيكا 5D MII رو مديفاي كرده بود فكر ميكنم ميرور باكس رو جابجا كرده بود و ويزور رو از نو كاليبره كرده بود. البته شايد هم يادم رفته و طرف فقط آينه رو بريده بود !tags : lens mount modification notes