صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 15 , از مجموع 15
Like Tree6تشکر

موضوع: لنز ماكرو ارزون؟

كاربر ويژه rezakh آواتار ها
    تشکر کرده
    2259

پیش فرض پاسخ: لنز ماكرو ارزون؟

اقای توسلی بهترین کار استفاده از فیلتر ماکروست
    من قدیمتر ها از ۲ فیلتر روی هم استفاده میکردم
    شما که قرار نیست ماکروی حرفه ای بکنید
    همین جوابگوی کارشماست

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    50

باسلام به دوستان عزیز
    چند نكته به نظرم میرسه كه خدمتتون عرض میكنم:
    1- هیچ لنزی وجود نداره كه بشه روش مارمولك یا هر جسم دیگری گذاشت و عكس گرفت چون طبق قوانین فیزیك نور باید به جسم برخورد كنه و پس از انعكاس از جسم به داخل لنز بره و تصویر را تشكیل بده. بنابر این اگر جسم به سطح لنز چسبیده باشه این امكان وجود نداره و به فرض این كه لنز هم كمترین فاصله فكوسش روی عدسی شیئی باشه باید جسمی كه روی لنز قرار میگیره خودش منبع نور باشه تا تصویر تشكیل بشه. امتحانش هم ساده است. كافیه در نور معمولی روز یك جسم تیره روی لنزتون قرار بدین و با حالت فكوس دستی یك عكس بگیرین. درسته كه چون نمی تونین فكوس كنین تصویر واضحی نخواهید دید اما می بینید كه به جای تصویر تار و ناواضح جسم یك تصویر تیره به وجود می آید.
    2- نسبت 1:1 یا 1:2.3 نشاندهنده میزان بزرگنمایی لنز است كه در بیشترین حالتی كه من دیده ام این نسبت به 2:1 میرسد یعنی لنز توانایی تهیه تصویری دو برابر اندازه واقعی جسم را دارد. بر همین اساس مینیمم فاصله فكوس مشخص می شود. یعنی در فاصله ای فكوس می كند كه در آن حالت تصویری دو برابر جسم در دوربین تشكیل شده است.
    3-مینیمم فاصله فكوس لنز 17-70 سیگما 20 سانتیمتر است كه این فاصله جسم تا عدسی چشمی ( انتهای لنز) می باشد و با توجه به این كه طول این لنز حدود 83 میلیمتر است بنابر این كمترین فاصله جسم از ابتدای لنز برای فكوس حدود 12 سانتیمتر خواهد بود.
    4- فاصله كانونی نیز در عكاسی ماكرو بسیار مهم است مثلا لنز 150 ماكرو سیگما با نسبت 1:1 كه ماكروی قویتری نسبت به 17-70 سیگما دارد اصلا در فاصله 12 سانتیمتری جسم نمی تواند فكوس كند و حداقل باید حدود 20 سانتیمتر از جسم فاصله داشته باشد تا فكوس كند اما تصویری كه در این حالت به شما میدهد تقریبا یك كادر3×2 سانتیمتری از جسم را شامل میشود كه با لنز 17-70 و در مینیمم فاصله فكوس این كادر شما تقریبا 2 برابر خواهد بود یعنی تصویر كادر بزرگتری دارد و به همان نسبت اشیائ داخل كادر از نظر بزرگنمایی كوچكتر خواهند بود.
    هر چه قدر فاصله كانونی لنز ماكرو بیشتر باشد و نسبت بزرگنمایی نیز بیشتر باشد ( به 1:1 نزدیكتر باشد) قیمت آن لنز هم بیشتر خواهد بود.
    Ahmad Reza، Behnam_703 و DELL تشکر می‌کنند.
    بهروز
    Nikon D80, Nikkor 24-70 f/2.8, Nikkor 70-200 f/2.8 VR II, Nikkor 85 f/1.8 D, Tamron 90 f/2.8 Macro, Tamron 17-50 f/2.8 XR, SB 800 Flash

كاربر فعال Doncorleone آواتار ها
    تشکر کرده
    325

نقل قول نوشته اصلی توسط Behrooz_S نمایش پست ها
    باسلام به دوستان عزیز
    چند نكته به نظرم میرسه كه خدمتتون عرض میكنم:
    1- هیچ لنزی وجود نداره كه بشه روش مارمولك یا هر جسم دیگری گذاشت و عكس گرفت چون طبق قوانین فیزیك نور باید به جسم برخورد كنه و پس از انعكاس از جسم به داخل لنز بره و تصویر را تشكیل بده. بنابر این اگر جسم به سطح لنز چسبیده باشه این امكان وجود نداره و به فرض این كه لنز هم كمترین فاصله فكوسش روی عدسی شیئی باشه باید جسمی كه روی لنز قرار میگیره خودش منبع نور باشه تا تصویر تشكیل بشه. امتحانش هم ساده است. كافیه در نور معمولی روز یك جسم تیره روی لنزتون قرار بدین و با حالت فكوس دستی یك عكس بگیرین. درسته كه چون نمی تونین فكوس كنین تصویر واضحی نخواهید دید اما می بینید كه به جای تصویر تار و ناواضح جسم یك تصویر تیره به وجود می آید.
    2- نسبت 1:1 یا 1:2.3 نشاندهنده میزان بزرگنمایی لنز است كه در بیشترین حالتی كه من دیده ام این نسبت به 2:1 میرسد یعنی لنز توانایی تهیه تصویری دو برابر اندازه واقعی جسم را دارد. بر همین اساس مینیمم فاصله فكوس مشخص می شود. یعنی در فاصله ای فكوس می كند كه در آن حالت تصویری دو برابر جسم در دوربین تشكیل شده است.
    3-مینیمم فاصله فكوس لنز 17-70 سیگما 20 سانتیمتر است كه این فاصله جسم تا عدسی چشمی ( انتهای لنز) می باشد و با توجه به این كه طول این لنز حدود 83 میلیمتر است بنابر این كمترین فاصله جسم از ابتدای لنز برای فكوس حدود 12 سانتیمتر خواهد بود.
    4- فاصله كانونی نیز در عكاسی ماكرو بسیار مهم است مثلا لنز 150 ماكرو سیگما با نسبت 1:1 كه ماكروی قویتری نسبت به 17-70 سیگما دارد اصلا در فاصله 12 سانتیمتری جسم نمی تواند فكوس كند و حداقل باید حدود 20 سانتیمتر از جسم فاصله داشته باشد تا فكوس كند اما تصویری كه در این حالت به شما میدهد تقریبا یك كادر3×2 سانتیمتری از جسم را شامل میشود كه با لنز 17-70 و در مینیمم فاصله فكوس این كادر شما تقریبا 2 برابر خواهد بود یعنی تصویر كادر بزرگتری دارد و به همان نسبت اشیائ داخل كادر از نظر بزرگنمایی كوچكتر خواهند بود.
    هر چه قدر فاصله كانونی لنز ماكرو بیشتر باشد و نسبت بزرگنمایی نیز بیشتر باشد ( به 1:1 نزدیكتر باشد) قیمت آن لنز هم بیشتر خواهد بود.

تا اونجا که من میدونم و شایدم اشتباه میکنم، وقتی میگن یه لنز مثلا در 30 سانتی متری ماکرو 1:1 داره، یعنی اینکه تو فاصله 30 سانتی متری، مثلا اگه یه پشه با اندازه 2 سانتی متر قرار داشته باشه، همین پشه تصویرش به اندازه 2 سانتی متر روی محل تشکیل تصویر ایجاد میشه که بستگی به سایز سنسور شما و مگاپیکسلش، یه اندازه ای به شما میده...
    DELL تشکر می‌کند.
    محمد منتظری

كاربر فعال Doncorleone آواتار ها
    تشکر کرده
    325

نقل قول نوشته اصلی توسط babakdin543 نمایش پست ها
    ايشون يه ماكرو 1:1 مي خوان
    تا اونجايي كه من امتحان كردم تو تمام فواصل كانوني نميتونست روي المان جلويي لنز فوكوس كنه اينو مطمئني
    فكر كنم حداقل فاصله فوكوسش 20 سانتيمتره
    نه... دقیقا در فاصاه کمتر از 5 سانتی متر هم فکوس میکنه....
    محمد منتظری

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2655

کد:
    اصولا ميدونيد كه HSM مخفف Hyper Sonic Motor هست
    بله درست میگید من یه چیز دیگه مد نظرم بود ، اصلا من حاضرم لنز صدا استارت تراكتور بده ولی خوب و ارزون باشه!
    کد:
    اقای توسلی
    امیر هستم ، امیر صدام كنید راحت ترم.ممنون
    جریان این فیلتر ماكرو چیه؟ عكسه كه خیلی به مذاق ما ساخت حالا میشه اینم راجع به مدل ها مارك ها و قیمت هاش توضیح بدید؟
    کد:
    1- هیچ لنزی وجود نداره كه بشه روش مارمولك یا هر جسم دیگری گذاشت و عكس گرفت چون طبق قوانین فیزیك نور باید به جسم برخورد كنه و پس از انعكاس از جسم به داخل لنز بره و تصویر را تشكیل بده. بنابر این اگر جسم به سطح لنز چسبیده باشه این امكان وجود نداره و به فرض این كه لنز هم كمترین فاصله فكوسش روی عدسی شیئی باشه باید جسمی كه روی لنز قرار میگیره خودش منبع نور باشه تا تصویر تشكیل بشه
    بله فرمایش شما درسته ولی دوست من مراد در اینجا دور كاره، نمیدونم تا حالا عكاسی صنعتی برا نقشه كشی كردید یا نه؟ در اون جا شما فقط به دور كار نیاز دارید و دوربین و لنز باید بتونن زوایا و باقی چیز ها رو خوب نشون بدن
    نمی دونم تونستم منظورمو برسونم یا نه؟
    خلاصه پیگیر این فیلتر ماكرو باشید ببینیم به نتیجه میرسیم یا نه؟

صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2