نمایش نتایج : از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
Like Tree1تشکر
 • 1 Post By sanaz

موضوع: سبک امپرسیونیسم - Impressionism

 1. #1
  كاربر همراه
  تاریخ عضویت
  September 2004
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  305
  تشکر شده
  261
  تشکر کرده
  66

  پیش فرض سبک امپرسیونیسم - Impressionism

  در عصر امروز که همه ی ارزشها مورد تردید قرار گرفته اند. پژوهنده خود را با نوع تازه ای از پیوستگی مواجه می یابد، یعنی جریانی مداوم از نهضتها و ضد نهضتها این " گرایشها" که در زبانهای اروپایی با واژه هایی ختم شده به پسوند " ایسم – ism " قالب معنی می پذیرند مرزهای ملی و نژادی و ترتیب تاریخی را در می نوردند و به جای آنکه هریک مدتی دراز در مکانی معین حکومت کنند، با انگاره هایی سخت متغیر بر ضد یکدیگر به رقابت بر می خیزند و یا به هم جذب و در هم مستهلک می شوند. بنابراین آوردن سبک ها بیشتر بر اساس نهضت ها خواهد بود تا کشورها .

  درحال حاضر چون در زمینه ارتباط سبکها با عکاسی یکسری مطالب و عکسهای آماده شده دارم، سبک ها رو به نظم تاریخی نمی آرم( تا حد امکان سعی می کنم این کار رو بکنم) چون به نظرم هر سبک اگر با دقت و جداگانه در تمامی هنرها بررسی بشه و بعد با عکاسی مقایسه بشه و نمونه هایی عکس از همون سبک آورده بشه، خیلی بهتر جواب می ده. و هر زمان که در مورد یک سبک در عکاسی مطالب خوبی پیدا کردم اینجا ذکر می کنم امیدوارم تمام دوستانی که اطلاعاتی در این زمینه دارند من رو یاری کنند.


  امپرسیونیسم

  Impressionism

  در بهار 1874 گروهی از هنرمندان فرانسوی تحت نام انجمن هنرمندان گمنام، متشکل از نقاشان و مجسمه سازان و حکاکان و... گرد هم آمدند و یک استودیوی عکاسی( آتلیه نادار) را برای نمایش آثارشان اجاره کردند و در معرض دید عموم گذاشتند. با این کار شدید ترین و خصمانه ترین واکنش ها را که تا آن هنگام در دنیای هنری پاریس با آن مواجه بودند برانگیختند.
  در طی سده ی نوزده میلادی رابطه بین جامعه و هنرمند به طور روز افزونی تصنعی می شد تا اینکه سرانجام در همین نمایشگاه آثار امپرسیونیست ها به نقطه ی گسست خود رسید. امپرسیونیسم حقیقتاً نخستین جنبش مدرن هنری محسوب می شود. ( معنای لغوی امپرسیون: تاثیر ، اثرگذاری، خیال و احساس و ادراک)

  امپرسیونیسم صرفا یک سبک نقاشی نبود بلکه یک رویکرد نوین به هنر و زندگی بود. آثار نقاشی امپرسیونیست ها ثبت تغییرات گذرا و ناپایدار در طبیعت بود. نخستین هسته ی این جنبش توسط مونه،رنوار و سیسلی و پیسارو بود که وجه اشتراکشان گسست از آموزش های رسمی فرهنگستانی بود. این هنرمندان ابتدا نام خود را " انجمن هنرمندان نقاش مجسمه ساز و گراور گمنام" گذاشتند. اما بعدا نام یکی از تابلوهای مونه به نام امپرسیون طلوع آفتابمنتقد جوان لوئیس لروی را واداشت تا در مجله charivari کل گروه را امپرسیونیست ها نام نهد و این نام که با لحنی تمسخر آمیز ابداع شده بود، بعدا از سوی خود هنرمندان گروه به عنوان گواهی بر حداقل یکی از جنبه های برجسته ی اهداف آنان پذیرفته شد.


  Monet Impression Rising Sun

  این گروه حدود هشت نمایشگاه گذاشتند که گوستاو کوربه( نقاش) دردومین نمایشگاه به آنان پیوست. پس از آخرین نمایشگاه، گروه متلاشی شد و مونه تنها کسی بود که همچنان به طور تعصب آمیز به ترویج ایده های امپرسیونیستی پرداخت.
  در سال 1874، به استثناي مانه كه به سالن رسمي وفادار ماند، كليه ي نقاشان گروه در معرض توهين و شماتت عامه قرار گرفتند. تا سال 1876، هفت نمايشگاه مشترك برگزار شد. در همين سال دورانتي نويسنده و منتقد هنري، كتاب نقاشي نو را – كه عنواني در خور توجه است – انتشار داد و جهت گيري نقاشان جوان را زيركانه تجزيه و تحليل كرد: اينان با طي طريق كشف و شهود، به تدريج نور خورشيد را به اشعه و عناصر آن تجزيه كردند و با هماهنگي كلي رنگ هاي قوس و قزحي كه به روي بوم پراكندند، وحدت آن را، از نو مي سازند.
  تمایل منظره پردازان امپرسیونیست به ثبت " بیان تصویری لحظه ها" به جای جنبه های پایدار موضوعات آنها را وادار می کرد تا با نقاشی در فضای باز و اتمام تابلو در نقطه ای پیش از آنکه شرایط نوری عوض شود. گنجینه ای غنی فراهم سازند. در نقاشی های آنها نه به رنگ خاکستری و سیاه بلکه به رنگ مکمل نقاشی می شدند. آنان با " کم ارج کردن خطوط اشیا" ارجحیت خصوط اشیا را گرفتند و نقاشی های امپرسیونیستی بدل به رنگ آمیزی نور و فضا شدند. بازی نور مستقیم و بازتاب شده با این وجود این نظریه ها تمامی نقاشان امپرسیونیست. حتی مونه که بیشتر از همه مروج نقاشی در فضای باز بود بیشتر و بیشتر تمایل می یافت تا آثار خود را در کارگاه اصلاح یا رتوش کند. با انجام چنین کاری او به یک تناقض ذاتی در رویکرد امپرسیونیستی اعتراف کرد، زیرا هرچقدر که هنرمند به تاثیر تغییرات جوی حساسیت داشته باشد زمان کمتری برای ثبت آن پیش از تغییر روی بوم دارد. وی در اکتبر1890 وقتی بر روی مجموعه " کومه ی علف خشک" کار می کرد نوشت: منو به شدت بر روی آثارم کار میکنم و با مجموعه ای از تاثیرات متفاوت کلنجار میروم، اما در این وقت از سال خورشید چنان غروب می کند که نمی توانم خودم را با او همگام کنم"

  نقاشی امپرسیونیستی در آغاز با گنگی و تمسخر مواجه شد. همزمان با دومین نمایشگاه منتقدی نوشت: پنج یا شش آدم روانی در اینجا گرد آمده اند تا کارهای خود را به نمایش بگذارند... نمایش رعب آوری است که بیهودگی انسانی تا آستانه ی جنون برسد. کسی باید به آقای پیسارو بگوید که آقای عزیز! درختان هرگز بنفش نیستند! آسمان هرگز به رنگ کَره ی تازه نیست، این که در هیچ کجای دنیا چیزهایی که در تابلویشان کشیده اند یافت نمی شود..."
  در حقيقت، نقاش امپرسيونيست منحصراً توسط كشف و شهود فردي خويش هدايت مي شد و تنها بر صداقت خود اعتماد مي كرد و هر يك از آثارش - به عنوان يك كار خلاقه - اثبات و كشف دوباره ي نقاشي بود. از نظر او، دنيا، يكباره و براي هميشه در يك قالب ثابت زيست نمي كرد، بكله با هر نظر، در تازگي احيا شده يي دوباره كشف مي شد، و كمترين جلوه ي آن، جزيي از زيبايي متغير آن بود. چنين آزادي اي، جز به خشم آوردن مردم آن زمان، چه مي توانست كرد؟ مردمي كه ديدشان توسط مدرسه ي هنرهاي زيبا (به عنوان نمودي از تحجر اجتماعي) منجمد شده بود.
  حتی وقتی ژروم ( نقاش فرهنگستانی) رئیس جمهور را در غرفه های نمایشگاه بین المللی پاریس 1900 همراهی می کرد، در برابر سالن امپرسیونیست ها به او گفت: " علیا حضرت اینجا افراد نالایق فرانسه حضور دارند"
  پذیرش امپرسیونیست ها در انگلستان به آهستگی صورت پذیرفت. اما از سال 1926 که مونه، پیرمرد بزرگ نقاشی فرانسه درگذشت، نرخ های حراجی ها برای نقاشی های امپرسیونیست ها رو به افزایش یافت و از دهه 1950 به سمت ارقام نجومی میل کرد.
  تاثیر امپرسیونیست ها بسیار عظیم بود و بخش عمده ی تاریخ نقاشی اواخر سده ی نوزدهم و اوایل سده بیستم، حکایت بسط و توسعه ی جنبش های متاثر از آن یا در مقابل آن بود.
  برای مثال نئو امپرسیونیست ها سعی کردند تا اصول بصری امپرسیونیسم را بر بنیانی علمی بنا نهند و پست امپرسیونیست ها آغاز گر زنجیره ای طولانی از جنبش ها بودند که تلاش داشتند تا رنگ و خط را از کارکردهای بازنمایانگر محض اش رها کنند و به ارزش های حسی و نمادینی بازگردانند که امپرسیونیست ها آن را صرف تاکید خود بر عنصر گذر زمان و اجمال لحظات کردند.
  و اما امپرسیونیسم بعدها در هنر عکاسی و سینما نمود پیدا کرد و جنبه های بارز آن مخصوصا در سینما چنین الهام گرفت:

  امپرسیونیسم در سینما و عکاسی

  در این سبک، معتقد به نوعی مبانی زیبایی شناسی تصویری در هنر سینما و عکاسی بودند. امپرسیونیستها با داستان پردازی به شیوه معمول در سینما مخالف بودند و هر نوع قصه را نفی می کردند، اما در عمل کمتر به آن وفاداربودند درواقع فیلمهای آنها رهایی از چنگ موضوعات روزمره بود. " دلوک " که به عنوان " پدر نقد سینمایی فرانسه " شناخته شده معتقد بود عناصر تشکیل دهنده سینما عبارتند از: نور ، دکور ، ریتم و ماسک( منظور هنرپیشگان است ). به طورکلی امپرسیونیستها اعتقاد داشتند که ریتم فیلم دارای قدرتی است که می تواند
  برانگیزاننده رویاباشد. و این رویاگونگی در عکسهایی به این شیوه با دخل و تصرف عکاس نمود عینی پیدا کرد.در دوران این سبک هم در عکاسی و سینما مشخصات ظاهری خاصی بروز کردند از جمله: بازی نور و سایه ،حرکت( در سینما) و ریتم تصویری نرم( در عکاسی)، نگرش ایجازی به اشیاء ( در هردو) و قدرت القایی در تصاویر سینمایی رشد کرد. هدف اصلی در این سبک ، به وجود آوردن نظم نبود،
  بلکه هدف رسیدن به افکار و احساسات موجود ولی نادیدنی و رسیدن به نوعی امپرسیونیسم ظریف دربرش فیلم بود

  پی نوشت: در پی نوشتن این مطلب در این قسمت قرار شد که علاوه بر قسمت سواد بصری در خودسایت عکاسی یک بخش به نام سبک های هنری باز کنیم و این مطالب به صورت کامل تر در همون قسمت گفته بشه ، پس دیگه در فروم ادامه نمی دم و این بخش رو هم به صورت کامل تر به اون قسمت منتقل می کنیم.
  ویرایش توسط sanaz : Tuesday 6 December 2005 در ساعت 19:03
  Vahid.Yazdani تشکر می‌کند.
  ساناز نافذ
  ---------------
  پرتو نیکان نگیرد آنکه بنیادش بد است... تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

 2. #2
  كاربر همراه
  تاریخ عضویت
  September 2004
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  305
  تشکر شده
  261
  تشکر کرده
  66

  پیش فرض

  آثاری از Paul Elson عکاس امپرسیونیست:  ساناز نافذ
  ---------------
  پرتو نیکان نگیرد آنکه بنیادش بد است... تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

 3. #3
  كاربر همراه
  تاریخ عضویت
  September 2004
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  305
  تشکر شده
  261
  تشکر کرده
  66

  پیش فرض  خصوصیات سبک امپرسیونیسم همچون بازی نور و سایه و رویاگونگی تصاویر در کارهای پال السون به خوبی رعایت شده است.
  ساناز نافذ
  ---------------
  پرتو نیکان نگیرد آنکه بنیادش بد است... تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

 4. #4
  كاربر فعال asa_59a آواتار ها
  تاریخ عضویت
  August 2005
  محل سکونت
  آستارا _ یزد
  نوشته ها
  647
  تشکر شده
  153
  تشکر کرده
  23

  پیش فرض

  در مورد این سبك مطالعه خاصی نداشتم .... خیلی جالب است
  افشين ساسانيان
  Panasonic Lumix DMC FZ5

 5. #5
  كاربر فعال
  تاریخ عضویت
  June 2005
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  776
  تشکر شده
  85
  تشکر کرده
  35

  پیش فرض پاسخ: سبک امپرسیونیسم - Impressionism

  سلام
  با توجه به توضیحات در مورد این سبک ایا این عکس را میتوان جزو این دسته شمرد؟
  تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده

 6. #6
  كاربر فعال
  تاریخ عضویت
  June 2005
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  776
  تشکر شده
  85
  تشکر کرده
  35

  پیش فرض پاسخ: سبک امپرسیونیسم - Impressionism

  ممنون میشم راهنمایی کنید خانم نافذ.

 7. #7
  كاربر همراه
  تاریخ عضویت
  September 2004
  محل سکونت
  Tehran
  نوشته ها
  305
  تشکر شده
  261
  تشکر کرده
  66

  پیش فرض پاسخ: سبک امپرسیونیسم - Impressionism

  به این نکته دقت بفرمایید:
  "تمایل منظره پردازان امپرسیونیست به ثبت " بیان تصویری لحظه ها" به جای جنبه های پایدار موضوعات آنها را وادار می کرد تا با نقاشی در فضای باز و اتمام تابلو در نقطه ای پیش از آنکه شرایط نوری عوض شود. گنجینه ای غنی فراهم سازند. در نقاشی های آنها نه به رنگ خاکستری و سیاه بلکه به رنگ مکمل نقاشی می شدند..."

  در عکاسی برای پایبند بودن به اصول یک سبک باید عین اصول در نقاشی رعایت بشه، درعکاسی این سبک با استفاده از فیلتر ها سوژه ها تاحدودی گنگ می شه ( مثلا انسان فقط در هیبت انسانی دیده می شه- مبهم، ضد نور و تیره، یا دارای اعوجاج) یا قایق و حتی خورشید، و اما نکته ی مهم همین خورشیده!
  اتفاقا یکی از دوستان دیگر هم این مسئله رو مطرح کردند که خوب هر عکسی از طبیعت رو که دستکاری کنیم با فیلتر و یکسری رنگها رو خنثی کنیم می شه امپرسیونیستی؟
  من می گم خیر، باید به بیان تصویری لحظه به خصوص لحظه در شرایط نور خورشید پایبند باشیم، عکسهایی که درشب گرفته می شه با اینکه با نور ( اتومبیل یا ...) بازی می شه و از نظر ظاهری شبیه می شه به عکسهای امپرسیونیسی اما به سبک سورئال که برسیم می بینید چه مرز باریکی بین اینها هست، به همین دلیل عکسهایی که در لحظه ی قطعی ای از نور خورشید ثبت می شه، فقط، عکسهای امپرسیونیستی نابه... و اتفاقا بر عکس تمام سبک ها سبک امپرسیونیسم در عکاسی می تونه خیلی نمود بیشتری داشته باشه ، به دلیل اینکه دوربین عکاسی هم کارش ثبت لحظه ی قطعی است. و فکر می کنم با تفکری که امپرسیونیستها داشتند، عکاسی بیشتر به کارشون می اومده تا نقاشی، چون نقاش هر قدر هم تند کار می کرد باز هم تند تر از تغییرات نوری خورشید نبود، اما همونطور که می دونید دوربین عکاسی امروزه می تونه با سرعتهای بسیار بالاتر از خیال ما لحظه ی واقعی نوری رو بر روی مناظر و اشیا ثبت کنه.
  موفق باشید
  ساناز نافذ
  ---------------
  پرتو نیکان نگیرد آنکه بنیادش بد است... تربیت نا اهل را چون گردکان بر گنبد است

 8. #8
  كاربر فعال
  تاریخ عضویت
  June 2005
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  776
  تشکر شده
  85
  تشکر کرده
  35

  پیش فرض پاسخ: سبک امپرسیونیسم - Impressionism

  ممنون از توضیحتون.

 9. #9
  كاربر فعال
  تاریخ عضویت
  June 2005
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  776
  تشکر شده
  85
  تشکر کرده
  35

  پیش فرض پاسخ: سبک امپرسیونیسم - Impressionism

  نظرتون راجع به این چیه؟؟؟
  اونی که تو شیشه افتاده خورشیده که بخاطر وجود ابر مثل قرص ماه شده!
  تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •