صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34
Like Tree54تشکر

موضوع: تجربه*های جدید - ظهور ضربدری!

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

پیش فرض تجربه*های جدید - ظهور ضربدری!

سلام!

خب تو این تاپیک می*خواهیم در باره ظهور وارونه یا ضربدری یا Cross Processing صحبت کنیم. من خیلی سریع یه مرور کردم ندیدم قبلتر کسی چیزی گفته باشه پس شروع می*کنیم:
    خب در کل Cross Process که من دوست دارم از این به بعد ظهور وارونه صداش کنم یعنی اینکه شما یه فیلمی رو با یه ماده*ای ظاهر کنید که نباید بکنید! یعنی چی؟ خب تا بحال فکر کردید اگه فیلم سیاه سفید رو با C-41 ظاهر کنید چی*می*شه؟ دست نگهدارید تا بیشتر با هم صحبت کنیم!

ظهور وارونه رو می*شه به روشهای مختلف انجام داد و ترکیبهای مختلفی رو تست کرد. اما دو تا روش از همه رایج*تر هست که ما بیشتر در مورد اولی حرف خواهیم زد، چون خروجی کار قابل استفاده*تر می*شه!
    ۱- ظهور فیلم اسلاید (پوزتیو)رنگی با ماده C-41 یا همون پروسس رنگی رایج
    ۲- ظهور فیلم معمولی رنگی با پروسس E-6 که در اصل برای اسلاید کاربرد داره!

من به جای اینکه از صفر شروع کنم و بگم که فیلم اسلاید رو بگذارید تو دوربین و الی آخر همینطور نکته نکته در این مورد چیز می*نویسم و اگه هم دیگر دوستان تجربیاتی در این زمینه دارن خوشحال می*شم که اونا رو بشنوم.

۱- من خودم الان حدود ۲ ساله که بصورت مداوم Cross Process
    می*کنم و قبل از هرچیزی بهتون بگم که هیج دوباری نتیجه کارتون یکسان نخواهد شد پس دنبال این نباشید که این رو به عنوان تکنیکتون تو عکاسی روزمره انتخاب کنید. ولی در عوض هردفعه که فیلمها رو ظاهر و عکسها رو چاپ می*کنید می*تونید منتظر یه سورپرایز اساسی باشید!
    ۲- اگه فیلم اسلاید رو با C-41 ظاهر کنید چی* میشه؟ Wow! رنگها به هم می*ریزن! و چه جور هم بهم می*ریزن! البته همه چیز بستگی به نوع فیلم و وضعیت C-41 داره ولی مهمترین چیزی که می*بینید قرمز بی*نهایت درخشنده و جیغ هستش! قرمزها کنتراستی خواهند داشت که از حد تصورتون خارجه و اگه کاغذتون خوب باشه انفجار قرمز در زمینه عکس رو می*تونید ببینید طوری که از کادر خودش به بقیه عکس هم سرایت می*کنه!
    ۳- کنتراست بالاست! خیلی بالا! شاید تا بیشتر از ۳ برابر معمول!
    ۴- چه فیلمی؟ تمام هیجان ماجرا در انتخاب فیلم هستش! هر فیلم برای خودش حرفی می*زنه. این روزها من با ولویا ۵۰ (RVP 135) اینکار رو می*کنم ولی خب این از سر پیریه و علاقه به زرد (سبز غریب ولویا اینجا زرد غریب می*شه!) شما بهنره با فیلمهای حساستر و اکشن تر این کار رو بکنید! نگران فیلم هم نباشید. من همیشه با ولویا از طبیعت عکس می*گرفتم و دستم می*لرزید وقتی این اسلاید ارزشمند رو جای فیلم C-41 به لابراتوار می*دادم اما الآن ماهی یه بار می*رم فوجی و خوراک ولویا ماهم رو برای ظهور وارونه ابتیاع می*کنم!
    ۵- چه ظهوری؟ خب. در مورد انتخاب فیلم و ظهور خیلی باید باهم حرف بزنیم اما برای شروع این رو بدونید که این عملیات به شدت عمر دارو بچ ظهور رو کاهش می*ده!!! راهش چیه؟ یکیش اینه که پولدار باشید و یه بچ C-41 رو کرایه کنید!
    یکی دیگش اینه که با لابراتوار آشنا باشید و ته بچ رو بر دارید، یا اینکه به طرف دروغ بگید یا گولش بزنید (مثلا بدنه فیلم رو مخدوش کنید یا چسب گنده بزنید و خودتون روش بنویسید یا حتی قوطی فیلم رو عوض کنید تو تاریکی) یا اینکه از همه ساده*تر ببرید پیش لابراتوارهای نادون و بگید این رو معمولی ظاهر کن. در هر صورت باید این فیلم رو تو C-41 ظاهر کنید.
    من توی خونه و با دست هم C-41 ظاهر کردم که اگه وقت شد بعدتر ها در این مورد هم حرف می*زنیم.
    ۶- چطوری ظاهر کنیم؟ سوال خوبیه. بخاطر لایه زرد که بعدا بیشتر ازش می*گم ترجیح داره تو ظهور فیلم رو (بستگی کامل به فیلم داره) بین نیم تا یک و نیم استاپ پوش کنید تا نتایجتون جالب تر بشن. یعنی با نورسنجی عادی عکس بگیرید ولی مثل فیلم پوش شده بهش زمان دارو بدید.
    ۷- یه تناقض اینجا دیده می*شد! لابراتواری که نمی*دونه داره داروش رو نابود می*کنه به طور معمول از پوش کردن هم چیزی نمی*دونه، پس خیلی به خودتون فشار نیارید! اگه C-41 رو بدون دستکاری انجام می*دن با تتنال (بشکه*های خالی تتنال رو می*تونید اون دور و بر ببینید) شما ISO فیلم رو به یارو دروغی بگید که ناخودآگاه و با اکثر ماده*های مدرن معادل همون پوش کردن هست.
    ۸- دوستان! قبل از شروع تجربیات یادتون باشه که اسلاید Elevation خیلی کمتری نسبت به نگاتیو داره یعنی اگه نگاتیوتون تا ۳ استاپ اینور و اونور نقطه نورسنجی بازم نمی*سوخت اکثر اسلایدها بیشتر از ۱ یا حتی نیم استاپ اینور و اونور تر رو تاب نمیارن و نابود می*شن پس دقت کنید.
    ۹- اوه! قبل از رفتنم بگم که چون نگاتیوها بینهایت کنتراستی می*شن لابراتوار ممکنه فکر کنه سوختن یا خرابن و نابودشون کنه! بگید هیچ کاری نکنه و همونطوری که هست بهتون بده. برای چاپ هم از کاغذ گلاسه استفاده کنید (اگه دوست دارید، برای شروع و افزایش هیجان بهتره) و از لابراتوارچی بخواهید که نابغه بازی درنیاره و یه وقت فیلتری برای چاپ اضافه نکنه. پشت عکس می*تونید شماره فیلتر استفاده شده موقع چاپ رو (بالای تاریخ؟) بخونید اکثر چاپچی*ها با استفاده از تمام هوش خودشون یک فیلتر مثبت ۳ رو می*ندازن به جون عکستون تا خلاقیت شما رو با منطق خودشون از بین ببرن! جلوشون رو بگیرید!

۱۰- خیلی خسته شدم. سعی می*کنم دفعه بعد فنی*تر و عملی تر در این مورد براتون بنویسم اما از الان تا دفعه بعد صبر نکنید و دفعه دیگه با نمونه عکسهای چاپ شده اینجا باشید! اونهم عکسهایی که واروونه ظاهرشون کردید!

موفق باشید - کاوه.

پ.ن: اینم یکی دیگه از مزایای آنالوگ.
    mreza1001، Saeed.gh.sh، Dante و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه infinity آواتار ها
    تشکر کرده
    4379

پیش فرض پاسخ: تجربه*های جدید - ظهور ضربدری!

پر واضح هست که شما در فیلد آنالوگ بسیار با تجربه هستید و این حضور باعث افتخار بنده است و امیدوارم بتونم بهره کافی ببرم اما ...

کاش نمونه اسکن شده این کار ها رو در تاپیک قرار میدادید.
    من امکان ، وقت و حقیقتش رو بخواهید حوصله رفتن این مسیر رو ندارم. مایلم ببینم و بدانم چگونه خروجی کار قابل شبیه سازی با فتوشاپ نیست ( هر چند که دنیای آنالوگ ارزشمندی های غیر قابل انکار خودش را دارد و بنده هم هرگز منکرش نیستم. )

میخوام ببینم اگر اجرای جلوه های بصری حاصل با فتوشاپ امکان پذیر شد ما هم بنویسیم : " پ.ن: اینم یکی دیگه از مزایای دیجیتال. " ( مزاح کردم ! )
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    هادی هژیرآذر

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

چقدر جالب. مدتها بود كه ميخواستم در اين زمينه بيشتر بدانم .ممنون از كاوه عزيز و منتظر مطالب بعدي ايشان هم هستيم.
    راستش مدتي است ميخواستم مطلبي در مورد كراس پروسسينگ ديجيتال اماده كنم . مطلب كاوه باعث شد اطلاعات جالبي در اين زمينه كسب كنم.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه
    تشکر کرده
    547

كاوه جان چندتا سوال دارم :

1- اسلايد هاي فوجي ولو يا رو از كجا ميشه تهيه كرد ؟

2- من يك دوربين فيلمي كنون FT b هم دارم ايا از اسلايد ميتونم استفاده كنم ؟

3- من كه خودم نميتونم ظاهر كنم شما كدوم لابراتوار را براي اين كار توصيه ميكنيد ؟

4- ايا براي نور سنجي به نور سنج دوربين ميتوان اطمينان كرد يا نه ( در مورد اسلايد ) ؟

اگر ممكنه در مورد انواع اسلايد هاي موجود در ايران وقيمت اونها هم توضيح دهيد . راستش عكسهايي كه از فوجي ولويا ديدم داراي رنگهاي حيرت

انگيزي هست و مدتها بود كه ميخواستم انرا تجربه

كنم خوشحالم كه شما به اينجا امديد .

ممنون
    mreza1001 تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    4379

در صورت تمایل ، این مبحث را در فاز دیجیتالی اش در >>>اینجا<<< دنبال کنید.
    هادی هژیرآذر

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط infinity نمایش پست ها
    پر واضح هست که شما در فیلد آنالوگ بسیار با تجربه هستید و این حضور باعث افتخار بنده است و امیدوارم بتونم بهره کافی ببرم اما ...

کاش نمونه اسکن شده این کار ها رو در تاپیک قرار میدادید.
    ...
    میخوام ببینم اگر اجرای جلوه های بصری حاصل با فتوشاپ امکان پذیر شد ما هم بنویسیم : " پ.ن: اینم یکی دیگه از مزایای دیجیتال. " ( مزاح کردم ! )
    اول عرض کنم که من کوچیک شما هستم :) در مورد نمونه کار خب یکی اینکه اینجا (سر کار) دسترسی به اسکنر ندارم و از اونطرفم دوست داشتم اولین بار هر کسی خودش این کار رو تجربه کنه :)

در مورد انجام اینکار با دیجیتال باید بگم که عملی هست و توی فتوشاپ یه فیلتر Third Party برای اینکار وجود داره و در ضمن می*شه با اضافه کردن یه Adjustment Layer و تغییر Curve هر رنگ این حالت رو تا حدودی به*دست آوورد. من به هیچ وجه به Digital Post Processing آشنایی ندارم و نمی*تونم دقیق بهتون بگم در این مورد ولی رو اینترنت خیلی راحت می*تونید همچین راهنماهایی پیدا کنید:
    http://www.photoshopsupport.com/tuto...rocessing.html
    فقط یادتون باشه تو همچین تکنیکهایی آنالوگ خیلی جالبتره! اول اینکه گرین که یکی از مولفه*های مهم تصویره توی آنالوگ به طور واقعی رندوم و تصادفی هست و این یعنی تصویری از دنیای واقعی ما با همه تصادفاتش! از اونطرفم Surprise Factorی که توی این کار هست خیلی مهمه به نظر من. اینکه دل تو دل آدم نباشه و ثانیه شماری کنه تا فیلم تموم بشه و از لابراتوار در بیاد. نمی*دونم! من خرافاتی نیستم ولی به نظرم خود همین فاکتور هم تو کیفیت نهایی اثر (حالا چه Cross Process باشه چه نباشه) مهمه. بگذریم :)
    mreza1001 و Amateurism تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    4379

نقل قول نوشته اصلی توسط kakooch نمایش پست ها
    اول عرض کنم که من کوچیک شما هستم :) در مورد نمونه کار خب یکی اینکه اینجا (سر کار) دسترسی به اسکنر ندارم و از اونطرفم دوست داشتم اولین بار هر کسی خودش این کار رو تجربه کنه :)

در مورد انجام اینکار با دیجیتال باید بگم که عملی هست و توی فتوشاپ یه فیلتر Third Party برای اینکار وجود داره و در ضمن می*شه با اضافه کردن یه Adjustment Layer و تغییر Curve هر رنگ این حالت رو تا حدودی به*دست آوورد. من به هیچ وجه به Digital Post Processing آشنایی ندارم و نمی*تونم دقیق بهتون بگم در این مورد ولی رو اینترنت خیلی راحت می*تونید همچین راهنماهایی پیدا کنید:
    http://www.photoshopsupport.com/tuto...rocessing.html
    فقط یادتون باشه تو همچین تکنیکهایی آنالوگ خیلی جالبتره! اول اینکه گرین که یکی از مولفه*های مهم تصویره توی آنالوگ به طور واقعی رندوم و تصادفی هست و این یعنی تصویری از دنیای واقعی ما با همه تصادفاتش! از اونطرفم Surprise Factorی که توی این کار هست خیلی مهمه به نظر من. اینکه دل تو دل آدم نباشه و ثانیه شماری کنه تا فیلم تموم بشه و از لابراتوار در بیاد. نمی*دونم! من خرافاتی نیستم ولی به نظرم خود همین فاکتور هم تو کیفیت نهایی اثر (حالا چه Cross Process باشه چه نباشه) مهمه. بگذریم :)
    __ شما سرور بنده هستید.
    __ منظور این بود که دوستان ابتدا نمونه ای ببینند و بعد علاقه مند به تجربه شوند ، که البته حل شد در تاپیک نوع دیجیتالش.
    __ اگر کامپیوتر مساوی با دقت است ، بدین معنی نیست که با امور تصادفی سر و کار ندارد . براحتی آب خوردن در کامپیوتر اعداد تصادفی تولید میکنند و گرین هایی کاملا حرفه ای و کاملا تصادفی در انواع و اقسام ، پلاگین هایی داریم که گرین انواع فیلم ها را شبیه سازی میکنند.
    هادی هژیرآذر

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط نادر نمایش پست ها

1- اسلايد هاي فوجي ولو يا رو از كجا ميشه تهيه كرد ؟
    سلام! از نمایندگی فوجی شرکت تهران فوکا واقع در تقاطع خیابان نفت و میرداماد ساختمان بزرگ فوجی با پلاک ۲۲۹ تلفنش هم ۲۲۲۵۴۸۱۰ هستش.

2- من يك دوربين فيلمي كنون FT b هم دارم ايا از اسلايد ميتونم استفاده كنم ؟
    بله به سادگی می*تونید. هیچ مشکلی نیست.

3- من كه خودم نميتونم ظاهر كنم شما كدوم لابراتوار را براي اين كار توصيه ميكنيد ؟
    همم! با چیزایی که بالا گفتم خوب نیست بگم! ولی خب. اگه می*خواهید طرف متوجه نشه خیلی راحت بدید لابراتوار بزرگ ایران*فیلم برای مثال تو آزادی! در کمتر از ۱۷ دقیقه فیلم شما رو ظاهر می*کنن و ماده خودشون رو خراب. اگه هم یه وقت اون آقاهه فهمید که این فیلم نگاتیو هست بهش بگید نه! این فیلم ایزو فلان هست خودم پیچیدم تو این قوطی چون تهش تو دوربین مونده بود! وقتی اسلاید خرید کردید به من بگید بهتون بگم ایزو رو چی اعلام کنید به طرف. بعد هم که هرجا خواستید ببرید چاپ فقط تو رو خدا بی فیلتر چاپ بزنن.

4- ايا براي نور سنجي به نور سنج دوربين ميتوان اطمينان كرد يا نه ( در مورد اسلايد ) ؟
    بله، بله. هیچ فرقی با عکاسی معمولی نداره ولی خب توی اونجا شما بر اساس خوانش نورسنج ممکن بود که برای ایجاد Effect بخواهید خودتون یه تعدادی یا خورده*ای استاپ Compensate کنید که اینجا دیگه نمی*شه کرد. اگه هم شک دارید می*تونید ۱ استاپ پایین (یا یک بالا یک پایین) براکت کنید کارتون رو برای شروع تا اینکه دستتون بیاد.

اگر ممكنه در مورد انواع اسلايد هاي موجود در ايران وقيمت اونها هم توضيح دهيد . راستش عكسهايي كه از فوجي ولويا ديدم داراي رنگهاي حيرت ...
    خب! این شد یه بحث اساسی. من سر موقع باید یه تاپیک در مورد ولویا باز کنم چون خودش عالمی داره یگانه. این فیلم رو می*شه پرستید! فقط مساله اینه که مدتهاست هیچکس براتون چاپ مستقیم نمی*زنه و خونه هم نمی*شه زد! اسکن هم هیچوقت سبز شریف ولویا رو نمی*تونه منعکس کنه! پس پرده سفید و پرژکتور راه حل نهایی ماست! حالا خیلی می*تونیم در مورد اسلاید صحبت کنیم اما الآن تو بازار راحت و دم دست فکر کنم فقط Konica Minolta باشه. به هر حال اگه با هر جون کندنی فیلم اساسی جور می*کنید و می*خواهید اسلاید ظاهر کنید E-6 رو به هرجایی نسپرید. E-6 Professional تو تهران دو یا سه جا می*کنن و بقیه در حد پروژه*های دانشجویی یا اسلایدهای آموزشی خوب هستن. من می*دم به سیمرغ که البته اون هم مثل کودک (اگه قبول کنه!) می*ده به اون آقای ارمنی عزیز که اسمش یادم نیست تو تخت طاووس براش می*زنه و کارش حرف نداره. اسکن هم که به هیچ وجه با Flat Bed نکنید اسلاید رو چون نیوتون با حلقه*هاش رو عکستون قر کمر خواهد رفت شدید (تو تاپیک اسلاید می*گم که چرا مال اسلاید بیشتر می*شه از فیلم نگاتیو) خود سیمرغ و خیلی*های دیگه اسلاید اسکنرهای نیکون دارن که متوسط نزدیک به عالی هستن (برای کار عادی فوق العاده!) سیمرغ تا اونجایی که یادمه ۹۰۰۰ داره و اسلایدی هم ۵ تومن می*گیره و اسکن می*کنه. قیمت خود پوزتیو هم از ۳ تومن تا۷-۸ تومن متغیره. ولویا ۳۵ فکر کنم پنج و پونصد باشه و ۱۲۰ فکر کنم ۴ تومن از تهران فوکا. پروسس حرفه*ای E-6 هم بین ۶ تا ۸ تومن برای حلقه*های ۳۵ آب می*خوره که اگه معمولی باشه فکر کنم حدود ۳ تومن بگیرن ازتون :)

به هر حال هر سوالی بود در حد دانش محدودم در خدمتتون هستم.

وای! Velvia چه فیلمیه! برای اونایی که خروجی این فیلم سحرانگیز رو ندیدن باید بگم که ولویا یکی از عمده دلایل زنده موندن آنالوگ در برابر دیجیتال هست. هیچوقت نمی*شه Effect ولویا رو با دیجیتال داشت و هیچوقت نمی*شه چیز دیگه*ای شبیه این فیلم ساخت. بدونید که ولویا فقط با ایزو ۵۰ سحرانگیز هست و رنگها رو ویژه ثبت می*کنه و خود فوجی هم با دست بردن توش و تولید ۱۰۰ قبلی رو خراب کرده! بعله! بعله! ولویا ۱۰۰ واقعیت رو منعکس می*کنه ولی ولویا ۵۰ فیلمی که تمام عکاسای طبیعت چندتا کار فوق العاده باهاش دارن همون فیلمیه که واقعیت رو اونطوری که باید باشه نشون می*ده نه اونطوری که هست!

Velvia 50 فیلم رویاهای من و شما!
    قربان شما، کاوه.
    yasin-m، mreza1001 و Amir Abdolpanah تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال babakdin543 آواتار ها
    تشکر کرده
    1522

آقا كاوه ميشه يه نمونه از كاراتونو اسكن كنيد اينجا بزاريد چون من از ديجيتالاش زياد حال نكردم شايد با آنالوگها بشه كنار اومد
    بابک دیناروند
    BabakPhoto
    Puppy

كاربر همراه
    تشکر کرده
    547

بسيار ممنون

منتظر مطالب ارزشمند بعدي شما هستيم

صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین