صفحه 5 از 13 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 41 تا 50 , از مجموع 121
Like Tree434تشکر

موضوع: Pentax K-5

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

۱- در بسیاری از دوربینهای جدید چنین رفتاری دیده می‌شود.
    ۲- این موضوع الزاما به معنای دینامیک رنج وسیع نیست. دوربینهایی که چنین خروجی تولید می‌کنند، نسبت S/N مناسبی دارند که امکان Pushing اکسپوز را فراهم می کند. معمولا چنین دوربینهایی دینامیک رنج خوبی هم دارند.
    ۳- تنها قابل دید شدن تصویر نیز مهم نیست بلکه کیفیت تصویر آشکار شده نیز اهمیت دارد.
    ۴- عکس کاملا سیاه معیار خوبی برای چنین تستی نیست. چرا که عکس کاملا تیره می‌تواند دارای کاهش اکسپوز متفاوتی باشد. فرضا یک عکس با اکسپوز منفی۶ ( در قیاس EV معمول نورسنجی شده) تا عکسی که منفی ۱۲ باشد، همگی ممکن است کاملا سیاه باشند.
    برای چنین تستی باید دو دوربین را در شرایط مساوی بررسی کرد.
    A_Maddah، raffi، mreza1001 و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

این دوربین واقعا منو شگفت زده کرده ! چرا این تاپیک فعالیتش کمه ؟!
    دقیقا مساله اینه که پنتاکس کاربران زیادی نداره. وگرنه اگر سنسور این دوربین رو نیکون یا کنن می داشت احتمالا الان کلی صفحه در موردش مطلب داشتیم.
    و اضافه کنم که نه تنها کابر زیادی نداره بلکه بسیاری از سایرین هم در موردش لب به سخن نمی گشایند مگر به ملامت و بدگویی. و نهایتاً این نتیجه که همچین آش دهن سوزی هم نیست و به هزار و یک دلیل خوبی هایش مجازی است لذا نیکون و کنون بهتر است. چیزی شبیه به استدلال های ملوکانه.

این که overall score بالارفته به علت دینامیک رنج بالای این دوربینه و هنوز از لحاظ ایزو نمیتوان با فول فریم ها مقایسه بشه !
    لینک مقایسه نویز با دی 700 نیکون را تو همین تاپیک گذاشته بودند که با سکوت جذابی مواجه شد. البته از یک سنسور 1.52 انتظار نویز در حد فول را نباید هم داشته باشیم. اما همینکه قابل قیاس است خوبه.

۱- در بسیاری از دوربینهای جدید چنین رفتاری دیده می‌شود.
    ۲- این موضوع الزاما به معنای دینامیک رنج وسیع نیست. دوربینهایی که چنین خروجی تولید می‌کنند، نسبت S/N مناسبی دارند که امکان Pushing اکسپوز را فراهم می کند. معمولا چنین دوربینهایی دینامیک رنج خوبی هم دارند.
    ۳- تنها قابل دید شدن تصویر نیز مهم نیست بلکه کیفیت تصویر آشکار شده نیز اهمیت دارد.
    ۴- عکس کاملا سیاه معیار خوبی برای چنین تستی نیست. چرا که عکس کاملا تیره می‌تواند دارای کاهش اکسپوز متفاوتی باشد. فرضا یک عکس با اکسپوز منفی۶ ( در قیاس EV معمول نورسنجی شده) تا عکسی که منفی ۱۲ باشد، همگی ممکن است کاملا سیاه باشند.
    برای چنین تستی باید دو دوربین را در شرایط مساوی بررسی کرد.
    اون بسیاری از دوربین ها که فایل خام خروجیشون این قابلیت را داشته باشد محدود به 2 غول گرانقیمت نیکون و یکی دو دوربین مدیوم فرمت است.

قرار نیست عکس تاریک بگیریم و بعد با ps احیا کنیم که نگران کیفیت تصویر آشکار شده باشیم. این فقط تستی در شرایط غیر متعارف و بحرانی است. این قابلیت اثر مثبتش را در بقیه حالات هم خواهد گذاشت. بحث اینجاست که دوربین های دیگر این قابلیت را نداشته اند. این بحث توسط کنونی ها در اون فروم راه افتاده و دنبال شده.

عکس فوق حدود 8.5 استاپ آندر اکسپوز است. و همانجا هم اشاره شده اگر همین تست با 1D4 انجام شود نتیجه کاملاً متفاوتی گرفته خواهد شد (بدتر)

The dynamic range in most CMOS DSLR sensors of the 20D era and later is about 13.3-14 stops. This value is from the saturation value (= maximum number of photoelectrons countable before clipping) divided by the read noise (= minimum number of photoelectrons countable before encountering noise)
    But why don't we see the entire dynamic range the sensor is capable of? The electronics prevents one from actually extracting it from the sensor. At low ISOs, read noise is high -- meaning the shadows turn noisy, losing the shadow portions of the dynamic range. At high ISOs, clipping lops off the highlight portions of the dynamic range.

I suspect this is why the 7D/5D2 have low ISO noise issues - the read noise is high compared to the maximum signal due to small saturation values (due to small pixels).

The solution posed by the article is to read each pixel twice - one at low gain to not lose highlights, and one at high gain to minimize readout noise. Then, merge the two images. Could this be what Pentax is doing? It certainly seems likely - the sensor's dynamic range (~14.1 EV, according to DXO) is about the same as what would be predicted from using a APS-C sized sensor.

Given the DR from DXO and estimating the saturation value from the D300's sensor, the read noise on the Pentax sensor is roughly 1.8 electrons - a value close to the best that the 1D4 can achieve (1.7e). However, the 1D4 only achieves 11.7EV of DR (according to DXO). This is because of the performance at low ISO, where the 1D4's read noise increases from 1.7e at ISO 12800, to 22.2e at ISO100. The Pentax seems to suffer no such penalty; you have seen this in the RAW file linked in the OP; if you try this with a 1D4 raw, you will get something... ugly

خلاصه که طبق معمول نتیجه هیچ تستی در مورد پنتاکس ملاک محسوب نمی شود.
    ویرایش توسط mreza1001 : Monday 8 November 2010 در ساعت 23:38
    nmroshan، Kamal، journalist و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه F.KamranNia آواتار ها
    تشکر کرده
    5191

سلام
    بالاخره این پنتاکس منم به وجد آورد ، میگین نه؟
    در ساعت 1.45 بامداد بعد از دیدن این عکسها گفتم، مگه میشه پنتاکس از کنون و نیکون جلو زده باشه؟
    دست به کار آزمایش شدم ، نتیجه افتضاح شد از دو جهت:
    1- خود عکسی که میبینید، هیچی ازش نمونده در مقابل اون مقایسه پنتاکسی
    2-مدل مورد نظر(از این گلهای بال بال زن) که متعلق به خواهرم بود زیر پای این حقیر له شد( همیشه در موقع آزمایش توصیه های ایمنی رو جدی بگیرید!)
    نتیجه این شد که من صبح یه دونه گل بال بال زن بخرم ، با آقای میلانی هم صحبت کنم ببینم در 30 سال آینده ما رو به پنتاکس راه میده یا نه× چون تو سی سال آینده پنتاکس یه دوربین میده که از اون طرف (چپ) هیستوگرام ، عکس با اکسپوژر عالی تولید می کنه!!!
    (البته به کنن و نیکون برنخوره یه وقت ، اینا همش به خاطر آخر شبه!)
    پی نوشت: آخه یکی نیست بگه این همه چیز تو این اتاقه با چیزه دیگه نمی تونستی تست کنی؟
    جواب: می خاستم جنبه پست مدرنیسم وارد شده از چین هم داشته باشه!!!!

mreza1001، Anoosh-Em، M.R.Mir و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

محمدرضای عزیز
    بنده اصلا در مورد K5 نظری ندادم. مطمئنم که دوربین بسیار خوبی است. شکی در آن وجود ندارد.
    من فقط در مورد آن روش تست، نکاتی را عرض کردم.
    قبل از این که آن مطالب را بگویم، هم آن فایل خام K5 را دریافت کردم و عملا بررسی کردم و هم با دوربین خودم تست مشابهی انجام دادم. در واقع با مقادیر متفاوت under exposure .
    این یکی با ۸ استاپ کاهش نوردهی گرفته شده و بعد در مبدل RAW اکسپوزش را بیشتر کرده‌ام. نتیجه نهایی با noise reduction و sharpening صفر تهیه شده است:

عنوان اصلی کتاب به همین صورت است که می‌بینید و علت محو بودن عنوان بزرگ، تغییر گرافیکی فونت نوشتاری‌اش است.

خلاصه اینکه این تست نشان می‌دهد که K5 خروجی سنسور فوق العاده‌ای دارد. در واقع توانسته‌است خود را در حد دوربینهای فول‌فریم نزدیک کند.
    حدس من این است که دوربینهایی که در تستهای DXO در حوالی این دوربین هستند ( و نه فقط بقول شما غولهای گران قیمت)، می‌توانند چنین توانایی‌هایی نشان دهند. خصوصا آنهایی که وضعیت سیگنال خوبی دارند.
    Persian، A_Maddah، Mashhadi Vahid و 18 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

سلام

فکر میکنم من جز معدود افرادی باشم که به همه برندها (تقریباً) علاقه دارم , از نیکون و پنتاکس و اولمپوس و پاناسونیک و فوجی و کداک و .... تا حتی!! کنن و سونی :biggrin:

من هم منکر کیفیت بالا و جهش خوب پنتاکس نیستم , حتی امیدوارم این اتفاق شروعی باشد برای ادامه حرکتی استوار و محکم از پنتاکس در بازار SLR ... و معرفی یک فول فریم خوب با انبوهی از لنزهای فول فریم

پنتاکس که بر خلاف پاناسونیک و سونی و سامسونگ هنوز وارد میدان دوربینهای mirror-less نشده , یا باید مثل اولمپوس با ارایه بدنه ای ضعیف زمینه شکستش در این رده را فراهم میکرد ؛ یا اینکه تکانی به خودش میداد که خوشبختانه اتفاق دوم افتاد.

اما چیزی که سوال برانگیز شد این است که قضیه شراکت پنتاکس و سامسونگ به کجا رسید؟؟!

سامسونگ با ساخت سنسور برای چند SLR اخیر پنتاکس و بعد هم ساخت بدنه های GX10 و GX20 مشابه K10 و K20 پنتاکس اینطور نشان داد که قرار است نقش یک روح در دو بدن را ایفا کنند, اما استفاده نشدن سنسور فول فریم ساخت سامسونگ در هیچ یک از بدنه های دو برند و بعد از آن ساخت دوربینهای بدون آیینه در سامسونگ با مونت انحصاری خود سامسونگ NX این فرضیه را مطرح میکند که شراکت این دو احتمالا ً منتفی شده

و حالا هم که با ارایه K-5 با سنسور ساخت سونی ( و مشترک با D7000 نیکون) این احتمالات قوت بیشتری پیدا میکنند.

اما در مورد استقبال بعضی از دوستان و عدم استقبال برخی دیگر:

به نظر من در عین اینکه باید از پیشرفت همه برندها اسقبال کرد, اما در عین حال نباید هم با هر بادی (bad , نه body :biggrin: ) از این ور به آن رفت و جوگیر شد.

درسته که انتخاب برند مثل ملیت و دین و ... نیست و نباید تعصبی در آن داشت, اما اینطوری هم که بعضی از دوستان با معرفی یک بدنه یا لنز جدید از خود بیخود میشوند درست نیست.

انتخاب برند (برای یک عده کاربر جدی! (نه الزاماً حرفه ای)) یک سرمایه گذاری محسوب میشود , لنز و فلاش و لوازم جانبی یک بخش از این سرمایه گذاری است و بخش دیگر تسلط شما به کارکرد بدنه و لنزتان, منوهای آنها و شناخت نقاط ضعف و قوتشان است که این اطلاعات مهم و باارزش که با گذشت زمان و صرف انرژی و حوصله زیاد به دست آمده اند , با تغییر برند یک شبه به باد میروند.

به هر حال اگر روزی بخواهم تغییر برند بدهم, یا از روی عشق زیاد به برند جدید خواهد بود یا از روی منطق و سنجیدن همه جوانب کار , نه از روی معرفی یک بدنه جدید با نویز کم و داینامیک رنج بالا که چه بسا دو ماه دیگر در برند خودم بهترش معرفی شود.

مبارک همه دوستان پنتاکسی باشد

ممنون
    K_NMT، Amir Tavakoli، merdax و 15 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

تشکر کرده
    16459

این تستی که دوست آنور آبیمان انجام داده کار جالبی است و ظاهراً می تونه تو شرایط حدوداً یکسان انجام بشه. من قبلاً با K20D تجربیات مشابه داشتم و یک تصویر کاملاً پر از نویز و نسیتاً داغون بدست آورده ام تازه فکر نکنم 8 استاپ آندر بوده باشد شاید حد اکثر 5 یا 6 استاپ بود.

از طرفی به عنوان یک پنتاکسی واقعاً ترجیح می دادم یک دوربین کراپ دار اما با کیفیت ارائه شود تا یک فول فریم معمولی و یا پر حرف و حدیث.

در مورد سامسونگ بعد از ارائه دوربین های سامسونگی پنتاکس، به نظرم آمد که پنتاکس چندان راضی نبوده است. و سامسونگ هنوز در اول راه سنسور سازی است. از طرفی تفاوت خروجی D7000 باK5 نشان میده که اگر این همکاری در همین سطح ادامه پیدا کرده بود توان پنتاکس عملاً هرز رفته بود.

از طرفی دوربین فقط سنسور نیست. سرعت و دقت فوکوس و نورسنجی و ... هم مهم است که اگر کسی لینکی چیزی دربارش دید بگذاره اینجا ما هم ببینیم.

شخصاً امیدی به ارائه فول فریم توسط پنتاکس (حداقل به این زودی ها) ندارم و کار های فول فریمی را روی کنون 5دی با 200-70 و 70-24 برنامه ریزی کرده ام. باید منتظر اعلام برنامه جدید پنتاکس باشیم. تا حالا تمام وعده های پنتاکس درست و به موقع انجام شده و حالا که در ارائه دوربین های کراپ دار به جایی رسیده که خیالش می تونه تا حدی راحت باشه باید دید گام بعدی چیست. من اگر بودم روی طراحی لنز های تله و سوپر تله کار می کردم. و یا ارائه یکی دو لنز فول فریمی با اف 1.2 که برایشان کار سختی هم نیست. کافیه نقشه ها رو از تو کمد دربیارند و لنز های قدیمی رو اتوفوکوس کنند.

دی300 هم دوربین خوبیه و تست رو خوب پاس کرده.
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال Elend آواتار ها
    تشکر کرده
    1406

گزینه مهم دیگری که در پنتاکس هم وجود دارد ،لرزشگیر روی بدنه است ، هرچند ممکن است به اندازه لرزشگیر روی لنز کارا نباشد اما تفاوت آنچان فاحش نیست که نادیده گرفته شود

و این قابلیت از دو جهت ارزشمند میشود:
    1 . مهم نیست چه لنزی روی این بدنه استفاده کنید بدنه لرزشگیر دارد :biggrin:
    2. همونطور که میدونید اضافه شدن IS/OS/VR/ روی لنزها بعضا باعث افزایش وزن میشه!
    یعنی شما لنزهای سبکتری دارید!

...
    merdax، mreza1001 و M.R.Mir تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2901

درود

ریویوی نسبتا کاملی از K5
    کد:
    http://www.pentaxforums.com/pentax_k-5_review.php

پ.ن:تو قوانین فروم رو هرچی خوندم مطلبی در مورد ممنوعیت لینک دادن به فروم های خارجی ندیدم، یا نبود یا من سرسری خوندم

به هرحال اگه مغایر قوانینه زحمت حذفش گردن مدیران فروم(دیوار کوتاه تر پیدا نکردیم)
    mreza1001، jebrahim، Mehdi Rojaie و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    16459

نقل قول نوشته اصلی توسط M.R.Mir نمایش پست ها
    درود

ریویوی نسبتا کاملی از K5
    کد:
    http://www.pentaxforums.com/pentax_k-5_review.php

پ.ن:تو قوانین فروم رو هرچی خوندم مطلبی در مورد ممنوعیت لینک دادن به فروم های خارجی ندیدم، یا نبود یا من سرسری خوندم

به هرحال اگه مغایر قوانینه زحمت حذفش گردن مدیران فروم(دیوار کوتاه تر پیدا نکردیم)

دوستانی که برای این دوربین خیز برداشته اند حتماً بخوانند خیلی جالب و جامع است.
    journalist و M.R.Mir تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2901

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    دوستانی که برای این دوربین خیز برداشته اند .

یکی دوسال پیش تو مجله ماشین مقاله ای میخوندم درمورد مرکز طراحی اسکانیا در سوئد، مدیر مرکز طراحیشون گفته بود کسانی رو که به عنوان طراح استخدام میکنه باید حتما گواهینامه ی رانندگی با کامیون داشته باشن، همینطور یکی از برنامه های کاریشون میزان ساعت مشخصی در ماه رانندگی با کامیون ها واسه لمس مستقیم نیازهای راننده ها هست.

حالا میمرد این مدیر طراحی پنتاکس هم چهارتا طراح استخدام میکرد که کوتوله نبودن و یکم مقیاس طراحیشون بزرگتر میشد ما هم آواره نمیشدیم، 645 که نمیخواستیم، همینو یکم بزرگتر میساختن ما راضی بودیم
    mreza1001 و S.M.Shamsi تشکر می‌کنند.

صفحه 5 از 13 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... آخرینآخرین