صفحه 62 از 490 نخستنخست ... 12 52 58 59 60 61 62 63 64 65 66 72 112 162 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 611 تا 620 , از مجموع 4892
Like Tree62895تشکر

موضوع: عکس‌های ماکرو Macro Photography

كاربر همراه matthew آواتار ها
    تشکر کرده
    2140

پیش فرض پاسخ: ماکروگرافی...

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    دکتر روشن یعنی در هر دو لنز در شرایط یکسان با تنظیمات یکسان با سوژه یکسان اثر عمق میدان در 180 و 100 یکی است؟ با توجه به اینکه یکی در فاصله بیشتری به 1:1 خواهد رسید

یا منظور شما همان معضل همیشه کنترل عمق میدان در ماکرو گرافی بود
    افشين جان در مورد سعالتون از آقاي روشن من اين مطلب رو ديدم گفتم شما هم ببينيد اما اگر اشتباه هست يا مورد خاصي هست جناب روشن توضيح خواهند داد.

As you have understood, you have to fight with two contrasting needs: you may want to use wide apertures to avoid diffraction and to get fast shutter speed and clean background, but you also need to use small apertures to get a good depth of field. There are various "workarounds" to get the desidered results. Whenever possible, try yo photograph the subject from a low angle, to frame it against a distant background: a close background tends to be distracting, while a distant background is more uniform and it does not steal the attention from the subject. Other than that, using a long lens helps to get a clean background even at f/11 or f/16: the same photo has a more uniform background if it is taken with a 180mm instead of a 50mm. Remember that the depth of field is the same for every lens - at f/16, you have the same DOF both with a 50mm or a 360mm (the combo that I use, 180+2x) - but the 360mm has a narrower angle of view, so it frames a smaller portion of background against the subject, and you get a more uniform BG.
    nmroshan تشکر می‌کند.
    مهرداد

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

والا Merge که میشه همان ادغام کردن
    اگر نیمی از ارزش روشنایی پیکسل های هر لایه با هم جمع زده بشه بهش merge میگن
    اگر ارزش روشنایی هر پیکسل از فایل با ارزش روشنایی هر پیکسل از فایل دیگه جمع بشه بازهم بهش میگن merge
    اگر لایه بالایی رو با Opacity مثلا پنجاه در صد با لایه پائینی جمع بزنید میشه بهش merge گفت
    اگه مد آمیختگی لایه بالایی رو تغییر بدید باز هم یه جور Merge است
    اگه لایه بالایی رو قسمتهائیش رو پاک کنید و قسمت هائیش بمونه بازم میشه merge ( البته این واقعا یک ادغام نیست بلکه کپی قسمتهایی از یک فایل روی یک فایل دیگه است )
    و فکر میکنم منظور از ادغام همین آخرین روش باشه که لایه ای رو که دارای جزئیات خوبی هست روی لایه پائینی قرار بدن و بعد تنها قسمت هایی رو که مربوط به سوژه هست از لایه بالایی آشکار کنن
    منتها با این روش لبه ها همواره مساله سازن مگر اینکه دقت زیادی روی اون انجام بشه و حرفم روی دقت لبه هاست
    nmroshan، minaei و Shamim تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

افشین عزیز
    منظورم این بود که در چنین ماکرو‌هایی که به 1:1 نزدیک میشود، عمق میدان آنقدر کم است که حتی در لنز 100 هم دیافراگمهای بسیار کوچک نیز جواب نمی‌دهد. فرضا در لنز 100 عمق میدانی به باریکی 1میلیمتر باشد که همین عمق میدان در لنز 180 مثلا و فرضا بشود 0.8 میلیمتر که عملا تفاوتی نخواهد کرد. چرا که در هر دو مورد امکان تهیه عکس با عمق بالا غیر ممکن است. و یا واقعا بر اساس مطلبی که مهرداد گذاشته است، تفاوت خیلی ناچیزتر هم باشد.

در نهایت اینکه این مساله عمق میدان نباید برای انتخاب لنز ماکرو در اولویت باشد (مگر اینکه زیاد به بزرگنمایی‌های 1:1 نزدیک نشوید)، بجایش باید به فاصله کانونی مورد نیازتان توجه کنید و اینکه لنز 180 بهتر پس زمینه را محو خواهد کرد.

در مورد ادغام نیز با یاسر عزیز موافقم. با این روش، کار بسیار سخت است.
    Delbaz، matthew و QashQai تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

والا یاسر جان در این مورد بخصوص فکر کنم Plcae یا هر روشی که منتهی به تطبیق دو عکس روی هم بشه. تو عکسهای دیگه من نتیجه این کار رو گرفتم و مطلوب بوده. خود شما هم بارها اینکار رو قطعا انجام دادید. منتها من چون لنز ماکرو ندارم نمیدونم ارزش این تطبیق(دوشات با تنظیمات اف متفاوت) در ماکرو گرافی چقدر بحساب میاد. این روش چه ارزشی ممکنه واسه شخص من یا آنکسی که این روش رو انجام میده داشته باشه.

چون تجربه لنز ماکرو و اثر عمق میدان در دیاف های بسته را ندارم (خیلی موارد ممکنه روی خود سوژه که یک حشره باشه تصویر از فکوس خارج بشه...... تا لنز ماکرو نداشته باشم من خودم نمیتونم نظری بدم.

اما در مورد ویرایش بکگراند قسمتی با شما موافقم اندکی نه. چون بهترین وضوح تصویر در دیاف های متفاوت با هم فرق میکنه. ممکنه شما با دیاف بسته در ماکرو با 3 پایه و فلش با دیاف 22 به وضح در کل سوژه برسید. منتها نقاط اصلی سوژه شما ( چشم حشرات) در چار یک افت در تصویر بشه.(( البته بازهم میگم من چون لنز ماکرو ندارم نمیتونم اثر این نوع ترکیب و مزایا و معایب (دو شات با دیاف متفاوت) رو دقیق بگم.)) ولی لبه ها رو بنظرم میشه با حوصله در آورد. در هر روش قطعا یک سری نکات مثبت عاید میشه و یکسری قربانی. که از دیده من اول کادر و سوژه و مهارت شخصی (در ویرایش و عکاسی) تعیین کننده شروع تا نهایی کردنه یک شات باید باشه.

با توجه به ماکروگرافی و نوع سوژه و فاصله. هم میشه از روش شما استفاده کرد هم از تنظیمات. مهم غایت کیفیت در تصویر بحساب میاد. که از دیده من فرقی نداره هر دو در جای خودش خوبه. ولی حفظ جزییات سوژه در ویرایش نیاز به وقت و دقت خاص خودش رو میخواد. حتی اثر بوکه لنز در ویرایش( در ماکرو گرافی این شاید مهم نباشه) اما از دیده من اثر بوکه لنز با هر لنزی و هر سوژه و بکگراندی و هر نوری خیلی متفاوته.( نه اینکه نمیشه ویرایش کرد. بلکه زمان و دقت خاصی میخواد برای رسیدن به آن اثر)

یاسر جان چقدر حرف زدم:biggrin:
    Delbaz و matthew تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

نه من اتفاقا نظرم اینه که بهتره جوری عکس گرفته بشه که نیازی به انتخاب لبه ها نباشه
    یعنی دیافراگم و فوکوس و فاصله کانونی صحیح برای اینکه قسمت مهم سوژه کاملا واضح و با جزئیات و نیز جدا شده از پس زمینه بیافته , خیلی خیلی مهم تر و اتفاقا بی درد سرتره تا اینکه بعدا بخوایم دور سوژه رو انتخاب کنیم

بله. من و شما و همه کسانی که با فتوشاپ کمی کار کردند حتما انتخاب یا به قول شما Place رو انجام دادن . حرفم فقط روی لبه کار بود که طبیعی و یکدست دآوردنش کمی سخته . عکس هایی هم که روی نت هستند خب خیلی کوچیکند شاید یک دهم یا یک بیستم اندازه واقعی باشن و کیفیت واقعی کار مخصوصا در لبه ها شاید مشخص نباشه

مثلا روی بال مگس یا زنبور که تقریبا شفاف هستن و اون طرفش هم پیداست خب ایجاد عمق میدان به صورت نرمافزاری خیلی خیلی سخته شاید هم بعضی وقتا اصلا نشه چنین کاری کرد
    nmroshan، smn، matthew و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

معذرت میخوام اگه اندازه خیلی بزرگه
    [IMG]http://i28.*******.com/2rh8bdk.jpg[/IMG]
    ویرایش توسط Delbaz : Friday 9 May 2008 در ساعت 17:11
    nmroshan، Nader Kohansal، bfarahanchi و 19 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام: یاسر جان چند نکته به ذهنم میرسه اگر اشتباه باشه شما یا دوستان دیگر تصحیح کنید. بنظرم بکگراند ساده یا یک دست در ماکرو(از اینگونه سوژه ها) بهتر ارزیابی میشه تا بکگراند ناهمگون. قسمت دست چپ بالا رو میگم رو بقیه بکگراند نظری ندارم اما بنظرم قابل قبوله. من با محل استقرار سوژه که به این صورت در عکس افتاده زیاد موافق نیستم عکس رو تحت تاثیر قرار داده. بنظرم جابجایی جهت بدست آوردن کادری دیگر (در صورت امکان) بهتر بود. و نکته دیگه اینکه قسمتی در عکس اور شده که فکر میکنم در اینجور عکسها اور شدن لطمه میزنه(البته اینجا آنقدر زیاد نیست) روی قسمت بالای چشم و قسمتی از پشت سوژه. اما بال و انتهای سوژه خوب افتاده.

خوب یاسر جان چند نکته اضافه کنم اینکه اینها تجربیات من نبود اطلاعاتی بود که از جاهای دیگه بدست آمده.(جهت بدست آوردن اطلاعات لازم در ماکرو گرافی برای علاقه خودم و انتخاب لنز مناسب) قطعا کسی که دیده یک عکاس ماکرو را داشته باشد بهتر میتواند نظر دهد. در این فروم آقای علیرضا غفاری فکر کنم در این زمینه اطلاعات خوبی داشته باشد. مهرداد عزیز هم فکر کنم فعالیتی در این زمینه دارد. دوستان دیگر را اطلاعی ندارم.

این صحبت های من به عنوان نقد عکس یا ایراد عکستان تلقی نگردد. فرض را بر تبادل اطلاعات قرار دهید.

ارادتمند
    Delbaz تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

معذرت میخوام افشین جان من قبل از اینکه نوشته شما رو ببینم پستم رو ویرایش کردم و عکس رو عوض کردم
    اما من هم با شما موافقم
    ولی خب باید قبول کرد که بضاعت دوربین من در جداسازی سوژه از پس زمینه حتی در حالت سوپر ماکرو همین قدره و پس زمینه هر چقدر هم دور باشه باز هم اونطوری که میخوام نمیافته و به قول شما یکدست و همگون نمیشه

اور شدن رو مخصوصا در قسمت های کرک های بدن زنبور خودم خیلی دوست دارم
    اون عکسی که گذاشتم یک کراپ بود خوشبختانه عکس رو در اندازه خیلی بزرگ دارم و فوکوس خوب باعث شده حتی با وجود چهار برابر کردن عکس مشکل زیادی براش بوجود نیاد

داداشی , من خیلی هم خوشحال میشم شما روی عکس هام نظر بدی

برای کسایی که عکس قبل از ویرایش رو ندیده بودن , عکس رو تو آدرس زیر میتونن ببینن

کد:
    http://i25.*******.com/dr2tjp.jpg
    QashQai، minaei و Shamim تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

بحث روی Background Blur این عکس است؟ این که به نظر من خوب است. یاسر عزیز، ویرایشی است یا طبیعی؟
    البته نمی دانم منظور افشین از یکنواخت نبودن، چه بوده است اما دوربینهای SLR-like در مد ماکرو از لحاظ Background Blur چیزی کم ندارند.

مساله دیگر هم آن Specular Highlightهاست که نه تنها عیب نیست که باعث زیبایی عکس هم می شود.
    Delbaz، smn، DELL و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

نمیدونم جناب روشن کدام نسخه رو شما الان میبینید چون من عکس رو عوض کردم
    نسخه اولی که ویرایشی نبود
    اینی که الان گذاشتم بعد از ویرایشه
    البته تو پست قبلی آدرس عکس قبل از ویرایش رو هم گذاشتم
    هر چند عکس ویرایش شده هم هنوز بین پاهای زنبور جای کار داره

به قول افشین باید کم کم به فکر تهیه یه دوربین تک لنز باشم . راستش خیلی وقته تو این فکرم اما هزینه لنزهاش یه کم مرددم میکنه
    DELL، minaei و Shamim تشکر می‌کنند.

صفحه 62 از 490 نخستنخست ... 12 52 58 59 60 61 62 63 64 65 66 72 112 162 ... آخرینآخرین