صفحه 19 از 86 نخستنخست ... 9 15 16 17 18 19 20 21 22 23 29 69 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 181 تا 190 , از مجموع 852
Like Tree8815تشکر

موضوع: مستند اجتماعی و فتوژورنالیسم Social Documentary & Photojournalism

كاربر فعال ahmad.abaee آواتار ها
    تشکر کرده
    3154

نقل قول نوشته اصلی توسط Herati نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز من در مورد پست 169 هم همین نظر رو داشتم و نظرم رو گفتم ولی ایشون قبول نکردند و عکس بعدی ایشون هم در همین تاپیک ارسال شد دیگه نظر ندادم چون فایده ای نداشت .در مورد عکس شما اگر عکس خیابانی نمی نوشتید من نظری نمیدادم ولی وقتی نوشتید مجبور شدم برای بار دوم متذکر شوم

باز هم می گویم بدون آنکه شما می نوشتید این سه عکس هیچ ربطی به موضوع مستند اجتماعی ندارد نه این که عکس بد باشد من به خوب و بدی عکس کاری ندارم
    جناب هراتی
    عکاسی خیابانی و مستند اجتماعی دو مجموعه با اشتراکات بسیار زیادند که گاهی تفکیک مرزهاشون از هم رو ناممکن میکنه
    اینطور که شما قاطعانه نسبت به دسته بندی عکسها صحبت میکنید این شائبه رو به ذهن متبادر میکنه که تونستید این مرزها رو تعریف کرده و از هم تفکیک بدید!میشه موفقیتهایی که در این رابطه حاصل نمودید رو به اشتراک بذارید تا بیشتر راجع بهشون بدونیم؟

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad.abaee نمایش پست ها
    جناب هراتی
    عکاسی خیابانی و مستند اجتماعی دو مجموعه با اشتراکات بسیار زیادند که گاهی تفکیک مرزهاشون از هم رو ناممکن میکنه
    اینطور که شما قاطعانه نسبت به دسته بندی عکسها صحبت میکنید این شائبه رو به ذهن متبادر میکنه که تونستید این مرزها رو تعریف کرده و از هم تفکیک بدید!میشه موفقیتهایی که در این رابطه حاصل نمودید رو به اشتراک بذارید تا بیشتر راجع بهشون بدونیم؟
    اینکه اشاره کردید "اشتراکات زیادی دارند" رو کاملاً موافقم ... روزی همین بحث رو با یکی از اساتید دانشگاه (رشته عکاسی، دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران) بهمراه جمعی از دوستان داشتیم ... ایشون هم به مرزهای بسیار ظریف و نواحی مشترک ژانرهای مختلف عکاسی با ذکر مثال پرداختند ... اشاره کردند که تعاریفی که از ژانرهای مختلف وجود دارد، گاهاً در در تبیین اشتراکات و نیز افتراقات آنها، حتی صاحب نظران را مقابل هم قرار میدهد ...

مسئله از اینجا شروع شد که یکی از خانمهای گروه ما، که علاقه ی وافری به ثبت عکس از بی خانمانها و متکدیان داشت، اصرار به طبقه بندی شدن عکسهایش در ژانر عکاسی خیابانی داشت و قصدش، برپائی نمایشگاهی بر همین مبنا بود و آرزو داشت که نمایشگاهی که برپا خواهد کرد، باعث بوجود آمدن انگیزه در مردم در راستای سامان دادن به وضعیت کار و زندگی طبقات اجتماعی فوق الذکر شود ... چندی دیگر از دوستان، عکسهای ایشان را در ژانر مستند اجتماعی میدانستند ... بعد از کلی بحث، استاد گفت : "ژانری که شما انتخاب کرده ای، ژانری است که توسط ژانر مستند اجتماعی کاملاً احاطه میشود (یعنی نظرش به مستند اجتماعی نزدیکتر بود!) گرچه میتوان آنرا در ژانر عکاسی خیابانی هم بنحوی هل داد و نام واقعی این ژانر "گدا گرافی" است ... (در آخر جلسه هم گفت: "من و همه ی همدوره ای هایم هم روزگاری تمایل به گدا گرافی داشته ایم ولی مسئله رو نتوانستیم بجائی برسانیم، حتی با ارائه ی آنها در گالری های معتبر و ... شما نیز این عکسها رو بعنوان ثبت یک اتفاق که درسالهائی مشخص میافتد، در آرشیوت داشته باش)

درد سرتون ندم ... به اینجا رسید که یک پرتره ی محیطی هم میتواند مستند اجتماعی باشد، عکس یک شاخه ی شکسته در پیاده رو میتواند فاین-آرت باشد و ...

در نهایت اینکه باید مرزها را توام با افتراق و اشتراکشان شناخت و در تفکیک آنها بدنبال قطعیت نبود ...
    ویرایش توسط Ali Bayati : Tuesday 24 January 2012 در ساعت 16:46
    Saeed Barikani، ahmad.abaee، Usef Bagheri و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

جناب هراتی
    سلام آقای آبایی
    ممنون از اینکه من رو هوشیار کردید
    باور کنید قصد نداشتم در مورد این دو عکس نظر بدهم ولی وقتی عکسی رو با موضوع خیابانی و این که خود فرستنده متذکر می شود که این عکس خیابانی است در تاپیک عکس های مستند ارسال میشود مجبور می شوم نظر دهم

اما در مورد دسته بنده:
    راست می گویید هنوز به آن درک نرسیده ام که مرزها رو تعریف کنیم ولی تا حدودی توانستم برای خودم پیش زمینه ای داشته باشم
    وقتی شما روزها و هفته ها هزاران دانه عکس ر ا بگیرید و ویرایش کنید و به اشتراک بگذارید و دیگران را وادار کنید تا نظر بدهند و نظرات را بادقت بخوانید و خودتان کارتان را تحلیل کنید شاید نتیجه کار اندکی تجربه و شناخت و تعریف باشد البته این به آن معنا نیست که من به نقطه اعلا و درک بالا رسیدم
    من مدت هاست که عکس هایم را دسته بندی میکنم و برای خودم تحلیل میکنم و نظر میدهم و نقد می دهم .البته در داخل فورم هم با دوستان زیادی ارتباط دارم و با ایشان چه در پیام خصوصی و چه در فورم به نقد و بررسی عکس ها می پردازیم و این برایم بسیار خوش آیند است.در این مدت کم دوستان زیادی در فورم پیدا کردم که به من کمک کردند تا پیشرفت کنم
    در مورد موفقیتهایی که شما گفتید اگر کنایه زدید که عیبی ندارد و اما اگر جدی گفتید بهترین موفقیت برای من پرورش دید می باشد نه برنده شدن در جشنواره ها و مسابقات ووووووو
    وقتی من به عکس هایم در چند ماه اخیر نگاه میکنم و به عکس آهای امروز نگاه میکنم لذت میبرم .به نظر شما همین کافی نیست یا فقط باید در جشنواره ها مقام بگیرم!!؟

اما در مورد مستند اجتماعی :
    دوست عزیز عکسی که در این ژانر قرار میگیرد باید این ویژه گی را داشته باشد که در آن حکایتی یا تلخ یا شیرین -یا زیبا یا زشت -یا خوب یا بد -در آن رخ دهد
    شما می خواهید گوشه ای از زندگی انسان ها را در اجتماع و جامعه کنونی به نمایش بگذارید خوب لازمه این کار این است که بتوانید با عکس یا مجموعه عکستان داستانی را تعریف کنید.اگر موضوعتان یک قشری از جامعه است که در فقر و بد بختی زندگی میکنند یا در ثروت زندگی آنچنانی باید با عکستان مقاله ای را مکمل بگوید

اما عکسهای خیابانی این چنین نیست و بسیار ساده تر است یک لحظه خاص و در یک مکان ساده می تواند یک عکس زیبای خیابانی باشد

در کل عکس های مستند فضایی وسیع تر و کلامی گویاتر میخواهد و عکس های خیابانی به نظر من بسیار ساده تر است
    عکس های مستند غنا و عمق و اصالت بیشتری می خواهد.عکس های مستند نگاه عمیق تر می خواهد اما عکس های خیابانی لحظه ای زود گذر است

البته تعریفی که من گفتم ناقص و گزیده است و نمیتوانم کلامم رو به ساده گی بیان کنم و نیازمند تجربه بیشتر است و به قول شما نیاز مند مدت بیشتری است تا بتوان تعریف برای آن قایل شد

خوشحال میشم اگر دوستان در مورد گفته های من نظری دارند و یا نقدی برایم یا در پیام خصوصی و یا در همین تاپیک ارسال کنند

پ ن:در مورد پست 182
    من هم در اول کار بسیار به دنبال بی خانمان ها و فقرا و گداها بودم
    که بعدها متوجه شدم این کار خلاف یک عکاس خیابانی است و باید دنبال سوژه های واقعی خیابانی بود نه اینکه فقط از فقرا عکس گرفت
    واقعیت چیزی دیگریست

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

اما در مورد مستند اجتماعی :
    دوست عزیز عکسی که در این ژانر قرار میگیرد باید این ویژه گی را داشته باشد که در آن حکایتی یا تلخ یا شیرین -یا زیبا یا زشت -یا خوب یا بد -در آن رخ دهد
    نوشته شما جرقه ای در ذهنم زد تا از شخصی که در پست 182 نامبردم، سوال زیر را بپرسم:

آیا در عکسهایی که در ژانر مستند اجتماعی طبقه بندی میشوند، ویژگی هائی مانند تلخی و شیرینی، زشتی و زیبائی، یا خوبی و بدی بطور الزامی باید به ثبت برسد ؟ آیا عکسی که این وِیژگی ها را در خود نداشت و به اصطلاح، خنثی بود، فاقد شرایط لازم برای طبقه بندی شدن در این ژانر است ؟ به عبارت دیگر، عکس مستند اجتماعی، حتماً باید قطبیت داشته باشد ؟

جواب سوالم را پس از گرفتن، در این تاپیک انعکاس خواهم داد.
    نظر دیگر دوستان رو هم علاقه مندم بدانم.

كاربر فعال ahmad.abaee آواتار ها
    تشکر کرده
    3154

سلام آقای آبایی
    ممنون از اینکه من رو هوشیار کردید
    باور کنید قصد نداشتم در مورد این دو عکس نظر بدهم ولی وقتی عکسی رو با موضوع خیابانی و این که خود فرستنده متذکر می شود که این عکس خیابانی است در تاپیک عکس های مستند ارسال میشود مجبور می شوم نظر دهم
    .
    .
    .
    واقعیت چیزی دیگریست
    جناب هراتی،با سلام
    تعاریف جالبی دادید اما من شما رو به یه موضوع ساده ارجاع میدم : مستند یعنی هرچیزی که دارای سندیت (واقعیت) باشه و ساختگی نباشه!عکس مستند،فیلم مستند،مقاله مستند و...
    من عکسهایی که شما به عنوان خیابانی ارسال میکنید رو دوست دارم ، اما قویاً میگم که این عکسها وجه مستند اجتماعی هم دارند!کما اینکه چندی پیش یه بحث مفصلی درگرفته بود راجع به حقوق عکاس و سوژه در همون تاپیک مطرح شد و شما فرمایش کردید (نقل به مضمون) که میخواید شرایط اجتماعی مردمتون رو در این برهه از زمان ثبت کنید تا آیندگانتون مرجعی داشته باشند تا بدونن اوضاع و احوال چطوری بوده!
    یعنی عمیقاً دغدغه های مستند اجتماعی داشتین!
    من هنوز هم با دیدن مردی در خیابان که چهره اش پشت چتر مخفی شده ، کاسه رویی در دست داره و پاچه هاش رو در جورابش کرده،اطلاعات اجتماعی دریافت میکنم ، هرچند این عکس در خیابان گرفته شده باشه!
    خلاصه کنم ، تفکیک مرزهای این دو ژانر بشدت کار سختیه(در زمان حال)! و چه بسا ، با گذر زمان ، عکسهایی که با نیت خیابانی گرفته شدن (اما بطبع سندیت دارند) ، ارزشهای والای سندیت اجتماعی پیدا کنن!مثل عکسهای خیابانی گری وینوگراند
    شاد باشی
    ویرایش توسط ahmad.abaee : Tuesday 24 January 2012 در ساعت 21:45
    Herati، jahangir و Usef Bagheri تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

جناب هراتی،با سلام
    تعاریف جالبی دادید اما من شما رو به یه موضوع ساده ارجاع میدم : مستند یعنی هرچیزی که دارای سندیت (واقعیت) باشه و ساختگی نباشه!عکس مستند،فیلم مستند،مقاله مستند و...
    من عکسهایی که شما به عنوان خیابانی ارسال میکنید رو دوست دارم ، اما قویاً میگم که این عکسها وجه مستند اجتماعی هم دارند!کما اینکه چندی پیش یه بحث مفصلی درگرفته بود راجع به حقوق عکاس و سوژه در همون تاپیک مطرح شد و شما فرمایش کردید (نقل به مضمون) که میخواید شرایط اجتماعی مردمتون رو در این برهه از زمان ثبت کنید تا آیندگانتون مرجعی داشته باشند تا بدونن اوضاع و احوال چطوری بوده!
    یعنی عمیقاً دغدغه های مستند اجتماعی داشتین!
    من هنوز هم با دیدن مردی در خیابان که چهره اش پشت چتر مخفی شده ، کاسه رویی در دست داره و پاچه هاش رو در جورابش کرده،اطلاعات اجتماعی دریافت میکنم ، هرچند این عکس در خیابان گرفته شده باشه!
    خلاصه کنم ، تفکیک مرزهای این دو ژانر بشدت کار سختیه(در زمان حال)! و چه بسا ، با گذر زمان ، عکسهایی که با نیت خیابانی گرفته شدن (اما بطبع سندیت دارند) ، ارزشهای والای سندیت اجتماعی پیدا کنن!مثل عکسهای خیابانی گری وینوگراند
    شاد باشی
    همانطور که در پست مذکور گفتم من مستند نگاری هم میکنم اما آن ها جدای کارهای خیابانی ام می باشد و دسته بندی خاصی قایل هستم
    در مورد تعریف شما در مورد مستند :درسته که عکس مستند باید سندیت داشته باشه و واقعی باشه اما باید بار مفهومی و تعریفی هم داشته باشد و سوژه هم قوی باشد تا ارزش های یک عکس مستند را داشته باشد

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    97

سلام
    دوروزه که یکی از عکس هام رو اینجا میذارم ولی تایید نمیشه/اگه ممکنه توضیح بدید
    ممنون

كاربر جديد motamed آواتار ها
    تشکر کرده
    81

بچه‌های بازار

نام: DSC_00121.jpg نمایش: 392 اندازه: 118.6 کیلو بایت
    beh_b7 تشکر می‌کند.

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

نقل قول نوشته اصلی توسط alizo1383@yahoo نمایش پست ها
    سلام
    دوروزه که یکی از عکس هام رو اینجا میذارم ولی تایید نمیشه/اگه ممکنه توضیح بدید
    ممنون
    لطف کنید یک صفحه به عقب برگردید عکستان هست و هیچ پست دیگری از شما در 2 هفته گذشته غیر از این پست و پست صفحه گذشته ارسال نشده است.
    M. Beyrami، alizo1383@yahoo و mahta G تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    97

سلام
    ممنون از جوابتون ولی من تا امروز سه بار دیگه تلاش کردم و عکس رو بارگذاری کردم/ خودم در چند ثانیه اول میبینم ولی حذف میشه
    الان دوباره تلاش می کنم ببینم چی میشه

صفحه 19 از 86 نخستنخست ... 9 15 16 17 18 19 20 21 22 23 29 69 ... آخرینآخرین