صفحه 17 از 86 نخستنخست ... 7 13 14 15 16 17 18 19 20 21 27 67 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 161 تا 170 , از مجموع 852
Like Tree8815تشکر

موضوع: مستند اجتماعی و فتوژورنالیسم Social Documentary & Photojournalism

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

نام: 3.jpg نمایش: 719 اندازه: 81.5 کیلو بایت

كاربر همراه mehran_sh_t آواتار ها
    تشکر کرده
    481

سلام

حداقل یک عکس مستند اجتماعی این است که یک رخداد و یا یک واقعیت یک جامعه را به نمایش گذاشت
    مستند اجتماعی میتونه در بر گیرنده فرهنگ و تمدن و عقاید یک جامعه رو پوشش بده و به نمایش بگذاره
    در رابطه با تعریف شما از عکاسی مستند اجتماعی و پست شماره 161 که ثبت خودتون هست، من بین این دو اشتراکی نمی بینم.
    jahangir تشکر می‌کند.
    Mehran Sheikholeslami

طراحی وبسایت : Mehran-SH.IR
    گالری

تشکر کرده
    1581

نقل قول نوشته اصلی توسط mehran_sh_t نمایش پست ها
    سلام

در رابطه با تعریف شما از عکاسی مستند اجتماعی و پست شماره 161 که ثبت خودتون هست، من بین این دو اشتراکی نمی بینم.
    بسیار ممنون از توجه تان
    دوست عزیز من شرح کامل و یا قانون صادر نکردم اگر دوباره پست را بخوانید گفتم حداقل
    ویا (مستند اجتماعی میتونه.............................)
    این ها تعریفی از عکاسی مستند اجتماعی است
    در مورد عکس من که شما فرموردید میتونم بگم که یک عکس ساده است اما به ساده گی گویا زندگی سخت و رنج آوری است و نیاز به شرح و یا تعریفی ندارد
    البته من متنی رو برای این عکس انتخاب کرده بودم و با آن آپ می کردم که در این تاپیک متن را نگذاشتم
    (غلام همت والای بابه ی خار کشم-----------که قم خار کشد و منت خسان نکشد)
    حال اگر شما نقدی یا نظری در مورد عکس دارید خوشحال میشم بفرمایید

پ ن:به نظر شما یک واقعیت را در یک جامعه فقیر و رنج دیده نشان نداده

كاربر همراه
    تشکر کرده
    837

جناب هراتی عزیز
    تعریف عکس مستند بسیار وسیع و گسترده تر از دنیای من و شماست به قول استاد بهمن جلالی عکس یک دیوار هم میتونه مستند باشه اما بحث ما بر سر مستند اجتماعیست که یکی از شاخه های مستنده یکی از شاخصه های یک مستند اجتماعی (این یک قانون نیست فقط عرفه) اینه که حضور انسان چه مستقیم و چه غیر مستقیم ملموس باشه
    تیپ نگاری آیین و رسوم زندگی روزمره همه و همه اجزایی از پیکره مستند اجتماعی هستند یک پرتره ساده هم میتونه یک مستند اجتماعی باشه که البته شرایطی داره در عکس مستند اجتماعی شما حق هیچ گونه دخل و تصرفی ندارید به عنوان مثال در ارسال خودتون این موضوع مصداق پیدا میکنه در این عکس مشخصه که عکاس روی سوژه تاثیر گذاشته حالا یا شما بهش گفتین دستاشو بالا بگیره یا خودش به واسطه ی حضور شما این ری اکشن رو داشته در هر صورت برای من مثل روز روشنه که این ثبت نمیتونه یک مستند اجتماعی باشه
    اما در مورد عکس خودم ساده ترین و پیش پا افتاده ترین چیزهایی که به من این جرات رو داده تا در شاخه ی مستند اجتماعی این کار رو ارائه بدم مواردی هست از قبیل این که ما مراسمی داریم که در محیط خاصی با دکور خاصی در اون به عزاداری میپردازیم اینکه اعتقاداتی داریم که حتی یک فرد عقب مونده ذهنی هم در این اعتقادات و باورها هم پا میشه
    از همه ساده تر و شاید به نظر برخی از دوستان مضحک تر اینه که این عکس نشون میده محرم امسال هوا سرد بوده!!!
    در دنیا و آژانسهای بین المللی عکس هیچ وقت عکس مستند بدون توضیحات یا همون کپشن ارائه نمیشه معمولا تک فریم مستند نداریم و این مجموعه مستند هست که معنی میده که این هم ضعفهای ما در زمینه مستنده اجتماعیه که عکس بنده هم از این ایراد مبری نیست
    یک مورد دیگه که فرمودید (حداقل یک عکس مستند اجتماعی این است که یک رخداد و یا یک واقعیت یک جامعه را به نمایش گذاشت) این تعریف بیشتر برای عکاسی خبری مصداق پیدا میکنه تا مستند اجتماعی در عکس خبری صرفا ثبت رویداد و وقایع حرف اول رو میزنه با هر کادری اما در مستند اجتماعی شما میتونین نگاه آرت رو چاشنی عکستون کنید (موردی که برای شما باعث انحراف نگاه به خارج از کادر شده)
    امیدوارم موفق باشید و ممنون از بیان دیدگاهتون
    در سرزمینی که سایه ی آدم های کوچک بزرگ میشود، قطعا آفتاب در حال غروب است!
    Nikkor 16-35 | Nikon F5

كاربر همراه mehran_sh_t آواتار ها
    تشکر کرده
    481

در همین بخش از فروم عکسی دارید به نام آرایشگاه سیار، می تونم بگم نوشته و تعریف شما از مستند اجتماعی خیلی به اون عکس نزدیکه.

ولی درباره این عکس، فکر می کنم بیشتر به پرتره نزدیک تر هستش تا مستند اجتماعی. چیزی که بنده در این عکس می بینم، یک شخص هستش، نه اثری از رخداد و واقعیتی از جامعه، و یا فرهنگ و تمدن اون. در واقع اصلا اثری از جامعه در این عکس نمی بینم.

در حالی که عکس دیگر شما، آرایشگاه سیار، به خوبی داره این مسائل رو نشون میده.

به نظر شما یک واقعیت را در یک جامعه فقیر و رنج دیده نشان نداده
    شخصا نمی تونم به این عکس به عنوان نمادی از یک جامعه نگاه کنم.
    Mehran Sheikholeslami

طراحی وبسایت : Mehran-SH.IR
    گالری

تشکر کرده
    1581

نقل قول نوشته اصلی توسط mehran_sh_t نمایش پست ها
    در همین بخش از فروم عکسی دارید به نام آرایشگاه سیار، می تونم بگم نوشته و تعریف شما از مستند اجتماعی خیلی به اون عکس نزدیکه.

ولی درباره این عکس، فکر می کنم بیشتر به پرتره نزدیک تر هستش تا مستند اجتماعی. چیزی که بنده در این عکس می بینم، یک شخص هستش، نه اثری از رخداد و واقعیتی از جامعه، و یا فرهنگ و تمدن اون. در واقع اصلا اثری از جامعه در این عکس نمی بینم.

در حالی که عکس دیگر شما، آرایشگاه سیار، به خوبی داره این مسائل رو نشون میده.

شخصا نمی تونم به این عکس به عنوان نمادی از یک جامعه نگاه کنم.
    در پرتره بودن آن شکی نیست و کم نیستند پرتره های مستند
    به نظر شما اگر این عکس را در تاپیک عکس های پرتره ارسال میکردم اصلا جالب بود!!؟
    ممنون از توجه و ایراد نظر شما
    اگر دوست داشتید بحث ادامه پیدا کند در پیام خصوصی و یا تاپیک عکس های رد شده هراتی در خدمت هستم بهتر است بحث در این تاپیک ادامه پیدا نکند تا مدیران به زحمت پاک کردن پست نیوفتند

كاربر فعال omid mohebbi آواتار ها
    تشکر کرده
    1405

با سلام
    این رشته از عکاسی خیلی وسیع هستش و من هم سر رشته ایی ندارم در این مورد
    این عکس کوچه ایی قدیمی در بازار روز بندرعباس هستش که از قدیم به نام کوچه آه و ناله معروفه
    متکدیان زیادی در این کوچه بودن که از بین همه اینها فقط این پیرمرد نابینا هنوز در قید حیات هستش و مابقی فوت کردن.
    این سوژه رو یه روز که برای عکاسی از بافت قدیمی بازار روز رفته بودم دیدم و روز بعد اول صبح که هنوز مغازه ها باز نشده بودن رفتم که بتونم خلوتی کوچه و در واقع انتظار رو نشون بدم.
    تا چه حد موفق بودم رو دیگه دوستان و اساتید آگاه به این رشته باید بفرمایند. که البته عکس مسلما خالی از اشکال نیست :

ویرایش توسط omid mohebbi : Wednesday 18 January 2012 در ساعت 14:52
    NASSIRI4080، donvito، Mashhadi Vahid و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    NIKON D810- FUJI X-A1 nikon 14-24 + fotodiox wonder pana66 filters - nikon 24-70 nikon 70-200 f2.8 vrII-nikon 50 mm f 1.8- - - cokin z GND kit

http://www.omidmohebbi.com/

تشکر کرده
    1581

نظر شخصی در مورد پست 167 (قبلی)

من اگر بودم در همان اوقات پر رفت و آمد عکس میگرفتم و حضور مردم و ارتباط ایشون رو با مردم نشان میدادم
    فکر کنم اندکی موضوع انتظار گنگ می باشد برای چنین سوژه ای
    البته این نظر شخصی من است اگر دوباره مسیرتان آنطرف ها بود یک عکس در بین ازدحام و شلوغی بگیرید
    این عکس بیشتر به عکس های خیابانی می خورد تا مستند اجتماعی که با حضور مردم به مستند اجتماعی نزدیک می شود

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    97

نام: 131.jpg نمایش: 652 اندازه: 70.0 کیلو بایت
    خوشحالم که این پست داره به جایگاه خودش میرسه
    درود بر عکاسان مستند اجتماعی
    merdax، AliAk، sarv و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Sama01 آواتار ها
    تشکر کرده
    1844

سلام

بعد از مدت‌ها به فروم سر زدم و این تاپیک رو دیدم. امیدوارم در آینده بیش‌تر فرصت کنم به این‌جا سر بزنم.

در نگاه اول، مهم‌ترین نکته‌ای که به نظرم رسید این است که چرا عکس‌ها هیچ توضیحی ندارند. البته نوشتن یا ننوشتن توضیحات، دست عکاس است. ولی معمولا در عکاسی مستند، توضیحات بسیار اهمیت دارد.
    شاید در یک عکس مفهومی، منظره، آبستره و... نیازی به توضیحات اضافه نباشد. ولی در عکاسی مستند، معمولا سوژه‌ها در یک شرایطی عکاسی می‌شوند که دانستند آن شرایط حتی ضرورت پیدا می‌کند. در بسیاری موارد، دانستن پیشینه‌ی سوژه، عکس را ارزش‌مندتر می‌کند.

امیدوارم فرصت بیش‌تری برای تبادل نظر با دوستان در این تاپیک داشته باشم.
    موفق باشید.
    hamid_kh، merdax، Navid7h و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    سید مصطفی آهنگرها
    S a m a P i x . i r
    Canon 50D + 16-35 f2.8 L II +70-200 f2.8 L IS

صفحه 17 از 86 نخستنخست ... 7 13 14 15 16 17 18 19 20 21 27 67 ... آخرینآخرین