صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 21
Like Tree38تشکر

موضوع: ساخت فیلتر ND توسط دو فیلتر پلاریزه

كاربر همراه AliShamshirian آواتار ها
    تشکر کرده
    493

پیش فرض ساخت فیلتر ND توسط دو فیلتر پلاریزه

در سایت‌های مختلف مطالب متنوعی در مورد ساخت فیلتر ND با بستن دو فیلتر پلاریزه بر روی هم، نوشته شده است. یکی از دوستان هم در بخش «معرفی فیلترهای جدید» پستی با این مضمون قرار داده بودند. چون توضیحات ایشان در مورد روش انجام کار کامل به نظرم رسید، در این جا به نقل گفتۀ ایشان کفایت کردم:

نقل قول نوشته اصلی توسط msh2200 نمایش پست ها
    راهنمای ساخت فیلتر Vario ND
    برای ساخت یک فیلتر از نوع Vario ND باید اول با عملکرد آن آشنا شویم (متاسفانه من خودم این فیلتر رو در اختیار نداشتم ولی حدس می زنم این روش کار فیلتر باشه)
    اکثر دوستان با فیلتر های پلاریزه و بحث قطبی کردن نور آشنایی دارند! برای اطمینان از اینکه دو فیلتر پلاریزه هست یا نه یکی از راه ها اینه که دو فیلتر رو روی هم قرار بدید و در خلاف جهت هم بچرخانید! اگر به سطح تاریکی رسیدیم آن فیلتر ها پلاریزه هستند!
    این روشی هست که فروشگاه های عینک آفتابی برای تست عینک های پلاریزه برای خریداران انجام می دهند و می توان گفت فیلتری که تاریکی بیشتری ایجاد کند دارای خاصیت پلاریزه بهتری است.
    حالا من با استفاده از این روش قصد دارم فیلتری به صورت Vario ND شبیه سازی کنم
    مواد لازم
    فیلتر پلاریزه (یکی از موارد کافی است)
    1- (دو عدد فیلتر PL)
    2- (یک عدد فیلتر PL و یک عدد CPL)
    3- (دو عدد فیلتر CLP البته یکی را باید برعکس استفاده کنید)
    مزیت:
    1- امکان استفاده از خاصیت پلاریزه فیلتر و تبدیل آن به دو فیلتر برای دو لنز
    2- کاهش بسیار زیاد هزینه خرید برای افرادی که در حال حاضر فیلتر پلاریزه دارند.

برای ساخت یک فیلتر Vario ND کافیه یک فیلتر PL را روی لنز ببندید و فیلتر PL دوم را روی فیلتر اول نصب کنید! حالا کافیه دو فیلتر را که بر روی لنز بسته شده در خلاف جهت هم بچرخانید و از خاصیت Vario ND آن لذت ببرید.
    اگر اصلا فیلتر پلاریزه ندارید، خرید فیلتر PL با توجه به کم مصرف شدن آن در دوربین های دیجیتال هزینه کمتری دارد. (قیمت یک فیلتر پلاریزه با کیفیت متوسط به بالا حدود 40 یا 50 هزار تومان است که خرید دو مورد هزینه ای نزدیک 100 هزار تومان خواهد داشت)
    اگر یک فیلتر CPL دارید، کافیه یک عدد فیلتر PL خریداری کرده و سپس ابتدا فیلتر CPL و بعد PL را روی لنز ببندید، در این صورت هم اثر Vario ND رو خواهید دید.
    در صورتی که از فیلتر های CPL استفاده می کنید، حتما باید یکی از فیلتر ها را بصورت معکوس روی فیلتر قبلی ببندید!
    من تمام روش های فوق را امتحان کردم بهترین حالت مربوط به زمانی بود که دو تا فیلتر PL استفاده کردم!
    فقط به یک نکته توجه داشته باشید!
    کیفیت فیلتر تاثیر زیادی در خروجی نهایی داره! حتما هنگام خرید دو فیلتر را روی هم قرار بدهید و زمانی که بیشترین حد تاریکی ایجاد شد، میزان تغییر رنگ را بررسی کنید. برخی از فیلتر ها رنگ آبی غلیظی روی تصویر ایجاد می کنند.

من خودم یک فیلتر CPL معمولی دهنه 72 دارم و یه لنز دهنه 58؛ برای اینکه بتونم این فیلتر رو شبیه سازی کنم، فیلتر دهنه 72 PL رو با یک تبدیل 58-72 خریداری کردم !
    الان دو تا فیلتر پلاریزه برای لنز هام دارم و یک فیلتر Vario ND
    اگر سوالی داشته باشید یا راهنمایی نیاز هست بفرمایید در خدمتیم!
    در ضمن کل هزینه هم برای من نزدیک 70 هزار تومان شد!
    البته یکی از فروشندگان ناصر خسرو فیلتر های قدیمی ترش رو به این روش روی هم بسته و به قیمت 150 هزار تومان می فروشه!
    حالا می‌خواستم اگر دوستان در این مورد اطلاعاتی دارند، در اختیار من و دیگران قرار دهند.
    از جمله اشکالات این روش، وین‌یتینگ، افت کیفیت و ته‌رنگ را ذکر می‌کنند.
    در مورد این که گفته می‌شود، بستن دو المان در جلوی لنز باعث افت کیفیت می‌شود و عموماً از آن اجتناب می‌شود، خوب فیلتر ND متغیر هم دارای دو المان است (و احتمالاً با عملکردی مشابه)، و چندان نباید مشکلی از این بابت متوجه موضوع باشد (هرچند صد در صد قبول دارم که افت کیفیت در ND متغیر باید کمتر از ND باشد که توسط دو فیلتر ساخته شده است).
    در مورد ته‌رنگ، فیلترهای ND با درجات بالا هم ته‌رنگ‌هایی ایجاد می‌کنند. ته‌رنگ در صورت استفاده از دو پلاریزه چطور است؟ آیا به سادگی ته‌رنگ مربوط به ND، می‌توان آنها را حذف کرد؟
    نتوانستم نمونۀ عکسی که به این صورت گرفته شده است، پیدا کنم تا مقایسه‌ای باشد با فیلتر ND، به همین دلیل اگر دوستانی دو فیلتر پلاریزه و ND در اختیار دارند، بد نیست یک کار مقایسه‌ای انجام دهند و نتیجه را به نمایش بگذارند.

پ.ن. از این جهت موضوع را در تاپیک جدید مطرح کردم تا پیگیری آن ساده‌تر باشد، و از طرفی پست ایشان با موضوع آن تاپیک ارتباط چندانی پیدا نمی‌کرد.
    m.a.i، Dariush Chegini، viva_utopia و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Majix آواتار ها
    تشکر کرده
    3755

از دوستان کسی تجربه استفاده از اين مدل فيلتر رو داره ؟؟
    آمادش خيلی ارزونه و از 2 تا 400 ساپورت ميکنه اما نميدونم تا چه حد روی کيفيت تأثير ميزاره
    viva_utopia تشکر می‌کند.

كاربر ويژه msh2200 آواتار ها
    تشکر کرده
    4653

نقل قول نوشته اصلی توسط niceevil نمایش پست ها
    از دوستان کسی تجربه استفاده از اين مدل فيلتر رو داره ؟؟
    آمادش خيلی ارزونه و از 2 تا 400 ساپورت ميکنه اما نميدونم تا چه حد روی کيفيت تأثير ميزاره
    آقا این خیلی ارزونش رو می شه معرفی کنید و قیمتش رو هم بگید؟
    الان ارزان ترین نوعش که تو بازار موجود هست قیمتش حدود 180 هزار تومان هست و از 2 تا 8!
    باتوجه به تعطیلی فروم در تلگرام پاسخگوی دوستان هستم:Telegram:@msh2200
    تولید کیف سه پایه
    تجهیزات

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

من با دو فيلتر پلاريزه امتحان كردم. هر فيلتر به تنهائي به عنوان فيلتر پلاريزه عملكرد مطلوبي دارد ولي به هر نحوي دو فيلتر را مقابل هم گذاشتم و چرخاندم تاثيري نداشت و كار فيلتر Variable ND را انجام ندادند.
    m.a.i، D.Daneshmand و viva_utopia تشکر می‌کنند.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    4244

سلام

چند روش دیگر نیز امکان پذیر هست.

-شیشه های جوشکاری برش نداده شده با عدد بالا (تقریبا عددی روش نوشته شده مانند ND هست مثلا 4 چیزی حدود ND4 عمل خواهد کرد)
    -دودی ماشین با درصد بالای 50% (اکثرا به دلیل قوانین راهنمایی رانندگی بالای 20% ندارند ولی اگر بگین برای چی نیاز دارین احتمالا پیدا میشه)

در هر دو روش ته رنگ شدیدی وجود دارد ولی خوشبختانه افت شارپنس خیلی کم هست.
    ته رنگ ها را با استفاده از Adjustments فتوشاپ اصلاح کنید و سپس ته رنگی که توی تاریکی ها و روشنایی هست نیز با Curve و رفتن به کانال های رنگی
    قابل اصلاح هست.

Alex Wise اگر اشتباه نکنم با روش شماره 1 (شیشه جوشکاری یا Welding Glass) مقایسه ای انجام داده بود با فیلتر ND1000 مارک B+W خودش.
    davoud maani و m.a.i تشکر می‌کنند.

كاربر همراه adeliry آواتار ها
    تشکر کرده
    912

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    من با دو فيلتر پلاريزه امتحان كردم. هر فيلتر به تنهائي به عنوان فيلتر پلاريزه عملكرد مطلوبي دارد ولي به هر نحوي دو فيلتر را مقابل هم گذاشتم و چرخاندم تاثيري نداشت و كار فيلتر Variable ND را انجام ندادند.
    جناب چگینی فیلترهای پلاریزتون از نوع سیرکولار بودن؟
    افشين دليري

Nikon D800, Nikkor 70-200 vrii, Nikkor 105mm, Nikkor 50mm 1.8G,Nikon SB 80DX, Mini S&S studio flash lighting MSFK-150-3

تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط adeliry نمایش پست ها
    جناب چگینی فیلترهای پلاریزتون از نوع سیرکولار بودن؟
    بله جناب دلیری.

كاربر همراه adeliry آواتار ها
    تشکر کرده
    912

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    بله جناب دلیری.
    همونطور که تو اولین پست اشاره شده یکی از فیلترها رو برعکس روی اون یکی گذاشتید یا نه؟ چون اگه هر دوتا پلاریزه سیرکولار باشن و همونطور بدون برعکس کردن روی هم بذارید هیچ تاثیری نمی بینید ( من هم همین تجربه رو داشتم و خواستم کاربرد فیلتر سیرکولار رو تست کنم که دیدم روی هم هیچ تاثیری ندارند و اولش فکر کردم تقلبی هستند ولی بعدا برعکس روی هم گذاشتم و با چرخش یکی کاملا اثر ND مانند مشخص بود). اگه نخواستین روی هم برعکس بذارید که منطقا هم بدرد نمیخوره چون نمیشه اینطوری دو تا فیلتر رو روی هم بست، باید رینک فلزی داخل یکی از فیلترها رو با احتیاط در بیارید و شیشه فیلتر رو برعکس کنید و رینک رو جا بندازید و بعد بطور نرمال روی هم بذارید و بتونید روی لنز ببندید.

من فیلتر پلاریزه خطی نداشتم که تست کنم ولی ظاهرا میگن برای این کاربرد خاص از سیرکولار بهتر هستند و قیمت خیلی پایین تری هم دارند. شخصا دو تا فیلتر پلاریزه سیرکولار خطی رو که از برند هویا هم بودند روی هم گذاشتم خیلی سریه اون حالت صربدری در تصویر مشخص میشه. در حالیکه یک فیلتر ND متغیر دارم که در بازه بیشتری عملکرد مطلوبتری داره و کلا قیمتش از قیمت تک فیلتر سیرکولار پایین تره.
    D.Daneshmand، Dariush Chegini و darkness_land تشکر می‌کنند.
    افشين دليري

Nikon D800, Nikkor 70-200 vrii, Nikkor 105mm, Nikkor 50mm 1.8G,Nikon SB 80DX, Mini S&S studio flash lighting MSFK-150-3

تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط adeliry نمایش پست ها
    همونطور که تو اولین پست اشاره شده یکی از فیلترها رو برعکس روی اون یکی گذاشتید یا نه؟ چون اگه هر دوتا پلاریزه سیرکولار باشن و همونطور بدون برعکس کردن روی هم بذارید هیچ تاثیری نمی بینید ( من هم همین تجربه رو داشتم و خواستم کاربرد فیلتر سیرکولار رو تست کنم که دیدم روی هم هیچ تاثیری ندارند و اولش فکر کردم تقلبی هستند ولی بعدا برعکس روی هم گذاشتم و با چرخش یکی کاملا اثر ND مانند مشخص بود). اگه نخواستین روی هم برعکس بذارید که منطقا هم بدرد نمیخوره چون نمیشه اینطوری دو تا فیلتر رو روی هم بست، باید رینک فلزی داخل یکی از فیلترها رو با احتیاط در بیارید و شیشه فیلتر رو برعکس کنید و رینک رو جا بندازید و بعد بطور نرمال روی هم بذارید و بتونید روی لنز ببندید.

من فیلتر پلاریزه خطی نداشتم که تست کنم ولی ظاهرا میگن برای این کاربرد خاص از سیرکولار بهتر هستند و قیمت خیلی پایین تری هم دارند. شخصا دو تا فیلتر پلاریزه سیرکولار خطی رو که از برند هویا هم بودند روی هم گذاشتم خیلی سریه اون حالت صربدری در تصویر مشخص میشه. در حالیکه یک فیلتر ND متغیر دارم که در بازه بیشتری عملکرد مطلوبتری داره و کلا قیمتش از قیمت تک فیلتر سیرکولار پایین تره.
    فیلترها را برعکس گذاشتم و شد. با چرخاندن یک فیلتر به سرعت مقدار نور کاهش زیادی می یابد ولی قیمت دو فیلتر cpl سایز 72 به نظرم شاید گران تر از یک فیلتر Variable ND باشد.
    D.Daneshmand و darkness_land تشکر می‌کنند.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    4244

پس روش جالبی هست.
    یک سوال:
    نمیدونم با فیلتر های Variable کار کردید یا نه ولی میخواستم بدونم اون X رو با این روش میندازه؟
    چون فکر کنم این X کلا ویژگی چرخشی ها هست.

صفحه 1 از 3 1 2 3 آخرینآخرین