صفحه 12 از 13 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 111 تا 120 , از مجموع 122
Like Tree145تشکر

موضوع: كاربرد فيلتر در عكاسي رنگي و سياه

كاربر فعال Daruosha آواتار ها
    تشکر کرده
    1873

نقل قول نوشته اصلی توسط bakhshandeh نمایش پست ها
    سلام

دوستان عزیز من فقط مرجع صحبت عنوان شده رو درخواست کردم.

جناب آقاجانی چون شما این نظر رو دادید فکر میکردم مرجعی رو دارید(بخصوص بخاطر اعدادی که عنوان شده). فقط اگر لطف کنید بسیار ممنون میشم. درضمن افرادی رو که عنوان کردم ایرانی نیستند.
    باز ممنون میشم که بتونم مطلبی رو که عنوان میکنید مرجعش رو ببینم. این که میفرمایید خودتان تحقیق کنید متاسفانه بی احترامی به سوال کننده تلقی میشه.
    چون شخصا مشکلی در استفاده از فیلتر در دیجیتال ندیدم دنبالشم نبودم.
    بهرصورت چون خیلی دقیق مطلبی رو عنوان کردید وفردی هستید بی مورد مطلبی رو عنوان نمیکنید فکر کردم مرجعتون بیشتر موضوع رو باز کرده و بشه استفاده شایانی از اون کرد.
    دوست عزیزم،

بنده بسیار کوچکتر از آن هستم که بخواهم به شما توهین کرده باشم و اگر از توضیحات من چنین برداشتی شده است، از صمیم قلب عذر خواهی می کنم. بیشتر تمایل داشتم حس کنجکاوی شما را در تحقیق این مطلب برانگیخته کنم. به هر حال من شاگردی بیش نیستم.

اما در مورد مرجع: من حدود 8 سالی می شود که در مورد digital image processing تحقیق می کنم، مقاله می نویسم و ندریس می کنم (پروژه کارشناسی ارشد من تشخیص سرطان سینه از روی عکس های mammography بوده). و مورد مطرح شده در رابطه با استفاده از فیلتر های رنگی فیزیکی را جندین بار برای چندین برنامه کاربردی (application) آزمایش کردم و مطالبی را عرض کردم حاصل تجربیات شخصی و البته استدلال های منطقی بود.

طبق فرمایش شما دوست خوبم، سعی کردم برای این مطلب بخصوص (در مورد عکاسی)، منبع "معتبری" پیدا کنم که متاسفانه با توجه به زمانی که در اختیار داشتم، مرجع در خور توجهی پیدا نکردم. اما با این حال در تعدادی از forum های دیگر در اینترنت، همین سئوالات مطرح شده بود که خواندن آنها خالی از فایده نیست.

http://photo.stackexchange.com/quest...filters-for-bw

از همه اینها بگذریم، من سعی کردم با یک استدلال منطقی موضوع را تشریح کنم و به قول قدیمی ها 2*2 تا 4 تا صحبت کنم.
    vbigdeli، mreza1001، bakhshandeh و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا bakhshandeh آواتار ها
    تشکر کرده
    330

نقل قول نوشته اصلی توسط Daruosha نمایش پست ها
    دوست عزیزم،

بنده بسیار کوچکتر از آن هستم که بخواهم به شما توهین کرده باشم و اگر از توضیحات من چنین برداشتی شده است، از صمیم قلب عذر خواهی می کنم. بیشتر تمایل داشتم حس کنجکاوی شما را در تحقیق این مطلب برانگیخته کنم. به هر حال من شاگردی بیش نیستم.

اما در مورد مرجع: من حدود 8 سالی می شود که در مورد digital image processing تحقیق می کنم، مقاله می نویسم و ندریس می کنم (پروژه کارشناسی ارشد من تشخیص سرطان سینه از روی عکس های mammography بوده). و مورد مطرح شده در رابطه با استفاده از فیلتر های رنگی فیزیکی را جندین بار برای چندین برنامه کاربردی (application) آزمایش کردم و مطالبی را عرض کردم حاصل تجربیات شخصی و البته استدلال های منطقی بود.

طبق فرمایش شما دوست خوبم، سعی کردم برای این مطلب بخصوص (در مورد عکاسی)، منبع "معتبری" پیدا کنم که متاسفانه با توجه به زمانی که در اختیار داشتم، مرجع در خور توجهی پیدا نکردم. اما با این حال در تعدادی از forum های دیگر در اینترنت، همین سئوالات مطرح شده بود که خواندن آنها خالی از فایده نیست.

http://photo.stackexchange.com/quest...filters-for-bw

از همه اینها بگذریم، من سعی کردم با یک استدلال منطقی موضوع را تشریح کنم و به قول قدیمی ها 2*2 تا 4 تا صحبت کنم.
    سلام
    دوست عزیز چرا فروم(مرجع)
    . پردازش تصویر کاری بسیار مشکل و شایان تقدیر هست. با تجریه ایی که فرمودید تجربه ، سخن و نشریاتتون خودش مرجعی بسیار کارآمد است.
    بسیار خوشحال میشم شخصا بیشتر از تجربه های شما استفاده کنم و شاگردی کنم.
    این فروم از افراد بسیار با اطلاعی تشکیل شده که تجربیاتشون میتونه کمک شایانی به بقیه کنه (و با وجود افرادی مثل شما خودش مرجعی برای دیگران باشه و هست) و همراهیشون باعث افتخار است.
    دوست عزیز حتما توضیحات بیشتری رو در زمینه فعالیتون در استفاده از فیلترها در اختیارمون بگذارید.
    با تشکر
    Daruosha تشکر می‌کند.
    کامبیز بخشنده

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

از سایت تامرون ایالات متحده : نوشته جیسون اشنایدر

کد HTML:
    [url]http://www.tamron-usa.com/lenses/learning_center/jason_schneider/filters_schneider.asp[/url]
    TRADITIONALIST OR A PRAGMATIST?
    Perhaps the most significant distinction between optical and plug-in filters is, ahem, philosophical. Some photographers, including many traditionalists who are now shooting digital, prefer to create the image in camera at the moment of exposure, choosing to integrate the process of seeing the picture and capturing the final image as a seamless creative act. Others see the captured image primarily as a matrix upon which further creative effort is exerted at a future time
    هنوز مطلب معتبری که تایید کند استفاده از فیلتر های رنگی در دیجیتال سیاه و سفید یک اشتباه علمی است پیدا نکرده ام.
    nmroshan، Daruosha و bakhshandeh تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

prefer to create the image in camera at the moment of exposure
    این مساله شایعی در بین عکاسان است. آن را نمی توان نفی کرد. شاید واقعا مجموعه عوامل حسی و روان شناختی پشت قضیه، در نهایت باعث رسیدن به عکسهای بهتری شود. اینکه ایده‌های ذهنی و فرآیند دیدن و رسیدن به عکس نهایی، فاصله کمتری با یکدیگر داشته باشند، یک ترجیح نسبتا شایع است بخصوص برای عکاسانی که از دوران دوربینهای غیردیجیتال آمده اند.

در این مورد بحثی نداریم.

اما این که کدام کار صحیح است و یا اینکه کدام کار منجر به بهترین خروجی می‌گردد، بحث دیگری است.
    Daruosha، Kaveh Ghobadi، merdax و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    1873

دوستان خوبم،

خوب امروز فرصت شد تا تعدادی عکس آماده کنم. عکس ها دارای توضیح می باشند:

mreza1001، Navid7h، M. Beyrami و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1873

Red filter - 100 percent crop:

Without filter - 100 percent crop:

روش آزمایش به این ترتیب بوده است:
    1- Canon EOS 50D + EF-S 18-200@50mm f/8.0 - ISO 100
    2- دو عکس با کادر یکسان و اولی بدون فیلتر قرمز و دومی با فیلتر قرمز تهیه شده است. فیلتر قرمز B+W بوده و کیفیت بسیار مطلوبی دارد.
    3- سرعت shutter به گونه ای تنظیم شده که عکس ها دارای حداقل clip یا over-expose باشند (قسمت خیلی کوچکی از گوشه بالا سمت راست آسمان clip شده است) و هر سه کانال رنگی برای این مورد در هنگام تهیه عکس ها بررسی شدند. Histogram در عکس ها گویای این مطلب هستند. عکس بدون فیلتر 1/100 ثانیه و عکس با فیلتر قرمز 1/25 ثانیه.
    4- تبدیل عکس ها در ACR با تنظیمات پیش فرض + عدد sharpness برابر 32 تبدیل شده اند.
    5- Mirror Lockup + delay timer + remote control برای تهیه عکس ها استفاده شده است.
    6- عکس بدون فیلتر، توسظ Black & White adjustment layer با تنظیم Red filter و عکس با فیلتر قرمز یکبار مشابه حالت قبل و بار دیگر با تنظیم Default در Black & White adjustment layer سیاه و سفید شده اند.
    7- تلاش کردم تا سایر پارامتر ها را ثابت و بدون تغییر نگه دارم. قبول دارم که ممکن است نور سنجی کمی خطا داشته باشد، اما خروجی آزمایش کاملا مطابق انتظارم بود.

مشاهدات آزمایش:
    1- در عکسی که فیلتر برای تهیه آن استفاده نشده است، همه کانال های رنگی دارای روشنایی متناسب و مطلوبی می باشند و جزئیات تا حد توانایی لنز و sensor ثبت شده است. در حالی که در عکسی که از فیلتر قرمز برای تهیه آن استفاده شده است، کانال رنگی قرمز اندکی over-expose شده و کانال های سبز و آبی کاملا under expose شده اند.
    2- مقایسه histogram ها بیانگر این مطلب است که استفاده از فیلتر قرمز باعث شده تا اطلاعات بسیار کمی در کانال های سبز و آبی دخیره شوند و این مسئله روی sharpness و حتی جزئیات ثبت شده در خروجی نهایی اثر کاملا مخربی داشته باشد. توجیه این تخریب را در پست های قبل ذکر کرده ام.

نتیحه گیری:
    1- در عکاسی digital استفاده از فیلتر های رنگی برای تهیه عکس های سیاه و سفید، کاملا اشتباه است و خروجی نهایی از کیفیت مطلوبی برخوردار نخواهد بود.

باز هم به این نکته اشاره می کنم با توجه به اینکه آزمایش من در شرایظ کاملا استاندارد و آزمایشگاهی انجام نشده است، بدون تردید اندکی دارای خطا می باشد. اما سعی شده تا اثرات تغییر سایر پارامتر ها به حداقل رسیده و خروجی بدست آمده منجر به نتیجه گیری شود.

متشکرم.
    msh2200، mreza1001، Navid7h و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا bakhshandeh آواتار ها
    تشکر کرده
    330

باز هم به این نکته اشاره می کنم با توجه به اینکه آزمایش من در شرایظ کاملا استاندارد و آزمایشگاهی انجام نشده است، بدون تردید اندکی دارای خطا می باشد. اما سعی شده تا اثرات تغییر سایر پارامتر ها به حداقل رسیده و خروجی بدست آمده منجر به نتیجه گیری شود.

متشکرم.
    سلام
    مطالب بسیار عالی بوده و جای تقدیر دارند
    تنها در قسمت آخر مطلب چون بحث مقایسه است و فاصله زمانی زیادی هم بین عکسها وجود ندارد مقداری از خطاهای حاصل از عدم وجود یک محیط آزمایشگاهی بخودی خود از بین میرود. بنابراین نگران عدم وجود شرایط آزمایشگاهی نباشید. نتایج قابل استناد و واقعا میتواند منجربه نتیجه گیری شود..
    باز هم ممنون
    Daruosha تشکر می‌کند.
    کامبیز بخشنده

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

ممنون از زحمتی که کشیدید. فکر می کنم اگر یک فیلتر دیجیتالی قرمز هم بر روی همان نمونه عکس اعمال می کردید، مقایسه راحت تر و منطقی تر بود. به این دلیل که ما در عکس اول جزئیات یک کانال خروجی را می بینیم و در عکس سوم جزئیات ترکیب شده سه کانال.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

تشکر کرده
    1873

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    ممنون از زحمتی که کشیدید. فکر می کنم اگر یک فیلتر دیجیتالی قرمز هم بر روی همان نمونه عکس اعمال می کردید، مقایسه راحت تر و منطقی تر بود. به این دلیل که ما در عکس اول جزئیات یک کانال خروجی را می بینیم و در عکس سوم جزئیات ترکیب شده سه کانال.
    دوست عزیزم،

لطفا کمی بیشتر توضیح بدهید. دقیقا متوجه فرمایشتان نشدم.

منظورتان این است که فقط خروجی کانال قرمز عکسی که بدون فیلتر گرفته شده را قرار بدهم یا عکسی که بدون فیلتر فیزیکی گرفته شده را با فیلتر قرمز نرم افزاری سیاه و سفید کنم و قرار بدهم(این حالت در عکس ها هست البته)؟؟
    M. Beyrami تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

دوست عزیزم،

لطفا کمی بیشتر توضیح بدهید. دقیقا متوجه فرمایشتان نشدم.

منظورتان این است که فقط خروجی کانال قرمز عکسی که بدون فیلتر گرفته شده را قرار بدهم یا عکسی که بدون فیلتر فیزیکی گرفته شده را با فیلتر قرمز نرم افزاری سیاه و سفید کنم و قرار بدهم(این حالت در عکس ها هست البته)؟؟
    پست ماقبلتون رو ندیدم. در حالب کراپ 100 هر دو عکس را به صورت سیاه و سفید قرار می دهید؟ (حتی بزرگنمایی 200 اگر ممکن است البته)

خوب با این حساب در کانال قرمز افزایش جزئیات داشتیم. درست است؟ ولی در کل کاهش جزئیات ... البته فکر می کنم بستگی به سوژه هم دارد.
    Daruosha، mreza1001 و M. Beyrami تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

صفحه 12 از 13 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 آخرینآخرین