صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 17
Like Tree62تشکر

موضوع: لامپ مدلينگ و موارد استفاده و كارايي آن

كاربر جديد
    تشکر کرده
    35

پیش فرض لامپ مدلينگ و موارد استفاده و كارايي آن

با سلام به همه دوستان عزيز..مخصوصا استاد بسيار عزيزم امير جان محبي.
    از دوستان و اساتيد ميخوام كه به من و دوستاني كه احيانا در اين زمينه مبتدي هستن در مورد استفاده لامپ مدلينگ و كاربرد آن در استوديو توضيح دهند.
    M. Beyrami، محمد رنجبر و Javid-Aj تشکر می‌کنند.
    مازیار دالوندی

اندر دل من هزار خورشید بتافت ... آخر به کمال ذره ایی راه نیافت

كاربر همراه
    تشکر کرده
    16

پیش فرض پاسخ: لامپ مدلينگ و موارد استفاده و كارايي آن

لامپ مدلینگ برای ایجاد پیش نمایی از نور فلاشهای شما بر سوژه کاربرد داره. به این صورت که میزان نوردهی (در صورت وجود دیمر) و جهت و ... را می توانید تنظیم کنید.
    M. Beyrami، محمد رنجبر، Javid-Aj و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    M.Behtash

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

مازيار عزيز، شما بسيار لطف داريد اما بنده به هيچ وجه استاد محسوب نميشوم.

در مورد لامپ مدلينگ، به اين علت كه نور فلاش در كسر كوچكي از ثانيه روشن مي شود، بايد عكاس بتواند به نحوي از كم و كيف و محل فرود سايه ها بر روي صورت آگاه شود، وظيفه اصلي لامپ مدلينگ اين است.

در مورد فلاشهاي حرفه اي و برندهاي معتبر (احتمالاً فلاش شما نيز اين قابليت را دارد) با كم و زياد كردن نور فلاش، نورهاي مدلينگ نيز كم و زياد ميشوند، از اين طريق ميتوان نسبت نورهاي Fill و اصلي را به هم به طور عملي روي صورت ديد و در حقيقت نسبت نوردهي پرتره را به ميزان دلخواه تنظيم كرد، هر چند كه پس از مدتي چشم بسته به نسبت مورد نظر خود دست مي يابيد.

و اما كاربرد ديگر نور مدلينگ: فراهم آوردن نور مناسب براي اين كه در استوديو گم نشويد! و بعد بتوانيد فوكوس كنيد.

نكته ديگر: دو نظر بسيار متفاوت براي باز بودن و بسته بودن مردمك چشم وجود دارد، عده اي باور دارند كه در صورت باز بودن مردمك، و غلبه سياهي چشم تاثير و اهميت چشم ها بيشتر مي شود و بر بيننده اثر بيشتري ميگذارد (به خدا قسم گاهي به شدت اين قضيه درست است!)
    گروهي ديگر ميگويند كه با بسته شدن مردمك و غلبه قسمت رنگي، چشم ها بهتر ميشوند (در مورد بعضي چشم ها، اين گروه لعنتي! نيز درست ميگويند)
    توصيه من، چشم ها را آناليز كنيد، آن ها خيلي قصه ها دارند. در مورد هدشات هاي بسته و وجود چشم هاي رنگ روشن، بافت قسمت رنگي جذاب تر است، اما براي درصد بسيار زيادي از چشم ها، مخصوصاً ما آسيايي ها، شايد بتوان گفت كه سياهي بيشتر قصه را تعريف ميكند.

البته اين نظر شخصي است و وحي منزل نيست.

با نورهاي پيوسته (مثلاً پروژكتور)، سياهي چشم بسيار كم ميشود، با فلاش هاي استوديويي، اگر نور مدلينگ آن ها ضعيف باشد، سياهي به طور متناسبي به دست مي آيد.
    اگر زماني احياناً بر حسب نياز طالب بسته شدن قرنيه بوديد، توصيه كلي روشن كردن يك لامپ هالوژن درست رو به چشم هاي سوژه و پشت دوربين است، تا وظيفه بستن قرنيه را انجام دهد.
    A_Maddah، Javid، azarigh و 30 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

كاربر جديد
    تشکر کرده
    35

ضمن تشكر از امير عزيزم و بهتاش جان....راستش سوالي كه براي من مطرح شده اينه كه زماني كه لامپ مدلينگ روشنه ميبايستي فلاش عمل كنه يا اينكه اول بايد لامپ مدلينگ رو خاموش كرد و بعد فلاش زد؟
    ضمنا پيشاپيش منو به خاطرسوالات آماتورگونه ام ببخشين.;)
    مازیار دالوندی

اندر دل من هزار خورشید بتافت ... آخر به کمال ذره ایی راه نیافت

كاربر همراه navidsohi آواتار ها
    تشکر کرده
    122

نقل قول نوشته اصلی توسط maziar_dalvandi نمایش پست ها
    ضمن تشكر از امير عزيزم و بهتاش جان....راستش سوالي كه براي من مطرح شده اينه كه زماني كه لامپ مدلينگ روشنه ميبايستي فلاش عمل كنه يا اينكه اول بايد لامپ مدلينگ رو خاموش كرد و بعد فلاش زد؟
    ضمنا پيشاپيش منو به خاطرسوالات آماتورگونه ام ببخشين.;)
    بستگی به نوع فلاش دارد. اما عموما لامپهای مادلیگ در کسری از ثانیه قبل از فلاش زدن به صورت اتوماتیک خاموش میشوند و پس از آن روشن خواهند شد. در فلاشهای پیشرفته می توان این رفتار فلاش را در حالتهای مختلف تغییر داد.
    5131 و M. Beyrami تشکر می‌کنند.

كاربر همراه qorashi آواتار ها
    تشکر کرده
    824

سلام به همه دوستان
    ببخشید که سوالات ابتدایی میپرسم. بذارید به حساب تازه کار بودنم در زمنیه نورپردازی. لامپ مدلینگ یکی از فلاش های من متأسفانه سوخته و تو جایی که در حال حاضر هستم نمی تونم لامپ مدلینگ تهیه کنم. می خواستم بدونم آیا می شه از لامپ های حبابی معمولی با همون وات معادل لامپ مدلینگ قبلی و یا از لامپ کم مصرف به جای اون استفاده کنم؟
    Javid-Aj تشکر می‌کند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    108

نقل قول نوشته اصلی توسط qorashi نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان
    ببخشید که سوالات ابتدایی میپرسم. بذارید به حساب تازه کار بودنم در زمنیه نورپردازی. لامپ مدلینگ یکی از فلاش های من متأسفانه سوخته و تو جایی که در حال حاضر هستم نمی تونم لامپ مدلینگ تهیه کنم. می خواستم بدونم آیا می شه از لامپ های حبابی معمولی با همون وات معادل لامپ مدلینگ قبلی و یا از لامپ کم مصرف به جای اون استفاده کنم؟
    میشه لطفا جواب پست قبلی را دوستان بدهند من چهار تا فلاشم نور مدلینگشون سوخته
    Javid-Aj تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال Majix آواتار ها
    تشکر کرده
    3755

نقل قول نوشته اصلی توسط شهرکرد نمایش پست ها
    شدنش که اگر مشخصات يکی يا کمتر باشه ميشه اما معمولاً اين لامپ ها سايز خاص خودشون رو دارن فکر نکنم يه لامپ 100 وات معمولی تو جای يه لامپ مدلينگ جا بشه
    Canon 6D2/5D3
    16-35L III/Sigma 85 1.4 Art/ 90mm VC / 70-200L IS II
    Majid

كاربر همراه AliShamshirian آواتار ها
    تشکر کرده
    493

نقل قول نوشته اصلی توسط qorashi نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان
    نقل قول نوشته اصلی توسط شهرکرد نمایش پست ها
    نقل قول نوشته اصلی توسط niceevil نمایش پست ها
    شدنش که اگر مشخصات يکی يا کمتر باشه ميشه اما معمولاً اين لامپ ها سايز خاص خودشون رو دارن فکر نکنم يه لامپ 100 وات معمولی تو جای يه لامپ مدلينگ جا بشه
    اگر سرپیچ لامپ مدلینگ شما هم از نوع E27 باشد (سرپیچ لامپ‌های معمولی) می‌شود. دیده‌ام که جایی از 100 وات رشته‌ای استفاده می‌کنند. البته لامپ مدلینگ مجموعۀ خودم از نوع پین‌دار 75 وات است.
    همانطور که آقای niceevil گفتند، توجه داشته باشید که توان لامپی که می‌خواهید استفاده کنید بیشتر از مقدار مجاز فلاش نباشد... همچنین حرارت تولیدی لامپ. به برابری سطح ولتاژ توجه شود.
    لامپ مدلینگ سوخته کمتر از 100 وات نباشد و شما از لامپ 100 وات استفاده کنید.
    ALI.Barutkub، شهرکرد، darkness_land و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    108

با تشکر از دوستان
    عفلاشهام jtl هستند و لامپ مدلینگشون 150 سرپیچشون با لامپهای یخچالی یکیه ترس عمده منم سر همین بود که لامپ داغ که میشه به لامپ اصلی فلاش آسیب بزنه تو بازار لامپشون گیر میاد چه قیمت هستند؟ اگه کسی آدرس دقیق داره لطفا برام بفرسته تا به یکی از دوستان در تهران بگم برام تهیه کنه
    محمد رنجبر و Javid-Aj تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین