صفحه 1 از 5 1 2 3 4 5 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 41
Like Tree44تشکر

موضوع: سوال در مورد CMYK

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    80

پیش فرض سوال در مورد CMYK

سلام چرا وقتی عکسی رو توی مد cmyk ویرایش میکنی بعد با پسوند jpg ذخیره اش میکنی ، رنگها کاملا به هم میریزه؟
    اگه یه عکس رو برای چاپ توی مد cmyk آماده کردم و خواستم ذخیره اش کنم ، حتما باید psd ذخیره بشه؟
    بعد توی سیستم دیگه رنگها همونجوریه که توی سیستم خودم میبینم؟...

كاربر فعال king4 آواتار ها
    تشکر کرده
    3583

نقل قول نوشته اصلی توسط amin khan نمایش پست ها
    سلام چرا وقتی عکسی رو توی مد cmyk ویرایش میکنی بعد با پسوند jpg ذخیره اش میکنی ، رنگها کاملا به هم میریزه؟
    اگه یه عکس رو برای چاپ توی مد cmyk آماده کردم و خواستم ذخیره اش کنم ، حتما باید psd ذخیره بشه؟
    بعد توی سیستم دیگه رنگها همونجوریه که توی سیستم خودم میبینم؟...
    برای چاپ بهترین فرمت تصویری TIFF است.
    از گزینه LZW در هنگام ذخیره‌سازی برای کم کردن حجم فایل استفاده کنین. LZW تاثیری روی کیفیت تصویر نداره، فقط فشرده‌سازی میشه و حجم فایل کم میشه.
    البته چاپ عکس فرق میکنه! منظور چاپ در چاپخانه است.
    ویرایش توسط king4 : Wednesday 26 January 2011 در ساعت 19:35
    گالری عکس بهنام صفرزاده
    Nikon D600, Nikkor 24-70, Nikkor 70-200 VR II, Nikon SB-900, Nikon SB-800 2x

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

دوست عزیز شاید خیلی لازم نبود برای این سوال تاپیک ایجاد کنید علی رغم اینکه سوال خوبی پرسیدید.
    تغییراتی رو که اشاره کردید مربوط به مود یا محیط خاصی نیست و از نظر علمی توجیه پذیر است زیرا jpg یک فرمت ذخیره سازی یا بهتر بگم فشرده سازی lossy یا همراه با اتلاف است و این ماهیت جدا ناپذیر این فرمت است. توجه داشته باشید این تغییرات نسبت به اصل عکس در یک حالت خیلی حساس است، مواقعی که یک عکس را از screen کپچر میکنید، و قرار است برای مقایسه نویز و یا details از آن استفاده کنید، هرگز عکس کپچر شده را با فرمت jpg ذخیره نکنید .-به خاطر همین تغییرات عکس که الگوریتم فشرده سازی jpg باعث آن است-
    فرمت های lossless یا بدون اتلاف در انواع عکس عبارتند از psd , bmp 24 bit , png
    برای پیشگیری از حالتی که اشاره گردید ، میتوان از فرمتهای مذکور استفاده کرد.

فرمت TIFF که دوستمون گفتن هم از فرمتهای بدون اتلاف است - در حالت lzw از الگوریتم فشرده سازی lossless استفاده میکند - و مشکل ساز نخواهد بود.
    ویرایش توسط شاهین اکبری : Wednesday 26 January 2011 در ساعت 20:43
    Kiarash تشکر می‌کند.
    FD master

كاربر فعال nadersharp آواتار ها
    تشکر کرده
    2187

فرمت CMYK بیشتر برای چاپ در چاپخانه خصوصا آنهایی که با دستگاهها و برای تهیه فیلم و زینک کاربرد دارد. تا جایی که میدانم.
    حتی ترکیب رنگها نیز متفاوت از صفحه مانیتور است. مثلا مشکی حتما باید بدانید چطور مشکی میشه.
    من برای چاپ جعبه - کاتالوگ و ... ار این روش در فوتوشاپ بهره میگیرم.
    ولی برای چاپ مستقیم همین RGB جوابگوست ولی بقول بهنام و دوست محترممان فرمتهایی مثل JPG همواره - حالا بسته به درصد کمپرس در ضبط دیتا - اطلاعات را از دست میدهند.
    نادر مسلمی

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهین اکبری نمایش پست ها
    دوست عزیز شاید خیلی لازم نبود برای این سوال تاپیک ایجاد کنید علی رغم اینکه سوال خوبی پرسیدید.
    تغییراتی رو که اشاره کردید مربوط به مود یا محیط خاصی نیست و از نظر علمی توجیه پذیر است زیرا jpg یک فرمت ذخیره سازی یا بهتر بگم فشرده سازی lossy یا همراه با اتلاف است و این ماهیت جدا ناپذیر این فرمت است. توجه داشته باشید این تغییرات نسبت به اصل عکس در یک حالت خیلی حساس است، مواقعی که یک عکس را از screen کپچر میکنید، و قرار است برای مقایسه نویز و یا details از آن استفاده کنید، هرگز عکس کپچر شده را با فرمت jpg ذخیره نکنید .-به خاطر همین تغییرات عکس که الگوریتم فشرده سازی jpg باعث آن است-
    فرمت های lossless یا بدون اتلاف در انواع عکس عبارتند از psd , bmp 24 bit , png
    برای پیشگیری از حالتی که اشاره گردید ، میتوان از فرمتهای مذکور استفاده کرد.

فرمت TIFF که دوستمون گفتن هم از فرمتهای بدون اتلاف است - در حالت lzw از الگوریتم فشرده سازی lossless استفاده میکند - و مشکل ساز نخواهد بود.
    من نفهمیدم lossy یا lossless بودن فرمت های مختلف عکس چه ارتباطی به سوال ایشون داره؟ سوال ایشون مربوط به یه فضای رنگی هست که ارتباطی به نوع data compression نداره اصلا!
    به علاوه اگر سورس اطلاعات رو اطلاعات داخل فایل خام بگیریم اونوقت همه این فرمت هایی که گفتید مقداری از اطلاعات رو از بین برده اند و هیچ کدوم lossless نیستند.
    ج.ابراهیمی
    instagram

FoadKhanlar
    Guest

دوستان عزیز این موضوع ربطی به فشرده سازی ندارد

خیلی ساده است . اگر رنگ ها خیلی به هم میریزد پس مرورگر عکس ایشان احتمالا حالت CMYK را درست ساپورت نمیکند

اگر همان عکس را در فتوشاپ به مد RGB برگردانید , خواهید دید که همه چیز درست می شود. در حالیکه به قول دوستان فشرده سازی هم روی آن اعمال می شود

ام اگر رنگ اندکی تغییر میکند ( مخصوصا در رنگ های درخشان ) این به خاطر تفاوت در مد رنگ است.

ایشان هم نگفتند که کیفیت پائین می آید . گفتند که رنگ ها به هم میریزد

با تشکر
    ShahrokhOK و mahmoudndr تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    4538

نقل قول نوشته اصلی توسط jebrahim نمایش پست ها
    من نفهمیدم lossy یا lossless بودن فرمت های مختلف عکس چه ارتباطی به سوال ایشون داره؟ سوال ایشون مربوط به یه فضای رنگی هست که ارتباطی به نوع data compression نداره اصلا!
    به علاوه اگر سورس اطلاعات رو اطلاعات داخل فایل خام بگیریم اونوقت همه این فرمت هایی که گفتید مقداری از اطلاعات رو از بین برده اند و هیچ کدوم lossless نیستند.
    شما که دانشجوی c.s هستید چطور این حرفو میزنید. بنده پایان نامه لیسانسم الگوریتمهای فشرده سازی و استاد راهنمام هم مدرس صنعتی شریف بوده و اگر چیزی میگویم از صحت آن مطمئن هستم. یکی از اخلاق من - فقط هم در این سایت ، چون از اول مدیران محترم سایت فضای آن را برایم جدی و کاملا علمی ترسیم کردند و از این محیط لذت و نهایت استفاده را میبرم و به هیچ وجه من یکی نشر اکادیب نمیکنم- اینه که اگه چیزی رو مطمئن نباشم ، اونقدری جرئت دارم که تو توضیحاتم به وضوح از عدم اطمینانم به آن بگم -اگه خواستید نمونه بدم -
    اگه چیزی رو میگم به صحتش شک ندارم.
    اعلال رنگها در محیطهای فشرده سازی باعث تغییر رنگها نسب به سورس اولیه میشود. گفتم این ماهیت jpg است.
    شما میخوای بگی bitmap لاسیه ؟ یکم تحقیق کنید.
    توضیح الگوریتمهای فرمتهای عکس از مضمون این تاپیک خارج است. بنده کمی توضیحات اضافی دادم که یک درک نسبی از این گونه مسائل به سایر دوستان داده باشم.
    Kiarash تشکر می‌کند.
    FD master

تشکر کرده
    4538

نقل قول نوشته اصلی توسط FoadKhanlar نمایش پست ها
    دوستان عزیز این موضوع ربطی به فشرده سازی ندارد

خیلی ساده است . اگر رنگ ها خیلی به هم میریزد پس مرورگر عکس ایشان احتمالا حالت CMYK را درست ساپورت نمیکند

اگر همان عکس را در فتوشاپ به مد RGB برگردانید , خواهید دید که همه چیز درست می شود. در حالیکه به قول دوستان فشرده سازی هم روی آن اعمال می شود

ام اگر رنگ اندکی تغییر میکند ( مخصوصا در رنگ های درخشان ) این به خاطر تفاوت در مد رنگ است.

ایشان هم نگفتند که کیفیت پائین می آید . گفتند که رنگ ها به هم میریزد

با تشکر
    آقا بنده 1 سال تحقیق کردم و پایان نامه دادم. والا به پیر به پیغمبر آدم قرار نیست همه چیز بلد باشه. شاخه های یک رشته از یک علم اونقدر پیشرفت کرده که دیگه ابن سینایی نخواهو بود که هیچ، تو همه جنبه های یک علم خاص هم دیکه نمیشه دانشمند بود. آدرس اشتباه ندهید دوست من
    FD master

تشکر کرده
    4538

یک توضیح بدم که وقتی شما فرمت jpg را برای یک سورس از نقاط رنگی برمیگزینید به این معنی است که شا نوعی از فشرده سازی را استفاده کردید چه بخواهید چه نخواهید. کسانی که با مطلب بنده مشکل داشتند، درباره مفهوم و کاربرد لغت فشرده سازی تو این زمینه ، درک نادرستی دارند.
    FD master

FoadKhanlar
    Guest

من کجا را اشتباهی گفتم دوست عزیز
    و در ضمن مگر شما از سطح معلومات من آگاهی دارید؟

سوال مشخص است :
    آن تغییر رنگی که به خاطر فشرده سازی تصویر اعمال می شود ( مثلا از فرمت خام به Jpeg ) آنقدر نیست که اسم آن را به هم ریختگی رنگ بگذاریم . آن هم به هم ریختگی ای که فقط دلیلش CMYK باشد

شما یک تجدید نظر در سوال بفرمائید و یک بار دیگر جواب خودتان را نیز چک کنید

صفحه 1 از 5 1 2 3 4 5 آخرینآخرین