صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14
Like Tree2تشکر

موضوع: دستگاههاي ظهور فيلم و عكس Jobo

كاربر فعال Doncorleone آواتار ها
    تشکر کرده
    325

پیش فرض پاسخ: دستگاههاي ظهور فيلم و عكس Jobo

مرسی کاوه خان.. اطلاعات شما بی نظیره.. اگه یه کم وقت داشتین خیلی عالی میشه راجع به ظهور و چاپ فیلم های سینمائی چه 35 چه 70 میلی متری اطلاعاتی دارین با ما هم قسمت کنین..
    داشتم قکر میکردم چجوری اون دوربین large به این غولی رو حمل میکنن یاد فیلم برکت افتادم که دوربین پاناویژن 70 میلی متری رو با اون لنز های غولش حتی تا اورست هم بردن، فهمیدم خواستن توانستنه..
    یه هر حال من یه بار تو یه فیلم مستند دستگاه ظهور فیلم سینمائی رو دیدم که اندازه یه اتاق تانک بود که فیلم همینطور یه مسیر پیچ در پیچی رو توش طی میکرد، برای رسیدن به زمان مناسن و ماده ظهور هم همینطور از یه طرف توش میریخت و از طرف دیگه هم میریخت بیرون، فکر کنم چندین و چند لیتر ماده میخوان.. به هر حال خوشحال میشم یه توضیح کوچیکی بدین.. قربان شما...
    محمد منتظری

كاربر همراه
    تشکر کرده
    203

با عرض پوزش كه دنبال مطلب را بيشتر به علت اينكه فرموده بودين براي كارهاي صحرايي و ... مناسب هستند نگرفتم

من اين سيستم رو هنوز نخريدم و مي خواستم يه سري بررسي روش داشته باشم كه آيا مناسبند وجواب بهينه اي ازش مي شه گرفت يا نه.

من بصورت آماتور كار ميكنم و مانند حرفه ايها در آمدي از عكاسي ندارم بنابراين برام خريد بك ديجيتال منطقي نيست.
    دوما سايز سنسورهاي بكهاي ديجيتال نسبت به 6*6 كوچكتر بوده و اون پرسپكتيوي رو كه قطع هاي بزرگتر ميتونند بدند احتمالا نخواهد داد ( همانطوريكه اشاره هم داشتيد )
    همچنين مهمترين مزيت ديجيتال كه بالا بردن سرعت كار است واسه داراي اون اهميت در مقابل هزينه هاش نداره.

به همين خاطر دنبال قطع متوسط نگاتيو و يا اسلايد هستم.
    اما در اين راستا متاسفانه لابراتوارهاي موجود داراي استاندارد كيفي ثابتي نيستند
    يه روز با يه دارويي كار ميكنند وروز ديگه يه داروي شايد بهتر و يا بدتر
    همچنين اگه كارتون رو خراب كرده باشند چيزي هم بگين بجايي نمي رسه و كل زحماتتان از بين رفته
    حداقل من جايي سراغ ندارم كه هميشه از داروهاي استاندارد و همچنين با رعايت موارد مربوط به پارامترهاي كيفي آنها كار كنند. ( مطمئنا اينجا نميشه لابراتواري با كيفيت لابراتوارهاي Kodak و ... پيدا كرد )

البته شايد در تهران جاهايي هم باشند كه كارشان خوب باشه ولي من دوست ندارم ريسك كنم

با تمام اين صحبتها من برنامه ام اينطوري بود كه با يه دوربين MF سايز حداقل 6*6 عكاسي كرده و پس از ظهور آن با اسكنر حرفه اي مثل epson 4990 و يا epson 750 اونو با رزولوشن لازم اسكن و تو كامپيوتر ببرم
    البته خوب كار پر دردسر و وقت گير و شايد هم مسخره اي باشه ولي در مقابل چند ده ميليون پول ناقابل براي يه آماتور شايد تنها راه ممكن باشه.

در اين بين فقط از نتيجه كار ظهور دستي با اين دستگاهها براي فيلم هاي رنگي نگاتيو و اسلايد مطمئن نبوده و نيستم ( والبته تهيه كيتهاي مربوطه در بازار ايران )و بهمين خاطر اين تاپيك رو باز كردم

اميدوارم استفاده از تجربه هاي شما راهنماي خوبي واسم باشه و بتونم تصميم درستي بگيرم
    امير رضا برهاني
    http://www.arbphotos.com

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط arborhani نمایش پست ها
    من بصورت آماتور كار ميكنم و مانند حرفه ايها در آمدي از عكاسي ندارم بنابراين برام خريد بك ديجيتال منطقي نيست.
    با تمام اين صحبتها من برنامه ام اينطوري بود كه با يه دوربين MF سايز حداقل 6*6 عكاسي كرده و پس از ظهور آن با اسكنر حرفه اي مثل epson 4990 و يا epson 750 اونو با رزولوشن لازم اسكن و تو كامپيوتر ببرم
    البته خوب كار پر دردسر و وقت گير و شايد هم مسخره اي باشه ولي در مقابل چند ده ميليون پول ناقابل براي يه آماتور شايد تنها راه ممكن باشه.
    آقای برهانی عزیز،
    عرض بنده هم در مورد بک دیجیتال فقط در پاسخ به دوست دیگه*ای بود و گرنه من هم همچین چیزی هیچ*جا نگفتم :) برنامه شما عالیه و یک*جورهایی کاریه که من الآن می*کنم فقط چند تا نکته:
    1- در مورد اسکنر باید بگم که همچون فیلمی رو هیچوقت با یه اسکنر (حتی یه اسکنر خوب مثل EPSON 4990 یا کنون 9950F) نمی*شه اونطوری که شما لازم دارید و قابل قبول باشه اسکن کرد. با توجه به سایز فیلم احتمال تشکیل Newton Ring خیلی زیاد می*شه و من قول می*دم بهتون بعد از چند تا اسکن خسته بشید از نتیجه کار. برای اینکار باید یه اسکنر مخصوص فیلم بگیرید که برخلاف اسکنرهای فلت بد نور رو به طور مستقیم از توی فیلم رد کنه اینطوری هم کیفیتتون خیلی بالا می*ره و هم اینکه تکنولوژیهای تصحیح کیفیت براساس مادون قرمز مثل ICE خیلی بهتر کار می*کنن و رنگهاتون هم خیلی بهتر می*شه و از نیوتون هم خبری نیست (البته Drum Scanner در مایع یه چیز دیگه هستش که با توجه به قیمتش در موردش صحبت نمی*کنیم) و متاسفانه برای این سایز یک اسکنر گرون قیمت مثل Nikon Super Coolscan 9000 احتیاج هست و مدلهای ارزون مثل مدل V ED نیکون کار نمی*کنن. فکر کنم نزدیک به 4 میلیون تومان آخرین قیمتی بود که از نیکو نگرش گرفتم که برای کاری که درآمدزایی ندارد بالاست.

خب، نتیجه؟ یا باید خرید همچین اسکنری رو تحمل کنید یا کارهاتون رو بدید بیرون اسکن کنن یا با کیفیت کم Flatbedها کنار بیایید که فکر نمی*کنم راضی بشید به این موضوع.

2- موافقم از عدم اعتماد به لابراتوارها. دو راه هست، ظهور در منزل که بدون Jobo هم امکان پذیر است (در واقع اصلاً نیازی به Jobo نیست، سیاه و سفید و E-6 که تضمینی با بنده، C-41 هم از هر 40-35 مورد یک مورد بهم ریختگی رنگ خواهید داشت که کیفیت لابراتوار یا Jobo اینقدری بهتر از این ماجرا نخواهد بود) یا اجاره لابراتوار با تجهیزات برای ظهور که اونهم امکانش هست.

3- در مورد دوربین اگه نظر من رو می*پرسید یک دوربین Large Format بخرید با بک مدیوم که به احتمال زیاد 6x9 خواهد بود. بهترین کیفیت و بیشترین امکانات رو خواهید داشت تو عکاسی. تنها نکته منفی اینه که این Setup ممکنه کمی کندتون کنه که البته این کندی به معنی افزایش کیفیت عکسهاتون خواهد بود.

هر مساله*ای بود در خدمت هستم.
    کاوه!
    [EYES] [576 Megapixel Retina] [2 x Natural 22.3mm F3.2] [ISO 1 -800]

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط Doncorleone نمایش پست ها
    اگه یه کم وقت داشتین خیلی عالی میشه راجع به ظهور و چاپ فیلم های سینمائی چه 35 چه 70 میلی متری اطلاعاتی دارین با ما هم قسمت کنین..
    قربان شما لطف دارید. به روی چشم. در خدمتتون هستم.
    کاوه!
    [EYES] [576 Megapixel Retina] [2 x Natural 22.3mm F3.2] [ISO 1 -800]

صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2