صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14
Like Tree2تشکر

موضوع: دستگاههاي ظهور فيلم و عكس Jobo

كاربر همراه
    تشکر کرده
    203

پیش فرض دستگاههاي ظهور فيلم و عكس Jobo

از دوستان اگه كسي با دستگاههاي ظهور فيلم و عكس Jobo كار كرده و تجربه داره و يا اطلاعاتي داره خوشحال مي شم اونا رو در اينجا مطرح كنه و منو مطلع كنه
    امير رضا برهاني
    http://www.arbphotos.com

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

پیش فرض پاسخ: دستگاههاي ظهور فيلم و عكس Jobo

سلام،
    من کار کردم با کیت*های نیمه اتوماتیک C-41ش و باید بگم برای Field فوق العاده هستن. شما لطف کن بگو چه کیتی داری یا برای چه کاربردی می*خواهی بخری که بتونم اطلاعات بیشتر در اختیارتون بگذارم.
    از قضا من تو ایران خیلی دنبال همین ست C-41 بودم که گیرم نمی*اومد اما چند روز پیش تو سایت مرکز تجهیزات حرفه*ای دیدم نوشته داریم! شما از اونا خریدید؟

ممنون، کاوه.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    203

من بيشتر مي خواستم يه اطلاعاتي قبل از خريد داشته باشم و مركز تجهيزات حرفه اي داره ولي نمي دانم كدوم مدلش رو cpe,cpa,cpp خودشان مي گفتند نيمه اتوماتيك
    حالا كيتش رو نمي دونم شايد جاهاي ديگه هم داشته باشند
    آيا براي كار در خانه براي ظهور نگاتيو و يا اسلايد مي شه براحتي استفاده نمود و كيفيت عالي و بهتر از لابراتوارهاي بيرون نتيجه گرفت
    آيا كار باهاش آسون و راحت است يا نياز به دقت بالا و حساسيت زياد دارد

در مورد سريهاي اتوماتيكش چطور تو سايت JOBO يه سري دستگاههاي اتوماتيك كه خودش با يه برنامه زمانبندي از قبل تعيين شده محلولها رو وارد تانگ و از آن تخليه مي نمود معرفي نموده است فكر كنم به اين راحتي گير نياد
    ممنون مي شم از تجربه تان استفاده كنم و تصميم درستي براي تهيه آن يگيرم
    امير رضا برهاني
    http://www.arbphotos.com

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

سلام!

خب این خیلی برمی*گرده به کاربرد شما. نه! توی پروسس C-41 به هیچ وجه انتظار افزایش کیفیت رو نداشته باشید. برای C-41 و کار توی شهر این به نظر من خیلی چیز خوبی نیست چون شما هرچقدر هم دقیق باشید به اندازه ماشینهای Minilab کارتون تمیز درنمیاد و در ضمن اونجا چون حجم مواد خیلی بیشتره احتمال فاسد شدن ماده و خرابی اون و اینجور چیزا خیلی خیلی کمتره و در نتیجه احتمال خرابی کار. اگه نگاتیو کار می*کنید فقط یه علت می*تونه داشته باشه که از Joboها استفاده کنید و اونم اینه که عکاس خبری باشید وسط جنگ یا شورش. یادمه یکی از دوستام زمان آزادسازی افغانستان کلی لذت بده بود از داشتن همچین چیزی چون وقتی شما نزدیک یه سوژه هستی و حداقل فاصله*ات با مینی لب ۲ روز هستش خوب این کیت می*تونه خیلی کمک کنه برای اینکه با خیال راحت منطقه رو ترک کنی. بعضی*ها هم چون به لابراتوارهای ناشناس اعتقادی ندارن اینکارو می*کنن اما همه اینها برای شرایط خاص هست. در هر صورت ماشینهای مینی لب توی شهر زیادن و خیلی راحت می*شه با یکی دو تا ماشین*دار! حرفه*ایی دوست شد و با خیال راحت کارا رو از اونا گرفت. اگه هم کار آماتور و واسه تفریح و تفنن می*خواهید بکنید باور کنید بدون این کیتها خیلی کار جالبتر می*شه و دستتون برای کار خلاقه بازتر. یعنی اگه واسه خودتون و واسه تجربه تو خونه می*خواهید رنگی ظاهر (و چاپ) کنید اینکار با وسایل خیلی ارزون*تر و ابتدایی تر قابل انجام هستش. من دارم یه راهنما برای ظهور می*نویسم که به زودی مفرستم همینجا ولی تا اون موقع اینو بگم که خود من با یه بخاری آکواریوم و تانک فلزی قدیمی (تانک فلزی رسانش گرماییش بهتره) نگاتیوهای رنگی رو ظاهر می*کنم. اما خب، کاربرد شما اگه خاص هست و اگه خیلی جدی، یعنی اگه درصد موفقیتتون و ثبات رنگها براتون مهمه و به هر دلیلی نمی*تونید به مینی*لب اعتماد کنید (خیلی ها دوست ندارن دیگری عکساشونو ببینه) تنها راه خرید یک دونه از این کیتها هست.

برای E-6 و نگاتیو ماجرا فرق داره. چون پروسس E-6 کمی خلاق تر هست و حرفه*ای هم انجام نمی*دن خیلی جاها با سرعت و قیمت مناسب اگه کارهاتون مهم هستن و حجمشون هم قابل توجهه بهتره که این کیت رو تهیه کنید اما خب می*گم کار سخت می*شه. بازهم تاکید می*کنم اگه برای کسب تجربه این کیت رو می*خواهید سراغش نرید اما اگه کار نگاتیو نیمه سنگین می*کنید یعنی نه اینقدر زیاد که یه مینی*لب ارزون بخرید و نه اینقدر کم که به مینی*لب ها مراجعه کنید جز خریدش راهی ندارید.

در مورد مواد یادتون باشه ماده رنگی رو مثل سیاه سفید رایج پیدا نمی*کنید و ماده*ای که رایج هست تتنال هست که برای ماشین Optimize شده و کمی کار رو سخت می*کنه حالا سر فرصت با جزییات دقیق می*نویسم :)

متشکر، کاوه.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

سلام!
    این دوستمون جوابی نداد و فکر کنم این Jobo رو خرید ایشونو اما من به هر حال یه چیزی یادم اومد که گفتم لازمه بگم. به هر ترتیب این سیستمها از سیستمهای تمام دستی بهتر عمل می*کنن و یک موقعیت دیگه که ممکنه شما مجبور بشید از این سیستمها استفاده کنید وقتیه که اسلاید یا نگاتیو رنگی بزرگتر از مدیوم فرمت داشته باشید که جایی براتون بطور معمول ظاهر نمی*کنه. البته اینروزها خود من و هرکسی که من می*شناسم که با Large Format کار می*کنه از بک*های مدیوم استفاده می*کنه ولی اگه کسی هنو هست که به فیلمهای 4x5 یا 8x10 یا 20x24 اینچ! دسترسی داره من توصیه می*کنم که یک سیستم مرتبی برای خودش دست و پا کنه، البته 20x24 رو نمی*دونم (نگاتیو 20x24 دیگه اوج علاقه یک نفر رو به عکاسی می*رسونه! نمی*دونم تا بحال دیدین یا نه ولی میشه یه مستطیل حدود 50 در 60 سانت نگاتیو یا پوزتیو! دوربینش البته هست ولی دلش رو نمی*دونم! من شاید چند تا داشته باشم از قدیمها!*:) پیدا می*کنم، عکس می*گیرم می*گذارم اینجا) جا بشه تو Jobo اما همین سیستمی که صحبتش شد من خودم 4x5 رو توش ظاهر کردم با یک Reel که اونقدر باز می*شد. می*دونم توی جای کاغذش باید بشه نگاتیوهای بزرگتر گذاشت. 8x10 رو به چشم دیدم که اینکارو می*کنن باهاش اما بزرگتر رو ندیدم و ممکنه که نشه چون Tray کاغذ برای نگاتیو اونقدری مناسب نیست.

ببخشید که خودم به خودم جواب دادم، آخه دیدم تاپیک که باز شده بهتره کامل باشه.
    ممنون، کاوه.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    547

جناب كاوه

اگر منظورتون از بك مديوم بك ديجيتال هست ممنون ميشم اگر حوصله داشتيد در مورد انواع ان و نحوه كاركرد و

رزولوشن ان و اختلاف موارد استفاده انها با دوربينهاي ديجيتال معمولي توضيح دهيد

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

آقا كاوه... اين نگاتيوهاي سايز پوستر؟! الان اونور توليد ميشه؟ استفاده ميشه؟ اصلا سيستم چيه؟
    من ديدم اونها رو... اما مال قرون وسطا بوده.... ولي خامش رو اصلا نديدم.....
    در ضمن... شما كه اينهمه اطلاعات رو قسمت ميكنيد... گاهي كمي رنگي ترش هم بكنيد... ميشه عكسهايي رو از سايتهاي مادر اين وسط نشون داد... و يا لينك كرد به سايتها...
    خلاصه... ممنون....
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

سلام دوست عزیز.

نخیر. عرض بنده در مورد بک مدیوم بود. به طور کل به هر دوربینی که فیلمهایی با عرض 6 سانتیمتر در اون نصب بشه می*گن دوربین مدیوم فرمت که این فیلم می تونه رول با طول 120 سانتیمتر یا 220 سانتیمتر یا فیلم تخت باشه با عرض 6 سانتیمتر. از اونجایی که عرض فقط تو این دوربینها استاندارد شده در نتیجه دوربین مدیوم فرمت بسته به ساختارش ممکنه عکسهای 6x4.5 یا 6x6 یا 6x7 یا 6x9 یا 6x17 یا هز چیز کوچیکتر یا بزرگتری رو بگیره و به همه این دوربینها می*گن دوربین مدیوم فرمت. یعنی عکسهای یه دوربین بعد از ظهور نگاتیو عرضشون 4.5 سانتی متر هست و طولشون 6 سانت و دوربین دیگه*ای عکسهاش 6 در 6 ظاهر می*شه برای همین فیلم 120ی که تو یه دوربین 8 تا عکس می*گیره تو دوربین دیگه 10 تا و تو یه دوربین دیگه 14 تا عکس می*گیره براتون. نمی*دونم تونستم خوب بگم یا نه منظورم روة اگه روشن نیست بفرمایید بیشتر توضیح بدم.

اما دوربین Large Format دوربینی هست که با تگاتیوهای قطع بزرگتر کار می*کنه و این نگاتیوها به*طور معمول تخت هستن و اندازه*هاشون رو هم به اینچ می*گن به جای سانتیمتر، برای مثال 4 در 5 یا 8 در 10 اینچ. حالا چون این فیلمها زیاد در درسترس نیستن و ظهورشون هم وقت می*گیره و کار رایجی نیست خیلی ها یک بک (توی اکثر دوربینهای مدیوم و Large دوربین از قسمتهای مجزا تشکیل شده و بدنه فقط یه جعبه سیاه هست با یه آینه. بک هم که فیلم رو نگه می*داره و لنز و شاتر هم که معمولاً Leaf هست و توی لنزه) رول 120 مدیوم می*گیرن و سوار دوربین Large Format می*کنن به این معنی که از کل تصویری که ته جعبه دوربین تشکیل می*شه استفاده نمی*کنن و از یه مقدار کمترش که اندازه فیلم مدیوم هست استفاده می*شه. برای مثال خیلی*ها اینروزها دوربین 4x5 رو می*گیرن و بک مدیوم 6x9 یا 6x12 بهش وصل می*کنن و در نتیجه این دوربین عکس 6x12 می*گیره روی فیلم رول، این رو درست می*شه به سنسورهای APS سایز تو دیجیتال تشبیه کرد، اونجا هم لنز تصویر بزرگتری (برای فیلم 35مم) درست می*کنه ولی شما فقط یک مقداری از اون تصویر رو استفاده می*کنید. حالا حتماً می*پرسید چرا اینکارو می*کنیم رو Large Format و چرا یکهو دوربین Medium Format رو نمی*بریم با خودمون؟ علتش اینه که دوربین Large Format با توجه به حرکاتی که داره امکانات بی*نظیری در اختیار عکاس می*گذاره که با هیچ دوربینی قابل قیاس نیست و امکانش هم نیست رسیدن به این امکانات با هیچ دوربینی. خلاصه بگم که صفحه تصویر (جایی که تصویر روش تشکیل می*شه) و صفحه لنز (صفحه*ای که لنز روش سواره) تو این دوربین مثل دوربین*های دیگه حتماً روبروی هم نیستن (بر خلاف لنز معمولی که عمود چسبیده به بدنه دوربین) و عکاس می*تونه زاویه اونها رو در جهات مختلف (بسته به دوربین ممکنه بتونه هرکدوم رو تا یه حد زیادی جابجا کنه) تغییر بده و با اینکار روی پرسپکتیو کنترل داره و روی جهت عمق میدان و ... . حالامن به حتم یه تاپیک جدا ایجاد می*کنم در مورد عکاسی Large Format و امکاناتش و روشهاش و انجا عملی در این موارد با هم حرف می*زنیم.

اما در مورد Digital Back که سوال اصلی شما بود. بله، من با بکهای دیجیتال Sinar* کار کردم ولی خودم ندارم ازشون. ببینید چون این دوربینها همونطور که بالا گفتم Modular هستن می*شه روی یک دوربین خیلی قدیمی*هم بک دیجیتال نصب کرد و فقط کافیه سنسور دقیقاً جای فیلم قرار بگیره که می*گیره. برای همین بکهای سینار با تبدیلهای ساده*ای به تعداد متنابهی دوربین مدیوم و Large وصل می*شن (و بکهای Phase One و دیگران) و کار فیلم رو می*کنن. مشکل اصلی اینه که الآن هیچ CCD وجود نداره که اندازه فیلمهای Large باشه و روی دوربینهای Largeهم باید همون بکهای مدیوم رو گذاشت و جدای از این بکهای مدیوم دیجیتال هیچکدوم (تا اونجایی که من اطلاع دارم ممکنه تازگی چیز جدیدی اومده باشه) اندازه واقعی نگاتیو نیستن و همه کوچیچترن از نگاتیو مدیوم (حداقل 20٪) و این یعنی کراپ فاکتور و اینکه همه لنزهای شما بهم می*ریزه و اگه روی Large فکرش رو بکنید که دیگه می*شه کراپ در کراپ (یکبار که Large رو به مدیوم تبدیل کردید یکبار هم مدیوم رو به دیجیتال با سنسور کوچیکتر) یعنی لنز واید Large شما تبدیل می*شه به لنز تله روی Digital Back (حالا نه به این شدت، این اینقدر علمی نیست!*لازم شد می شه خیلی ساده حساب کرد دقیق که چه اتفاقی میوفته)!!! و اما مزیت استفاده از دیجیتال بک. یکی سایز سنسور بزرگ و در نتیجه رزولوشن بالا که معمولاً بین 16 تا 39 مگاپیکسل می*شه، استفاده از اپتیک با کیفیت*تر بستر مدیوم (نه اینکه تعرف الکی بکنم! خب اپتیک بزرگتر با Compression Ratio کمتر به هر حال از معادل خودش که باید بیشتر کمپرس و متمرکز کنه نور رد کیفیتش بهتر خواهد بود، حالا شما توی سیستمهای کوچیک به بهترین کیفیت هم که برسید تو سیستمهای بزرگتر همون بهترین کیفیت بیشتر می*شه!) و امکان استفاده از سیستمهای Large Format برای بدست آوردن نهایت کنترل روی تصویر (که هیچوقت نمی*شه تو سیستمهای دیگه بهش نزدیک شد. Tilt Shift تو سیستمهای دیگه در مقابل آزادی عمل Large (که وقت گیره بجاش) حساب نمی*شه اصلاً) از مزایای عمده این بکهای هستن ولی در نهایت هیچ چیز عجیبی نیستن جز یک سنسور بزرگ! حالا من فقط در حد کاربری عادی با اینها آشنهایی دارم و اینکه یه تعدادی عکس گرفتم باهاشون. اگه وقت شد حتماً اینها رو هم تو یه تاپیک جداگانه در موردشون بحث می*کنیم. پس این شد قول دوتا تاپیک!

در خدمتتون هستم،
    کاوه.
    yasin-m تشکر می‌کند.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

سلام!
    راستش رو بخواهید من حدود دو سال پیش که زده بود به سرم که یه دونه 20x24 بخرم یه مقداری تحقیقات کردم و همه چی پیدا کردم براش، دوربین خوب که الان مارکش یادم نیست و حتی فیلم پولاروید که خیلی رایجه برای View Camera و به خصوص این سایز. چند تا تولید کننده معتبر و جون*دار Large دیگه بیشتر زنده نیستن که به جز سینار و لینهوف که محصولاتشون هنوز راحت پیدا می*شه بقیه از این Businessهای پدر به پسر رسیده*ان که دوربینهای دست ساز می*سازن. یکیشون Wisner هست برای مثال که http://www.wisner.com/Page13.html می*تونید دوربین 20x24شو ببینید، یکی دیگه هم که من نمی*شناختم و همین الآن شانسی پیداش کردم شرکت Lotus هست که نمی*دونم چطور قبلاً اسمش هم به گوشم نخورده بود. لینک 20x24 اونهم اینجاست اما به شرطی که قول بدید نخندید!! http://www.lotusviewcamera.at/camera...a_20x24_e.html
    فیلم رو می*دونم که شرکت Forte که تو ایران من خودم فیلمهای تخت 6x9ش رو می*خرم می*سازه ولی نمی*دونم اینجا پیدا می*شه یا نه یا اینکه نمایندگی داره که وارد می*شه یا همینطوریه. الآن سایت پولاروید UK رو نگاه کردم مثل اینکه الآن حداکثر 8 در 10 می*سازن:
    http://www.polaroid.com/products/pro...B&sc=Sheetfilm
    دیگه براتون بگم که حالا اگه فرصتی دست داد دوباره نگاه می*کنم نتیجه تحقیقات گذشته رو خبرش رو به شما می*دم، مارک اون دوربینی که انتخاب کرده بودم یادم نیست ولی خیلی باخال تر از این دو تا بود و خیلی کاربردی تر بود. حالا یه تاپیک Large Format می*زنیم اونجا حسابی صحبت می*کنیم! دیافراگم 1:64 شوخی نیست که :) تاپیک خودش رو لازم داره.

ممنون، کاوه!

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    آقا كاوه... اين نگاتيوهاي سايز پوستر؟! الان اونور توليد ميشه؟ استفاده ميشه؟ اصلا سيستم چيه؟
    من ديدم اونها رو... اما مال قرون وسطا بوده.... ولي خامش رو اصلا نديدم.....
    در ضمن... شما كه اينهمه اطلاعات رو قسمت ميكنيد... گاهي كمي رنگي ترش هم بكنيد... ميشه عكسهايي رو از سايتهاي مادر اين وسط نشون داد... و يا لينك كرد به سايتها...
    خلاصه... ممنون....
    yasin-m تشکر می‌کند.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

من الان سایت Forte رو هم نگاه کردم حداکثر فیلم 10x12 اینچ می*سازن مثل اینکه! ولی فیلم پیدا می*شه، اگه هم نشد خودمون درست می*کنیم، کار سختی نیست! البته من خودم تابحال فیلم نساختم ولی کاغذ خیلی ساختم و روی تخم مرغ یا کفش یا نمکدون هم حتی چاپ کردم. فیلم هم همون جور!*:) ولی خوب گرینش نابود کنندس!*حالا من قصد دارم کم کم این تکنیکها رو بنویسم اینجا! چاپ اینطوری یا ظهور با ویتامین و ... :) اما فعلاً تاپیکهای قبلی رو کامل کنم تا بعد! تازه من اومده بودم که مثلاً صحبت تکنیکی رو کنار بگذاریمو بریم سر بحث زیباشناسی که حالا اینطوری شد!* امان از این سایت شما!*:)

ممنونم، کاوه.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین