صفحه 5 از 16 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 41 تا 50 , از مجموع 153
Like Tree200تشکر

موضوع: هک Chdk و فرمت Raw برای دوربین S5 Is

كاربر همراه M.vatandoost آواتار ها
    تشکر کرده
    1277

پیش فرض پاسخ: هک Chdk و فرمت Raw برای دوربین S5 Is

نقل قول نوشته اصلی توسط amir_3408 نمایش پست ها
    برای باز کردن raw از برنامه Raw Therapee که 8 مگ هست حدودا و از سایت اصلیش هم میشه گرفت استفاده کنین . پشنهاد دلباز خان بود

اما فکر کنم توی ذوقتون بخوره مثل من

اتفاقا کاملا برعکس

بنده با همین برنامه Raw Therapee و با گزینه های فراوانش کار کردم و عکس را پراسس کردم بعد آنرا با فرمت JPG ذخیره کردم و با JPG که دوربین همزمان با فایل Raw ذخیره کرده بود مقایسه کردم.

باید بگویم که نتیجه قغیر قابل پیشبینی بود برای من. عکس بسیار بهتر از نوع JPG است که خوددوربین ذخیره می کند. البته نبقول آقای دلباز عزیز این کار نیاز به تجربه و تخصص کافی داره و با صحیح و خطا زیاد نمیشه کاری از پیش برد.

البته دلیل کیفیت بالاتر عکس مشخصه.

1- تنظیم وایت بالانس بعد از گرفته شدن عکس
    2- چون پراسس قبل از فشرده سازی انجام میشه
    3- چون دوربین به خاطر اینکه بتواند سریعتر عمل کند در فشرده سازی عکس خیلی از موارد را نادیده می گیرد.
    4- یک دلیل دیگر محدودیت سرعت پردازنده دوربین است. که باعث می شود در حین فشرده سازی الگوریتم ها ساده تر انتخاب شوند. یکی از دوستان در جایی گفته بودند که ممکن است در حین عمل فشرده سازی مثلا یک پرنده را که در دوردست را یک لکه سیاه در عکس تشخیص داده و آنرا حذف کند.

ببینید این هک چطوزی باعث شده که من تا این وقت شب بیدار بمونم.

ارادتمند
    microdeveloper و aghahvechy تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

خب
    خدا رو شکر که بالاخره نصبش کردید
    و البته کلی امکانات دیگه علاوه بر Raw داره که ارزش اونها شاید بعدا براتون مشخص بشه
    وقتی با ایزو 50 و مثلا نوردهی 65 ثانیه کار میکنید
    یا وقتی از برکتینگ میلی متر به میلی متر فوکوس کار میکنید
    یا از اسکریپت Motion Detection استفاده میکنید

========================

اما راجع به فایل های RAW
    زردی این فایل ها در این دوربین ها همانطور که قبلا گفتم به این علته که اطلاعات زمان عکس برداری به این فایل الصاق نمیشه و در واقع در ابتدا که فایل باز میشه هیچ مرجعی برای تنظیمات اولیه وجود نداره مخصوصا عکس هایی که در محیط کم نور گرفته شده
    به عکس زیر نگاه کنید . یک عکس که با ایزو 200 و با نوردهی فکر میکنم 2 ثانیه ای و زوم 12 بدست اومده در محیط بسیار تاریک. خب عکس به زردی میزنه

[IMG]http://i26.*******.com/2u5ux45.jpg[/IMG]

حالا اگر وایت بالانس رو بدون هیچ گونه دستکاری و فقط با انتخاب گزینه Auto تنظیم کنیم تا حد زیادی از این زردی گرفته میشه. البته تراز سفیدی خود دارای لغزنذه ها و حتی نمونه گیر هم هست که برای رسیدن به حالت بهتر میتونید از اونها استفاده کنید

[IMG]http://i26.*******.com/2d0xton.jpg[/IMG]

============================

اما این فایل های RAW مخصوصا در بافت ها و نیز در ثبت بهتر مناطق Highllight و Shadow موفق ترند
    میتونید از بافت ریز یک پارچه عکس بردارید و فایل RAW و Jpeg رو با هم مقایسه کنید
    هم به بافت ثبت شده و هم به نرمی بافت در فایل Raw دقت کنید

هر دوی این عکس ها با کیفیت 80 در صد و توسط دستور Save for web فتوشاپ ذخیره شدند

[IMG]http://i30.*******.com/2hrmrls.jpg[/IMG]

[IMG]http://i29.*******.com/20r3411.jpg[/IMG]

تفاوت بافت به خاطر شارپ سازی نیست . میتونید همین فایل Jpeg رو در فتوشاپ باز کرده و فیلتر های شارپ سازی رو روی اون امتحان کنید

===================================

به هر حال مزیت های بهتر فایل های Raw حتی اگر کم باشه اما میتونه تاثیر گذار باشه
    برای عکس های معمولی یا خانوادگی , بهتر اینه که از همان حالت Jpeg استفاده بشه
    اما مخصوصا در صحنه هایی که نرخ کنتراست بالایی دارند , استفاده از این فرمت پیشنهاد میشه
    M.vatandoost، aghahvechy، minaei و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه aghahvechy آواتار ها
    تشکر کرده
    213

سلام .
    دلباز خان ممنون از راهنماییتون
    قبول دارم که میشه وایت بالانس رو اصلاح کرد و به حالت قابل قبولی رسید . اما الان که اینجا هستم برنامه من ارور میده
    C++ run time libarary
    اول اینو باید ردیف کنم بعد حتما یه screen shot اینجا قرار میدم حضورتون .

اما مشکل بزرگتری هم هست و اون هم نویز وحشتناک این فرمت هست با دوربین های رده بالا تر raw بیشتر از اونی که لازم داریم هم صاف و یاکنواخت هستش و اصلا باور کردنی نیست که JPEG چقدر به درد نخور هست جلوی raw اما اینجا در همون عکس اول شما هم مشهود هست که نویز بیداد میکنه .
    خود حضرتعالی برای همین عکس چه مراخلی برای کاهش نویز طی میکنین.
    باز هم ممنون
    M.vatandoost تشکر می‌کند.

كاربر همراه M.vatandoost آواتار ها
    تشکر کرده
    1277

نقل قول نوشته اصلی توسط amir_3408 نمایش پست ها
    سلام .
    دلباز خان ممنون از راهنماییتون
    قبول دارم که میشه وایت بالانس رو اصلاح کرد و به حالت قابل قبولی رسید . اما الان که اینجا هستم برنامه من ارور میده
    C++ run time libarary
    اول اینو باید ردیف کنم بعد حتما یه screen shot اینجا قرار میدم حضورتون .

اما مشکل بزرگتری هم هست و اون هم نویز وحشتناک این فرمت هست با دوربین های رده بالا تر raw بیشتر از اونی که لازم داریم هم صاف و یاکنواخت هستش و اصلا باور کردنی نیست که JPEG چقدر به درد نخور هست جلوی raw اما اینجا در همون عکس اول شما هم مشهود هست که نویز بیداد میکنه .
    خود حضرتعالی برای همین عکس چه مراخلی برای کاهش نویز طی میکنین.
    باز هم ممنون
    یک مسئله ای داره این هک و آن اینکه ایزو ، سرعت شاتر و دیافراگم اونی نیست که شما در OSD خود دوربین می بینید بلکه با توجه به OSD هک باید نورسنجی کنید. من که اینطوری برداشت کردم.
    اگر نورسنجی دقیق نباشه نویز عکس زیاد میشه. اما بعد از اینکه بنده نورسنجی رو دقیقتر انجام دادم. نویز در فایلهای RAW بسیار کمتر از فایلهای JPGاست. این را هم در نظر داشته باشید که روی فایل JPG یک مرحله noise reduction توسط دوربین انجام می گیرد که در فایل RAW من این گزینه را خاموش کردم.

البته من با بررسی و سعی و خطا به این مسئله پی بردم. ممکنه اصلا نظرم اصولی نباشه.

اصرار دارم جنابعالی ، آقای دلباز و وحید خان که تجربه بیشتری دارند. چنانچه مطلب غلط است متذکر شوند.

ارادتمند
    microdeveloper تشکر می‌کند.

كاربر فعال shabab آواتار ها
    تشکر کرده
    8245

اين هك مزاياي زيادي داره .
    ازجمله live histogram و zebra و نمايشگرباطري و ساعت و........
    اما چند تا عيب هم :
    مثلا" مموري رو نميشه رو دوربين فرمت كرد (چون خود برنامه هك هم پاك ميشه )
    فرمت raw اي كه بهت ميده ظاهرا" استاندارد نيست .چون خيلي وقتها با برنامه هاي استاندارد نميشه بازشون كرد .
    يه توصيه هم به دوستان دارم .
    هرگز از اين برنامه براي نوردهيهايي بلند مدت سنسور كه زمانشون بيشتراز زمان نوردهي استاندارد دوربين (معمولا"‍ 15 ثانيه ) هست استفاده نكنيد . چون ممكنه سنسور بيش از حد داغ بشه وآسيب ببينه .

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

بازهم نویز نویز نویز و باز دوباره نویز

خب اصلا نویز با دوربین های دیجیتال یک همراه همیشگیه. چرا؟
    چون سلول های تعبیه شده در سنسور حتی با وجود دریافت نور و گرمای یکسان , ولتاژ یکسانی تولید نمیکنن و این تفاوت ولتاژ تولید شده یکی از عوامل اصلی ایجاد نویزه
    وقتی این سلول ها کوچکتر میشن , این تفاوت هم بیشتر شده و نویز افزایش پدا میکنه

نه در دوربین شما بلکه در تمام دوربین ها فایل RAW دارای نویز بیشتری نسبت به فایل Jpeg است . یعنی حتی اگر Noise Reduction رو هم خاموش کنید ( در دوربین هایی که این امکان رو دارند ) باز هم در هنگام پردازش و تبدیل به یک فایل Jpeg, این حالت حداقل در عملیات میانیابی , تقریبا دومرتبه انجام میشه.

اما فایل های RAW با وجود نویز بیشتر , دارای جزئیات بیشتری هم هستند
    هدف در اینجا اینه که با وجود قدرت و زمان بیشتر و برنامه های کاملتر ی که روی کامپیوتر نصب میشن , بشه بهتر از پردازشی که دوربین انجام میده , فایل رو پردازش کرد و به عکس قابل قبول تری رسید

مشخصه که این به این معنی نیست که شما از یک عکس با ایزوی خیلی بالا , یک عکس شفاف و آینه ای بدست بیارید و تفاوت بین فایل Jpeg و RAW شما , تفاوتی از زمین تا آسمان باشه. هدف رسیدن به توزیع نور بهتر و جزئیات کمی بهتر و گاهی حتی نرمتر نسبت به حالت Jpeg است . همین و بس.

این فایل های Raw معمولا به یک مرحله Noise Reduction نیاز دارند . منتها به صورت کنترل شده تر نسبت به عملیاتی که خود دوربین انجام میده. گاهی حتی میتونید تنها قسمتی از عکس رو Noise Reduction کنید یعنی چیزی که در خود دوربین امکان نداره

تا یک فایل RAW و Jpeg از دوربین شما نبینم نمیتونم نظر بدم
    ولی به هر حال مطمئن باشید که دوربین شما , فایل های Jpeg شفافش را , از همان فایل های Raw وحشتناک و نویزی بدست میاره
    پس اگر دوربین با صرف تنها مثلا 1 ثانیه به چنان عکسی رسیده , شما باید با صرف زمان و دقت بیشتر , به عکس بهتری برسید

یک بار هم این حالت رو امتحان کنید:
    با برنامه DNG4PS2 فایل Raw خودتون رو تبدیل به یک فایل DNG کنید ( چه بهتر که فایل Jpeg مربوطه هم کنارش باشه تا مشخصات عکس برداری به فایل DNG الصاق بشه )
    و بعد این فایل DNG رو در برنامه Adobe Camera Raw باز کنید و این بار از تنظیمات این برنامه استفاده کنید

در انتها هم اینکه اینقدر سخت نگیرید . پیشنهاد میکنم حالت Zebra در هک رو پیدا کنید و امتحان کنید. کارکردش بسیار دلپذیره
    من که هم در حالت OverExpose و هم در حالت UnderExpose فعالش کردم .
    M.vatandoost، aghahvechy، rezafh و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

برنامه RawTherapee به طور رسمی از فایل های Raw ای که توسط هک بدست میان پشتیبانی میکنه
    و همانگونه که گفته شد بر مبنای برنامه خط فرمانی Dcraw است گرچه بر خلاف برنامه ای مثل ACR یا Lightzone که به طور کلی در واقع interface برنامه DCRAW هستند , این برنامه RawTherapee از متدهای منحصر به فرد خودش استفاده میکنه و در این زمینه اتفاقا برنامه مشهوری است
    منتها عیبش اینه که کمی کنده

The raw loading engine of RawTherapee is based on dcraw (RawTherapee 2.3 uses DCRaw 8.82/1.398). This means that we support all cameras supported by dcraw, that use a classical RGB Bayer pattern sensor.

If your camera is not listed, but works with the software; or if it is listed but RawTherapee can not read it, please send me an email to: gabor at rawtherapee dot com.

Supported Cameras:
    Adobe Digital Negative (DNG)
    Canon PowerShot G3, G5, G6, G7, G9, S30, S40, S45, S50, S60, S70, Pro1, S2 IS, S3 IS, S5 IS, A610, A620, A630, A640, A710 IS, A720 IS
    Canon EOS D30, D60, 10D, 20D, 30D, 40D, 5D, 300D (Digital Rebel), 350D (Digital Rebel XT), 400D (Digital Rebel XTi), 1D, 1Ds, 1D Mark II, 1D Mark III, 1D Mark II N, 1Ds Mark II, 1Ds Mark III
    Casio QV-2000UX, QV-3000EX, QV-3500EX, QV-4000, QV-5700, QV-R51, QV-R61, EX-S100, EX-Z4, EX-Z50, EX-Z55, Exilim Pro 505/600/700
    Kodak DC20, DC25, DC40, DC50, DC120, DCS315C, DCS330C, DCS420, DCS460, DCS460A, DCS520C, DCS560C, DCS620C, DCS620X, DCS660C, DCS660M, DCS720X, DCS760C, DCS760M, EOSDCS1, EOSDCS3B, NC2000F, PB645C, PB645H,PB645M, DCS Pro 14n, DCS Pro 14nx, DCS Pro SLR/c, DCS Pro SLR/n, P850, P880
    Minolta RD175, DiMAGE 5, 7, 7i, 7Hi, A1, A2, A200, G400, G500, G530, G600, Z2, Dynax/Maxxum 5D, Dynax/Maxxum 7D
    Nikon D1, D1H, D1X, D2H, D2Hs, D2X, D3, D40, D40X, D50, D70, D70s, D80, D100, D200, D300, E2100, E3700, E5400, E8400, E8700, E8800
    Olympus C3030Z, C5050Z, C5060WZ, C7070WZ, C70Z, C7000Z, C740UZ, C770UZ, C8080WZ, E-1, E-3, E-10, E-20, E-300, E-330, E-400, E-410, E-500, E-510, SP310, SP320, SP350, SP500UZ, SP510UZ SP550UZ
    Panasonic DMC FZ8, FZ18, FZ30, FZ50, L1, LC1, LX1, LX2, L10
    Pentax *ist D, DL, DL2, DS, DS2, K100D, K10D
    Sony DSC-R1, DSC-V3, DSLR-A100, A200, A700
    Samsung GX-1S, GX-10
    Fuji FinePix E550, E900, F700, F710, F800, F810, S2Pro, S3Pro, S5Pro, S20Pro, S5000, S5100/S5500, S5200/S5600, S6000fd, S6500fd, S7000, S9000/S9500
    Some Sinar, Phase One, Leaf, AVT, Leica cameras

كاربر فعال shabab آواتار ها
    تشکر کرده
    8245

ياسر جان كاش تو قسمت "ويرايش پيشنهادي شما " كمي راجب تكنيكهاي noids reduction توضيح ميدادي .
    Delbaz و M.vatandoost تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

اتفاقا تو فروم هسایه یه تاپیک درست کرده بودم برای از بین بردن نویز بدون استفاده از پلاگین و فقط با فتوشاپ
    متاسفانه وقت نمیشه
    وگرنه سه چهارتا روش جالب وجود داره به همراه یک اکشن بسیار خوب که به بعضی از دوستان هم دادم

كاربر آشنا King Aria آواتار ها
    تشکر کرده
    104

رم من 4 گیگ هست
    هرکاری می کنم نمی تونم با fat16 فرمتش کنم

می دونم من نسبت به شما حرفه ای ها مبتدی هستم و حوصلتون با سوال های بی مایه ام سر میره ( با توجه به اینکه جواب این چند پست آخرم رو ندادین )
    ویرایش توسط King Aria : Monday 21 April 2008 در ساعت 18:40
    چو ایران نباشد تن من مباد

صفحه 5 از 16 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... آخرینآخرین