صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 29
Like Tree63تشکر

موضوع: رابطه عدد دیافراگم با فكوس؟

كاربر همراه raffi آواتار ها
    تشکر کرده
    1142

پیش فرض پاسخ: رابطه عدد دیافراگم با فكوس؟

با سلام
    ابتدا تشکر می کنم از تمامی دوستان برای شرکت در این بحث و همچنین از جناب اقای قبادی عزیز . بنده به علت مشکلی که جهت ارسال پاسخ دارم نمی توانستم تشکری به عزیزان ارسال دارم وپوزش می طلبم .پس با این حساب مشکلی برای کاربران در شرایط عادی بوجود نخواهد امد ولی اگر در دوربینی مثل 450 دی که نوشته شده در مرکز با دیاف 2.8 و سریعتر می تواند فکوس کتد وضعیت چگونه است ؟

كاربر همراه kindlinessangel آواتار ها
    تشکر کرده
    509

با سلام
    من هم مدتی است با چنین مشکلی روبرو هستم
    ابتدا گمان می کردم مشکل از کسی است که عکس میگیره ( خودم ) تا اینکه اتفاقی این تاپیک رو دیدم
    من با همین لنز macro 100 canon مشکل دارم اونم اینه که در دیافراگم مثلا8 (با دوربین 400D ) در هوای ابری فوکوس نمیکنه ( البته خودش میگه میکنم اما به درد نمی خوره ) اما به محظ اینکه یه کم نور محیط بیشتر میشه مشکل به کل حل میشه
    لازمه بگم برای تست از سرعت های یکسان استفاده شده مثلا 1/120 یا 1/80 ( با تغییر در حساسیت )

البته بر اساس حرف اساتید چون بازترین دیافراگم این لنز 2.8 نباید به این مشکل بر خورد

كاربر همراه K_NMT آواتار ها
    تشکر کرده
    4984

نقل قول نوشته اصلی توسط raffi نمایش پست ها
    با سلام
    ابتدا تشکر می کنم از تمامی دوستان برای شرکت در این بحث و همچنین از جناب اقای قبادی عزیز . بنده به علت مشکلی که جهت ارسال پاسخ دارم نمی توانستم تشکری به عزیزان ارسال دارم وپوزش می طلبم .پس با این حساب مشکلی برای کاربران در شرایط عادی بوجود نخواهد امد ولی اگر در دوربینی مثل 450 دی که نوشته شده در مرکز با دیاف 2.8 و سریعتر می تواند فکوس کتد وضعیت چگونه است ؟
    دوست من
    اگر دفترچه راهنماي دوربين را بدرستي مطالعه كرده باشيد متوجه مي شويد كه اين دوربين (مانند 40D و 50D) در نفطه فوكوس وسط، با لنزهاي داراي دياف 2.8 يا بازتر، مي تواند سريعتر از ساير نقاط (8 نقطه ديگر) فوكوس كند.
    اين به اين معني نيست كه نقطه وسط، فقط با لنزهاي 2.8 يا بازتر، فوكوس درست انجام مي دهد.
    در واقع نقطه وسط با اين لنزها، يك قابليت فوق العاده تر پيدا مي كند.
    وگرنه با تمام لنزهاي سريعتر از 5.6، تمام نقاط فوكوس يكسان عمل مي كنند.
    اشتباه نكنيد.
    اين اشتباه در فرومهاي همين سايت هم در ابتدا در مورد 40D و نقدهايي كه شده بود اتفاق افتاد.
    فعلا...
    Kaveh Ghobadi، raffi، mreza1001 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    كيوان نعمت اللهي
    تجهيزات من

تشکر کرده
    4984

نقل قول نوشته اصلی توسط kindlinessangel نمایش پست ها
    با سلام
    من هم مدتی است با چنین مشکلی روبرو هستم
    ابتدا گمان می کردم مشکل از کسی است که عکس میگیره ( خودم ) تا اینکه اتفاقی این تاپیک رو دیدم
    من با همین لنز macro 100 canon مشکل دارم اونم اینه که در دیافراگم مثلا8 (با دوربین 400D ) در هوای ابری فوکوس نمیکنه ( البته خودش میگه میکنم اما به درد نمی خوره ) اما به محظ اینکه یه کم نور محیط بیشتر میشه مشکل به کل حل میشه
    لازمه بگم برای تست از سرعت های یکسان استفاده شده مثلا 1/120 یا 1/80 ( با تغییر در حساسیت )

البته بر اساس حرف اساتید چون بازترین دیافراگم این لنز 2.8 نباید به این مشکل بر خورد
    دوست من
    لطفا پستهاي اين تاپيك را از اول مطالعه كنيد تا دچار سوء تفاهم نشويد.
    قبلا هم گفتيم كه عدد ديافراگم انتخابي هنگام عكاسي، هيچ تاثيري در عمليات فوكوس دوربين ندارد و دوربين هميشه با بازترين ديافراگم لنز، فوكوس مي كند.
    در مورد دوربين شما، خيلي بعيد است كه در هواي ابري، در فوكوس دچار اشتباه شود، مگر در شب ابري!
    آيا نقاط فوكوس را خودتان انتخاب مي كنيد يا اختيار انتخاب نقطه فوكوس را به عهده دوربين مي گذاريد؟ آيا به نقطه اي كه دوربين قبل از ثبت برروي آن فوكوس مي كند، توجه مي كنيد يا پس از ثبت آنرا بررسي مي كنيد؟
    آيا از سه پايه استفاده مي كنيد يا به ثبات دستتان اطمينان كامل داريد؟
    حتما مي دونيد كه با لنز با فاصله كانوني 100، (مثل لنز شما) و برروي دوربين شما، حتما سرعت شاتر كمتر از 160/1 ثانيه لازم داريد تا روي دست عكس بگيريد و ميزان شارپ بودن عكس هم، به دست خودوتون بستگي داره و نكات ديگه.
    موفق باشيد.
    فعلا...
    Kaveh Ghobadi، farsad، kindlinessangel و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    كيوان نعمت اللهي
    تجهيزات من

تشکر کرده
    509

نقل قول نوشته اصلی توسط K_NMT نمایش پست ها
    دوست من
    لطفا پستهاي اين تاپيك را از اول مطالعه كنيد تا دچار سوء تفاهم نشويد.
    قبلا هم گفتيم كه عدد ديافراگم انتخابي هنگام عكاسي، هيچ تاثيري در عمليات فوكوس دوربين ندارد و دوربين هميشه با بازترين ديافراگم لنز، فوكوس مي كند.
    ابتدا با عرض سلام و تشکر

بله من هم در آخر صحبتم اشاره کردم که بنا به گفته اساتید چون بازترین دیافراگم 2.8 است نباید مشکلی بوجود بیاید

در مورد دوربين شما، خيلي بعيد است كه در هواي ابري، در فوكوس دچار اشتباه شود، مگر در شب ابري!
    نکته بسیار زیبایی بود

آيا نقاط فوكوس را خودتان انتخاب مي كنيد يا اختيار انتخاب نقطه فوكوس را به عهده دوربين مي گذاريد؟ آيا به نقطه اي كه دوربين قبل از ثبت برروي آن فوكوس مي كند، توجه مي كنيد يا پس از ثبت آنرا بررسي مي كنيد؟
    معمولا نقطه را انتخاب میکنم چون اگه بزارم خودش انتخاب کنه اونم تو عکس ماکرو خدا میدونه چی میشه
    اما در مورد توجه به فوکوس قبل و یا بعد از ثبت. ( کاملا اتفاقی به مشکل پی بردم ) چند دفعه اول چون قبل از ثبت دقت میکردم و دلخواه نبود عکس نمیگرفتم ام بعد گفتم شاید آیینه لک داره یا من چشمام داره تعطیل میشه این شد که وقتی اعلام فوکوس میکرد عکس میگرفتم بعد چک می کردم که اصلا عکس جالبی نمیشد.

آيا از سه پايه استفاده مي كنيد يا به ثبات دستتان اطمينان كامل داريد؟
    حتما مي دونيد كه با لنز با فاصله كانوني 100، (مثل لنز شما) و برروي دوربين شما، حتما سرعت شاتر كمتر از 160/1 ثانيه لازم داريد تا روي دست عكس بگيريد و ميزان شارپ بودن عكس هم، به دست خودوتون بستگي داره و نكات ديگه.
    باید از سه پایه استفاده بشه و من اصلا به دستم مطمئن نیستم اما اون مطلبی که برای سرعت 1/120 گفتم فقط تست بود که در واقع اصلا مهم نیست چون قبل از ثبت عکس هم میشه تفاوت رو احساس کرد و لازم به گرفتن عکس نیست که حالا سرعت یا سایر مسائل بخواهند تاثیر گذار باشند

در واقع بهتر سوالم رو اینطوری مطرح کنم
    آیا منبعی وجود داره که بشه ازش استفاده کردبرای اینکه یه لنز تو چه مقدار روشنایی قدرت فوکوس داره
    مشکلی که برای من پیش اومد تو هوای ابری شدید بود شما نوری رو در نظر بگیرید شبیه اول صبح ( نورسنج در f8 با حساسیت 400 سرعت 1/60 را میداد - میدانم مناسب عکاسی ماکرو نیست صرفا برای توضیح شرایط گفتم ) اما به محض اینکه یک مقدار نور بیشتر مثلا میتوانستم شرایط بالا را در حساسیت 100 یا 200 داشته باشم مشکل حل میشد.

اگر کار ناشیانه ای کرده ام لطفا راهنمایی کنید چون کاملا بی تجربه ام.

شاد باشید

تشکر کرده
    4984

در واقع بهتر سوالم رو اینطوری مطرح کنم
    آیا منبعی وجود داره که بشه ازش استفاده کردبرای اینکه یه لنز تو چه مقدار روشنایی قدرت فوکوس داره
    مشکلی که برای من پیش اومد تو هوای ابری شدید بود شما نوری رو در نظر بگیرید شبیه اول صبح ( نورسنج در f8 با حساسیت 400 سرعت 1/60 را میداد - میدانم مناسب عکاسی ماکرو نیست صرفا برای توضیح شرایط گفتم ) اما به محض اینکه یک مقدار نور بیشتر مثلا میتوانستم شرایط بالا را در حساسیت 100 یا 200 داشته باشم مشکل حل میشد.

اگر کار ناشیانه ای کرده ام لطفا راهنمایی کنید چون کاملا بی تجربه ام.

شاد باشید
    جناب kindlinessangel عزيز
    خوب...من كاملا متوجه شرايط عكاسي ماكرو شما نشده بودم و توضيحاتي كه دادم عمومي و در مورد عكاسي طبيعت بود.
    در مورد ماكرو...ايده آل اين است كه فوكوس به صورت دستي صورت گيرد و با دقت...اينجاست كه يك استفاده واقعي قابليت Live view با توانايي بزرگنمايي 10x، در دوربينهاي جديد مشخص مي شه.
    شما درست مي گين...در عكاسي ماكرو و در محيط نسبتا كم نور (مثل هواي ابري) مشكلاتي پيش مي ياد.
    اما موضوع اينجاست كه در عكاسي ماكرو، اصولا با ديافهايي در حد 8، آنقدر عمق ميدان محدود است كه شايد محدوده وضوح شما كمتر از ميليمتر هم بشود (بسته به ميزان بزرگنمايي) و اين مي تونه باعث احساس عدم وضوح در عكس نهايي بشه.
    اما اينكه اصولا لنزها در چه محدوده روشنايي قابليت فوكوس دارن...من مرجعي سراغ ندارم...اصولا محدوده روشنايي فوكوس در مورد سيستم فوكوس دوربينها اعلام مي شه و در مورد لنزها، دقت و سرعت فوكوس.
    مشكلاتي از قبيل Back Focus در لنزها هست كه شامل همون دقت فوكوس مي شه كه در مورد لنز شما، بعيده در حد قابل مشاهده باشه.
    من پيشنهاد مي كنم در شرايط كم نور از لامپ كمك فوكوس فلاشهاي External و يا فلاش دوربين خودتون استفاده كنيد...هرچند هنوز هم معتقدم در ماكرو فوكوس بايد بصورت دستي و ثبت عكس در ديافهاي بالاتر از 8 انجام بشه كه در موارد تخصصي اين مبحث، مي تونيد در تاپيكهاي مرتبط در همين فروم مطالعه كنيد.
    فعلا...
    rezafh و heiran تشکر می‌کنند.
    كيوان نعمت اللهي
    تجهيزات من

تشکر کرده
    509

در مورد ماكرو...ايده آل اين است كه فوكوس به صورت دستي صورت گيرد و با دقت...اينجاست كه يك استفاده واقعي قابليت Live view با توانايي بزرگنمايي 10x، در دوربينهاي جديد مشخص مي شه.
    شما درست مي گين...در عكاسي ماكرو و در محيط نسبتا كم نور (مثل هواي ابري) مشكلاتي پيش مي ياد.
    اما موضوع اينجاست كه در عكاسي ماكرو، اصولا با ديافهايي در حد 8، آنقدر عمق ميدان محدود است كه شايد محدوده وضوح شما كمتر از ميليمتر هم بشود (بسته به ميزان بزرگنمايي) و اين مي تونه باعث احساس عدم وضوح در عكس نهايي بشه.
    با تشکر از شما دوست گرامی
    در مورد live view کاملا با شما موافقم اما متاسفانه امکان استفاده با شرایط فعلی وجود ندارد. درباره فوکوس دستی نیز چون هنوز عکاسی بلد نیستم فعلا نمی توانم به چشمهام آنهم در ابعاد کوچک منظره یاب اطمینان کنم.

اما این قسمتی که در مورد دیافراگم ها فرمودید رو متوجه نشدم چون تصوری بالعکس دارم ( یعنی فکر میکردم هرچه دیافراگم بسته تر باشد - در حد توان سنسور - محدوده بیشتری را می توان وضوح داشت و جزئیات بیشتری می توان داشت ) که حتما از بی تجربگی من است و خواهشمندام اگر منبعی در تالار وجود دارد لینک مربوطه را در اینجا قرار دهید . و در واقع بهترین دیافراگم برای عکاسی ماکرو ( البته از نوع طبیعت - نه در داخل آتلیه و .... ) چه دیافراگمی است - قصد آف تاپیک نبود شرمنده
    البته خودم هم بدنبال مطالب میگردم -قرار دادن لینک را برای مراجعه افراد دیگری که با خواندن این تاپیک نیاز به مراجعه سریع به مطالب مربوطه پیدا میکنند گفتم-

درباره استفاده از فلاش زیاد موافق نیستم چون حس و حال عکس را میگیرد
    مثلا اصلا دوست ندارم از یک قطره شبنم با فلاش عکس بگیرم چه popup و چه external شاید زیبا باشد اما ....

در مورد مشکل فوکوس در نورهای کم هم تا آنجا که اطلاعات بسیار کم من یاری میکند مربوط به سیستم نورسنج دوربینها میباشد که اگر دوستان لینکی در تالار هست و مربوط به این بخش میشود لطفا راهنمایی کنند تا از بحث اصلی این تاپیک خارج نشویم

باز هم از آقای نعمت اللهی عزیز بابت راهنمایی هایشان تشکر می کنم

حمید

تشکر کرده
    4984

با تشکر از شما دوست گرامی
    در مورد live view کاملا با شما موافقم اما متاسفانه امکان استفاده با شرایط فعلی وجود ندارد. درباره فوکوس دستی نیز چون هنوز عکاسی بلد نیستم فعلا نمی توانم به چشمهام آنهم در ابعاد کوچک منظره یاب اطمینان کنم.

اما این قسمتی که در مورد دیافراگم ها فرمودید رو متوجه نشدم چون تصوری بالعکس دارم ( یعنی فکر میکردم هرچه دیافراگم بسته تر باشد - در حد توان سنسور - محدوده بیشتری را می توان وضوح داشت و جزئیات بیشتری می توان داشت ) که حتما از بی تجربگی من است و خواهشمندام اگر منبعی در تالار وجود دارد لینک مربوطه را در اینجا قرار دهید . و در واقع بهترین دیافراگم برای عکاسی ماکرو ( البته از نوع طبیعت - نه در داخل آتلیه و .... ) چه دیافراگمی است - قصد آف تاپیک نبود شرمنده
    البته خودم هم بدنبال مطالب میگردم -قرار دادن لینک را برای مراجعه افراد دیگری که با خواندن این تاپیک نیاز به مراجعه سریع به مطالب مربوطه پیدا میکنند گفتم-

مثلا اصلا دوست ندارم از یک قطره شبنم با فلاش عکس بگیرم چه popup و چه external شاید زیبا باشد اما ....

در مورد مشکل فوکوس در نورهای کم هم تا آنجا که اطلاعات بسیار کم من یاری میکند مربوط به سیستم نورسنج دوربینها میباشد که اگر دوستان لینکی در تالار هست و مربوط به این بخش میشود لطفا راهنمایی کنند تا از بحث اصلی این تاپیک خارج نشویم

باز هم از آقای نعمت اللهی عزیز بابت راهنمایی هایشان تشکر می کنم

حمید
    حميد جان
    در مورد ديافراگم تصور شما غلط نيست...ولي عمق ميدان عكس، تنها تابعي از اندازه ديافراگم نيست و عواملي همچون فاصله سوژه تا لنز و فاصله كانوني لنز هم بسيار موثر هستند...چون در عكاسي ماكرو، اصولا فاصله تا سوژه كمتر است و شما نيز از يك لنز تله متوسط استفاده مي كنيد، عمق ميدان بسيار كوتاهي خواهيد داشت.
    حتما در اين زمينه، خارج از اين تاپيك مطالعه كنيد.
    در مورد فلاش، من نگفتم فلاش بزنيد! گفتم از لامپ كمك فوكوس فلاش براي افزايش دقت فوكوس اتوماتيك استفاده كنيد رفيق.
    ضمنا...دقت و سيستم فوكوس كوچكترين ارتباطي به سيستم نورسنجي دوربين ندارد...تنها اين دو سيستم با نيمه فشردن دكمه شاتر به طور همزمان فعال مي شوند.
    كافي است با كلمات كليدي : فوكوس، ماكرو و ... يك جستجوي ساده در فروم بكنيد.
    در مورد فوكوس دستي...احتمالا قبلا از دوربينهاي كامپكت با LCD هاي بزرگتر استفاده كرده ايد كه فوكوس دستي را سخت مي دانيد...ولي با كمي دقت و تمرين موفق مي شويد.
    فعلا...
    kindlinessangel، rezafh و heiran تشکر می‌کنند.
    كيوان نعمت اللهي
    تجهيزات من

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام:

قابلیت لایو ویو شما را به استفاده بهینه از فکوس دستی راهنمایی خواهد کرد با دقتی بیشتر از هر اتوفکوس با بزرگنمایی روی LCD تا 10x زوم.... حتما سعی کنید استفاده از آنرا تجربه کنید چون در جاهایی دیگر هم کاربرد دارد

در ماکرو گرافی نور و عمق میدان همیشه یک معضل بوده برای ماکرو گرافی استفاده از فلش در بسیار موارد یک باید است در استوودیو هم که نور پردازی های خاص خود. شاید براحتی نتوان استفاده از فلش را به سلیقه مرتبط دانست

برای 40D در بدترین شرایط نوری استفاده از فکوس مرکزی بهترین نتیجه را خواهد داشت که ارتباطی به دیافراگم ندارد مگر به شرط و شروط که پیش تر درباره آن صحبت شد.

نکته آخر آنکه وقتی به بزرگنمایی هایی بالای 1میرسید دیافراگم مورد استفاده یک دیافراگم ظاهری است و کنترل نور و عمق میدان به قدری مشکل خواهد شد که استفاده از فلش یک باید است

پاینده باشید

پ.ن: معمولا پست ها را کامل و دقیق میخوانم و حتی بعد از مدتی کوتاه مجدد مرور میکنم ( مثل الان ) اما برداشتی اشتباه از نوع دوربین دوستمان این دفعه گریبانگیر من شد :)
    ظاهرا اشاره ایشان به دوربین 400D است که من بطور اشتباه 40D دیدم از این روی برای کسانی که بعدا این تاپیک را پیگیری میکنند پاسخ من را بطور کلی در نظر داشته باشند.

با عذر خواهی از دوستان
    ویرایش توسط QashQai : Monday 29 December 2008 در ساعت 16:59 دلیل: اضافه نمودن: پ.ن
    kindlinessangel، mreza1001، rezafh و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    509

با عرض سلام مجدد و تشکر

خوب خیلی دوست داشتم 400d هم live view داشت اما خوب ....

اما من هرجه میگردم تو فروم و تو مقالات هیچ جا نمیبینم برای داشتن تصویری واضح تر در عکاسی ماکرو باید از دیافراگم بازتر استفاده کرد
    البته جسارت نباشه برای ذهن خودم می پرسم.
    حتی تو مقالات به بسته تر شدن هم تشویق میشه .... ( البته تا جایی که خودش باعث به هم خوردن نشه )

و برای اینکه دوباره برگردیم به مسیر تاپیک ......
    اصلا اینها که فکر نکنم به فکوس کردن ربط داشته باشه
    راستشو بخواین میترسم لنز مشکل داشته باشه
    کسی از دوستان میدونه که لنز 100 ماکرو کنون واقعا تو نور کم مشکل داره یا نه؟
    چون همونطور که اشاره شد با دیافراگم نسبتا بازی که این لنز داره ( 2.8 ) نباید این مشکل به وجود بیاد

باز هم تشکر

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین