صفحه 6 از 13 نخستنخست ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 51 تا 60 , از مجموع 128
Like Tree195تشکر

موضوع: استفاده از لنزهای قدیمی ماونت FD بر روي ماونت EF

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

اگر این لنزها نسخه‌ی نیکونیش این قیمت باشه من نمی‌خرم.(نیکون تبدیل لازم نداره)
    نسخه‌ی کانن + ۲ هزار دلار و ...

چندتا ضرب‌المثل در این مورد داریم. ;)

به هرحال اگر تهیه کردید عکسها را هم بگذارید استفاده کنیم.
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

من امروز کنار اون canon FD 400mm F4.5 SSC ایستاده بودم برش داشتم و نگاه کردم بستم روی دوربین (آنالوگ) من خودم قدیمی بازم اما راستش چندان به درد عکاسی نمی خوره. یک هیولای واقعی است. بسیار سنگین بود. برای گذراندن اوقات فراقت در سنین پیری خوبه. بازم روی بدنه های خودشون استفاده بشن بد نیست. بعدش اینکه فروشنده معتقد است که دارد یک لنز 4 میلیونی را به قیمت 600 به شما می دهد! البته من اصلاً قیمتش را نپرسیدم
    شاهین اکبری و Miri تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

بستگي به اين داره كه كي كجا سير ميكنه

شما ممكنه از كنار يه كامارو ss 1968 تميز رد شي و نگاهش هم نكني . منم ممكنه نگاهم بهش بيفته قلبم بگيره. آدم ميشناسم اصلا بلد نيست عكس بگيره ولي وقتي درمورد لنز 55mm SSC ASPH ش صحبت ميكنه رنگ چهره اش عوض ميشه... اصلا دوست نداره يه EF 85mm f1.2L رو كه نشونش ميدي بهش نگاه كنه. مشخصا امثال اين افراد و ... مخاطب اين تبديلند. چيز عجيبي نيست كه شما اظهار بي ميلي كنيد.

شايد روزي كه با يكي از همين از رده خارج ها آبروي يكي دوتا از اين لنزهاي پرادعا رو ببرم.

پست اصلي رفت زير. لينكي به اون ميگذارم بلكه از دوستان ببينند و بخرند و ما هم بريم زيارت.

تبديل ناياب كنون #42
    ویرایش توسط شاهین اکبری : Wednesday 28 September 2011 در ساعت 02:08
    Arash، movahedian، Miri و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    FD master

كاربر همراه OptiX آواتار ها
    تشکر کرده
    605

سلام

استفاده از لنز های منوال فوکوس قدیمی روی بدنه های جدید بیشتر تابع "علاقه" است تا دلایل فنی و اقتصادی. برای برخی افراد این موضوع هیچ جذابیتی ندارد و بالعکس برای برخی دیگر بسیار جذاب و هیجان آور است (من جزو گروه دوم هستم). با معرفی دوربین های بدون آینه در سالهای اخیر و سهولت استفاده از لنزهای قدیمی (علی الخصوص لنز های رنج فایندر ها) روی بدنه های بدون آینه تعداد افراد علاقه مند به این موضوع رو به افزایش است.

البته باید توجه کرد که اولا هر لنز قدیمی ای ارزش استفاده روی بدنه های دیجیتال را ندارد. اغلب لنز های قدیمی عکس هایی با کنتراست کمتر و فلر بیشتر نسبت به لنزهای دیجیتال امروزی تولید می کنند (به دلیل عدم نصب کوتینگ در المان انتهایی لنز و استفاده از کوتینگ های ساده تر و در نتیجه کم اثر تر در المان ابتدایی لنز) . کیفیت تصویر در نواحی حاشیه ای عکس (به خصوص در مورد لنز هایی که رتروفوکوس نیستند) افت بیشتری خواهد داشت. اعوجاجات رنگی آشکارتر خواهند بود و ...

در عمل تعداد محدودی از لنز های منوال فوکوس را می توان "ارزشمند" نامید که این گروه لنز ها هم عموما قیمت بالایی (چند صد دلار تا چندین هزار دلار) دارند. البته خوشبختانه (لااقل برای امثال بنده) هنوز در کشور ما این قضیه اتفاق نیفتاده و با کمی جستجو می توان این لنز ها را به قیمت مناسبی تهیه کرد.

بهترین روش استفاده از لنزهای کانن FD ( و اکثر مونت های قدیمی دیگر مانند مینولتا SR ، کونیکا AR و ...) روی بدنه های EOS تعویض مونت قدیمی لنز با مونت EF می باشد. برای اینکار باید مونت اولیه لنز و احتمالا بخشی از مکانیزم های مربوط به کنترل مکانیکی دیافراگم لنز را خارج نموده و مونت جدید (EF) را جایگزین نمائید. (البته این کار عمدتا در محیط کارگاهی و توسط افراد مسلط به ماشینکاری و ابزار دقیق قابل انجام است). بدین ترتیب خصوصیات اپتیکی لنز بدون تغییر باقی می ماند و با توجه به اینکه هزینه تبدیل مونت به مراتب کمتر از هزینه خرید آن آداپتور کمیاب کانن است کمتر به جیب مبارک فشار می آید!

اینهم سایت یکی از معروفترین تبدیلکاران! لنز برای کانن EOS : (دسترسی به سایت از طریق ف..ی..ل..ت..ر شکن مقدور است)

کد:
    http://www.jimbuchananspace.com/Camera_Services.html
    ویرایش توسط OptiX : Wednesday 28 September 2011 در ساعت 11:31
    SONY A6000 + 18-55

تشکر کرده
    4538

بیشتر تابع "علاقه" است تا دلایل فنی و اقتصادی
    با اون كلمه "فني" مشكل دارم. دنبال مچ گيري هستم و ايمان دارم به زودي پيدا كنم GF1 كراپ 2 و يك لنز ارزون آنالوگ بهتر ( كنتراست مشابه و شارپ بهتر ) از 450D يا D90 و يك لنز ديجيتال مثل 105-18 عمل كند .

بدین ترتیب خصوصیات اپتیکی لنز بدون تغییر باقی می ماند و با توجه به اینکه هزینه تبدیل مونت به مراتب کمتر از هزینه خرید آن آداپتور کمیاب کانن است کمتر به جیب مبارک فشار می آید!
    واسه من كه اصلا جيبي در كار نيست. اما چنتا لنز تو اون ليست پست #42 هست كه اگر خطي روي بدنه اش بيافتد صاحبش عزا دار ميشود چه برسه كه بخواد بياد دل و جگر لنز محبوبش رو بريزه بيرون و ... تو پر قو نگهداري ميكنند برخي از اين لنزها رو.
    ویرایش توسط شاهین اکبری : Wednesday 28 September 2011 در ساعت 12:03
    mohsendm تشکر می‌کند.
    FD master

تشکر کرده
    4010

جناب اکبری چیزی به نام لنز دیجیتال نداریم.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

تشکر کرده
    4010

جناب اکبری
    جایی که بحث لذت، علاقه و ... موارد این‌چنینی درمیان باشه؟ من هیچ بحثی ندارم.
    اینکه شما از لنز و یا بدنه‌ی دوربینی ساخت ۱۹۴۰ لذت ببرید. چه در بوفه‌ی منزلتان و یا دوست داشته باشید با آن گاهی عکاسی کنید.(به فرض سلامت)
    اینکه دوست داشته باشید و یا حتی توانایی نصب هرچیزی به هر چیز دیگر. مشکلی نیست. برمی‌گردد به علاقه‌ی شخصی شما.
    عکاسی، بیش از آن‌که حرفه‌باشد یک لذت است و بیشترین تعداد عکاسان دنیا آماتورهای علاقه‌مند هستند. شاید بشه گفت بهترین عکسها را هم همینها ثبت می‌کنند.

اما وقتی بحث فنی می‌کنیم. چه در مورد عمق میدان و چه در مورد کارایی لنز و بدنه، بهتر خواهد بود که با دید جزئی بحث نکنیم.
    اینکه در شرایط خاصی که مه به غره آید خورشید به سلخ بتوانیم با چیزی عکسی بگیریم که شارپ باشد و بابت آن هزینه و وقت و ... را صرف کنیم. اما این تشکیلات در هیچ زمان دیگری کارایی مطلوبی نداشته باشد شایسته نیست.
    مگر با توصل به همان بحث لذت.
    اما اینکه ما توصیه به دیگران کنیم؟ اشتباه است.

استفاده از لنزهای قدیمی جدای از دست دادن و یا نداشتن فوکوس و کنترل دیافراگم و یا امکان عکاسی در وضعیت های محدود مشکلات کیفی هم دارد.

بهترین شرایط استفاده از لنزهای قدیمی را دوربینهای نیکون دارد.(سونی هم گمانم همینجور، پنتاکس؟)
    دوربینهای بدون آینه‌ی امروزی بخاطر کوتاه شدن مونت چنین امکانی رو به خوبی پیدا کردند.
    اما خرید تبدیل اپتیکی که دیافراگم رو تغییر بده و فاصله‌ی کانونی را، دوهزاردلار هم قیمت داشته باشه؟ روی مونت کانن؟ به گمان من بزرگترین اشتباه یک عکاس می‌تونه باشه. اما برای کلکسیونر و ابزارباز و ... احتمالا جذاب باید باشه.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه OptiX آواتار ها
    تشکر کرده
    605

سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    جناب اکبری چیزی به نام لنز دیجیتال نداریم.
    فکر می کنم منظور از عبارت "لنز دیجیتال" لنزهایی است که برای به کار گرفتن روی دوربین های دیجیتال ساخته و یا طراحی قبلی آنها بهینه شده اند . (مثلا از نظر نوع کوتینگ مورد استفاده)

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    بهترین شرایط استفاده از لنزهای قدیمی را دوربینهای نیکون دارد.(سونی هم گمانم همینجور، پنتاکس؟)
    "بله و خیر" .

بله از این جهت که نیکون از حدود 50 سال پیش تا چند روز پیش فقط از مونت F استفاده می کرد. پس تمامی لنز های مونت F را بدون توجه به تاریخ تولید آن می توان بدون تغییر و یا با یک تغییر کوچک (برای لنز های pre-AI) روی بدنه های دیجیتال استفاده کرد.

خیر از این جهت که به علت بلندتر بودن فاصله رجیستر مونت F نسبت به سایر مونت ها از سایر لنزها نمی توان به راحتی استفاده کرد. با این دیدگاه بهترین وضع را کانن و پنتاکس دارند.

سونی قابلیت استفاده از مینولتا SR را ندارد . پنتاکس هم با استفاده از یک تبدیل فلزی بدون عدسی می تواند از لنز های قدیمی M42 استفاده کند.

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهین اکبری نمایش پست ها
    GF1 كراپ 2 و يك لنز ارزون آنالوگ بهتر ( كنتراست مشابه و شارپ بهتر ) از 450D يا D90 و يك لنز ديجيتال مثل 105-18 عمل كند
    اگر دنبال یک لنز زوم می گردید که باید عرض کنم چنین چیزی را در این رنج ( 18 الی 105 مم) پیدا نخواهید کرد و اگر دنبال یک مجموعه از لنز های پرایم با فوکال های مختلف هستید جواب مثبت است ولی در این صورت شرایط مقایسه فراهم نیست.
    Arash، شاهین اکبری، movahedian و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    SONY A6000 + 18-55

تشکر کرده
    4538

جناب عاشوري نيا سعادتي نصيب بنده شده كه در حال گپ و گفتي دو سويه با شما هستم اما كاري كه ميكنم چيزي نيست كه به احترام واجب جنابعالي از آن كوتاه بيام و تا گرفتن نتيجه كامل از بررسي منصرف نخواهم شد و حتما تحت هر شرايطي دوستان رو بي اطلاع از عاقبت نخواهم گذاشت. اما هنوز نشده اين سيستم رو به كسي پيشنهاد بدم.

حقيقتا دوست دارم به شما نشان دهم كه لنزهاي آنالوگ باز داره جاي خودش رو تو عكاسي امروز باز ميكنه و مورد استفاده قرار ميگيره و گاها بيش از لنزهاي مخصوص دوربينهاي ديجيتال ( اجازه بديد به اختصار بگوييم لنزهاي ديجيتال و فكر كنم كسي به اشتباه نميافتد ) رضايت بخش عمل ميكنند. خودم الان از اين طرف كلي سمپل دارم ولي از طرف set ديجيتال دستم خاليست كه براي مقايسه سمپل بگذارم. اين بحث وجودي است در جزء و كلش نظري ندارم.

خيلي در كاري كه ميكنم اعتقاد و پشتكار نشان ميدهم. مدتي در اين حيطه، گرفتار بررسي مدام و افراطي اين ور و اونور هستم و قويا دارم ميبينم چه حجمي از اين نوع كاربري داره در سطح جهاني زياد ميشه . سري به تالارهاي خارجي مطرح بزنيد اونجا هم اين بساط به راهه. سايت سازندگان تبديلها را ببينيد مثلا fotodiox و General Brand يا bower يا Novoflex حتي تا تبديل لنزهاي مديوم فرمت exakta 66 kiev 60 , pentacon 6 هم - كه خيلي ها اصلا نميدونند چيه - براي مانت EF يا M4/3 ساخته شده اون معروفها كه ديگر جاي خود دارد. اين همه تبديل براي كيا ؟ ناگهان همه به لنزهاي قديمي علاقه مند شدند ؟ اينقدر لنز قديمي در سايتهاي نظير ebay آگهي ميشه كه با توجه به منسوخ شدن عكاسي آنالوگ - در عمل - و اينكه شايد 1% اين لنزها كلكسيوني هستند هيچ توجيه ديگري ندارد مگر اينكه كم كم داره معلوم ميشه با اين لنزها و دوربينهاي بدون آينه چه ميشه كرد.

كراپ 50 ويرايش شده در 250 م.م اف 11 و مبدل كنون 2X-A معادل 1000 م.م با لنز روسي پرايم ژوپيتر روي GF1 واسه معيار يك نظري بدهيد. فاصله حدود 300 متر

P1040761.JPG

هنوز معتقدم تنها محدوديت اين شيوه ، نداشتن فوكوس است و مزيت بزرگ آن قيمت تمام شده و كيفيت شرافتمندانه با بعضي از اين لنزها است. كنترل ديافراگم فقط در برخي انواع نيكون از دست ميرود بقيه بدنه هاي ديجيتالي كه كار كردم اين مشكل رو اصلا ندارند.

اما اون تبديل با ضريب 1.26 : در مورد افزايش فاصله كانوني، از اونجا كه طرف حساب اين تبديل لنزهاي سوپر تله هستند اين افزايش بايد همراه با رضايت باشد اما در مورد بستن ديافراگم تاثير آزار دهنده اي نخواهد داشت. در مورد كيفيت اپتيك هم با اون ضريب كم و سنگ تمام كنون در نهايت فكر نميكنم نارضايتي باقي بماند. من يكي اگر استطاعت لازم رو داشتم ترجيح ميدادم اين تبديل رو داشته باشم تا يك ساعت رولكس دو ميليوني. موقع نوشتن اون آگهي 100% اطمينان داشتم كه افراد خيلي خيلي خاصي به اين آگهي دقت ميكنند و از بين اونها شايد هيچكدام به فكر فرو نروند. هرگز اين مطلب رو واسه كسي كه ميخواد تازه لنز و دوربين بخره نگذاشتم و باز 100 درصد مطمئن بودم وسوسه اي هم ايجاد نخواهد كرد.

دقيقا ميدانستم كسي كه اين مطلب رو ببينه و دلش بريزه شايد اصلا تو اين تالار نباشه. شايد هم باشه ولي خيلي دوست دارم بدونم تو ايران كسي لنزهايي رو داره كه براي خريد اين تبديل مجاب بشه؟
    Miri و mohsendm تشکر می‌کنند.
    FD master

كاربر فعال Babak Borhani آواتار ها
    تشکر کرده
    1253

ببخشید پانشسته میپرم وسط بحث
    در ebay گفه 2000 دلار گه با هزینه های خرید از ebay در ایران حداقل 50درصد است میشود 3000 دلار یعنی حدود 4 میلیون ! احتمالا از هم وزن طلایش گرانتر ! کسی که همچین پولی را میتواند برای اینکار هزینه کند حتما میداند چکار دارد میکند و نیازی نیست سر این بحث ها سرمان را به درد بیاوریم.
    ویرایش توسط Babak Borhani : Wednesday 28 September 2011 در ساعت 16:56
    بابک برهانیhttp://sibsabz.persiangig.com

صفحه 6 از 13 نخستنخست ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... آخرینآخرین