صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 17 , از مجموع 17
Like Tree22تشکر

موضوع: راهنمایی خرید لنز Fix برای 40D

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

پیش فرض پاسخ: راهنمایی خرید لنز Fix برای 40D

پس احتمالا مشکل فضا دارید!
    فاصلتون رو از سوژه باید حفظ کنید و در حد ممکن از لنز واید استفاده نکنید... اعوجاج لنزهای واید کم و زیاد داره و تفاوت شکلی با هم دارن... ولی در همشون وجود داره... مشکل احتمالا از فضای کوچیک آتلیه شماست... خونه همسایه رو ضمیمه آتلیه کنید!
    A_Maddah تشکر می‌کند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1219

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    والا زمانی آتلیه‌ها همه Rb67 داشتند و لنزهای فیکس و صفا صمیمیت!
    ملت هم یه عکس میگرفتند و راضی و خلاص!
    البته عکاسها هم با دقت بودند و برای همون یک فریم عکس وقت بیشتری میگذاشتند و نور و فرم همه چی رعایت میشد...و البته عکسها هم فرم و استاندارد خاصی داشتند.

الان وضعیت فرق کرده...
    خانمها میخوان پایین تنشون جنیفر لوپز بشه و وسط تنشون پاملا اندرسون و کله چارلیز ترون!(چه چیز وحشتناکی شد!)
    آقایون هم مثل بنده دور شکمشان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده اما گمان می‌کنند حریف تمرینی آرنولد شواتزینگر بودن و صورت گلزار رو دارن اما دماغشون به تام کروز رفته!
    اما داستان به اینجا ختم نمیشه!
    عزیزان بطور اشتباهی آنتن صدا سیما در منزلشان خط رو خط شده روی ماهواره‌های بلاد کفر! و ساعات نیمه شب تصاویری دیدند و عکاسانی و مدلهایی که ملق می‌زدند و واروووو! حالا می‌خواهند پشتک وارو بزنند و بقیه داستان...

با لنز فیکس کار کردن دیگه صبر ایوب می‌خواد...
    برای عکاسی عروسی که وقت محدود است و برای عکاسی از افراد مشکلات دیگر...
    چون این افراد مدل نیستند... تحمل ندارند...
    کنترلی روی اعضا و صورت خود ندارند.... (میگی سر رو به چپ بده؟ باسن رو به راست میدن!)
    اعتماد به نفس ندارند... خلاصه نمی‌شه خیلی وقت گذاشت...
    در ثانی؟ مگر عکاس چه رقمی دریافت می‌کنه؟ استاد فخرالدینی گمان می‌کنم برای هر فریم ۲۵۰ هزارتومان می‌گیره...
    من نه استاد هستم... نه فخرالدینی... نه چنین مشتری‌هایی دارم... نه چنین فرصتی... نه چنین دانشی...
    یه عکس نرمال با ابزار نرمال با قیمت نرمال... رو با لنز زوم میگیرم...

الان با دوربین Dslr مثل دی ۷۰ به بالا و لنز زوم میشه عکاسی آتلیه خوب انجام داد...
    عکسها رو بدون هیچ دغدغه تا ۳۰*۴۰ چاپ کرد...
    لنزهای زوم در رنج دیافراگم ۸ تا ۱۶ کیفیت بسیار مطلوبی میدن...(اصولا همه لنزها در این رنج دیافراگم بهترین کیفیت خودشون رو دارن)
    و این کیفیت برای کارهای پرتره و اینها کافیست...(حالا اگر از جواهراتی مثل ۷۰-۲۰۰ استفاده کنید که چه بهتر اما واجب عینی نیست!)
    شارپی بیش از حد برای پرتره خیلی جاها اصلا مطلوب نیست... قدیم ترها که اصلا فیلتر سافت فوکوس روی لنز می‌بستن... حالا با امکانات رتوش کامپیوتری چنین کاری انجام نمیشه... ولی اصولا نیازی هم به لنز پرایم نیست...
    در نهایت اگر چاپهای خیلی بزرگ دارید؟ تا سایز ۱۰۰*۷۰ با عکاسی و نورپردازی دقیق می‌توانید با خیال راحت با لنزهای زوم عکاسی کنید....
    اگر وسواس دارید؟ چند درصدی که لنزهای پرایم در دیافراگم ۱۶ به کیفیت شما اضافه می‌کنند دوای درد شما نخواهد بود و به مدیوم فرمت فکر کنید....(هرکه طاووس خواهد...)

استاد....
    من هر لنزی دم دستم باشه باهاش عکاسی می‌کنم!
    از ۲۸-۱۰۵ تامرون گرفته تا ۲۸-۲۰۰ و ۱۸-۲۰۰ و ۷۰-۲۰۰ نیکون!...
    این وسط ۱۸-۲۰۰ رو بخاطر اعوجاجاتش در واید دوست ندارم....
    (بی کار هم باشم از رفقام پرایم گرافی می‌کنم!)

اما یک پیشگویی!
    گمان می‌کنم مشکل شما لنز نیست... شما عکس قدی که میگیرید.. عکس رو یک به یک می‌کنید... بعد به صورت سوژه نگاه می‌کنید و میگید خوب نیست!
    خوب معلومه..! صورتی که در عکس پرتره ای که ۳۰۰۰ پیکسل داره با صورتی که در عکس قدی ۲۰۰ پیکسل داره فرق می‌کنه... توش Ca هم معلوم میشه و سافت دیده میشه و ....(یعنی بر اساس ذهنیتی که در ۱۳۰ مم دارید به عکس ۲۸ مم قدی نگاه ‌میکنید!)

این ربطی به لنز نداره... عکس رو چاپ کنید و جزئیات صورت رو فراموش کنید! چون در چاپ ملت به عکس قدی نگاه می‌کنند و صورت رو بزرگ نمی‌بینند...

این قهوه آخر شب کار دست ما داد... پرچانگی من رو ببخشید.
    از اظهار نظر شما ممنونم گرچه با بعضی موارد موافق نیستم.
    دوست عزیزم من وشما در كار هرچه به خودمان سخت تر بگیریم در نهایت بهره بیشتری خواهیم برد چه از نظر مالی وچه دانش فنی مثلا همین استاد فخرالدینی كه فرمودید مورد بارزی هستند كسی كه در كارش با هیچكس شریك نمیشه و تمام لذت كاررا تنهایی می بره ومن وشما همان حس رو موقع دیدن اثر.
    كورش خورشیدفر

تشکر کرده
    4010

دوست عزیزم من وشما در كار هرچه به خودمان سخت تر بگیریم در نهایت بهره بیشتری خواهیم برد چه از نظر مالی وچه دانش فنی مثلا همین استاد فخرالدینی كه فرمودید مورد بارزی هستند كسی كه در كارش با هیچكس شریك نمیشه و تمام لذت كاررا تنهایی می بره ومن وشما همان حس رو موقع دیدن اثر.
    ممنون جناب خورشیدفر...
    بخشی از تندروی من در این بحث بخاطر بی علاقه‌گی من نسبت به این جنس عکاسیست...(سیستم ارثی!)
    شاید چون همه چیز برام محیا بوده و هیچ تلاشی براش نکردم... ولی در بخشهای دیگر عکاسی تلاش بیشتری کردم و هم علاقه بیشتری داشتم... احتمالا اینگونه هم صحبت نخواهم کرد....
    از توجه شما ممنون...
    kurosh_1349 و usef تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه usef آواتار ها
    تشکر کرده
    4817

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    من گمان می‌کنم ۲۴-۱۰۵ لنز همه کاره خوبی برای شما خواهد بود...

۷۰-۲۰۰ (چه نسخه F4 و چه نسخه F2.8 ) لنز بسیار جذابیست... نکته اینکه گمان می‌کنم باید چک کنید در فاصله ۱۲ متر چه کادری بهتون میده... میتونید عکس قدی بگیرید یا نه...

سلام جناب آقای عاشوری نیا
    آیا فرمولی برای محاسبه فاصله مناسب دوربین از سوژه با توجه به فاصله کانونی لنز , قطع دوربین و ابعاد سوژه وجود دارد؟
    البته من فورمولی را در یکی از کتابهای آموزشی پیدا کردم ولی مثالی که آورده بود با فرمول ارائه شده همخانی نداشت
    در صورت امکان راهنمایی بفرمایید. با تشکر

تشکر کرده
    4010

من چنین فرمولی ندیدم و کاملا تجربی از لنزهام استفاده می‌کنم... دوستان اگر چنین چیزی دیدن درمیان بگذارند ببینیم داستان چیست...
    usef تشکر می‌کند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

تشکر کرده
    4817

ممنون از توجه شما

این فرمول در کتاب عکاسی پیشرفته تالیف مایکل لنگفورد آمده:

فاصله مورد نیاز بین لنز و سوژه = ارتفاع نگاتیو تقسیم بر ارتفاع سوژه ضربدر فاصله کانونی لنز

مثال از کتاب :
    برای موضوعی با ارتفاع (با احتساب فضای بالایی و پایینی آن) 2.5 متر با دوربین با قطع 6*7 سانتیمتر و لنز 90 میلیمتر نیاز به3.2 متر فاصله و با لنز با فاصله کانونی میلیمتر فاصله و با لنز 165 میلیمتر به 5.9 متر فاصله نیاز است

که ملاحظه می کنید که مثال بالا با فرمول همخوانی ندارد
    البته من فکر میکنم که اگر به جای ارتفاع نگاتیو قطر نگاتیو در این قطع (یعنی 86 میلیمتر)ارا قرار دهیم میتوان به نتایج ارائه شده در مثال دست یافت مثلا

(86mm/2500mm) ضربدر 90mm مساوی است با 3.096 mm که اگر طول لنز را هم 20 cm در نظر بگیریم به عدد 3.2 متر که در کتاب آمده میرسیم

همانطور که ملاحظه نمودید مثال و فرمول کتاب زیاد واضح نیست و متاسفانه من هم هیچ تجربه عملی از عکاسی جهت راستی آزمایی تجربی نتایج این فرمول ندارم ممنون میشوم اگر درستی این فرمول را برای مثا ل با دوربین
    قطعaps-c و مثلا لنز 85MM و سوژه مثلا 2 متری آزمایش کنید (فکر کنم قطر سنسور 35MM برابر با
    43MM میباشد )

البته فرمول ساده ای را خودم بدست آوردم که نمیدانم در عمل جواب می دهد یا نه
    اما فرمول:
    کتانژانت نصف زاویه لنز ضربدر نصف ارتفاع موضوع = حداقل فاصله دوربین تا سوژه
    مثلا برای یک دوربین APS-C و لنز 85mm (زاویه این لنز در APS-C برابر است با 18.1)و سوژه ای به ارتفاع 2 متر خواهیم داشت
    حداقل فاصله دوربین تا سوژه = cot(9.05)*1
    که یعنی 6.27 متر حداقل فاصله سوژه تا دوربین خواهد بود.

به نظر شما کدام یک از دو فرمول بالا میتواند درست باشد (البته شاید هم هر دو نادرست است !!!)

با تشکر فراوان
    ویرایش توسط usef : Wednesday 21 November 2007 در ساعت 23:26 دلیل: تکمیل پست

تشکر کرده
    4817

نمیدانم که این موضوع در جای مناسبی مطرح شده یا نه ولی مطمنا در صورتی که بتوان فرمولی برای محاسبه حداقل فاصله با سوژه پیدا کرد در موارد بسیاری بخصوص برای عزیزانی که قصد تاسیس آتلیه دارن بسیار مفید خواهد بود

از همه سرورانی که در این مورد اطلاعاتی دارند خواهش میکنم راهنمایی بفرمایند

متشکرم

صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2