نمایش نتایج : از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
Like Tree9تشکر
  • 5 Post By Arash
  • 1 Post By Arash
  • 2 Post By Kholeno
  • 1 Post By Doncorleone

موضوع: انتخاب لنز مناسب با توجه به محدودیت ابعاد استودیو

كاربر همراه usef آواتار ها
    تشکر کرده
    4817

پیش فرض انتخاب لنز مناسب با توجه به محدودیت ابعاد استودیو

با سلام به همه دوستان
    چند ماهی است که مطالب فروم را مطالعه می کنم و جدیدا هم عضو شده ام

مثل فراگیری هر علم و هنر نویی با سوالات بی شمار , ابتدایی و پایه ای مواجه بودم که پاسخ بسیاری از آنها را به فراخور درک و توان ذهنی خود در لابلای مطالب ارزشمند فروم یافته ام. و لازم به گفتن نیست که هنوز در ابتدای راه ام

دوستان گاها در لابلای بحثهای مربوط به لنز به محدودیت ابعاد استودیو در استفاده از لنزهای تله اشاره شده (و به کیفیت خوب پرتره با این لنز ها) اما هیچ کجا فرمول و قاعده خاصی ذکر نشده است
    دانستن این قواعد کمک می کند تا هنگام طراحی (یا اجاره )استودیو عکاسی ابعاد مورد نیاز با توجه به لنزهای انتخابی عکاس و قد و اندازه سوژه به صورت دقیق محاسبه گردد
    و یا هنگام قبول سفارش عکاسی در هر محیط بسته ای با آگاهی و شناخت محدودیتهای محیط بسته برای انتخاب لنز مناسب تصمیم درست اتخاذ نمود.

اجازه دهید تا با مثالی بزنم
    با یک لنز 135 میلیمتری (دوربین قطع 35mm )باید چه فاصله ای
    از یک سوژه به ارتفاع دو مترداشت تا بتوان عکس تمام قد گرفت؟

از همه دوستان هنرمندان و دوستان بزرگوار خواهش میکنم مثل همیشه من و سایر اعضا را از تجربیات و دانش خویش بهره مند سازند

با تشکر
    ویرایش توسط usef : Sunday 25 November 2007 در ساعت 08:27

تشکر کرده
    4817

پیش فرض پاسخ: انتخاب لنز مناسب با توجه به محدودیت ابعاد استودیو

من مطلبی رو که قبل از ایجاد این تاپیک به صورت یک سئوال از یکی از با تجربه های فروم پرسیدم عینا اینجا نقل می کنم شاید گشایشی برای ادامه بحث و رسیدن به یک جواب درست برای این موضوع بشه
    در این پست من به فرمولی که در یک کتاب دیده بودم اشاره کردم و همینطور راه حلی که به نظر خودم با استفاده از زاویه هر لنز ممکنه به جواب درست ختم بشه مثالی هم برای هر دو مورد زدم که به دلیل نداشتن تجهیزات نمی تونم درستی اونها رو آزمایش کنم
    امیدوارم با راهنمایی دوستان به یک جواب معقول ! برسم

با تشکر

ممنون از توجه شما

این فرمول در کتاب عکاسی پیشرفته تالیف مایکل لنگفورد آمده:

فاصله مورد نیاز بین لنز و سوژه = ارتفاع نگاتیو تقسیم بر ارتفاع سوژه ضربدر فاصله کانونی لنز

مثال از کتاب :
    برای موضوعی با ارتفاع (با احتساب فضای بالایی و پایینی آن) 2.5 متر با دوربین با قطع 6*7 سانتیمتر و لنز 90 میلیمتر نیاز به3.2 متر فاصله و با لنز با فاصله کانونی میلیمتر فاصله و با لنز 165 میلیمتر به 5.9 متر فاصله نیاز است

که ملاحظه می کنید که مثال بالا با فرمول همخوانی ندارد
    البته من فکر میکنم که اگر به جای ارتفاع نگاتیو قطر نگاتیو در این قطع (یعنی 86 میلیمتر)ارا قرار دهیم میتوان به نتایج ارائه شده در مثال دست یافت مثلا

(86mm/2500mm) ضربدر 90mm مساوی است با 3.096 mm که اگر طول لنز را هم 20 cm در نظر بگیریم به عدد 3.2 متر که در کتاب آمده میرسیم

همانطور که ملاحظه نمودید مثال و فرمول کتاب زیاد واضح نیست و متاسفانه من هم هیچ تجربه عملی از عکاسی جهت راستی آزمایی تجربی نتایج این فرمول ندارم ممنون میشوم اگر درستی این فرمول را برای مثا ل با دوربین
    قطعaps-c و مثلا لنز 85MM و سوژه مثلا 2 متری آزمایش کنید (فکر کنم قطر سنسور 35MM برابر با
    43MM میباشد )

البته فرمول ساده ای را خودم بدست آوردم که نمیدانم در عمل جواب می دهد یا نه
    اما فرمول:
    کتانژانت نصف زاویه لنز ضربدر نصف ارتفاع موضوع = حداقل فاصله دوربین تا سوژه
    مثلا برای یک دوربین APS-C و لنز 85mm (زاویه این لنز در APS-C برابر است با 18.1)و سوژه ای به ارتفاع 2 متر خواهیم داشت
    حداقل فاصله دوربین تا سوژه = cot(9.05)*1
    که یعنی 6.27 متر حداقل فاصله سوژه تا دوربین خواهد بود.

به نظر شما کدام یک از دو فرمول بالا میتواند درست باشد (البته شاید هم هر دو نادرست است !!!)

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

من هیچ وقت ریاضیاتم خوب نبوده... اما برای رفع مشکل شما می‌تونم خلاصه‌ای رو به صورت تجربی خدمتتون بگم:

برای پرتره که تکلیف همه روشن و مشخص هست... برای دوربینهای فول فریم از ۱۰۵ به بالا(حالا نه خیلی زیاد) می‌توانید پرتره‌های مناسبی بگیرید....
    روی دوربینهای با کراپ ۱.۵ و یا ۱.۶ از ۸۵ به بالا....

اما برای عکسهای قدی(مخصوصا چند نفره...)

اگر لنز سالمی داشته باشید از لحاظ اعوجاج و مشکلات اینچنینی.... در فول فریمها می‌توانید از ۵۵ مم استفاده کنید و در دوربینهای ۱.۵ و ۱.۶ تا ۲۸ مم می‌توانید پایین بیایید.
    A_Maddah، infinity، darya_s و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

تشکر کرده
    4817

ممنونم جناب عاشوری نیا

فقط یک سئوال فکر میکنید از یک فرد قد بلند (حدود 2 متر) با همین لنز 85 که فرمودید و دوربین کنن (مثلا 400 دی) آیا می توان کل سوژه را از فاصله 6 متری ثبت نمود؟

بسیار سپاسگزارم

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

دوست عزیز... برای عکس تمام قد شما نیازی به استفاده از لنز ۸۵ مم ندارید...
    usef تشکر می‌کند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

Forum Administrator Kholeno آواتار ها
    تشکر کرده
    4056

دانستن این قواعد کمک می کند تا هنگام طراحی (یا اجاره )استودیو عکاسی ابعاد مورد نیاز با توجه به لنزهای انتخابی عکاس و قد و اندازه سوژه به صورت دقیق محاسبه گردد
    ببخشید من تو كاری كه خیلی تخصص ندارم دخالت می كنم اما دوست عزیز این كار خیلی پیچیده و فرمول بردار نیست.
    نمی دونم مشكل شما مكان استودیو هست یا لنز. اگر كسی به دنبال مكانی برای اجاره استودیو بگرده، انقدر جای مناسب نایابه و قیمتها بالا كه اگر بخواد خودشو محدود به فرمول هم بكنه هیچ وقت جای مناسبی پیدا نمی كنه.
    در مورد لنز هم به گمونم در داخل استودیو كمتر از لنزهای پرایم استفاده می كنند. شما در داخل استودیو فكر نكنم بتونید در حالت طبیعی از دیاف 8 پایین تر بیایید. و به همین دلیل استفاده از دیافهای بسته، از لحاظ شارپنس هم با لنزهای متوسط مشكلی نخواهید داشت. خیلی از بچه های همین فروم با 17-70 و 18-70 و 18-135 تو آتلیه دارند كار می كنند.
    Amir Mohebi و usef تشکر می‌کنند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

تشکر کرده
    4817

نقل قول نوشته اصلی توسط Arash نمایش پست ها
    دوست عزیز... برای عکس تمام قد شما نیازی به استفاده از لنز ۸۵ مم ندارید...
    جناب عاشوری نیا ممنون از توجه شما
    میدانم که میتوان از لنزهای واید یا فاصله کانونی کمتر استفاده کرد

اما سئوال من چیز دیگری است جنبه عملی مسئله را بارها از پستهای دیگر شما در رابطه با پرتره و عکاسی در استودیو خوانده ام و کاملا با نظریات ارزشمند شما در این خصوص آشنا هستم (و واقعا مدیون راهنمایی های شما و سایر دوستان هستم)

اما منظور من اینست آیا جدول یا فرمولی وجود دارد که بتوان در صورت نیاز فاصله دوربین تا سوژه را (با توجه به نوع : لنز دوربین و ابعاد سوژه ) محاسبه کرد؟

البته کاملا طبیعی است که در حالت عملی میتوان از دریجه چشمی دوربین و تغییر مکان عکاس یا سوژه به فاصله مناسب رسید اما فرض بفرمایید شخصی به دلیل محدودیت مالی فقط لنز 85 دارد و نیاز به عکاسی تمام قد دارد و طول استودیو این شخص هم فقط 5 متر است

باز هم تاکید میکنم هدف نه راه حلی برای مورد بالا بلکه یافتن پاسخی برای سئوال کلی تر اینجانب است

سپاسگزارم

كاربر فعال Doncorleone آواتار ها
    تشکر کرده
    325

نقل قول نوشته اصلی توسط usef نمایش پست ها
    جناب عاشوری نیا ممنون از توجه شما
    میدانم که میتوان از لنزهای واید یا فاصله کانونی کمتر استفاده کرد

اما سئوال من چیز دیگری است جنبه عملی مسئله را بارها از پستهای دیگر شما در رابطه با پرتره و عکاسی در استودیو خوانده ام و کاملا با نظریات ارزشمند شما در این خصوص آشنا هستم (و واقعا مدیون راهنمایی های شما و سایر دوستان هستم)

اما منظور من اینست آیا جدول یا فرمولی وجود دارد که بتوان در صورت نیاز فاصله دوربین تا سوژه را (با توجه به نوع : لنز دوربین و ابعاد سوژه ) محاسبه کرد؟

البته کاملا طبیعی است که در حالت عملی میتوان از دریجه چشمی دوربین و تغییر مکان عکاس یا سوژه به فاصله مناسب رسید اما فرض بفرمایید شخصی به دلیل محدودیت مالی فقط لنز 85 دارد و نیاز به عکاسی تمام قد دارد و طول استودیو این شخص هم فقط 5 متر است

باز هم تاکید میکنم هدف نه راه حلی برای مورد بالا بلکه یافتن پاسخی برای سئوال کلی تر اینجانب است

سپاسگزارم
    فکر کنم با فرمولهائی که تو کتاب فیزیک دوم دبیرستان بود، میشه محاسبه کرد... محل تشکیل تصویر رو که سنسورتون میشه که ابعادشو میدونین، بقیشم مشکلی نداره...
    usef تشکر می‌کند.
    محمد منتظری

تشکر کرده
    4817

نقل قول نوشته اصلی توسط Doncorleone نمایش پست ها
    فکر کنم با فرمولهائی که تو کتاب فیزیک دوم دبیرستان بود، میشه محاسبه کرد... محل تشکیل تصویر رو که سنسورتون میشه که ابعادشو میدونین، بقیشم مشکلی نداره...
    ممنون جناب منتظری من قبلا اینکارو انجام دادم و همانطور که شما فرمودید به ریاضیات پیچیده ای هم نیاز نداشت
    اما از درستی این راه حل مطمئن نیستم (این راه حل رو در انتهای همین پست دوباره میارم) ضمن اینکه فرمو لی از کتاب عکاسی پیشرفته ودر مبحث طراحی استودیو آن دیدم( اون رو هم تو پستهای قبلی آوردم) که به هیچ طریقی قابل فهم نبود و بیشتر همین مسئله باعث شد تا این موضوع برای من یک جورایی تبدیل به مشغله ذهنی بشه و از دوستان کمک بخوام
    اینم فرمولی که عرض کرده بودم :

کتانژانت نصف زاویه لنز ضربدر نصف ارتفاع موضوع = حداقل فاصله دوربین تا سوژه
    مثلا برای یک دوربین APS-C و لنز 85mm (زاویه این لنز در APS-C برابر است با 18.1)و سوژه ای به ارتفاع 2 متر خواهیم داشت
    حداقل فاصله دوربین تا سوژه = cot(9.05)*1
    که یعنی 6.27 متر حداقل فاصله سوژه تا دوربین خواهد بود.

آیا به نظر شما میتونه درست باشه؟

از توجه شما ممنونم