صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 27
Like Tree44تشکر

موضوع: آشنایی با اپتیک و ساختار لنز

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    درود

عقیل جان در "1 عدد" عدسی ، قطر عدسی (فکر کنم منظور دوستمون از دهانه همان قطر عدسی خارجی لنزه) بر اپرچر تاثیر اساسی داره . این تاثیر در فرمول محاسبه ی اپرچر هم دیده میشه :

2) محاسبه ی اپرچر از راه ابعاد = فاصله ی کانونی تقسیم بر قطر عدسی

در فرمول دوم ، قطر به صورت مستقیم اثر داره . در فرمول نخست هم واضحه که هرچه قطر بیشتر باشه ، زاویه بزرگتر میشه و از این راه به عنوان ضریب سینوسی در خروجی فرمول تاثیر می ذاره .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    سلام
    به نظرم اپرچر= فاصله کانونی تقسیم بر قطر سوراخ باشو لنز که دیافراگم آن را باز و بسته می کند (Enterance Pupil) نه قطر عدسی:
    Aperture - Wikipedia, the free encyclopedia
    ارادت

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    سلام
    به نظرم اپرچر= فاصله کانونی تقسیم بر قطر سوراخ باشو لنز که دیافراگم آن را باز و بسته می کند (Enterance Pupil) نه قطر عدسی:
    ارادت
    درود

اون برای یک لنزه نه یک عدسی داریوش جان . قطر سوراخ بازشو دیافراگم بیانگر حاصل همون فرمول هاییه که گفتم . امروزه البته نرم افزارها در کسری از ثانیه یک ساختمان اپتیکی رو طراحی می کنن و دیگه چیزی با دست محاسبه نمیشه .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

Forum Moderator کوروش آواتار ها
    تشکر کرده
    12880

جناب پسر پارسی عزیز .
    نمیدانم شما کل مطالب اخیر را مطالعه کرده اید یا خیر ولی به نظرم شما هم دارید وارد همون اشتباهی میشید که آن دوست ما شده .
    ما در مورد فرمول ها و یک سری قواعد روی کاغذ صحبت نمی کنیم . بلکه داریم مشخصا راجع به لنز عکاسی صحبت میکنیم با مشخصات مشخص .
    به طور واضحتر بگم داریم راجع به مثلن لنز سیگما و نیکون صحبت می کنیم . ( مطابق پرسش در مورد خرید دوربین خاصی و بعد لنز خاصی و پاسخ برخی دوستان و ....)
    من نمیدانم چرا مباحث رو به سمتی می بریم که انقدر انتزاعی اش کنیم که اصل مساله مطرح شده ، کنار بره و ناپدید بشه . و بعد اصلن معلوم نشه ، چی به چی بوده ؟ و چرا اصلن این مباحث پیش اومده ؟
    .
    بسیاری از ما مطالب تئوری را شاید بدانیم . کتاب عدسی ها هم موجوده و کلی در مورد لنزها صحبت شده .
    کلی فرمول و قاعده هم هست .
    اما در واقعیت و ساخت لنز و آنچه که در لنزهای موجود وجود داره این قانون وجود نداره : که هر چه دهانه لنز بزرگتر پس کیفیت بهتر !
    و اون وقت بر مبنای چنین قانونی ، بیایم به دیگران توصیه کنیم برید این لنز رو بخرید چون دهانه گشادتری داره !
    دوستان هم مثالهای بسیاری زدند و نمونه هایی رو آوردند .
    به نظرم میاد اشکال برخی دوستان که صرفا تئوری با قضایا روبرو میشن همینه . این که آنچه که در مباحث علمی صحبت میشه ، با آنچه که در واقعیت ساخت لنزها وجود داره ، یکی نیست .
    چرا که ساخت لنز روی کاغذ رخ نمیده . بلکه به ده ها پارامتر بستگی داره . اصلن تفاوت برندها از همین تکنولوژی ساخت ایجاد میشه .
    و اصلن کل علم همینطوره . میگن روی کاغذ سفر در زمان هم شدنی است ولی برای انجام شدن اش تکنولوژی ای میخواد که بشر شاید هرگز به اون دست پیدا نکنه ! یا حداقل انرژی ای که شاید هرگز منبع ساخت اون رو !
    یعنی مسئولین و مهندسان مثلن سیگما هم به مراتب از ما اطلاعات علمی و تئوری بیشتری دارند ، اما اگر در بسیاری از موارد ، کیفیت ساخت برخی لنزهای آنها با نمونه های مثلن نیکون یا کانن یکی نیست به خاطر عدم اطلاع نیست . بلکه دقیقا همین پارامترهاست که تاثیرگذارند .
    وگرنه ما هم میتونستیم لنز یا دوربین بسازیم .
    ویرایش توسط کوروش : Monday 14 January 2013 در ساعت 01:45
    Hamid-P تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    20782

درود

اون برای یک لنزه نه یک عدسی داریوش جان . قطر سوراخ بازشو دیافراگم بیانگر حاصل همون فرمول هاییه که گفتم . امروزه البته نرم افزارها در کسری از ثانیه یک ساختمان اپتیکی رو طراحی می کنن و دیگه چیزی با دست محاسبه نمیشه .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    سلام
    بحث خیلی آف تاپیک شده است! ولی مگر یک عدسی تنها، بازشو دارد که بخواهیم قطر آن را حساب کنیم؟ محاسبه اپرچر در همه مراجعی که من دیده ام حاصل تقسیم فاصله کانونی (Focal Lenght) است به قطر بازشو (Enterance Pupil):

The Manual of Photography-Tenth Edition-Page 112

112.jpg

ارادتمند

تشکر کرده
    4662

نقل قول نوشته اصلی توسط کوروش نمایش پست ها
    جناب پسر پارسی عزیز .
    نمیدانم شما کل مطالب اخیر را مطالعه کرده اید یا خیر ولی به نظرم شما هم دارید وارد همون اشتباهی میشید که آن دوست ما شده .
    ما در مورد فرمول ها و یک سری قواعد روی کاغذ صحبت نمی کنیم . بلکه داریم مشخصا راجع به لنز عکاسی صحبت میکنیم با مشخصات مشخص .
    درود بر شما

دوستمون داشتن تحت عنوان اپتیک شناسی ، مطالبی غیر علمی بیان می کردن ... دوستان هم به درستی با مثال زدن تلاش داستن که صحبت ایشون رو رد کنن . وقتی دیدم که دوستمون قانع نمیشه ، گفتم بهتره با ریاضی قانعشون کنم . در نهایت هم دقیقا همون چیزی رو گفتم که شما و دیگر دوستان گفته بودید . حالا دوست دارم بدونم که به کدام اشتباهی وارد شدم ؟

در مورد فرمول ها و مبحث کلیشه ایه بحث های روی کاغذ ؛ ابدا اینگونه نیست کوروش جان ... طراحی یک لنز دقیقا بر اساس همین فرمول های ساده است . منتها چون انسان نمی تونه به سرعت و دقت کامپیوتر طراحی کنه ، این کار سپرده میشه به نرم افزار های طراحی اپتیکی .

به نظرم میاد اشکال برخی دوستان که صرفا تئوری با قضایا روبرو میشن همینه . این که آنچه که در مباحث علمی صحبت میشه ، با آنچه که در واقعیت ساخت لنزها وجود داره ، یکی نیست .
    به نظر شما من با فردی که داره با چنین ژستی وارد بحث میشه باید چکار کنم :

نقل قول نوشته اصلی توسط smalavi نمایش پست ها
    ... (ناسلامتی پروژه پایان دوره کارشناسیم در باره لنز بوده) ...
    کوروش جان ؛ الان دقیقا نمی دونم باید چه موضعی نسبت به نظر شما بگیرم ... واقعا گمان می کنید میان واقعیت های ساخت با مباحث تئوریک تفاوتی هست ؟

سلام
    بحث خیلی آف تاپیک شده است! ولی مگر یک عدسی تنها، بازشو دارد که بخواهیم قطر آن را حساب کنیم؟ محاسبه اپرچر در همه مراجعی که من دیده ام حاصل تقسیم فاصله کانونی (Focal Lenght) است به قطر بازشو (Enterance Pupil):

ارادتمند
    درود بر شما
    بازشو تقریبا ربطی به قطر نداره . در نخستین کامنت هم بنده تلاش کردم به وضوح اشتباه دوستمون رو بر همین اساس توضیح بدم . در مورد فرمول هم شک نکنید که حق با منه ؛ به صورت ریاضی اگر بخوام توضیح بدم ، شما وقتی دو برابر سینوس زاویه ی افق با محیط عدسی رو در فرمول نخست می بینید ، انگار دارید دو برابر مولفه ی عمودی زاویه یا همون قطر عدسی رو محاسبه می کنید ... دیگه از این واضح تر نمی دونم باید چگونه توضیح بدم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

تشکر کرده
    20782

درود بر شما
    بازشو تقریبا ربطی به قطر نداره . در نخستین کامنت هم بنده تلاش کردم به وضوح اشتباه دوستمون رو بر همین اساس توضیح بدم . در مورد فرمول هم شک نکنید که حق با منه ؛ به صورت ریاضی اگر بخوام توضیح بدم ، شما وقتی دو برابر سینوس زاویه ی افق با محیط عدسی رو در فرمول نخست می بینید ، انگار دارید دو برابر مولفه ی عمودی زاویه یا همون قطر عدسی رو محاسبه می کنید ... دیگه از این واضح تر نمی دونم باید چگونه توضیح بدم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    سلام
    ماخذی که من برای محاسبه اپرچر دادم یکی از معتبرترین منابع در خصوص عکاسی است:

Manual of Photography-
    Tenth Edition
    نویسندگان
    Elizabeth Allen and Sophy Triantaphillido
    انتشاراتٍٍٍ Focal Press
    سال انتشار:2011

در تمام مراجع دیگر هم (از جمله Wikipedia) فقط همین تعریف برای محاسبه Aperture ارائه شده است: حاصل تقسیم فاصله کانونی بر قطر بازشو لنز (Enterance Pupil)

شما هم اگر مرجعی دارید که در آن تعریف دیگری برای محاسبه Aperture و اندازه قطر روزنه بازشو لنز مشخص شده است لطفاً اعلام فرمائید.
    ارادتمند

تشکر کرده
    4662

سلام
    ماخذی که من برای محاسبه اپرچر دادم یکی از معتبرترین منابع در خصوص عکاسی است:

Manual of Photography-
    Tenth Edition
    نویسندگان
    Elizabeth Allen and Sophy Triantaphillido
    انتشاراتٍٍٍ Focal Press
    سال انتشار:2011

در تمام مراجع دیگر هم (از جمله Wikipedia) فقط همین تعریف برای محاسبه Aperture ارائه شده است: حاصل تقسیم فاصله کانونی بر قطر بازشو لنز (Enterance Pupil)

شما هم اگر مرجعی دارید که در آن تعریف دیگری برای محاسبه Aperture و اندازه قطر روزنه بازشو لنز مشخص شده است لطفاً اعلام فرمائید.
    ارادتمند
    درود

داریوش جان ؛ شما دارید درباره ی نتیجه ی نهایی روی لنز صحبت می کنید . تمام صحبت های شما رو بنده قبول دارم و مدت ها پیش مطالعه کردم ... ولی من دارم در مورد یک عدسی صحبت می کنم نه لنز ... تمام مطالبی هم که گفتم جزو "بدیهیات" اقلیدسی هستن . شما رو ارجاع میدم به رفرنس درس اپتیک هندسی در رشته ی مهندسی اپتیک و لیزر در ایران ... ببینید در شهر شما در این واحد چی تدریس میشه ، همونا رو مطالعه کنید . اما توصیه ی شخصی بنده ، کتاب "اپتیک هندسی و طراحی اپتیک" نوشته ی جان مک دونالد هست که بسیار ساده و شیوا نوشته شده . در فصول نخست این کتاب ، اپتیک کلاسیک مورد بحث قرار می گیره .

به عنوان دومین جمع بندی ، تاثیر قطر عدسی در اپرچر نزدیک به صفره و هر گونه نتیجه گیری مبتنی بر قطر عدسی در محاسبات کیفیت خروجی یک لنز اشتباهه . من به صورت هندسی و ریاضی توضیح دادم و دیگر دوستان هم با مثال (مثل خود شما داریوش جان) . فکر کنم دیگه نیازی به ادامه نباشه چونکه ظاهرا هم دوستی که اشتباه کرده بود قانع شده و هم خوانندگان محترم تونستن برداشت خوبی داشته باشن . با این حال اگر هنوز هم شبهه ای در رابطه با عرایض اینجانب وجود داره ، خوشحال میشم که به صورت خصوصی خدمت دوستان پاسخگو باشم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

تشکر کرده
    20782

درود

داریوش جان ؛ شما دارید درباره ی نتیجه ی نهایی روی لنز صحبت می کنید . تمام صحبت های شما رو بنده قبول دارم و مدت ها پیش مطالعه کردم ... ولی من دارم در مورد یک عدسی صحبت می کنم نه لنز ... تمام مطالبی هم که گفتم جزو "بدیهیات" اقلیدسی هستن . شما رو ارجاع میدم به رفرنس درس اپتیک هندسی در رشته ی مهندسی اپتیک و لیزر در ایران ... ببینید در شهر شما در این واحد چی تدریس میشه ، همونا رو مطالعه کنید . اما توصیه ی شخصی بنده ، کتاب "اپتیک هندسی و طراحی اپتیک" نوشته ی جان مک دونالد هست که بسیار ساده و شیوا نوشته شده . در فصول نخست این کتاب ، اپتیک کلاسیک مورد بحث قرار می گیره .

به عنوان دومین جمع بندی ، تاثیر قطر عدسی در اپرچر نزدیک به صفره و هر گونه نتیجه گیری مبتنی بر قطر عدسی در محاسبات کیفیت خروجی یک لنز اشتباهه . من به صورت هندسی و ریاضی توضیح دادم و دیگر دوستان هم با مثال (مثل خود شما داریوش جان) . فکر کنم دیگه نیازی به ادامه نباشه چونکه ظاهرا هم دوستی که اشتباه کرده بود قانع شده و هم خوانندگان محترم تونستن برداشت خوبی داشته باشن . با این حال اگر هنوز هم شبهه ای در رابطه با عرایض اینجانب وجود داره ، خوشحال میشم که به صورت خصوصی خدمت دوستان پاسخگو باشم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    سلام
    یک عدسی تنها که اپرچر ندارد چون اپرچر اصلاً ربطی به عدسی ندارد.تاثیر اپرچز تاثیرش روی قطر عدسی ها و قطر دهانه فیلتر لنز این است که وقتی شما یک لنز تله بلند مثلاً 400 م م با f/2.8 داشته باشید، قطر روزنه حدود 142 م م خواهد بود، با در نظر گرفتن ابعاد دیافراگم (که روزنه را باز و بسته می کند) و اضافه کردن آن به قطر روزنه، قطر بدنه لنز شما مثلاً از 155 م م نمی تواند کمتر باشد بنابر این قطر دهانه فیلتر هم بزرگتر یا مساوی با 155 م م خواهد بود.
    ارادتمند

كاربر بسیار فعال m.daneshpayeh آواتار ها
    تشکر کرده
    1982

دوستانی که با ریاضیات قصد بررسی مطلب را دارند دقت کنند که مدلهای ریاضی تعریفی ساده شده از واقعیت است و مدلهای ریاضی همیشه در محدوده خاصی معتبر هستند و تمام اتفاقات فیزیکی را تعریف نمیکنند و صرفا یک تخمین هستند. بعلاوه معمولا حالت ایدآل پدیده‌های فیزیکی را در نظر میگیرند. برای روشن شدن موضوع آیا رفتار عدسی‌ها در تمام نقاط آن (مرگز و گوشه‌ها) یکسان است؟ و از فرضیاتی که مدلها بر اساس آن ایجاد شده‌اند پیروی میکند؟
    دوستانی هم که با مقایسه دو لنز متفاوت قصد اثبات یا رد این مورد را دارند قیاس ... میکنند. با این مقایسه ها نمیتوان نتیجه گرفت.
    نظر من در مورد قطر عدسی با نظر دوستان کمی متفاوت است. مشکل از آنجا ایجاد میشود که عدسی‌ها در کناره‌ها بیشترین مشکللات اپتیکی را دارند که بحثی کاملا فنی در ساخت است بهمین دلیل لنزهایی که عدسی‌های بزرگتری دارند میتوانند با استفاده از قسمت مرکزی لنز تصویری با کیفیت بالاتر ایجاد کنند.برای مقایسه میتوان کیفیت مرکز و گوشه‌های (مثلا ویگنتینگ) نمونه‌های 50 مم های کنون ویا حتی 50 مم های برندهای دیگر را مقایسه کرد. هرچند این هم مقایسه سه لنز متفاوت است اما با توجه به سادگی لنزهای پرایم و ... تا حدی پاسخگو خواهد بود.
    مهدی دانش‌پایه
    http://500px.com/daneshpayeh
    هر گونه انتقاد، پیشنهاد، ویرایش، ایراد، نق نق، غرغر و غیره کاملا آزاد است.

تشکر کرده
    4662

سلام
    یک عدسی تنها که اپرچر ندارد چون اپرچر اصلاً ربطی به عدسی ندارد
    درود

به ساختار این لنز توجه کنید :

راحت تر و ارزان تر نبود که تمام المان ها هم اندازه باشند ؟ داریوش جان لطفا بفرمایید چرا المان ها هم اندازه نیستند ؟ پاسخ من به شما شما در پاسخ صحیح این پرسش نهفته است .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت : چرا مطالب به تاپیک مرتبط منتقل نمیشه ؟ توصیه ی می کنم اگه تاپیک مرتبطی نیست ، یکی از دوستان تاپیک مستقلی با عنوانی مانند "بررسی و تحلیل ساختار لنز" بسازه .

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین