صفحه 3 از 3 نخستنخست 1 2 3
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 27 , از مجموع 27
Like Tree44تشکر

موضوع: آشنایی با اپتیک و ساختار لنز

كاربر جديد
    تشکر کرده
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    سلام
    یعنی کیفیت تصویر خروجی لنز EF 50 f/1.8 که دهانه فیلتر 52 م م دارد از EF-S 18-55 که دهانه فیلتر 58 م م دارد پائین تر است؟ و یا کیفیت خروجی لنزEF100mmf/2.8 Macro USM که دهانه فیلتر 58 م م دارد پائین تر از خروجی لنزEF 18-200 است؟چیزی که میگوئید به نظرم مبنای علمی ندارد! ضمناً، لنزها در بازترین اپرچر بهترین کیفیت خروجی را ندارد.
    لازم به ذکر است که اندازه سوراخ بازشو لنز (Entrance Pupil که توسط دیافراگم باز و بسته می شود) مستقیماً مرتبط به اندازه دهانه فیلتر لنز نیست. برای مثال در لنز 50f/1.8 اندازه قطر بازشو لنز (Enterance Pupil) حدوداً 28 م م است و همین اندازه در لنز 18-55 f/3.5-5.6 در فاصله کانونی 50 حدوداً برابر 10 م م است در حالی که دهانه فیلتر 18-55 بزرگتر از 50 f/1.8 است.
    ارادتمند
    با سلام خدمت کلیه مشتاقان عکاسی
    دوست عزیز شما دارین یک لنز فیکس(ثابت) را با یک لنز زوم (متغیر) مقایسه میکنید که مشخصا لنز فیکس به علت داشتن تعداد عدسی کمتر از وضوح بالاتری برخوردار است ولو ااندازه دهانه آن کمتر باشد.
    من نمیدونم چرا دوستان منظور مارو به درستی متوجه نمیشن
    شما برای مقایسه لنز ها ابتدا باید ببینید لنزتون در کدام دسته قرار دارد
    لنز فیش آی یا ثابت یا زوم قابل مقایسه باهم دیگه نیستن
    شملبرای برسی لنزها یک لنز ثابت رو بالنز ثابت و لنز متاغیر رو با لنز متغیر مغایسه کنید هرجا به دردسر افتادین بنده در خدمت هستم
    باز نگین چرا کیفیت مثلا یه لنز 18-55 با یه لنز 100-400 بهتره یا بدتره
    چون برای مقایسه لنزهای زوم هم حتی المقدور دسته بندی رو رعایت کنید
    رنج 16 تا 50 مانند 18-55 . 16-24
    24 تا 120 مانند 24-70 24-120
    70 تا 300 مانند 70-300 70-200
    150 به بالا
    که دسته اول جزء لنزهای وایدن دسته دوم لنزهای زوم استاندارد یا همون لنزهای نرمال که لنزهای 24-70 و 24-120 در این دسته قرار دارن
    دسته سوم لنزهای تله و دسته آخر لنزهای سوپر زوم میباشن که کلا مقوله ای بس دراز دارند
    حال دسته ای از لنز ها هستند که کلیه موارد فوق را شامل میشون که معروف به لنزهای تله فتو زوم میباشند نظیر 18-200 یا 18-300
    که دامنه وسیعی را تحت پوشش قرار میدهند لذا کارایی یا کاربرد بیشتری دارند همانطور که از نظر کمیتی درحالت مرغوبی قرار دارن ولی از لحاظ کیفی اینگونه نیستند

كاربر ويژه lamagra آواتار ها
    تشکر کرده
    12097

خب؟
    Canon Eos M+11-22+18-55+22mmf/2+90EX
    عقیل احمدی

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    درود

به ساختار این لنز توجه کنید :

راحت تر و ارزان تر نبود که تمام المان ها هم اندازه باشند ؟ داریوش جان لطفا بفرمایید چرا المان ها هم اندازه نیستند ؟ پاسخ من به شما شما در پاسخ صحیح این پرسش نهفته است .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

پی نوشت : چرا مطالب به تاپیک مرتبط منتقل نمیشه ؟ توصیه ی می کنم اگه تاپیک مرتبطی نیست ، یکی از دوستان تاپیک مستقلی با عنوانی مانند "بررسی و تحلیل ساختار لنز" بسازه .
    سلام
    بحث بنده در خصوص محاسبهAperture بود و تعداد و اندازه عدسی های تشکیل دهنده لنز اصلاً و ابداً به محاسبه Aperture لنز هیچ ارتباطی ندارد. Aperture یا همان f-number یک تعریف کاملاً مشخص دارد که در تمام مراجع معتبر به طور یکسان ذکر شده است: حاصل تقسیم فاصله کانونی بر قطر روزنه بازشو لنز. تمام حرف من از ابتدای بحث تا کنون فقط و فقط همین بوده است. منابع را هم ذکر کرده ام. هیچ اظهار نظری هم در خصوص ابعاد و چرائی متغیر بودن ابعاد عدسی های یک لنز نکرده ام. شکل و اندازه عدسی ها برای اصلاح عیوب اپتیکی تصویر است و همچنین در لنزهای زوم برای امکان پذیر بودن تغییر فاصله کانونی (دقت کنید که فقط اندازه شان با هم متفاوت نیست بلکه شکلشان هم متفاوت است) ولی این امر هیچ ارتباطی به محاسبه Aperture ندارد.
    شما فرمول دیگری برای محاسبه Aperture ارائه کرده بودید که بنده با ذکر منابع و ماخذها (با قید اسم منبع، ویرایش آن، نام نویسندگان؛شماره صفحه و سال چاپ) متذکر شدم نادرست است.
    اگر شما مرجعی دارید که گفته باشد درمحاسبه Aperture لنز، قطر عدسی دخالت دارد لطفاً شما هم آدرس دقیق منبعتان را ذکر کنید.
    ارادتمند
    ویرایش توسط Dariush Chegini : Monday 14 January 2013 در ساعت 22:37

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط smalavi نمایش پست ها
    با سلام خدمت کلیه مشتاقان عکاسی
    دوست عزیز شما دارین یک لنز فیکس(ثابت) را با یک لنز زوم (متغیر) مقایسه میکنید که مشخصا لنز فیکس به علت داشتن تعداد عدسی کمتر از وضوح بالاتری برخوردار است ولو ااندازه دهانه آن کمتر باشد.
    من نمیدونم چرا دوستان منظور مارو به درستی متوجه نمیشن
    شما برای مقایسه لنز ها ابتدا باید ببینید لنزتون در کدام دسته قرار دارد
    لنز فیش آی یا ثابت یا زوم قابل مقایسه باهم دیگه نیستن
    شملبرای برسی لنزها یک لنز ثابت رو بالنز ثابت و لنز متاغیر رو با لنز متغیر مغایسه کنید هرجا به دردسر افتادین بنده در خدمت هستم
    باز نگین چرا کیفیت مثلا یه لنز 18-55 با یه لنز 100-400 بهتره یا بدتره
    چون برای مقایسه لنزهای زوم هم حتی المقدور دسته بندی رو رعایت کنید
    رنج 16 تا 50 مانند 18-55 . 16-24
    24 تا 120 مانند 24-70 24-120
    70 تا 300 مانند 70-300 70-200
    150 به بالا
    که دسته اول جزء لنزهای وایدن دسته دوم لنزهای زوم استاندارد یا همون لنزهای نرمال که لنزهای 24-70 و 24-120 در این دسته قرار دارن
    دسته سوم لنزهای تله و دسته آخر لنزهای سوپر زوم میباشن که کلا مقوله ای بس دراز دارند
    حال دسته ای از لنز ها هستند که کلیه موارد فوق را شامل میشون که معروف به لنزهای تله فتو زوم میباشند نظیر 18-200 یا 18-300
    که دامنه وسیعی را تحت پوشش قرار میدهند لذا کارایی یا کاربرد بیشتری دارند همانطور که از نظر کمیتی درحالت مرغوبی قرار دارن ولی از لحاظ کیفی اینگونه نیستند
    24-120 نرمال است؟!
    18-200 و 18-300 تله فوتو زوم اند؟!!

دوست عزیز چه اصراری دارید برای اطلاعات دست چندمی که دوستان خودشان می توانند از دانشنامه عکاسی و ده ها مرجع معتبر دیگر استخراج کنند این همه اطلاعات غلط بدهید؟

پستهای نامرتبط منتقل می شوند.
    M-Yousefi، M. Beyrami، alir. و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

درود

اگر شما مرجعی دارید که گفته باشد درمحاسبه Aperture لنز، قطر عدسی دخالت دارد لطفاً شما هم آدرس دقیق منبعتان را ذکر کنید.
    ارادتمند
    داریوش جان من چنین چیزی گفتم ؟ من که خودم این موضوع رو رد کردم ؟

سلام
    بحث بنده در خصوص محاسبهAperture بود و تعداد و اندازه عدسی های تشکیل دهنده لنز اصلاً و ابداً به محاسبه Aperture لنز هیچ ارتباطی ندارد. Aperture یا همان f-number یک تعریف کاملاً مشخص دارد که در تمام مراجع معتبر به طور یکسان ذکر شده است: حاصل تقسیم فاصله کانونی بر قطر روزنه بازشو لنز. تمام حرف من از ابتدای بحث تا کنون فقط و فقط همین بوده است. منابع را هم ذکر کرده ام. هیچ اظهار نظری هم در خصوص ابعاد و چرائی متغیر بودن ابعاد عدسی های یک لنز نکرده ام. شکل و اندازه عدسی ها برای اصلاح عیوب اپتیکی تصویر است و همچنین در لنزهای زوم برای امکان پذیر بودن تغییر فاصله کانونی (دقت کنید که فقط اندازه شان با هم متفاوت نیست بلکه شکلشان هم متفاوت است) ولی این امر هیچ ارتباطی به محاسبه Aperture ندارد.
    شما فرمول دیگری برای محاسبه Aperture ارائه کرده بودید که بنده با ذکر منابع و ماخذها (با قید اسم منبع، ویرایش آن، نام نویسندگان؛شماره صفحه و سال چاپ) متذکر شدم نادرست است.
    من رفرنس شما رو کامل مطالعه کردم ولی شما حاضر نشدید کتابی که معرفی کردم رو لااقل دانلود و به صورت اجمالی بررسی کنید . ابعاد المان ها در یک لنز تغییر می کنه زیرا اپرچر از یک لنز به لنز دیگه تغییر می کنه . روزنه ی بازشو هم نوعی اپرچر است ولی مفهوم اپرچر محدود به روزنه ی بازشو نیست . هر شیئی که در مخروط نور اثر بگذاره ، به نوعی اثر اپرچر رو اعمال کرده . وقتی شما چنین مطلبی رو که جزو اصول فنی اپتیکی محسوب میشه نمی دونید چگونه اینقدر راحت به من می فرمایید که اشتباه می کنم ؟

بنده کتاب معرفی کردم ، فرمولیک صحبت کردم ، براتون عکس گذاشتم و چندین و چند برهان و علت آوردم اما شما انگار قرار نیست توجه کنید ... دوست عزیز ؛ اولین اصل در یک بحث "گوش دادنه" ... ولی شما اصلا توجه نمی کنید که من دارم چه چیزی میگم. به عنوان آخرین برهان ، ساختار هر لنزی که دوست دارید رو بررسی کنید ... ببینید دیافراگم چگونه تنظیم شده ؛ اگر دقت کنید خواهید دید که رفتار دیافراگم وابسته به اپرچر نزدیک ترین المان هست . اصلا چرا راه دور بریم ... لطف کنید تعریف همون ویکیپدیا رو یک بار دیگر ، ولی این بار به صورت "کامل" بخونید . بر همون اساس متوجه خواهید شد که یک عدسی هم اپرچر داره و بر اون اساس با استفاده از فرمول نخست ، فرمول دوم هم اثبات خواهد شد .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط persian.boy نمایش پست ها
    درود

من رفرنس شما رو کامل مطالعه کردم ولی شما حاضر نشدید کتابی که معرفی کردم رو لااقل دانلود و به صورت اجمالی بررسی کنید . ابعاد المان ها در یک لنز تغییر می کنه زیرا اپرچر از یک لنز به لنز دیگه تغییر می کنه . روزنه ی بازشو هم نوعی اپرچر است ولی مفهوم اپرچر محدود به روزنه ی بازشو نیست . هر شیئی که در مخروط نور اثر بگذاره ، به نوعی اثر اپرچر رو اعمال کرده . وقتی شما چنین مطلبی رو که جزو اصول فنی اپتیکی محسوب میشه نمی دونید چگونه اینقدر راحت به من می فرمایید که اشتباه می کنم ؟

بنده کتاب معرفی کردم ، فرمولیک صحبت کردم ، براتون عکس گذاشتم و چندین و چند برهان و علت آوردم اما شما انگار قرار نیست توجه کنید ... دوست عزیز ؛ اولین اصل در یک بحث "گوش دادنه" ... ولی شما اصلا توجه نمی کنید که من دارم چه چیزی میگم . به عنوان آخرین برهان ، ساختار هر لنزی که دوست دارید رو بررسی کنید ... ببینید دیافراگم چگونه تنظیم شده ؛ اگر دقت کنید خواهید دید که رفتار دیافراگم وابسته به اپرچر نزدیک ترین المان هست . اصلا چرا راه دور بریم ... لطف کنید تعریف همون ویکیپدیا رو یک بار دیگر ، ولی این بار به صورت "کامل" بخونید . بر همون اساس متوجه خواهید شد که یک عدسی هم اپرچر داره و بر اون اساس با استفاده از فرمول نخست ، فرمول دوم هم اثبات خواهد شد .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    سلام
    در عکاسی، Aperture فقط و فقط یک تعریف دارد (و بحث هم در خصوص عکاسی است نه اپتیک عمومی). من نه تنها منبع را با شماره صفحه ذکر کردم، بلکه آن بخش از منبع را که در خصوص Aperture صحبت می کند کپی کرده و عیناً در تاپیک قرار دادم. شما عنوان یک کتاب را در خصوص اپتیک قید کردید بدون ذکر شماره صفحه، ویرایش چندم و ... به نظرم این روش منبع معرفی کردن چندان آکادمیک نباشد.
    فراموش نکنیم که Apertureدر عکاسی (تاکید می کنم که در عکاسی) یک تعریف قراردادی است و هدف از آن بیان مشخصه ای برای قابلیت گذر نور از لنز است (به منبع ارائه شده قبلی اینجانب مراجعه کنید) و نه کیفیت تصویر. همان طور که مثلاً وزن یک دسیمتر مکعب آب در دمای 4 درجه سانتیگراد، در سطح دریا را یک کیلوگرم"تعریف" می کنند. اپرچر نسبی یا همان طور که مسطلح است اپرچر را هم حاصل تقسیم فاصله کانونی بر روزنه بازشو لنز "تعریف" کرده اند. ما که نمی توانیم "تعریف"را مطابق برداشت خودمان عوض کنیم.
    به صراحت سوال می کنم: آیا برای محاسبه اپرچر یا همان f-Number یک لنز دوربین، فرمولی به غیر از فرمولی که بنده نقل کردم وجود دارد؟
    اگر شما هم با این "تعریف" اپرچر موافقید، پس بحث منتفی است و کل بحث فیمابین سوتفاهمی بیش نبوده است.
    ارادتمند

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

سلام
    در عکاسی، Aperture فقط و فقط یک تعریف دارد (و بحث هم در خصوص عکاسی است نه اپتیک عمومی).
    درود

از اونجایی که از نظر شما مهندسی اپتیک و بدیهیات فیزیکی و ریاضی اصولا ربطی به عکاسی نداره و کوچکترین توجهی هم به عرایض بنده ندارید ، بنده چه الان و چه تا ابد هم که بخوام قلم بزنم ، شما قانع نخواهید شد دوست من . بنده قویا معتقد به درستی مطالب مطرح شده در پست 9# هستم و شما هم می فرمایید که من اشتباه می کنم . لذا در شرایطی که مخاطب من برداشت خودشو کرده ، ادامه ی بحث ضرورتی نداره . پوزش بنده رو بابت عدم ادامه ی بحث بپذیرید . انشالله در آینده در همین تاپیک مباحث مفصلی رو درباره ی ساختمان و طراحی لنز عرض خواهم کرد که امیدوارم توضیحی باشه بر بسیاری از مسائل و مجهولات .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی
    Dariush Chegini تشکر می‌کند.

صفحه 3 از 3 نخستنخست 1 2 3