صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 22
Like Tree105تشکر

موضوع: مود دستي-برتريها؟ و محدوديتها

كاربر همراه hkhaghani آواتار ها
    تشکر کرده
    3838

در کنار همه نظرات دوستان که بسیار مفید بود.
    من در مد M مقدار ایزو را Auto تنظیم می کنم تا بنا به شرایط نوری محیط دوربین خود عددی را تعیین کند اگر زیاد بود با کم کردن دیافراگم یا سرعت شاتر ایزو را کنترل کنم.

سوال اینکه شما با ایزو چه می کنید؟ آیا اجازه می دهید دوربین خودش عددی را انتخاب کند یا روی عددی فیکس تنظیم می کنید؟
    usef، mreza1001 و S_Mahdi تشکر می‌کنند.
    حمید رضا خاقانی

كاربر فعال S_Mahdi آواتار ها
    تشکر کرده
    3466

نقل قول نوشته اصلی توسط hkhaghani نمایش پست ها
    در کنار همه نظرات دوستان که بسیار مفید بود.
    من در مد M مقدار ایزو را Auto تنظیم می کنم تا بنا به شرایط نوری محیط دوربین خود عددی را تعیین کند اگر زیاد بود با کم کردن دیافراگم یا سرعت شاتر ایزو را کنترل کنم.

سوال اینکه شما با ایزو چه می کنید؟ آیا اجازه می دهید دوربین خودش عددی را انتخاب کند یا روی عددی فیکس تنظیم می کنید؟
    با سلام
    و با کسب اجازه از اساتید محترم، نظرم رو عرض میکنم تا در صورت اشتباه بودن کل و یا قسمتی از آن اساتید راهنمائی بفرمایند.
    در تکمیل فرمایش جناب خاقانی، بنظرم استفاده از ایزوی A خیلی جاها میتونه کارو کم کنه ولی مشروط بر شرایط ذیل:
    1. مثل جناب خاقانی دائما ایزو را چک کند
    2. همانند جناب میلانی عدد حداکثری برای دوربین تعریف کند(بسته به شناخت از عوامل موثر و خود دوربین)
    3. از فلاش استفاده نکند.
    4. در محیط های کم نور که حساسیت باید بالاتر از توان سنسور و متعاقبا ایجاد نویز میگردد هم کلا این روال غیر قابل اجراست.
    پیشاپیش سپاس
    yaghoobi، mreza1001، hkhaghani و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا lord57 آواتار ها
    تشکر کرده
    23

با اجازه اساتید من تازه کار هم نظر میدم

مهمترین فاکتور زمان هستش یعنی چقدر وقت داریم که واسه هر عکس تنظیمات رو انجام بدیم
    مثلا من اول از خودم میپرسم چه ایزو یی مناسب این عکس هستش بعد با توجه به موقعیت کمترین و بیشترین سرعتی که میتونم شات بزنم چقدره و دیاف مناسب حس و حال عکس چیه

تو مراسم عذا داری های اخیر من اینطوری عکس میگرفتم و خیلی از صحنه ها رو از دست دادم اما دوستانی بودند که با مد پی عکس گرفتن و صحنه های خوبی شکار کردند
    nicebluesky تشکر می‌کند.

كاربر فعال mohammad.baruji آواتار ها
    تشکر کرده
    2206

سلام دوستان
    با اجازه اساتید و بزرگان منم یه نظر آماتوری راجب این موضوع بدم
    عقیده من اینه که ما پول میدیم برای دوربین های گران قیمت تر تا هم کیفیت قابل قبولی داشته باشیم و هم باب میل خودمون عکس بگیریم و نه باب میل دوربین که یه سری تنظیمات پیش فرض براش در نظر گرفته شده
    در غیر اینصورت همین دوربین های کامپکت هم میتونین برامون رو مد اوتوماتیک یا تقدم دیاف و شاتر اینکارو برامون بکنن
    من اگر میخواستم با فشار دادن یه دکمه عکسم گرفته بشه پس چرا اینقدر هزینه میکنم تا یه دوربین حرفه ای بخرم؟
    پس هنر عکاسی هر فرد کجا میره
    برای صحت این موضوع شما بفرض 3تا دوربین با یه مارک و مدل و با یه لنز دست سه تا عکاس بدین و در کنار هم بگین از یه سوژه در یه زمان در مود دستی عکس بگیرن
    یقینا عکس این 3عکاس که تمام شرایطشون یک سان بود با هم فرق داره و هر عکاسی طبق سلیقه و احساس و دانش خودش عکس میگیره
    من بارها شده که حتا اجازه ایزو اتوماتیک یا فوکوس اتوماتیک هم به دوربین ندادم و تمام شرایط رو با سلیقه خودم ترتیب دادم و دوربین در هیچ یک از کارهای من شریک نبود و تنظیمات تماما دست خودم بود
    بله:با شما موافقم که گاهی اوقات وقت برای عکاسی کمه و سوژه شاید زود از بین بره و برای راحتی کار از مود های دیگه استفاده کنیم
    اما دوربین هیچوقت احساس یه عکاس رو درک نمیکنه و طبق پیشفرض هایی که خود کارخونه در دوربین نهاد کارشو انجام میده
    برای اون دسته از عکاسایی که با حالت جی پک عکاسی میکنن چندان فرقی نداره که از کدوم مود استفاده میکنن
    چون در نهایت دوربین یه سری تغییراتی از طریق پردازنده روی عکس اعمال میکنه
    اما اونایی که با راو عکاسی میکنن از نظر من اگه شرایط و موقعیتشو داشتن حتما از مود منوال استفاده کنن
    قطعا خروجی و نتیجشون با بقیه فرق داره
    عکاسی یه هنر هستش و عکاس ها هم هنرمند
    هر هنرمندی یه سلیقه ای داره و طبق سلیقه خودش کار میکنه و به قول دوستان حال میکنه
    شاید نظر شما دوستان با من متفاوت باشه
    اما نظر من اینگونه هستش و من با این دید به این قضیه نگاه میکنم

موفق و پایدار باشید
    Nima Sadigh و nicebluesky تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

مهم اين نيست كه عكس در مد كاملا دستي يا اتوماتيك گرفته شده باشه مهم اينه عكاس بدونه دنبال چي هست، انتظار چه عكسي با چه مشخصاتي را داره بي هدف فشردن دكمه شاتر با اينكه مثلا عكسي در مد اتو گرفته شده باشه فرق داره و استفاده از مد دستي هم هيچ ارزش افزوده اي براي عكس ايجاد نميكند. در نهايت عكس است كه سخن ميگويد نه مد عكاسي. فكر ميكنم مد تقدم ديافراگم يا A ترجيح خيلي از عكاسها است حالا ممكن است يك نفر براي رسيدن به نورسنجي دلخواه از exposure compensation استفاده كنه يكي ديگه از مد دستي. عكاسي را هم نميشود به نور سنجي تقليل داد مهمترين چيزها مثل انتخاب كادر و سوژه مناسب و ديد هنرمندانه ربطي به مد انتخابي نداره. بسياري از عكسهاي كارتيه برسون كه به عنوان شاهكار شناخته ميشوند تنها به خاطر كادربندي مناسب است كه ارزشمند هستند نه تكنيك عكاسي . در نهايت محروم كردن خودمان از امكانات فن اوري مثل اتوفوكوس و نورسنجي و وايت بالانس اتو را ترجيح شخصي خودم نميدونم ، حالا اگر دوستي با تنظيم دستي نتيجه بهتري ميگيرد خوب ايرادي نيست.
    Niaz، پندار، K_NMT و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

با سلام و با اجازه اساتید،

به نظر من عوامل زیادی در تعیین ارزش یک عکس موثر هستند از کادر بندی گرفته تا تنظیمات پیشرفته دوریین. مود AUTO از اونجایی که همه تنظیمات رو خودش انجام می ده بنابراین عکاس کوچکترین تاثیری در ایجاد تصاویر خلاقانه نداره و این به نظر من جالب نیست در ثانی همیشه نورسنجی دوربین هم درست از آب در نمی یاد. بنده برای پرتره مود A یا Av، برای صخنه های ورزشی و حیات وحش که در اون حیوانات با سرعت بالا در حال حرکت هستند از مود S یا Tv و برای بقیه موارد از مود P استفاده می کنم و اگر هم زمان کافی موجود باشه که مود M بهتر خواهد بود که با تنظیم شاتر و دیافراگم بهترین نتیجه دلخواه حاصل بشه.

توصیه من برای هر کسی اجتناب از عکاسی در مود auto هست، چرا که چیزی از عکاسی جز کادربندی یاد نمی گیرند و نه تنها باعث پیشرفت بلکه باعث پسرفت هم میشه. کسی که می خواد عکاسی یاد بگیره باید اونقدر با تنظیمات مختلف دوریین از قبیل جبران نوردهی، شاتر، دیافراگم، ایزو و ... کار کنه و خودش رو درگیر این مسائل کنه که دوربین تو دستش مثل موم بشه و قادر باشه تا در کمترین زمان ممکن بهترین تنظیمات رو انجام بده در کنار همه اینها، توجه به اصول عکاسی، مفاهیم و همچنین تکنیک های مختلف پیشنهاد میشه.

كاربر بسیار فعال Pooyan آواتار ها
    تشکر کرده
    7620

سلام

این تاپیک یادم رفته بود.
    من یکی از مزیتهای مود منوال نسبت به AV را شخصا تجربه کردم و آن هم زمانی بود که می خواستم از پرندگان در حال پرواز عکاسی کنم.
    بگذارید با مثال موضوع را بگویم.
    فرض کنید در کنار یک تالاب یک حواصیل خاکستری بر روی یک سنگ در کنار آب نشسته و بک آن پوشیده شده از کیاهان تیره. فرض کنیم با -1/3 تا -2/3 جبران نوردهی نورسنجی صحیحی انجام داده باشیم. حالا پرنده شروع به پرواز می کند و بک آسمان می شود. اگر در مود تقدم دیافراگم باشیم و دست به تظیمات قبلی نزنیم، عکس پرنده احتمال دارد تا ۲ استاپ آندراکسپوز شود. اما اگر این نورسنجی را در مود M انجام داده باشیمو ن،دسنجی همچنان صحیح خواهد بود. این مساله در هنگام عکاسی از پرندگان در حال پرواز با بک متغیر هم نمود دارد.
    usef و nicebluesky تشکر می‌کنند.
    Who knows, Who knows
    Who knows, which way the whirlwind blows
    Or where the trail of tomorrow goes
    For a man without a star

كاربر همراه moma.shir آواتار ها
    تشکر کرده
    247

سلام
    در مورد سوال دوست عزیزم مبنی بر این که چرا بعضی از عکاسان حیات وحش از مود دستی استفاده می کنند تجربه ای و یا دانشی ندارم اما بنظر من ما در بعضی از عکس ها نیاز به کنترل یه چیز خاص رو داریم مثل سرعت شاتر و غیره ولی در بعضی جاها ما نیاز داریم کل تنظیمات عکس رو خودمون کنترل کنیم به عنوان مثال در عکاسی QTVR (عکاسی پانوراما) ما باید تمام تنظیمات رو به صورت دستی انجام بدیم
    چرا؟
    چون اگه فقط یکی از تنظیمات نورسنجی رو به دوربین واگذار کنیم تنظیمات هر عکس با عکسهای کناری فرق میکنه و در زمان ادغام عکس ها به مشکل بر میخوریم
    محمد علی شیرزاده
    تجهيزات من

كاربر ويژه Nima Sadigh آواتار ها
    تشکر کرده
    6705

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    توصیه من برای هر کسی اجتناب از عکاسی در مود auto هست، چرا که چیزی از عکاسی جز کادربندی یاد نمی گیرند و نه تنها باعث پیشرفت بلکه باعث پسرفت هم میشه. کسی که می خواد عکاسی یاد بگیره باید اونقدر با تنظیمات مختلف دوریین از قبیل جبران نوردهی، شاتر، دیافراگم، ایزو و ... کار کنه و خودش رو درگیر این مسائل کنه که دوربین تو دستش مثل موم بشه و قادر باشه تا در کمترین زمان ممکن بهترین تنظیمات رو انجام بده در کنار همه اینها، توجه به اصول عکاسی، مفاهیم و همچنین تکنیک های مختلف پیشنهاد میشه.
    سلام
    ضمن تاييد قسمتي از فرمايشات شما، ولي يادگيري كادربندي به اين سادگي نيز كه شما مي فرماييد نمي باشد. من بعد از چند سال عكاسي همچنان در زمينه كادر بندي احساس ضعف مي كنم. هر از چند گاهي كتاب يا فيلمي در مورد كادر بندي مي بينم و روزي نيست كه 10- 20 عكس با تركيب بندي خوب نبينم. رسيدن به سطح اعلي در كادربندي، يك پروسه ي كاملا زمانبر و مشكل مي باشد. آرزوي شماره ي يك هر عكاسي مثل من، كادر بندي عالي در عكس هايش است تا نورسنجي مناسب. البته نورسنجي نيز به هيچ وجه نبايد مورد غفلت قرار گيرد.
    yaghoobi، Christ Melikian، maziyarsh و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    "تو قسمتی از جهان نیستی، تو خود جهان هستی"

كاربر همراه mh.noori آواتار ها
    تشکر کرده
    1422

با اجازه از اساتید گرامی

موضوع این تاپیک کمی عجیب است . هر مدی کارایی مشخصی در نوع خود دارد ! در نوع عکاسی من، زمانی که در محیط کم نور باشم ( بیشتر مواقع ) از مود کاملا دستی

استفاده خواهم کرد زیرا راه دیگری ندارم ! بقیه مود ها را هم دوستانی که در بحث شرکت کرده اند می شناسند و کارایی هر کدام واضح است .

برای نمونه اگر کسی بپرسد که وقتی می خواهید با 60d فیلم بگیرید، کدام مد را باید قرار داد؟ tv ، mیا فیلم برداری ؟

---------------------------------

تا زمانی که 60d داشتم، ایزوی اتوماتیک دوربین را تا 800 تنظیم کرده بودم ! 40d را هم که کاملا همه جوره دستی تنظیم می کنم ! درمدتی که 6D

تهیه کرده ام، ایزوی اتوماتیک دوربین را تا 3200 قرار داده ام . اگر لانگ شات با 6d بگیرم و در سر مای زیر صفر باشم، ایزوی بالای 3200 هم در 6d

شاید قابل قبول باشد ( امتحان نکرده ام ) . اما اتوماتیک نیست و کاملا دستی است . پس شرایط، نوع عکاسی، سوژه و ... باعث تغییر مد دوربین

می شود و محدودیتی در کار نیست .
    citizen6000 و mojtaba79 تشکر می‌کنند.
    instagram
    محمدهادی نوری

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین