صفحه 1 از 6 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 51
Like Tree231تشکر

موضوع: یاد ایام

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

Talking یاد ایام

پولارويد رفتنى است

داريوش رجبيان

اگر در بساطتان دوربين عکاسی پولارويد داريد، از اين به بعد بيشتر مواظبش باشيد، چون قرار است به زودی تبديل به عتيقه شود. شرکت پولارويد سال گذشته توليد دوربينش را متوقف کرد و در اوايل ماه فوريه اعلام کرد که در بهار امسال توليد فيلم دوربين آن نيز قطع می شود. ذخيره فيلم پولارويد تا سال ٢٠٠٩ ميلادی دوام خواهد آورد

اين خبر ميليون ها تن از کاربران دوربين پولارويد را غافلگير و اندوهگين کرد. تصور اين که ديگر با فشار دادن دگمه دوربين نمی توان يک عکس فيزيکی را پس از چند ثانيه روی دست گرفت، برای خيلی ها سنگين است..

از همين حالا در مجله اينترنتی "فاوند" که عکس اشيای گمشده را منتشر می کند، می توان شمار زيادی از عکس های حاشيه دار پولارويد را ديد که هر کدام برای خود منحصر به فرد و تکرارناپذير است، چون نگاتيوی از آن عکس ها وجود ندارد که دوباره چاپ شوند.

بسياری از عمليات نهادهای انتظامی کشورهای غربی متکی به پولارويد است. "جيمز دولان"، پزشک قانونی منطقه کايوگای ايالت نيويورک آمريکا به روزنامه "بوستون گلوب" گفته است که مطمئن نيست چه جايگزينی برای پولارويد را به کار بگيرد.

او می گويد: "اگر قرار است با دوربين ديجيتال از صحنه جرم يا جنايتی عکس بگيرم، چه گونه بايد آن را به دفتر برسانم؟ ممکن است من صد کيلومتر از دفتر فاصله داشته باشم و دور و بر من از اينترنت خبری نباشد."

دولان معمولا عکس فوری صحنه جرم را با دوربين پولارويد می گيرد و آن را با ديگر شواهد صحنه براى آزمونگر يا ممتحن پزشکی ارسال می کند.

روزنامه کانادايی "اتاوا سيتيزن" به بعد شخصی دلبستگی به پولارويد پرداخته و از قول "نيتن سايپرس"، دانشجوی رشته عکاسی دانشگاه هنر و طراحی انتاريو می نويسد: "حسی که پولارويد به عکاس می دهد از دوربين ديجيتال متفاوت است. آن چند لحظه انتظار برای بيرون آمدن عکس، تکان دادن آن تا رنگش خشک شود و تصوير شکل بگيرد، چيزی است که فقط با پولارويد می توان تجربه کرد."

ديل بردلی، استاد دانشکده ارتباطات و فيلم دانشگاه بروک کانادا گفته است که فريبندگی پولارويد در شيوه خاص کار آن است که يک عکس را می تواند تبديل به سوغات کند. "چرا که آن عکس در واقع در همان لحظه به خصوص گرفته و توليد شده است."

اما عصر ديجيتال قواعد خودش را ديکته می کند. بنا به داده های انجمن بين المللی بازار عکس Photo Marketing Association در سال ٢٠٠٠ در آمريکا چهار ميليون و دويست هزاردستگاه دوربين عکاسی فوری به فروش رفت که تقريبا همه آنها پولارويد بودند.

در همان سال نرخ فروش دوربين ديجيتال در آمريکا چهار و نيم ميليون عدد بود. سپس دوربين های ديجيتال ارزان تر و بهتر شدند و کاربران با کاربرد آن آشناتر شدند و سال ميلادی گذشته دوربين های ديجيتال در آمريکا ٢٨ ميليون و دويست هزارعدد فروش داشتند. در حالی که ميزان فروش دوربين عکاسی فوری به شدت افت کرد و به دويست و چهل هزار رسيد.

همين آمار باعث شد که شرکت پولارويد تصميم بگيرد کتاب عمر شصت ساله دوربينش را ببندد و در صدد نوآوری ها در زمينه عکاسی ديجيتال برآيد.

اين ابتکارات می تواند هواداران دوربين معروف پولارويد را هم تا حدی قانع کند. اخيرا شرکت پولارويد يک چاپگر جيبی توليد کرد که با سيم "يو اس بی" به دوربين ديجيتال يا تلفن همراه وصل می شود و در عرض يک دقيقه عکس ها را در شکل فيزيکی چاپ می کند. جالب اين جاست که چاپگر جيبی پولارويد به جوهر نياز ندارد، چون کاغذ آن مرکب از روی (زينک) است که در ترکيبش کريستال های رنگی زرد، ماجنتا (سرخ زرشکی) و سايان (آبی سبز گونه) دارد که رنگ های عمده مورد نياز برای توليد عکس رنگی اند.

عده ای هم برای تسکين خاطر دوستداران پولارويد به اين نکته اشاره می کنند که عکس های پولارويد با مرور زمان کيفيت خود را از دست می دهند، چون در ترکيب آن ماده ای نيست که رنگ ها را برای هميشه حفظ کند.

دوربين پولارويد نتيجه تحقيقات "ادوين لند"، دانشمند آمريکايی بود که در اوايل دهه١٩٤٠ راز عکس فوری را گشود. در سال ١٩٤٨ توليد انبوه و عرضه دوربين های پولارويد آغاز شد و درست شصت سال دوام آورد.

اما ظاهرا قرار نيست دوربين های عکاسی فوری همين حالا به کلی به تاريخ بپيوندند. شرکت ژاپنی فوجی فيلم اعلام کرده است که ميزان تقاضا برای دستگاه عکاسی فوری اين شرکت افزايش چشمگيری داشته است وجلو اين بازار پررونق گرفته نخواهد شد.

با خالی شدن جای پولارويد در اين بازار، به احتمال زياد بازار فوجی فيلم گرمتر هم خواهد شد. مسئولان بازاريابی فوجی گفته اند که از همين حالا شماری از نهادهای انتظامی کشورهای غربی خواستار خريداری دوربين عکاسی فوری آنها شده اند.

دوربين آی زون از مدل های جديد فوجی که شکل تلفن همراه را دارد، تا کنون هوادار زيادی نداشته است. به باور آنانی که با هر دو دستگاه عکاسی فوری آشنايی دارند، اندازه کوچک و کيفيت نامطلوب عکس های آی زون با عکس های پولارويد قابل مقايسه نيست.

يک دليل ديگر اميدواری به ماندگاری پولارويد (شايد با نامی ديگر) سخنان مسئولان شرکت پولارويد است که می گويند شايد پروانه ساخت فيلم پولارويد را به توليد کنندگان ديگر بفروشند.

منبع:
    کد:
    http://www.jadidonline.com/story/05032008/polaroid
    و همچنين در اين رابطه:
    کد:
    http://moominsean.blogspot.com/2008/02/polaroid-is-dead-long-live.html
    .
    .
    .

nmroshan، Nader Kohansal، SBadri و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر همراه Digital Lover آواتار ها
    تشکر کرده
    3072

Exclamation این دوربين را مي شناسيد ؟

سلام به دوستان

لطفا یکی من رو راهنمایی کنه بگه این دوربین ZENIT چه مدلی هست و از کجا میتونم اطلاعاتی دربارش بدست بیارم؟

كاربر همراه Digital Lover آواتار ها
    تشکر کرده
    3072

پیش فرض پاسخ: این چه دوربینی هست؟

عکسش رو چجوری باید بزترم...کجا Upload کنم؟

روی دوربین به روسی نوشته...فکر کنم مدلش رو نوشته 12ea ...سیرچ کردم تو اینترنت چیزی پیدا نکردم...زیر دوربین هم نوشته USSR ...شوروی فکر کنم عتیقه باشه....یکی کمک کنه

كاربر همراه Christ Melikian آواتار ها
    تشکر کرده
    2646

سلام

من البته نه عکسی نه نام مدلی از برند زنیت در پست شما ندیدم تا بتوانم دقیق جواب دهم ولی برای شروع

به این آدرس سر بزنید بد نیست .

کد:
     http://www.pbase.com/cameras/zenit
    Aramis_312 تشکر می‌کند.
    مجله رایگان عکاسی من https://flipboard.com/section/meliki...ne-cuts-bacQkF

كاربر آشنا Aramis_312 آواتار ها
    تشکر کرده
    399

Arrow پاسخ: این چه دوربینی هست؟

روی دوربین به روسی نوشته...فکر کنم مدلش رو نوشته 12ea ...سیرچ کردم تو اینترنت چیزی پیدا نکردم...زیر دوربین هم نوشته USSR ...شوروی فکر کنم عتیقه باشه....یکی کمک کنه
    دوست عزیز من هم این دوربین را دارم. مدل این دوربین 12cd هست.
    Zenit 12 **** Produced 1983-? (1985) KMZ, Krasnogorsk (Moscow), Russia ****

Specifications

* Film format: 135 (35mm)
    * Picture size: 24mm x 36mm
    * Lens: Helios-44M-4 f2/58mm (Carl Zeiss Jena Biotar 58mm f/2 copy)
    * Filter size: M52x0.75
    * Shutter: Focal plane
    * Shutter speeds: B, 1/30-1/500
    * Viewfinder SLR
    * Exposure meter Center-weighted TTL
    dual CdS metering with match LED (hi-lo indicator)
    * Size: WxHxD 136x97x39mm
    * Weight: 907g (with lens)
    * Battery: two LR6
    * PC X and M (sync at 1/30), accessory shoe
    * Self-timer

اینم یه لینک,البته اگه 12cd سرچ بفرمایید چیزهای بیشتری دسگیرتون میشه.
    http://p.cherrytree.at/index.php?q=a...MmNkLmh0bWw%3D
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    yaghoobi تشکر می‌کند.
    سیّد علی هاشمی نیا
    SONY α7 III + SONY FE 24-105 F/4 G OSS + Godox V860IIS + Godox X1S + Godox AD600BM + Case LOGIC XNSLR-4

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

دوستان کسی این دوربین را میشناسه آیا به درد میخوره؟
    (این دوربین را در میان آت آشغالهای دایی جون پیدا کردم در یکی از سفرهاش به خارج ارزون بوده خوشش اومده گرفته البته دست دو یک فلاش هم دارد ولی تا به حال اصلا استفاده نکرده)
    روش نوشته: Minolta 7700i
    رو لنزش نوشه: Sigma AUTO Fukus 75-200
    لنزش پیستونی هست البته اتوفوکوس هست و یک جای کارت داره ظاهرا برای بک گراند :(
    من که چیزی متوجه نشدم
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg 000.JPG‏ (38.5 کیلو بایت, 122 بازدید)
    • نوع فایل: jpg 0000.JPG‏ (48.0 کیلو بایت, 125 بازدید)

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط am30 نمایش پست ها
    (این دوربین را در میان آت آشغالهای دایی جون پیدا کردم در یکی از سفرهاش به خارج ارزون بوده خوشش اومده گرفته البته دست دو یک فلاش هم دارد ولی تا به حال اصلا استفاده نکرده)
    من که چیزی متوجه نشدم
    سلام

اين دوربين Minolta Maxxum 7000i است كه در اروپا با نام Minolta Dynax 7000i و در ژاپن با نام Minolta Alpha 7700i فروحته شده و در سال 1988 معرفي شده است.

کد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Minolta_7000i
    Kaveh Ghobadi، yaghoobi و Saadat تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه nalibre آواتار ها
    تشکر کرده
    787

نقل قول نوشته اصلی توسط am30 نمایش پست ها
    من که چیزی متوجه نشدم
    لنزش هم همونطور که از نامش معلوم است اتوفوکوس است و مانت آن همان مانت آلفا سونی است. بنابراین قابلیت استفاده بر روی دوربینهای جدید سونی را دارد.
    بعضی از این لنزهای قدیمی مینولتا عجیب خوش ساخت هستند (البته این سیگما نه) و اگر پیدا شوند برای دارندگان سونی بسیار مناسب.
    Kaveh Ghobadi، yaghoobi و Saadat تشکر می‌کنند.
    [CENTER][/CENTER]

كاربر فعال alonebaby آواتار ها
    تشکر کرده
    5564

Talking یاد ایام

امیدوارم جای این پست اینجا باشه اگر نبود عذر خواهی میکنم

از همه دوستان می خوام بی تعارف با خودشون فکر کنن ببینن چقدر از دانش عکاسیشون رو مدیون دنیای آنالوگ و دوربین های 35 میلیمتری هستند
    و ترجیحا خاطرات ثبتشون رو نمایش بذارن
    برای من که هنوز نتونستم از آنالوگ جدا بشم خیلی جذابه اعترافات شما رو ببینم
    منتظرم
    rezakh، yaghoobi، GITANE و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    ساکت که ميماني ميگذارند به حساب جواب نداشتنت !!
    عمرا بفهمند داري جان ميکني تا "حرمت ها" را نگه داري....!!.
    مهدی مرادی

كاربر ويژه rezakh آواتار ها
    تشکر کرده
    2259

پیش فرض پاسخ: یاد ایام

من عاشق دوربینم بودم Nikon Fm2 کلی باهاش عکس گرفتم .کلی منتظر میموندم تا ظاهر و چاپ بشه .کلی عکس چرت و پرت گرفتم .اون موقع شاتر و دیافراگم و ایزو و گرین اینا رو فهمیدم DOF رو هم .لنز ۵۰ فیکس داشتم فیش ای سیگما داشتم
    یه چن تایی رو اینجا قرار دادم .اونایی که کمتر ابرو ریزیه

http://www.digitalnegar.com/fm2/index.php?x=browse
    Arash، GITANE، Kourosh Kahal و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 6 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین