صفحه 25 از 87 نخستنخست ... 15 21 22 23 24 25 26 27 28 29 35 75 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 241 تا 250 , از مجموع 864
Like Tree6458تشکر

موضوع: عکس های پانوراما Panorama

كاربر همراه KingArash آواتار ها
    تشکر کرده
    1226

Wink پاسخ: فاصله کانونی در پانوراما

نقل قول نوشته اصلی توسط ali_exme نمایش پست ها
    فاصله کانونی لنز دوربین عکاسی ام طبق آنچه که بر روی لنز نوشته شده از 6 تا 18 میلی متر است، در صورتی که در دفترچه راهنمای آن اینطور بیان شده:

فاصله کانونی = 117 - 39 میلی متر، هنگامی که به یک دوربین ساکن 35 میلی متری تبدیل میشود.
    (f = 39 – 117 mm when converted to a 35mm still camera)

منظور از دوربین ساکن 35 میلی متری چیست و چگونه میتوان دوربین خود را به آن تبدیل کرد؟

برای تهیه عکسهای پانوراما (Panorama) با استفاده از نرم افزار فتو استیک (Photo Stitch)(ارائه شده توسط شرکت کانن) فاصله کانونی بایستی حداقل 20 میلی متر باشد در صورتی که عکسهای دوربین های دیجیتال با لنز های کوچک فاصله کانونی شان معمولا کمتر از 10 میلی متر است، حتی در صورتی که حد اکثر زوم اپتیکال صورت گیرد شاید به زحمت بتوان آن را به 15 میلی متر رساند. آیا برای حل این مشکل و تهیه عکس پانوراما با این دوربین ها راه حلی وجود دراد؟

با تشکر فراوان

مشخصات دوربین:
    SONY
    Cyber Shot
    DSC – S60
    (میدونم دیگه تقریبا" عتیقه شده! اما هنوز عكسهای خوبی باهاش میگیرم)
    دوست من تهيه پانوراما اصلاً ربطي به فاصله كانوني و نوع دوربين نداره:confused: شما اول عكساتون رو
    بگيريد و سعي كنيد همپوشاني مناسبي داشته باشند ( در حالت Manual بگيريد كه اختلاف نوري هم
    حاصل نشود-اندازه دياف و سرعت شاتر ثابت ) بعد در فتوشاپ CS3 گزينه File‌ و سپس Automate و بعد
    Photomerge را انتخاب و مسير عكس ها رو بهش بديد و روشي رو كه مي پسنديد رو كليك كنيد و بعد
    OK رو بزنيد، خود برنامه كارها رو اتوماتيك براتون انجام ميده و شما فقط بايد در انتها تصوير حاصله رو Crop
    كرده و Save كنيد ! همين ! :cool:
    ali_exme و M. Beyrami تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

پیش فرض پاسخ: عكسهاي پانوراما و تمام مسائل مرتبط با آنها

خیر! فاصله کانونی هم کاملا مهم است... چون نرم‌افزار باید بتواند اعوجاجات رو اصلاح کند و بهم بچسباند.

اما درمورد کامپکتها اصلا نگران نباشید... چون اعدادی که نرم‌افزارها می‌دن به گمانم اعداد مربوط استاندارد ۱۳۵ است... و دوربینهای کامپکت نسبت به اون استاندارد ... لنزهایی معادل ۲۸ تا ۲۰۰ دارند....(اکثرا ۳۵ تا ۱۰۵)
    KingArash و ali_exme تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    33

پیش فرض پاسخ: فاصله كانونی در پانوراما

ممنون از راهنمایی تون
    من در مورد فیزیک نور اطلاعات زیادی ندارم. برای همین نمیدونم اعداد مربوط به فاصله کانونی در عکاسی دقیقا" چه مفهومی داره و به چه دردی میخوره! چند بار با یه دوربین فیلمبرداری کانن چند تا پانورامای 360 درجه تهیه کردم که همه شون با همون فتواستیک کنار هم چیده شده بود و هیچ مشکلی هم نداشت. فاصله کانونی که روی لنز دوربین نوشته بود از 2 تا 82 میلی متر بود. (در این زمان هیچ اطلاعی نسبت به فاصله کانونی نداشتم) اما چون تراکم عکسها پایین بود خواستم با یه دوربین عکاسی هم پانوراما تهیه کنم، اما فتو استیک پیغامی داد مبنی بر اینکه فاصله کانونی دوربین شما خارج از محدوده ای است که در این نرم افزار قرار گرفته. (محدوده فتو استیک: 20 تا 10،000 میلی متر - محدوده ذکر شده روی دوربین 6 تا 18 میلی متر) حتی با فتوشاپ CS2 هم لبه های عکس ها روی هم قرار نمیگیره و مخصوصا اگه تعداد عکسها از دو سه تا بیشتر بشه در لبه ی عکسها شکست قابل توجهی دیده میشده. (البته نهایت سعی خودمو در حفظ تراز بودن دوربین روی سه پایه کردم، اما فایده نداشت.) بنظر میاد لبه عکسها کمی منهنی میشه (درست مثل وقتی که از لنز Wide angle استفاده شده) و نرم افزار در جبران این حالت مجبور میشه عکس دومی رو در یک طرف تغییر بده تا با عکس اول جور بشه، طرف مقابل عکس دوم نیز متقابلا" دستخوش تغییر میشه و اگه بخواهیم عکس سومی رو در کنار اون قرار بدیم ناچارا" یک شکست غیر قابل تصحیح در محل تلاقی عکس 2 و 3 دیده میشه.
    در اطلاعات EXIF عکس ها در قسمت Camera و در گزینه ی Focal Lenght اطلاعات مربوط به فاصله ی کانونی لنز در زمان تهیه عکس ثبت میشه. بنا بر تجربه ی شخصی خودم هرچه این عدد بیشتر بشه پانورامای بهتری بدست میاد. ضمنا" هرچه فاصله اجسام به دوربین بخصوص در محل تلاقی عکسها کمتر باشه، مشکل شکست لبه ها بیشتر میشه. بعد از تلاش زیاد تونستم پانورامای 180 درجه بدون مشکل عدم تطابق لبه ها تهیه کنم، اما همچنان موفق به تهیه یک پانورامای 360 درجه نشده ام!!!

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    33

پیش فرض پاسخ: فاصله کانونی در پانوراما

نقل قول نوشته اصلی توسط KingArash نمایش پست ها
    دوست من تهيه پانوراما اصلاً ربطي به فاصله كانوني و نوع دوربين نداره:confused: شما اول عكساتون رو
    بگيريد و سعي كنيد همپوشاني مناسبي داشته باشند ( در حالت Manual بگيريد كه اختلاف نوري هم
    حاصل نشود-اندازه دياف و سرعت شاتر ثابت ) بعد در فتوشاپ CS3 گزينه File‌ و سپس Automate و بعد
    Photomerge را انتخاب و مسير عكس ها رو بهش بديد و روشي رو كه مي پسنديد رو كليك كنيد و بعد
    OK رو بزنيد، خود برنامه كارها رو اتوماتيك براتون انجام ميده و شما فقط بايد در انتها تصوير حاصله رو Crop
    كرده و Save كنيد ! همين ! :cool:

در زمینه اهمیت فاصله کانونی عکسهای تشکیل دهنده یک تصویر پانوراما، متن زیر ترجمه بخشی از دستور کار نرم افزار فتو استیک است:
    اگر از تصاویر یک دوربین عکاسی استفاده میکنید بایستی تنظیمات مربوط به فاصله کانونی آن را از لیست مربوط انتخاب کنید. برای اطلاع از فاصله کانونی دوربین خود به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. اگر دوربین شما اطلاعات مربوط به فاصله کانونی را در داده های عکس ذخیره مینماید، نرم افزار به طور خودکار فاصله کانونی را تنظیم میکند و نیازی به وارد کردن آن نیست. اگر فاصله کانونی دوربین شما در محدوده پیش فرض نرم افزار نباشد، میتوانید آن را به لیست اضافه کنید. اگر دوربین شما به عدسی بزرگنمایی مجهز شده باشد و اطلاعات مربوط به فاصله کانونی در دست نباشد، بهتر است بیشترین و کمترین فاصله کانونی دوربین را از به لیست اضافه کنید و اعداد ما بین آن دو را انتخاب کنید تا زمانی که به بهترین نتیجه برای در کنار هم قرار دادن عکسها دست یابید. چنانچه از عکسی استفاده میکنید که خود از ترکیب چند عکس بوجود آمده، یا زمانی که از چند عکس با فاصله کانونی متفاوت استفاده میکنید، نرم افزار قادر به انتخاب خودکار فاصله کانونی نیست.

كاربر همراه mazdak آواتار ها
    تشکر کرده
    409

سلام
    یه عکس پانورامای 360 درجه از یه هتل گرفتم.
    با یک هد دست ساز.
    دوربین هم کنون 350دی با لنز کیت 18 55
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده  

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط 1358963 نمایش پست ها
    سلام
    یه عکس پانورامای 360 درجه از یه هتل گرفتم.
    با یک هد دست ساز.
    دوربین هم کنون 350دی با لنز کیت 18 55

تصویر خوبی شده. فقط قسمت كمی از اول و آخر عكس یا گرفته نشده و یا حذف شده

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط ali_exme نمایش پست ها
    فاصله کانونی لنز دوربین عکاسی ام طبق آنچه که بر روی لنز نوشته شده از 6 تا 18 میلی متر است، در صورتی که در دفترچه راهنمای آن اینطور بیان شده:

فاصله کانونی = 117 - 39 میلی متر، هنگامی که به یک دوربین ساکن 35 میلی متری تبدیل میشود.

منظور از دوربین ساکن 35 میلی متری چیست و چگونه میتوان دوربین خود را به آن تبدیل کرد؟

برای تهیه عکسهای پانوراما (Panorama) با استفاده از نرم افزار فتو استیک (Photo Stitch)(ارائه شده توسط شرکت کانن) فاصله کانونی بایستی حداقل 20 میلی متر باشد در صورتی که عکسهای دوربین های دیجیتال با لنز های کوچک فاصله کانونی شان معمولا کمتر از 10 میلی متر است، حتی در صورتی که حد اکثر زوم اپتیکال صورت گیرد شاید به زحمت بتوان آن را به 15 میلی متر رساند. آیا برای حل این مشکل و تهیه عکس پانوراما با این دوربین ها راه حلی وجود دراد؟

كسی نیست جواب منو بده؟

كاربر همراه mazdak آواتار ها
    تشکر کرده
    409

سلام
    من تجربیاتم رو در مورد عکاسی پانوراما میگم شاید به دردت بخوره علی جان
    1 من خودم از نرم افزار ptgui استفاده می کنم و فوق العاده راضیم و هیچ مشکلی با فاصله کانونی یا اعوجاج حاصل از لنز و غیره نداشتهام.
    2 برای اینکه در این شیوه عکاسی عکسها دقیقا رو همدیگه منطبق بشن باید دوربین رو حول NODAL POINT بچرخونی.
    که برای ای منظور باید از هدهای پانوراما استفاده کنی.
    3 اما در مورد فاصله کانونی مطمئن نیستم ولی به احتمال بسیار زیاد منظوره نرم افزار 20 مم در قطع 35 بوده.
    ali_exme تشکر می‌کند.

كاربر فعال Sama01 آواتار ها
    تشکر کرده
    1844

دوست عزیز، سنسور دوربین شما و تقریبا (تحقیقا) تمام دوربین‌های دیجیتال معمولی، بسیار کوچک است. برای همین موضوع هم لنز‌هایی که برای آن‌ها ساخته می‌شود، هم مقیاس با لنز‌های حرفه‌ای نیست.
    من خودم یک دوربین سونی H2 دارم که لنزش 6-72 هست. به دلیل کوچکی سنسور، این لنز تقریبا معادل یک لنز 36-432 هست. یعنی نسبت 6 با دوربین‌های DSLR داره. مثلا در فاصله کانونی 6mm این لنز من، تصویری روی سنسور تشکیل می‌شه که در یک دوربین DSLR در فاصله کانونی 36mm و در سک دوربین حرفه‌ای فول‌فریم، در فاصله کانونی 50mm.
    این نسبت برای دوربین شما، برابر 39 تقسیم بر 6 است. یعنی 6.5 . بنابراین شما باید در برنامه‌های مذکور، عدد فاصله کانونی خودتون رو در عدد 6.5 ضرب کنید.

امیدوارم در انتقال مطلب موفق بوده باشم.
    ali_exme و MahBaz تشکر می‌کنند.
    سید مصطفی آهنگرها
    S a m a P i x . i r
    Canon 50D + 16-35 f2.8 L II +70-200 f2.8 L IS

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

مصطفی جان كاملا درست می فرمایند

فقط اینكه مصطفی جان...

6 م م دوربین شما همان 36 م م در فول فریم است و در مثلا دوربین های كراپ دار كه شما از آن ها با نام Dslr یاد كردی در حدود فاصله كانونی 24 م م معادل است...
    Sama01 و ali_exme تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

صفحه 25 از 87 نخستنخست ... 15 21 22 23 24 25 26 27 28 29 35 75 ... آخرینآخرین