صفحه 18 از 26 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 171 تا 180 , از مجموع 257
Like Tree812تشکر

موضوع: تکنیک Hdri

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

مشکل را فهمیدم ! من آخر آن جمله یک "؟" ننوشته بودم! (در واقع جمله خیلی خبری نبود !)

تعریف HDR

In image processing, computer graphics, and photography, high dynamic range imaging (HDRI or just HDR) is a set of techniques that allows a greater dynamic range between the lightest and darkest areas of an image than current standard digital imaging techniques or photographic methods. This wide dynamic range allows HDR images to more accurately represent the range of intensity levels found in real scenes, ranging from direct sunlight to faint starlight, and is often captured by way of a plurality of differently exposed pictures of the same subject matter
    اما مشکلم با آن عکس این بود که آنقدر سایه ها روشن شده که به نظرم از آسمان هم روشن تر است.
    Mehdi Rojaie تشکر می‌کند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر فعال omid mohebbi آواتار ها
    تشکر کرده
    1405

با تشكر از عزيزان و سروران گلم كه راهنمايي ميكنند كه دارم به شدت ياد ميگيرم.
    مهدي جان خط افق به دليل خط جنگلهاي حرا هستش كه طبيعي كمي كج هستند البته اشتباه محض من هم بوده كه بايد با تنظيم درست كادر اين مورد رو اصلاح ميكردم.
    ممنون ميشم چنانچه امكانش هستش دوستان گرامي تاپيك ويژه ايي ايجاد كنن در اين مورد تا بنده هم بتونم اونجا چيز بيشتري ياد بگيرم.
    چون اينجا ارسالها نياز به تائيد داره و از هدف اصلي يعني نمايش عكسها كمي دور ميشم.
    يا اگه قبلا بحث شده لينكش رو دوستان مرحمت كنند و قرار بدن.
    با سپاس از همه دوستان با محبت.
    Amir Abdolpanah، Mehdi Rojaie و movahedian تشکر می‌کنند.
    NIKON D810- FUJI X-A1 nikon 14-24 + fotodiox wonder pana66 filters - nikon 24-70 nikon 70-200 f2.8 vrII-nikon 50 mm f 1.8- - - cokin z GND kit

http://www.omidmohebbi.com/

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid7h نمایش پست ها
    مشکل را فهمیدم ! من آخر آن جمله یک "؟" ننوشته بودم! (در واقع جمله خیلی خبری نبود !)

تعریف HDR

اما مشکلم با آن عکس این بود که آنقدر سایه ها روشن شده که به نظرم از آسمان هم روشن تر است.

درود ...

اچ دی آر در حالت کلی، علاوه بر پر کردن تمام یا قسمتی از رنج نوری موجود در صحنه، بر جزئیات عکس هم اثری دارد که متاسفانه بنده قادر به توصیف آن نیستم. در مورد آسمان تیره هم بنده به سلیقه شخصی نمی پسندم، ولی خوب، عکس های فرا واقع گرایانه هم در این تکنیک محبوب هستند. :)

هاله اطراف قایق هم که قابل کنترل است، نیاز به اصلاح دارد.
    کتابی با نام معادل فارسی "10 اشتباه رایج در عکاسی اچ دی آر" (فکر میکنم اسمش به انگلیسی این بود: "10 "mistakes in HDR photography) بسیار کتاب مفیدی است اگر علاقه مندید. (در فروم هم موجود است)
    MahBaz و omid mohebbi تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid7h نمایش پست ها
    جواد جان سلام،
    این شکلک و علامت سئوال یعنی چی برادر؟ واضح بگو لطفا!
    به نظر من نه فقط در مورد تکنیک HDR بلکه در مورد هر ابزاری بهتره به جای "هدف" از مفهوم دیگه‌ای استفاده کنیم. در حقیقت ما با یک ابزار سر و کار داریم که میتونیم بر اساس نیازی که داریم از اون ابزار استفاده کنیم. چرا که ممکن هست این برداشت ایجاد بشه که نباید از ابزار استفاده‌ای غیر از "هدف" صورت بگیره.

شاید بهتر باشه بگیم که برای هر ابزاری یک هدف اصلی‌ وجود داره اما این دلیل نمی‌شه که از اون ابزار فقط در راستای اون هدف استفاده کنیم.

استفاده نا متعارف از ابزار نه تنها چیز بدی نیست بلکه یکی‌ از فاکتور‌های مهم در خلاقیت هست. به شخصه اعتقادی به اینکه از هر ابزاری فقط برای یک منظور استفاده بشه ندارم.

به عنوان مثال شاید بد نباشه به همین تکنیک HDR اشاره کنم که در ابتدا وسیله‌ای بوده که طراحان گرافیک از اون استفاده میکردند و بعد‌ها عکاسان دیجیتال هم از این ابزار برای خلق تصاویری با دینامیک رنج و همینطور جزئیات بالا در عکس‌ها و همچنین انتقال مفاهیم ذهنی‌ و فرا واقعی‌ به مخاطب استفاده کردند.

نکتهٔ دوم که باعث شد که از جمله شما متعجب بشم این بود که فرمودید هدف HDR نزدیک کردن عکس به چیزی هست که در واقعیت میبینیم. به نظر من این مطلب حتا در مورد هدف اولیه استفاده از این ابزار هم صحیح نیست. دست کم من هرگز هیچ عکس HDR‌ای ندیدم که شبیه به چیزی باشه که در واقع میبینم. هر شما بیشتر توصیف کننده تکنیک exposure blending هست تا HDR.
    reza_Bahman تشکر می‌کند.
    ج.ابراهیمی
    instagram

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

جواد جان
    سلام دوباره،

در مورد هدف و ابزار و راه های استفاده از آن ابزار برای اهدافی غیر از هدف اولیه خیلی با شما موافقم.

استفاده نا متعارف از ابزار نه تنها چیز بدی نیست بلکه یکی‌ از فاکتور‌های مهم در خلاقیت هست. به شخصه اعتقادی به اینکه از هر ابزاری فقط برای یک منظور استفاده بشه ندارم.
    در مورد استفاده نا متعارف هم موافقم فقط با در نظر گرفتن این نکته که،

ابتدا آن روش و آن ابزار را به صورت دقیق و کامل بشناسیم، بعد از آن شروع کنیم به امتحان کردن روش های مختلف، خلاقیت و نتایج جدید.( درست مثل قوانین مربوط به ترکیب بندی که آیه نیامده همیشه افق در 1/3 باشد یا سوژه در نقطه طلایی و .... اما به نظرم بهتر است اول به آنها مسلط شویم بعد هر جا که لازم بود بتوانیم آن قوانین را بشکنیم.)

در مورد هدف اولیه عکاسی HDR ، همانطور که گفتم

به نظرم هدف اصلی و اولیه عکاسی HDR افزایش محدوده داینامیکی یا Dynamic Range است. (استفاده های دیگری هم ممکن است داشته باشد!) به نحوی که به محدوده داینامیک چشم انسان نزدیک تر باشد (البته با جزئیات، در واقع ما میتوانیم گستره وسیع تری نسبت به دوربین، همراه با جزئیات را ببنیم )

از مدرسه آنلاین عکاسی »

Dynamic Range یعنی چه؟

دینامیک رنج یا محدوده دینامیکی عکس عبارت است از تفاوت مقدار روشنایی بین تاریک‌ترین نقاط و روشن‌ترین نواحی عکس که دارای جزئیات قابل تشخیص باشند. حتماً دیده‌اید که در برخی عکس‌ها نواحی تاریک یا روشن بعضا دارای جزئیات هستند و در برخی قسمتها فاقد جزئیات یا بافت قابل تشخیص. محدوده دینامیکی عکس در‌واقع مشخص می‌کند که در عکس چه طیفی از روشنایی بین تاریک‌ترین قسمتهای حاوی جزيیات تا روشن‌ترین قسمتها وجود دارد. هر چقدر این فاصله بیشتر باشد، عکس دارای محدوده دینامیکی بیشتری است و در آن نواحی بیشتری در قسمتهای تاریک و روشن دارای جزییات قابل تشخیص هستند.

واحد سنجش دینامیک رنج ،
    EV یا Exposure Value است.

این مقدار محدوده دینامیکی در وسایل و مدیا‌های مختلف، متفاوت است. مثلاً دوربین‌های عکاسی دیجیتال SLR دارای دینامیک رنج حدود ۶-۸ و چشم انسان دارای دینامیک رنج 14EV است.

در اینجا قصد ورود به مسائل تکنیک و ریاضی HDR نداریم. چون قصدمان در این درس مسائل هنری و زیباشناختی عکس‌های HDR است و می‌خواهیم بگوییم که چگونه می‌توان بهترین عکس‌های HDR را ساخت.

با تعریف فوق مشخص می‌شود که در بسیاری موارد دوربین قادر نیست عکسی بگیرد که کل نواحی عکس، چه نواحی تاریک و چه نواحی روشن، دارای جزئیات باشند و قابل دیدن شوند. راهی که برای حل این مشکل وجود دارد این است که چند عکس با نورسنجی‌های مختلف بگیریم و سپس از پردازش تلفیقی آن‌ها، به یک عکس برسیم که دارای دینامیک رنج بالا است و در آن همه نواحی دارای جزئیات قابل نمایش باشد.

این مساله اساس روش عکاسی HDR را تشکیل می‌دهد.
    اینکه شخصا عکس های فرا واقع گرایانه در عکاسی HDR را خیلی نمی پسندم سلیقه ای شخصی است، اما نکته مهم به نظرم این است که عکاسی که میخواهد عکس HDR بگیرد و یا عکس های فراواقعی HDR تولید کند باید به اصول اولیه و هدف اولیه این نوع عکاسی مسلط باشد، بعد از آن خلاقیت و کارهای جدید و دور شدن از هدف اصلی و یا استفاده از ابزار برای اهداف دیگر.

شاد باشید.

پی نوشت»

پست ها را به پیشنهاد جناب رجایی به اینجا منتتقل کردم تا دوستان راحت تر بتوانند بحث را دنبال کنند.
    Mehdi Rojaie تشکر می‌کند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر فعال omid mohebbi آواتار ها
    تشکر کرده
    1405

با تشكر از مديران گرامي كه مبحث رو به اينجا منتقل كردن كه راحتتر ميشه در موردش بحث كرد.
    جناب حسينيان گرامي.
    بنده ارسالها رو مطالعه كردم و در واقع از فرمايشات دوستان هم كاملا معني و مفهوم درست اچ دي آر رو درك كردم. و بابت اون هم بسيار سپاسگزارم.
    در مورد عكس اون لنج بنده اين مورد هم يادم رفت بگم كه در ارسال حضرتعالي بشه اشاره شده.
    اینکه شخصا عکس های فرا واقع گرایانه در عکاسی HDR را خیلی نمی پسندم سلیقه ای شخصی است، اما نکته مهم به نظرم این است که عکاسی که میخواهد عکس HDR بگیرد و یا عکس های فراواقعی HDR تولید کند باید به اصول اولیه و هدف اولیه این نوع عکاسی مسلط باشد، بعد از آن خلاقیت و کارهای جدید و دور شدن از هدف اصلی و یا استفاده از ابزار برای اهداف دیگر.
    بنده در عكس لنج كهنه با اغراق در رنگهاي سعي داشتم طرحي نقاشي گونه ارائه كنم كه البته از فرمايشان شما و دوستان دريافتم كه هميشه و همه جا ممكنه درست و مناسب نباشه.
    و سليقه ايي هم هستش در واقع هدف اچ دي آر اونطوري كه بنده درك كردم اينه كه بشه حداكثر رنگ و جزئيات يه سوژه رو كه ممكنه در يك شات عملا نشه در آورد در اچ دي آر بشه اونها رو برگردوند و زنده كرد.
    با توجه به اين چيزهايي كه يادگرفتم ( اگه جايي اشتباه كردم اساتيد تذكر بدن ) عكس ديگه ايي دارم كه اگه اجازه داشته باشم از همون سوژه اما از نمايي ديگه رو در همين تاپيك قرار بدم كه دوستان راهنمايي كنند آيا به هدف اصلي اچ دي آر رسيدم يا خير ؟
    اين هم عكس همون سوژه از نمايي ديگر كه در واقع به واقعيت خيلي خيلي نزديك تره ( اون چيزي كه خودم ديدم ) در مورد تركيب بندي يا كادر اصلا حرفي ندارم چون ميدونم خالي از اشكال نيست. اما بحث بر سر اينه كه درك درستي از اچ دي آر پيدا كردم يا خير ؟:

MahBaz، Saadat و Mehdi Rojaie تشکر می‌کنند.
    NIKON D810- FUJI X-A1 nikon 14-24 + fotodiox wonder pana66 filters - nikon 24-70 nikon 70-200 f2.8 vrII-nikon 50 mm f 1.8- - - cokin z GND kit

http://www.omidmohebbi.com/

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

کتابی با نام معادل فارسی "10 اشتباه رایج در عکاسی اچ دی آر"
    لینک کتاب مذکور:
    http://forum.akkasee.com/showthread....l=1#post174341
    Maysam.P، KHAKSAR، faryadprs و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    1

سلام دوستان نازنین

من دوربین 7 دی دارم و به عکاسی hdrهم علاقه خاصی داره مخصوصا اگه پرتره باشه

یه سوال داشتم از دوستان اونم اینکه به نظر شما برای ساخت یک عکس hdrبهتره که از چند شات با نوردهی های مختلف استفاده شه؟؟؟؟؟

كاربر همراه alir. آواتار ها
    تشکر کرده
    627

نقل قول نوشته اصلی توسط aminghazi نمایش پست ها
    سلام دوستان نازنین

من دوربین 7 دی دارم و به عکاسی hdrهم علاقه خاصی داره مخصوصا اگه پرتره باشه

یه سوال داشتم از دوستان اونم اینکه به نظر شما برای ساخت یک عکس hdrبهتره که از چند شات با نوردهی های مختلف استفاده شه؟؟؟؟؟

درود
    اچ دی آر روی چهره نتیجه جالبی نداره
    AliAk تشکر می‌کند.

كاربر فعال Bijan.DSLR آواتار ها
    تشکر کرده
    940

یک مقایسه ساده توسط Moose Peterson
    عکس اول از ترکیب 5 شات با Photomatix Pro تشکیل شده و عکس دوم از یک شات در ACR . بر روی هر دو عکس از پلاگین های : Nik Dfine و Nik Color Efex Pro استفاده شده
    HDRi

Single

منبع
    merdax، masoudfk، alir. و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 18 از 26 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... آخرینآخرین