صفحه 12 از 19 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 111 تا 120 , از مجموع 186
Like Tree201تشکر

موضوع: آیا میتوان در S3 Is فرمت Raw داشت

كاربر همراه rtoraby آواتار ها
    تشکر کرده
    590

پیش فرض پاسخ: آیا میتوان در S3 Is فرمت Raw داشت

سلام دوستان
    می خواستم ببینم با این هک ها noise reduction کاملا غیر فعال میشه یا فقط حالت
    BlackFrame NR غیر فعال میشه؟
    یا hotpixels هم غیر فعال میشه؟
    غلامرضا ترابی
    Canon EOS 400D + EF-S 18-135mm STM

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

اگر این حالت رو در هک خاموش کنید
    در فایل raw که هیچ عملی صورت نمیگیره و حتی از DarkFrame هم استفاده نمیشه
    در فایل Jpeg عمل DarkFrame صورت نمیگیره اما پردازش های معمول مثل NoiseReduction و شارپ سازی صورت میگیره
    عمل DarkFrame هم در واقع برای از بین بردن همان پیکسل های داغیست که در هنگام عکس برداری ایجاد شده

=========

حالا من سوالم اینه که از توانایی های منحصر به فرد هک 16 از نسخه Allbest استفاده کردید یا نه
    آیا میدونید در این هک امکان این رو دارید که از دو یا چند تا فایل Raw میانگین بگیرید
    آیا میدونید در این هک امکان این رو دارید که ارزش پیکسلهای یک فایل Raw رو از ارزش پیکسل های فایل Raw دیگه کم کنید
    آیا میدونید در این هک امکان این رو دارید که متنی به صورت BadPixel رو به دوربین معرفی کنید تا ارزش اون از ارزش فایل های Raw شما کم بشه
    آیا میدونید در این هک امکان این رو دارید که به راحتی فایل ها و عکس های خودتون رو به صورت تکی یا گروهی Cut , Copy , Paste کنید
    rtoraby، FoadKhanlar و minaei تشکر می‌کنند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    10

والا دلباز جان كاش جواب اين سوال ها رو هم ميزاشتي:confused:
    اينجوري كه تو از اين s3 تعريف ميكني آدم هيچ وقت ذهنش حتي سراغ Canon EOS 1D MkIII هم نميره
    دارمت رفيق
    من نمیگویم سمندر باش یا پروانه باش
    چون به فکر سوختن افتاده ای مردانه باش

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

حتما

حقیقتش اینه که هک توانایی های خوبی به ارمغان آورد که در صفحات قبل مختصری از اون رو با هم مرور کردیم
    متاسفانه لینک صفحه ای رو داشتم که هر چی میگردم پیداش نمیکنم
    یکی از user ها دوربین رو درست جلوی لانه یه پرنده گذاشته بود و فوکوس رو دستی تنظیم کرده بود و از خاصیت
    Motion Detection در هک استفاده کرده بود و میتونم بگم عکسهای بی نظیری گرفته بود . هر بار که پرنده تکان خورده بود یک عکس خودبخود ثبت شده بود
    خب این یعنی یک توانایی منحصر به فرد .

خاصیت های Sum و Average که روی فایل های Raw به کار میرن و موجب میشن شما بتونید فایلهای خام خودتون رو تلفیق و ترکیب کنید یکی از این خاصیت های جالبه که میتونه شما رو از پیچیدگی کار با نرمافزارهای کامپیوتری بی نیاز کنه
    از طرفی شما هر موقع بخواید با استفاده از خاصیت Develop که در هک قرار داده شده میتونید این فایل های تلفیق شده و حتی دیگر فایل های raw رو به یک فایل جی پگ تبدیل کنید و در دوربین مشاهده کنید

ابتدا خاصیت sum رو بررسی میکنیم
    فرض کنید که شما 5 عکس با نوردهی 65 ثانیه از آسمان شب گرفتید ( البته این یک فرضه . باید قبول کنیم که دوربین ما برای این یک کار ساخته نشده و نویز وحشتناکی داره ) توی این 65 ثانیه که در عکس شما رد ستارگان ثبت شده در هر فریم تقریبا رد هر ستاره به اندازه نیم سانتی متر ثبت شده . با استفاده از خاصیت sum میتونید فریم های بعدی رو روی فریم اول جمع کنید . یعنی رد های نیم سانتی با هم جمع میشن و یک رد کامل مثلا 5 دقیقه و نیمی به شما ارائه میدن
    اما عیب این روش اینه که نویز هر فریم با فریم های بعدی جمع میشه و محصول نهایی خیلی نویزی تر میشه

برای حل این مشکل گزینه ای به نام Average قرار داده شده
    در این روش اگرچه مثلا ارزش پیکسلی هر 5 فریم با هم جمع میشه ولی سعی میشه در محصول نهایی میانگین این پنج فریم ثبت بشه و به این ترتیب علاوه بر ثبت یک رد کامل از ستارگان از ایجاد نویز بیش از حد هم جلوگیری میشه

اما نکته مهم اینه که این دو خاصیت مهم در کجای هک قرار داده شده
    چون مسلما شما هرچی هک رو بگردید هیچ نشانی از این دو خاصیت نمیبینید
    همینجا هم بگم که از این دو تا خاصیت sum و average برای ساختن فریم های ترکیبی هنری هم بدون استفاده از نرمافزار میتونید استفاده کنید مثلا دو تا فریم raw بگیرید که در یکیش شما در طرف راست کادر و در یکی دیگه در طرف چپ کادر هستید و بعد این دو رو با هم جمع کنید تا فریمی بدست بیاد که شما دو بار توش حضور دارید
    اون هم بدون اینکه مثلا از paintshop pro یا photoshop استفاده کرده باشید

داشتم میگفتم , این دو تا دستور در قسمت File Browse قرار داره
    شما باید قبلش دو یا چند فایل raw گرفته باشید
    حالا وارد هک بشید ابتدا وارد Miscellaneous و بعد وارد file Browse بشید . وقتی وارد قسمت جستجوی فایل ها شدید به پوشه ای که عکس ها در اون جا ضبط میشن برید یعنی DCIM/1000Canon
    حالا برید روی فایل های raw ای که میخواید اونا رو با هم جمع بزنید یا مینگین بگیرید
    دکمه جهت سمت راست رو فشار بدید تا فایل انتخاب بشه . هر فایلی که انتخاب میشه رنگش تغییر پیدا میکنه و معلوم میشه که انتخاب شده
    پس از انتخاب کردن فایل های raw دلخواه , دکمه سمت چپ جهت رو فشار بدید تا یک منو ظاهر بشه که شامل موارد زیره
    cut
    copy
    paste
    delete
    sum
    average

دو تا گزینه آخر فقط برای فایل های raw استفاده میشه و میتونید فایل ها رو جمع بزنید یا میانگین بگیرید
    توجه کنید که فایلی که از جمع یا از میانگین چند فایل خام بدست اومده خودش هم یک فایل raw است که پسوند اون wav خواهد بود. بعدا هنگام کار با کاپیوتر خودتون پسوندش رو تبدیل به crw کنید
    گزینه های بالاش هم برای copy یا cut یا paste کردن یک یا چند فایل انتخاب شده به کار میره

اما مسئله به همینجا ختم نمیشه
    شاید دوست داشته باشید که ببینید فایل sum شده شما چه شکلی شده یا فایل average شده رو میخواید ببینید یا اصلا میخواید یک فایل raw معمولی رو میخواید با پردازشگر دوربین به فایل jpg تبدیل کنید تا در دوربین ببینیدش
    همونطور که میدونید در دوربین امکان مشاهده فایلهای raw وجود نداره
    حالا چی کنیم

به منوی هک برید
    به raw parmeters برید
    به گزینه raw develope برید و با دکمه set اونو انتخاب کنید . همونطور که میبینید وارد قسمت جستجوی فایل ها میشید. روی یک فایل raw که میتونه همون فایل sum شده یا average شده شما باشه برید و اونو با دکمه set انتخاب کنید
    پیامی میاد مبنی بر اینکه از هک خارج بشید و عکس بگیرید
    حالا با زدن دکمه شورتکات کلا از هک خارج بشید و دکمه شاتر رو فشار بدید. فرقس نمیکنه که شما از چه صحنه ای عکس بگیرید . در واقع دوربین از فایل raw انتخابی شما که بهش معرفی کردید , عکس میندازه و بار اول ممکنه باتون خیلی جالب باشه

یه ذره پیچیده شد نه؟ ولی امتحان کنید خیلی ساده است

بعدا در مورد فایل badpixel هم حرف میزنیم که میتونه در ایزوهای بالا نویز دوربین رو بر اساس فوتوزیت های منحصر به فرد سنسور دوربین شما کاهش بده . چون همونطوری که میدونید رفتار نویزی این فتوزیت ها حتی در دو دوربین از یک سری هم متفاوته و این قسمت درست بر اساس سنسور دوربین شخص شما کار میکنه.
    mahdi206، rtoraby، merdax و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    14

من این badpixel رو امتحان کردم! فوق العاده بود! برای من که یک سال به خاطر وجود چندین نقطه قرمز و بنفش و آبی و سفید در تمامی عکسهای شبم عذاب می کشیدم خیلی خیلی راضی کننده بود. به خصوص اینکه چندین بار تردید داشتم که برم سنسور رو کلا عوض کنم (که خودتون میدونید این کارها توی ایران یعنی ریسک کامل!!) یا اینکه یه دوربین دیگه بخرم.

با اجازه جناب دلباز یه توضیح مختصر در موردش میدم. اولش بگم که تمام این مطالب رو از اینجا گرفتم : http://chdk.wikia.com/wiki/Talk:Sugg...els_on_the_ccd
    و اینکه من خودم فقط با هک AllBest این رو امتحان کردم.

روش کارش اینه که شما یک عکس با نوردهی طولانی (مثلا همون 65 ثانیه که ماکزیمم اغلب دوربینهای با پروسسور Digic II هست) میگیرید در حالی که جلوی لنز رو با یه جسم کدر به خوبی پوشوندید طوری که تا حد امکان هیچ نوری به سنسور دوربین نرسه. ضمنا گزینه ذخیره فایل raw رو هم باید فعال کرده باشین.
    حالا شما یا باید به طور دستی این عکس رو ببینید و مختصات نقاط روشن اون رو در بیارید یا راحتترش اینه که از این برنامه استفاده کنید : http://ewavr.nm.ru/chdk/show_bad.zip
    برنامه در داخل command prompt اجرا میشه و روش استفاده اش هم اینه :
    کد:
    show_bad raw_file <threshold>
    که به جای raw_file اسم کامل عکس رو میذارید مثلا IMG_9624.CRW و به جای threshold هم یه عدد میذارید که یه جورایی نشان دهنده مقدار روشنایی پیکسل (exposure tolerance) هست البته من خودم نفهمیدم که واحدش چی هست ولی ظاهرا ماکزیممش 799 هست من خودم از 255 استفاده کردم و از نتیجه بدست اومده کاملاً راضی بودم. توی منبع ذکر شده هم عدد 128 رو پیشنهاد داده و البته گفته که تا رسیدن به یه جواب معقول عددهای دیگه رو هم امتحان کنید.
    برای مثال من این دستور رو داخل command prompt تایپ کردم :
    کد:
    show_bad IMG_9624.CRW 255
    و خروجی که به من داد این بود :
    کد:
    795,4=87
    2273,12=384
    1686,22=799
    1519,138=447
    1519,139=799
    1518,140=125
    948,195=638
    1880,207=652
    590,224=799
    345,420=384
    2104,458=117
    623,536=246
    251,1966=799
    حالا اینجا شما از این خروجی باید یه کپی بگیرید (کلیک راست -> Mark) بعد داخل notepad اون رو paste کنید. البته در هر خط علامت = و عدد سمت راست اون رو پاک کنید. یه چیزی میشه مثل این :
    کد:
    795,4
    2273,12
    1686,22
    1519,138
    1519,139
    1518,140
    948,195
    1880,207
    590,224
    345,420
    2104,458
    623,536
    251,1966
    این فایل رو با اسم badpixel ذخیره کنید. دقت کنید که این فایل نباید هیچ پسوندی داشته باشه حتی txt. و در انتها فایل رو در پوشه CHDK داخل مموری کارت بریزید. از اینجا به بعدش رو بسپارید به هک دوربین که خودش قبل از ذخیره شدن فایلهای jpg میاد اون رو با مختصات داده شده در داخل این فایل چک میکنه و اصلاحات لازم رو انجام میده. البته انتظار نداشته باشید که جواب 100% بگیرید ولی مطمئن باشید که نتیجه کار راضی کننده هست.

این کار مخصوصا توی عکاسی با نوردهی و حساسیت بالا در نقاط تاریک مثل آسمان و ستاره ها نتیجه خیره کننده ای داره.
    Delbaz، merdax، ali_haghparast و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Canon S2 IS

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

show_bad SND_0002.CRW > badpixel.txt

این کد برای اینه که پیکسل های بد , مستقیم روی یک فایل متن ذخیره بشه
    برای از بین بردن = و عدد بعد از اون توی فایل متنی هم روشی میگم که کارتون رو آسون کنه
    mahdi206، ali_haghparast، FoadKhanlar و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    21

نقل قول نوشته اصلی توسط delbaz نمایش پست ها
    show_bad SND_0002.CRW > badpixel.txt

این کد برای اینه که پیکسل های بد , مستقیم روی یک فایل متن ذخیره بشه
    برای از بین بردن = و عدد بعد از اون توی فایل متنی هم روشی میگم که کارتون رو آسون کنه
    1- دلباز جان روشی که قرار بود بگی چی شد؟

2-الان حدود 1 ماهه که من s3is گرفتم و پچ allbest را روی آن انتقال دادم و مشکلی که دارم اینه که برای تنظیم سرعت باید دو پارامتر "Value factor" و "Override shutter speed value" رو تنظیم کردم ولی نمیدونم برای استفاده از این سرعت باید دوربین را روی چه مدی بگذارم تا بتونم از این امکان استفاده کنم؟

3- همین مشکل را برای تنظیم iso دارم
    Delbaz تشکر می‌کند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

والا خدمتتون عرض کنم که
    اصلا لازم نیست اون مساوی و عدد بعدش رو حذف کنید
    اونجور که خود ewavr گفته :

Remove characters ("=xxxx") in bad pixel list is not necessary, CHDK ignores any characters after second number to the end of the line.
    پس فقط فایل رو با نام badpixel توی همون پوشه CHDK ذخیره کنید و تمام

در مورد اون پارامترها هم مثلا برای ایزو اگر بخوایم ایزو روی 50 قرار بگیره
    باید override iso value روی 5 باشه و value factor روی 10 باشه تا از ضرب این دو واحد به عدد 50 برسیم
    منتها نکته اش اینه که در همین منو یک گزینه در آخر کار داریم به نام
    Clear Override values on start
    که اگر فعال باشه موجب میشه هر بار که دوربین رو خاموش و روشن میکنید این تنظیمات از بین بره
    تو همه مدها میشه ازش استفاده کرد
    ali_haghparast، minaei و Shamim تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام: من یه چیزی واسم جا نمیافته در حالی كه تصویری كه از لنز رد میشه رو سنسور ركورد میكنه چه جوری میشه همون انتظاری رو از raw تو s3 داشت كه raw تو مثلا sensor 14bit 40d پروسس میكنه من تو فوتوشاپ وقتی عكس رو بزرگ میكنم با تغییر هر كدوم از رنگها اثرات تغییر رو رو پیكسل ها میبینم و این طبیعیه چون از قبل ركورد شده حالا میشه اونا رو كم یا زیاد كرد ولی اگر قرار باشه سنسور s3 (یادم نیست 10 یا 8 bit) باشه دیگه با raw كار كردن چه ضرورتی میتونه داشته باشه؟! همین ادیت ها رو با jpeg هم میشه انجام داد! آیا اطمینان دارید با raw تو s3 دسترسی بیشتر به كانال های رنگ بیش از اونچیزی كه sensor ركورد میكنه هست؟! آیا این تغییرات مجازی نیست؟! به نظرم منطقی نمیآد..... كسی میدونه اصل قضیه چیه؟ چون اگه چیزی كه من گفتم درست باشه دیگه چه ضرورتی داره با raw عكس گرفت. با jpeg هم عكس گرفته بشه همین ادیت ها رو میشه انجام داد. شاید این سوال پیش بیاد چرا حجم raw تو s3 بالاست؟ این كلا نمیتونه بخاطره ركورد بیشتر جزییات باشه بلكه خود raw یه پهنای باندی رو واسه ذخیره كردن در اختیار قرار میده اما ایا از همه این پهنای باند استفاده میشه؟ ایا شما در فرمت raw از همه قابلیت ذخیره دیتا استفاده میكنید؟ یا یك لیوان آب ریخته میشه تو یه پارچ اب؟!!! به نظر من كلا سنسور باید بتونه قابلیت اینو داشته باشه كه بتونه ركورد رو كامل انجام بده تا جاییكه من میدونم فرمت jpeg تا یه اندازه قابلیت ذخیره data داره از اینجا به بعد فرمت های دیگه ای رو پیشنهاد میدن مثل tif و raw و... ولی اینها زمانی بحث شون پیش میاد كه سنسور بیش از قابلیت jpeg واسه ذخیره ... ركورد میكنه اگر قرار باشه سنسور تو همون اندازه jpeg ركورد كنه ایا منطقی از raw استفاده كرد؟
    شاید من كلا دارم اشتباه میكنم؟ منتظر راهنمایی دوستان هستم

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    1927

خب
    وقتی پردازشگر دوربین , اطلاعات رو پس از طی مراحل مشخصی دریافت میکنه و سعی داره از این اطلاعات یک فایل jpeg بسازه , مجبوره محدودیت های فرمت jpeg رو اعمال کنه

فرمت jpeg در واقع یک فرمت 8 بیتی است ( یعنی در هر کانال رنگ فقط از 8 بیت یا به عبارتی 256 درجه خاکستری استفاده میکنه و چون در سیستم RGB ما دارای 3 کانال رنگی هستیم بنابراین به این عکسها 24 بیت هم گفته میشه )( البته بحث عمق بیتی برای پیکسل و عمق بیتی برای کانال رنگ خودش مبحث بسیار گسترده ایه . امروز ما فرمتهای jpeg2000 و همچنین lossless jpeg رو هم داریم )
    اما بحث اینجاست که سنسوری که توانایی ثبت ده بیت عمق رنگ رو داشته اکنون تبدیل به عکسی شده که دارای 8 بیت عمق رنگ در هر کاناله
    از طرفی فرمت jpeg گرچه فرمتی بسیار سریعه اما یک نوع فرمت lossy محسوب میشه و کم شدن حجم اون به خاطر از دست دادن بسیاری از اطلاعات است. این فرمت اطلاعات رو به صورت منطقه ای ذخیره میکنه
    باز هم باید توجه بشه که روی فرمت های jpeg در دوربین ما عملیات نویز برداری و شارپ سازی توسط دوربین انجام میشه که این خودش موجب میشه در بسیاری از مناطق بسیار روشن و بسیار تاریک جزئیات از دست بره

اما فایل Raw ای که از دوربین ما به دست میاد یک فایل ده بیتی است
    و نسبت به فایل 8 بیتی دارای چهار برابر ( یعنی دو به توان دو برابر ) عمق رنگ بیشتره
    هیچگونه عملیاتی روی اون صورت نگرفته ( نه نویز برداری و نه شارپ سازی ) و در نتیجه یک نوع فرمت Lossless به شمار میره و در نتیجه به راحتی میشه در مناطق بسیار روشن و بسیار تاریک مانور بیشتری روی عکس داد
    استفاده از وایت بالانس اشتباه هم خودش مسئله ایه که در فرمت Raw این مورد رو نداریم
    و البته موارد دیگه که الان یادم نیست

اما اما

مسلما کیفیتی مانند Raw 14 bit 40D به شما نمیده اما زیاد هم بد نیست.
    اینها که میگیم در مناطق بسیار روشن و بسیار تیره میشه جزئیات بیشتری از اون بیرون کشید در واقع تنها ده یا 15 درصد ( تازه با خوشبینانه ترین حالت ) دارای کاریی است
    حتی در بهترین دوربین ها هم اگر مناطقی واقعا OverExpose یا UnderExpose بشه حتی از فرمت Raw هم کاری ساخته نیست ( البته امروزه سنسورهایی ساخته شده که داینامیک رنج باور نکردنی ای به شما ارائه میدن و معمولا برای کارهایی غیر از عکاسی معمول و تنها برای اهداف خاصی به کار میرن)
    به هر حال فرمت jpeg یک فرمت ارزشمنده و توانایی اون در حمل و نقل سریع بر کسی پوشیده نیست. اگر امروزه شما تا این حد فضای سایبر رو رنگارنگ و پر نقش و نگار میبینید به خاطر وجود این فرمت عالی است که در سال 1991 توسط
    Joint Photographic Experts Group committee
    بوجود آمده و استفاده از Encoder و Decoder های سریع اون در صنعت فیلم برداری هم بسیار گسترده شده

==============

اینکه گفته بشه مثلا فایل raw به طور کلی باید اندازه ای بالاتر از فایل جی پگ داشته البته حرف صحیحی نیست. مطمئن باشید که بیت به بیت فایل raw دارای اطلاعات است و اینطور نیست که قسمت از اون پر از اطلاعات باشه و قسمتی خالی و هر گز قضیه پارچ و لیوان در کار نیست.

از مدتی پیش در مورد فیل های raw گفته میشد که این ها در واقع یک فرمت تصویری نیستند و تنها اطلاعات لازم برای تشکیل یک عکس را دارا میباشند اما امروز طیف وسیعی از برنامه های نمایش تصویر از این فرمت هم پشتیبانی میکنن و قادرند فرمت خام بسیاری از دوربین ها رو نمایش بدن.
    خوشحالم که برنامه بسیار کوچک ولی بسیار توانای XnView میتونه فایل های خام دوربین S3 رو به طور مستقیم نمایش بده

===============

اما خود هک مسلما تنها کارش گرفتن فایل raw نیست . چرا که خودم در بسیاری از موارد این قابلیت رو خاموش میکنم. هک توانایی های دیگه ای رو میده که برای من وجودشون از داشتن فایل Raw قطعا مهمتره. با جود هک توانایی های منحصر به فردی در کشف حرکت و تنظیمات خاص ایزو و سرعتهای شاتر بدست میارید و با هک قبل از گرفتن عکس قادرید مناطق بیش از حد روشن و تاریک عکس رو ببینید. مدت زمان بیشتری فیلم برداری کنید . کادر بندی های خاص رو انجام بدید و دوربین رو به یک Ebook Reader با قابلیت Auto Scroll تبدیل کنید و حتی هنگام خسته شدن کمی هم بازی کنید
    Amir Mohebi، reza_Bahman، Kaveh Ghobadi و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 12 از 19 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... آخرینآخرین