صفحه 2 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 49
Like Tree127تشکر

موضوع: NIKON D90 یا NIKON D5000 ؟

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

پیش فرض پاسخ: NIKON D90 یا NIKON D5000 ؟

دوربینهای نیکون در چند کلاس دسته بندی میکنند که اولا این کلاس بندی وحی منزل و قطعی نیست :

D1 series, D2X,D2H, D3, D3X
    D700
    D200,D300
    D70,D80,D90
    D40,D40X,D60,D5000

سری اول دوربینهای حرفه ای و ان چیزی است که چکیده تکنولوژی نیکون است و بازار هدف ان عکاسان حرفه ای است که در پی حداکثر مقاومت بدنه و سرعت پیاپی بالاتر و داشتن vertical grip هم مشخصه عمومی است.

دی700 موجودی است که با داشتن مشخصه سری اول و دوم به طور کامل در هیچکدام نمی گنجد. یعنی بدنه ای مانند دی300 و سنسور سری دی3

سری دی200 و دی300 دارای بدنه فلزی با سیلینگ به نسبت خوب اما نه در حد دی3 هستند و بدونvertical grip

سری دی 70-80-90 دارای بدنه پلاستیکی یا پلی کربنات با شاسی فلزی هستند و سیلینگ و سرعت پیاپی عکاسی سریهای بالاتر را ندارند.

سری دی40 -60 و دی500 را میشود entry level اس ال ار های نیکون دانست. مشخصه های زیاد دیگری هم هستند که میشود روی ان بحث کرد مثل ماکزیموم سرعت شاتر در هر سری. داشتن و نداشتن موتور فوکوس و ال سی دی بالا و...
    Keivani، Mashhadi Vahid، shabab و 15 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

كاربر همراه alie آواتار ها
    تشکر کرده
    2011

یه تفاوتی که بین این دو دوربین دیدم که البته خیلی شاید مهم نباشه Airflow control system
    بود که تو d90 نیست می خواستم ببینم بودن این سیستم چقدر می تونه کمک کننده باشه
    منظور از Subject tracking که تو ویوفایندر d5000 هست چیه ؟

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

درود

من فکر میکنم به موازات بررسی و انتخاب بدنه ، به آشنا شدن با خواسته خود از عکاسی و سطح توقعتان از کیفیت برای انتخاب لنز هم مبادرت ورزید.

به اینکه D90 یا D5000 چه لنزی رو به عنوان لنز کیت دارند بسنده نکنید. کمی هم برای شناخت لنز های خوب نیکون و قیمتها آنها درنتیجه بهترین لنز برای شما، بررسی کنید.

در پست اول شما دیدم گفتید که D90 بگیرم با لنز کیت ( 18-105 ) یا D5000 بگیرم با 18-200 ...

لنز کیت معمولا یک لنز ارزان است که به عنوان یک گزینه مقدماتی برای SLR اولی ها ارائه شده . که تا زمانی که با نیاز خود آشنا میشوند با آن سر کنند. البته بعضی از این لنز کیتها بهتر از لنز کیتهای دیگر هستند مثل لنز کیت D90 که بهتر از لنزکیت D60 است. اما در نهایت لنز کیت خواهند بود

18-105 به عنوان یک لنز کیت خوب است بخاطر قیمتی هم که دارد( نه دلیل دیگری ) رضایت بخش خواهد بود ، اما اگر صحبت از انتخاب لنزی مثل 18-200 میکنید به خاطر داشته باشید که با ارفاق کیفیتی در حد یک لنز کیت خواهد داشت.
    تنها ارزش این لنز رنج آن است، که از داشتن چند لنز برای دسترسی به رنج های مختلف ، عکاس را بی نیاز میکند.

18-200 قیمتی بیشتر از 750 هزار تومان دارد . در حالی که کسی که برایش کیفیت بهتر ارجعیت دارد هیچ وقت 16-85 را تازه با قیمتی کمتر که 650 هزار تومان است را از نظر دور نخواهد داشت که کیفتی تحسین بر انگیز دارد.

نیکون در این رنج، دو لنز عالی برای دوربین های DX ارائه کرده: 17-55 با قیمتی حدود 1 میلیون و 300 و 16-85 با قیمت 650 هزار تومان که واقعا با 17-55 قابل رقابت است.

حال باید دید مورد نظر شما چیست ، تحقیقات لنز را میتوانید در بخش لنز های Nikkor دنبال کنید.

موفق باشید

انوش
    Hajiabadi، iranh00، rezafh و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

این توصیه دوستانه را از من بپذیرید که به خاطر این review و ان دیگری پولتان را هدر ندهید. در ابتدای راه با یک کیت لنز حتی 55-18 شروع کنید و با شناخت درست و پس از اشنایی با نیازتان خریدهای بعدی را انجام دهید.
    اگر بعد از مدتی به این نتیجه رسیدید که 55-18 جوابگوی شما نیست چیز زیادی از دست نداده اید و در نهایت 40-50 تومان ضرر میکنید.
    سری به سایتهایی مثل pbase بزنید و نمونه عکاسهای هر کدام از این لنزها را ببینید. زیاد تعداد ستاره های داده شده توسط این سایت و ان سایت را جدی نگیرید. لنزهایی که شاید به نظر ما اشغال به نظر برسند میتوانند کارهای بی نظیری خلق کنند و بیشتر از هر چیز عکاس است که عامل تعیین کننده است . در بسیاری از اوقات تفاوت قیمت لنزها به خاطر کیفیت ساخت بدنه بهتر است و نه لزوما اپتیک بهتر.
    تفاوت میان بدنه ها هم همانطور که دوستان اشاره کردند زیاد نیست و حداقل تا مدتها از شروع عکاسی عامل محدود کننده نیستند.
    حسام، farhad44، alie و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

نقل قول نوشته اصلی توسط alie نمایش پست ها
    یه تفاوتی که بین این دو دوربین دیدم که البته خیلی شاید مهم نباشه Airflow control system
    بود که تو d90 نیست می خواستم ببینم بودن این سیستم چقدر می تونه کمک کننده باشه
    منظور از Subject tracking که تو ویوفایندر d5000 هست چیه ؟
    این سیستم چیز جدیدی نیست و اولین بار روی D60 استفاده شد!
    در واقع یک نوع غبارگیر سنسور دو مرحله ای است؛مرحله اول که استفاده از جریان هوا برای دور کردن ذرات غبار از مسیر سنسور است و مرحله دوم که مانند سایر دوربینها لرزاندن سنسور است.

ظاهرا ً برای بدست آوردن این جریان هوا هم از حرکت آیینه استفاده میشود.

در شکل زیر میتوانید محل این Airflow control system را در زیر سنسور ببینید:

و توضیحات بیشتر را در پایین صفحه زیر بخوانید:

کد:
    http://www.dpreview.com/reviews/nikonD60/page5.asp
    و در همان لینک هم گفته شده که مشخص نیست این سیستم متفاوت چقدر در عمل موثرتر بوده, بنابراین روی این مساله زیاد فکر نکنید. ( ناگفته نماند که سنسور دوربین من هنوز هیچ غباری رویش ننشسته, یا اگر هم نشسته من ندیدم :) )

Subject tracking هم تعقیب سوژه در فوکوس است.

نقل قول نوشته اصلی توسط Anoosh-Pro نمایش پست ها
    نیکون در این رنج، دو لنز عالی برای دوربین های DX ارائه کرده: 17-55 با قیمتی حدود 1 میلیون و 300 و 16-85 با قیمت 650 هزار تومان که واقعا با 17-55 قابل رقابت است.
    البته یک مقدار مقایسه این دو لنز, به نظر من قیاس مع الفارق است , شاید اگر رقابتی هم باشد فقط در رنج آنها باشد یا شارپنس تا حدی
    و گرنه تفاوت این دو در بوکه، سرعت و ... اصلا ً قابل چشم پوشی نیستند انوش جان

نظر شخصی در مورد انتخاب بین D90 و D5000 :
    کیفیت تصویر این دو ؛ تا 99% شبیه به هم است, و اصلا ً نمی شود در این زمینه برتری خاصی برای یکی قایل شد.
    می ماند مسایلی نظیر خوشدست بودن بدنه (که سلیقه ای است) ,استحکام بیشتر بدنه در D90, موتور فوکوس (که اگر دوربین من داشت؛حتما ً تا حالا یک 50 اف 1.8 گرفته بودم) , کامندر فلاش (که داشتن آن بسیار لذت بخش و به درد بخور است) , LCD چرخان در D5000 و فراوان تر بودن لوازم جانبی برای D90

به عنوان مثال چند وقت پیش میخواستم یک ریموت فوتیکس برای D60م بگیرم, ولی هر چقدر گشتم؛ نتوانستم پورتی روی بدنه دوربین پیدا کنم که سوکت گیرنده ریموت را به آن وصل کنم (البته D5000 از این نظر مشابه D90 است فکر میکنم،جهت مثال عرض کردم)

یا اینکه برای D5000 باتری گریپ عرضه نمی شود، یا ....

به هر حال با این اختلاف قیمت کم, D90 انتخاب بهتری به نظر میرسد, D5000 هنوز قیمت واقعی خودش را پیدا نکرده.
    حسام، Amir Tavakoli، Amin Zarif و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1617

وحید جان قیمت کنونی دی 5000 که خیلی خوبه..
    وحید بیگدلی

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

نقل قول نوشته اصلی توسط Mashhadi Vahid نمایش پست ها

شاید اگر رقابتی هم باشد فقط در رنج آنها باشد یا شارپنس تا حدی
    و گرنه تفاوت این دو در بوکه، سرعت و ... اصلا ً قابل چشم پوشی نیستند انوش جان

درود

وحید جان حق با شماست، این دو لنز با هم فرقهایی هم دارند چون قیمت 17-55 دقیقا دو برابر قیمت 16-85 است ، اما نکته اینه که 16-85 در خیلی از موارد خیلی عالی عمل کرده و قابل رقابت هست با 17-55 در این ری ویو که من از خود شما یاد گرفتم:
    کد:
    http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/377-nikkor_1685_3556vr?start=2
    Despite some shortcomings the Nikkor AF-S 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR DX is probably still the best DX standard zoom lens in Nikon mount to date. It is very sharp throughout the range although there could be a little less field curvature (curved focus field) at 16mm. The level of distortions and lateral CAs is comparatively moderate for such a lens (still a bit high in absolute terms). Vignetting is generally well controlled except at 16mm @ f/3.5. .................................................. .................................................. .................................................. .............
    .....................................
    ..............................
    I believe that the lens is somewhat more desirable than the AF-S 17-55mm f/2.8G ED although it's a bit like comparing apples and oranges here.

با وجود بعضی ضعفهای Nikkor AF-S 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR اما شاید هنوز بهترین لنز Zoom استاندارد DX باشد در برند نیکونDX باشد تا به این لحظه.

در سرتاسر رنج این لنز خیلی شارپ بوده ، البته کمی انحنا در 16mm دارد . اما مقدار دیستروژن و کروماتیک ایبریشن کلا ملایم است برای چنین لنزی ، ویگنتینک بطور کلی قابل کنترل است به جز در 16mm باF3.5 .
    ...............
    .........
    ....

من باور دارم که این لنز قدری بهتر از AF-S 17-55mm f/2.8G ED است هر چند که این مثل مقایسه سیب با پرتقاله.

این نتیجه سایت فتوزون بود.

انوش
    Mashhadi Vahid، alie و Afshin.Prt تشکر می‌کنند.

كاربر همراه alie آواتار ها
    تشکر کرده
    2011

خب با راهنمایی های دوستان من در انتخاب بدنه به نتیجه رسیدم
    الان وارد بخش انتخاب لنز شدم !
    ناگفته نمونه که من نمونه عکسهای چندتا لنز رو در سایت .photozone
    دیدم البته فکر می کنم چون بحث لنزه تو این تاپیک دیگه نشه ادامه داد
    r0otsharp تشکر می‌کند.

كاربر آشنا Sam5154 آواتار ها
    تشکر کرده
    48

نقل قول نوشته اصلی توسط alie نمایش پست ها
    خب با راهنمایی های دوستان من در انتخاب بدنه به نتیجه رسیدم
    الان وارد بخش انتخاب لنز شدم !
    ناگفته نمونه که من نمونه عکسهای چندتا لنز رو در سایت .photozone
    دیدم البته فکر می کنم چون بحث لنزه تو این تاپیک دیگه نشه ادامه داد
    حالا بالاخره کدوم رو انتخاب کردی؟ منم قریبا همین وضعیت رو دارم. ولی تفوت قیمتشون در حد 100 یا 150 تومن بود.
    راجع به LCD چرخان چون تجربه‌اش رو FZ50 خودم داشتم اینارو میتونم بگم:
    1.از پایین باز شدنش یعنی کلی دردسر. چون بیشترین فایده‌ چرخون بودنش موقع کار رو سه پایه
    است. که اینو نمیشه موقعی که بستیش رو سه پایه هر جهتی که خوستی بهش بدی.
    2. چون رزولوشون این چرخان‌ها کم میشه اصلا برای فوکوس دستی مناسب نیستن.

یه مورد هم به این مقایسه اضافه کنم: به نظرتون اگه کانن 500D رو هم به این بحث اضافه کنیم چی؟ جون اون هم تقریبا همین امکانات رو داره و توی همون رنج قیمتی هم هست.

fkh
    fkh آنلاین نیست
    كاربر آشنا
    تشکر کرده
    80

مهمترین تفاوت از نظر من اینه که d5000 فلاش کامندر نداره اگه این مورد مورد نیاز باشه خرید d90 منطقیه
    r0otsharp تشکر می‌کند.

صفحه 2 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5 آخرینآخرین