صفحه 3 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 46

موضوع: هم ديجيتال هم آنالوگ؟ ( كمك در خريد دوربين )

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

دوست عزیز جناب عهد بوق!
    پاسخ سوال شما کمی سخته ولی اگر درست یادم باشه زمان مرحوم آدامز دوربین دیجیتالی وجود نداشت تا ایشون بتونن استفاده کنن...
    وگرنه احتمالا ایشون یه بک فاز 1 یا کداک رو به عنوان ابزار کارشون انتخاب میکردن و به فتوشاپ هم مینازیدن! و تکنیکهایی رو در کار با فتوشاپ ابداع میکردن!
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    66

آقاي عهد بوق ! بفرماييد با كدوم قسمت مشكل داريد من سريعا اقدام كنم!!!
    ساناز نافذ
    ---------------

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

من اعتقاد دارم که در عکاسي مهم نتيجه کار هست که پيام و حس عکاس رو انتقال مي ده. چه روي کاغذ چه صفحه مانيتور. مخصوصا در دنياي شلوغ امروز که ديگه مجالي براي بحث و فکر کردن براي انتخاب بين ديجيتال و آنالوگ باقي نمي مونه.

اما حقيقت اينه که کيفيت نگاتيو به طرز وحشتناکي بالاست و هر چي بيشتر مي گذره به عکاسي آنالوگ بيشتر علاقمند ميشم. يه دوربين قطع متوسط هاسلبلاد و يه فيلم با حساسيت بالا ...

عهد بوق! من نمي دوتم ديجيتال رو رها کنم, اما بهت فکر مي کنم و مطمئن باش يه روز مي رم سراغ يکي از شماها تا از تجربياتتون استفاده کم.
    ویرایش توسط kamira : Tuesday 15 November 2005 در ساعت 00:54
    صادق طاهری

كاربر فعال
    تشکر کرده
    35

سلاممن از عکاسي نگاتيو هيچ تجربه اي ندارم......
    اما وقتي داشتم يه کتاب در مورد اين نوع عکاسي ميخوندم يه چيز ذهنم رو خيلي مشغول کرد...اونم اين بود که نگاتيو کارا هي به فوتوشاب گير ميدن...ولي حقيقتا من فرقي بين تاريکخونه و فوتوشاپ پيدا نکردم......ميشه يه نفر روشنم کنه؟؟؟؟؟
    (دو تا توضيح::اول اينکه چون من به عکاسي نگاتيو فکر نکرده بودم قبلا تاپيک مربوط به ديجيتال و انالوگ در بخش دوربين ديجيتال رو مطالعه نکردم تا حالا اگه سوالم تکراريه منو ببخشيد و دوم اينکه به نظر من معمولا هر کس که به يه چيزي علاقه مند ميشه دوست داره يه تاريخچه اي رو از اون چيز بدونه ...من خودم هم دوست دارم يه دوربين فيلمي داشته باشم و باهاش کار کنم البته بعنوان يه تجربه اما از شما چه پنهون حسشو ندارم بخوام باهاش عککس بگيرمو بدم چاپ کنن !!!!!!

كاربر همراه
    تشکر کرده
    200

آیا میشه بدون اینکه از نگاتیو و اصل پایه عکاسی اطلاعات وتجربه داشته باشیم ...بتونیم در کار عکاسی موفق باشیم؟من که!!!!

كاربر همراه
    تشکر کرده
    66

نه نمی تونید موفق باشید!!! البته اگر اصل رو عکاسی نگاتیو فرض کنیم. در این که نگاتیو پایه ی عکاسیه شکی نیست ولی قبل از اختراع نگاتیو برومور های نقره اختراع شدند که روی صفحات شیشه ای هم وقتی نور می خوردند عکس رو ثبت می کردند. دلیل نداره ما برای تجربه ی عکاسی از شیشه های آغشته به برومور نقره و از فلاشهای منیزیم یک بار مصرف استفاده کنیم! همین اندازه که بشناسیمشون کافیه. این یعنی اطلاعات و اما تجربه... بدون تجربه به سختی می شه عکاس خوبی شد.شایدم اصلا نشه... اصول کلی عکاسی در دیجیتال و نگاتیو فرقی نداره شما باید دیافراگم و شاتر رو کارکردهاشون و ارتباطشون با هم رو بشناسید و حداقل اصول اولیه کار با دوربینهای اس ال آر رو بدونید این فکر نکنم به نگاتیو و دیجیتال ربط داشته باشه.
    مهم نیست که نگاتیو کارها به چی گیر می دن مهم اینه که دنیا به سمت دیجیتال رفته و مراسم کفن و دفن کاغذ سیاه سفید کداک هم که انجام شد!
    فن به علاوه دید هنری = عکس...
    هر دو مهمه برای عکاس خوب بودن هم باید فن عکاسی رو خوب و کامل بیاموزید این به معنای تسلط پیدا کردن بر دوربین خودتونه مهم نیست که شما در مورد تمام دوربینهای دنیا اطلاعاتی داشته باشید. ودوم پیدا کردن دید هنری، شناخت کادر و عناصر کادری مهم و نوع عکاسی و هدف و سوژه و حتی انگیزه ی شما در گرفتن یک عکس خوب موثره پس نگاتیو و دیجیتال رو رها کنید با هرکدوم که احساس می کنید راحت تر هستید و شمارو در رسیدن به هدفتون یاری می کنه شروع کنید. تاریکخونه و فوتو شاپ رو هم رها کنید...
    هرچیزی که به ما یاری می رسونه که به هدف نزدیک بشیم. تجربه + انگیزه + فن + هنر لازمه موفقیت در هر کار هنریه ...
    ساناز نافذ
    ---------------

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

وقتی سخن از تجربه و فن به میان می آد مشکل میشه بعد از اون نوشت "هنر" چون اون موقع این واژه به استفاده ی ابزاری از یک مکانیزم تقلیل پیدا می کنه.حال بیایید بپذیریم که چنین است. البته در این که تعریفی قطعی هم از هنر در بین نیست شکی نمی برم؛ ولی شناخت و داشتن اطلاعات یه چیز؛ و استفاده در اختراع یک نمایش هنری(می گم اختراع چون اول می پذیرم که عناصر یاد شده رو در کنار هم قرار بدم)چیزی دیگر.
    عکس با نگاتیو شروع شد ولی به کار بردن آن به عنوان "پایه ی عکاسی" تصور نمی کنم درست باشد چرا که اگر با دیدی که از ابتدا پذیرفتیم بنگریم ؛چه تفاوتی بین یک عکس که با دوربین اس ال آر فیلمی ثبت می شود وجود دارد با یک دوربین دیجیتال مشابه؟ منظور همان مراحل معروف انتخاب کادر,نورسنجی,انتخاب دیافراگم ,رسیدن لحظه ی مناسب و در نهایت فشردن دکمه ی شاتر.هر دو ابزار هایی هستند که با کمی تجربه؛ شناخت فن؛ و البته داشتن "هنر"! قابل دسترسی می باشند.
    و اما فن بعلاوه دید هنری می تواند حتی منجر به ساخت یک مدل "فراری" هم بشود که دیگران در اقصی نقاط جهان هر زمان که این لعبت را دیدند بگویند "هنر یعنی این".وچنین دگر گشتی به مفهومی پیچیده و در عین حال ساده ی "هنر" ؛ "فن" ؛ و غیره خواهد انجامید.
    ویشتاسب

كاربر همراه
    تشکر کرده
    200

خیلی جالبه .....من که حالی به حولی شدم با این فرمایشات اساتید !!!

كاربر همراه
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sanaz
    در این که نگاتیو پایه ی عکاسیه شکی نیست
    نقل قول نوشته اصلی توسط ویشتاسب ابراه
    به کار بردن آن به عنوان "پایه ی عکاسی" تصور نمی کنم درست باشد
    با ویشتاسب هم عقیده ام.. و در عین حال احساس میکنم که احتمالا منظور خانم نافذ را متوجه نشده ام چرا که از دید فنی، نگاتیو و یا سنسور صرفا وسیله ای برای ثبت عکس هستند و مفاهیم فنی پایه عکاسی نظیر نوردهی، دیافراگم، عمق میدان و غیره در هر دو دوربین دیجیتال و دوربین نگاتیو یکی است. فکر هم نمیکنم که مراحل ثبوت و ظهور نگاتیو عکاسی را بتوان جز اصول پایه عکاسی به شما آورد، چرا که اینها جز پروسه نمایش عکس هستند و مرحله مهم و پایه عکاسی یعنی ثبت لحظه قبلا انجام شده است..

در هر حال از نظر من نگاتیو و دیجیتال فقط دو مدیوم متفاوت برای انتقال درک و برداشت ذهن یک عکاس از سوژه هستند.
    امین خسروشاهی
    [Canon Digital Rebel]
    [EF-S 18-55 f/3.5-5.6] [EF 70-200 f/4L] [EF 50 f/1.4USM] [Canon 17-40 f/4L][Canon EF 28-135 f/3.5-5.6 IS USM]
    [Canon SpeedLite 580EX] [Manfrotto 055PROB tripod+Manfrotto 322RC2 head]

كاربر همراه
    تشکر کرده
    66

نقل قول نوشته اصلی توسط Amin
    و در عین حال احساس میکنم که احتمالا منظور خانم نافذ را متوجه نشده ام چرا که از دید فنی، نگاتیو و یا سنسور صرفا وسیله ای برای ثبت عکس هستند و مفاهیم فنی پایه عکاسی نظیر نوردهی، دیافراگم، عمق میدان و غیره در هر دو دوربین دیجیتال و دوربین نگاتیو یکی است. فکر هم نمیکنم که مراحل ثبوت و ظهور نگاتیو عکاسی را بتوان جز اصول پایه عکاسی به شما آورد، چرا که اینها جز پروسه نمایش عکس هستند و مرحله مهم و پایه عکاسی یعنی ثبت لحظه قبلا انجام شده است..

در هر حال از نظر من نگاتیو و دیجیتال فقط دو مدیوم متفاوت برای انتقال درک و برداشت ذهن یک عکاس از سوژه هستند.
    با اینکه این بحث اصلا جای کش دادن نداره ! اما منظورم اختراع عکاسی از پایه بود یعنی اختراع عکاسی کمی بعد منجر شد به اختراع نگاتیو . چیزی که تا این دهه وجود داره .اگر درست متن من رو خونده باشید می بینید که نوشتم اصول کلی عکاسی در دیجیتال و نگاتیو فرقی نمی کنه! مثل همین جمله ای که شما فرمودید!
    نیسفورنیپس اولین عکس رو هشت ساعت نور داد! اما دلیل نداره هرکسی برای شروع عکاسی( مثلا برای شروع عکاسی از پایه) بره هشت ساعت نور بده! دیجیتال فقط یک راه میان بر برای رسیدن به همان ثبت لحظه است.
    ساناز نافذ
    ---------------

صفحه 3 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5 آخرینآخرین