صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 2 3 4 5 6 7 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 51 تا 60 , از مجموع 61
Like Tree51تشکر

موضوع: تاثیر دما بر عکاسی

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

پیش فرض پاسخ: تاثیر دما بر عکاسی

یاسین جان اگر فرض را بر ماشین قرار دهیم بنظرم بهترین جا برای رسیدن به سرعت عمل بالا آنست که دوربین را در صندق عقب قرار داد تا به محیط بیرون عادت بیشتری داشته باشد. این سریع ترین حالتی است که میتوان به شات در آن آب و هوای با رطوبت بالا رسید ولی کماکان ثبت شات های لحظه ای را احتمالا از دست میدهید. آن موردی که اشاره شد در اصل قرار گرفتن دوربین در محلی بود که تفاوت دما و رطوبت با بیرون به آن شکل بود و طبیعی است که عکس این موضوع هم صادق است یعنی وقتی دوربین به محیط بیرون عادت کرد آوردن دوربین به داخل آن محل باز هم نیاز به دقت داشت و معمولا چون بعد از آوردن دوربین به محیط داخل تا 2 الی 3 ساعت دوربین را از محل خود خارج نمیکردم دیگر مشکلی از این بابت نبود
    .
    .
    .
    در مورد لنزهای سفید سری L کانن یک بار در تاپیکی دیدم کاوه عزیز هم به این موضوع اشاره کرد. بنظرم از بابت تئوری درست است یعنی ایرادی به آن وارد نیست و طبیعی است که رنگ های روشن کمتر جاذب نور هستند تا رنگهای تیره ولی گهگاهی که به این موضوع برخورد داشتم لنز سفید در دمای 50 الی 51 تحت تاثیر نور آفتاب بسیار گرم میشد نمیدانم اگر رنگ آن لنز سیاه بود احتمالا ذوب میشد :::big grin::: ولی در مقایسه با دوربین که سیاه است بدنه دوربین آنقدر گرم نمیشد البته تاحدودی قابل قیاس نیست چون دوربین بخاطر فرم آن همیشه در معرض نور مستقیم نیست بنوعی در وضعیت های متفاوت سایه هایی روی آن ایجاد خواهد شد. ولی بالای دوربین که تقریبا در آن 1 الی 2 ساعت عکاسی در آن شرایط در وضعیتی برابر با لنز از بابت نور بود به اندازه لنز داغ نشد!
    .
    .
    .
    حالا یک حالت میماند ( البته بیشتر یک حدس از که منشا آن از رفتار وسایل دیگری است ) اینکه جنس بدنه آن لنز بگونه ایست که تبادل حرارتی با داخل لنز انجام نمیدهد و در نتیجه تمرکز حرارت کماکان در سطح بیرونی لنز باقی میماند. ( این مورد را زیاد اطمینان ندارم باید نظر دوستان دیگر را هم جویا شد ) ولی واقعیت اینست که لنز آنگونه که انتظار داشتم نبود... و بیش از پیش بینی من در این خصوص گرم شد.
    yasin-m تشکر می‌کند.

كاربر آشنا sahamdarjoz آواتار ها
    تشکر کرده
    123

یکی دیگر از خطرات احتمالی تنشهای حرارتی وارده به لنز در اثر سرد و گرم شدن ناگهانیه. در مناطق سردسیر (مثلاً اینجا که دما در زمستان به راحتی تا 20 درجه زیر صفر میره)، شما در حال عکاسی در فضای باز هستید (البته احتمالاً مردم به عقلتان شک میکنند اما شما ادامه بدهید حرجی نیست!) و ناگهان دوربین به دست وارد ساختمان میشوید. اکثر ساختمانها در فضای ورودی دمایی گرمتر از داخل ساختمان دارند (هوای گرم با دمای 30-35 درجه بالای صفر از تهویه ها بیرون میزند). دوربین شما تنش حرارتی معادل 50 درجه را تحمل میکند. راه حلی که پیشنهاد میشود (اتفاقاً سام جوانروح هم پیشنهاد میکرد)، گذاشتن دوربین در ساک (ترجیحاً در کیسه پلاستیکی و بعد درون ساک) و بیرون نیاوردن آن برای حداقل یک ساعت در فضای گرم است.

كاربر ويژه rezakh آواتار ها
    تشکر کرده
    2259

وسط زمستون در زنجان بودم.اتفاقا دوربین شب توی ماشین جا موند.صبح هم از همه جا بیخبر دوربین رو اوردم جای گرم کنار بخاری....چشمتون روز بد نبینه تمام دوربین و لنزها سراسر عرق کردند.منم چیزی به ذهنم نرسید تمام لوازم رو گذاشتم روی بخاری تا خشک بشن:biggrin:
    تا امروز هم مشکلی برام پیش نیووردن
    sahamdarjoz تشکر می‌کند.

كاربر آشنا sahamdarjoz آواتار ها
    تشکر کرده
    123

نقل قول نوشته اصلی توسط rezakh نمایش پست ها
    وسط زمستون در زنجان بودم.اتفاقا دوربین شب توی ماشین جا موند.صبح هم از همه جا بیخبر دوربین رو اوردم جای گرم کنار بخاری....چشمتون روز بد نبینه تمام دوربین و لنزها سراسر عرق کردند.منم چیزی به ذهنم نرسید تمام لوازم رو گذاشتم روی بخاری تا خشک بشن:biggrin:
    تا امروز هم مشکلی برام پیش نیووردن
    شیشه های اپتیک به دلیل روش خاصی که ساخته میشوند از سایر شیشه ها مقاوم تر هستند اما اصولاً در شیشه اگر یک ترک جزیی (در حد مایکرو متر) ایجاد شود، به تدریج رشد میکند. به همین دلیل هم باید مراقب بود.
    rezakh تشکر می‌کند.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

استفاده از دوربین هایی که بدنه هوابندی شده دارن و همینطور لنزهایی که ودرسیلد هستند این مشکلات رو حل میکنه؟ کسی تستی چیزب ندیده؟ دوربین جدید پنتاکس K7 ادعا کرده تا دمای 10- درجه دوربین هیچ تفاوت عملکردی نخواهد داشت.

از طرفی من با دوربین فیلمی تو دمای 26- درجه سانتیگراد (در بستان آباد دقیقا در سرد ترین شب سال که سرد ترین نقطه کشور هم بود اون شب) عکاسی کردد و بعدش هم خیلی عادی بدون اینکه توجه کنم رفتم تو ماشین گرم بعدشم تو خونه دمه بخاری! دوربینو درآوردم از نظر یخ زدگی و بخار بررسی کردم مشکلی نداشت. فقط باطریش به چشمک زدن افتاد با اینکه نو بود (AG13 دو عدد)
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال
    تشکر کرده
    4296

تجربه عینی من در مورد تاثیر دما بر لنز:

هفته گذشته چند شب پشت سر هم ما برای رصد به پیست اسکی سهند رفتیم (عکس هاش توی تاپیک عکاسی از ماه و ستارگان موجود هست) از آنجایی که هوا اونجا بعد از نیمه سرد به شدت افت می کرد (مطابق دماسنج پایه یکی از دوستان)و مثلا یکی از روز ها -15 درجه سانتیگراد بود!
    غیر از مسئله حمله گرگ ها به ما در یکی از اون شب ها، هیچ مشکل دیگه ای نداشتم... تا این که 2 روز پیش متوجه شدم که شارپنس 18-55 من خیلی خیلی افت کرده! چون سابقه زمین خوردن و این جور چیز ها رو نداره، گفتم شاید به خاطر سرما بوده باشه... با چند تا سرچ کوچولو دیدم ملت هم به این مسئله گاها دچار شدن که بدنه پلاستیکی و چیپ لنز ها در اثر سرما و در نتیجه انقیاض و انبساط شدید تر، باعث خارج شدن المان های لنز از همخطی می شه... (دقیقا معلوم بود، وقتی لنز رو مایل می گرفتم نگاه می کردم بهش، اون هلالی که دیده میشه (المان جلویی) یکم کج بود) خیلی اوضاع روحیم خراب بود... چون چند روز بعد یه کنفرانس دارم و به اون لنز فوق العاده زیاد احتیاج دارم... هر جورش فکر کردم: از خرید یه 18-55 دیگه گرفته تا خرید 24-70 + 11-16 ! :biggrin:
    ولی خیلی اتفاقی جرات کردم لنز رو باز کنم... (با شعار «از نو می سازمت 18-55!») خیلی راحت تر از این ها بود که فکر می کردم. دیدم 2 تا عدسی جلویی از جاشون در اومدن... خیلی آرام انداختم جاشون و بستم لنز رو.. فقط نمی دونم چرا کارخونه 3 پیچ توش اشانتیون گذاشته بود!

مقایسه شارپنس قبل عمل جراحی با 18-55 نسخه قدیمی:

تازه احساس می کنم کیفیتش از قبل هم بهتر شده

پ.ن: از دوستانی که به خاطر این مسئله موجب آزار و اذیتشون شدم معذرت می خوام (از خرید یه لنزشون گرفته تا قاطی کردن اسمها و... )
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    Mashhadi Vahid، farsad، merdax و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    اصلان نورقاسمی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    22

فکر میکنم واقعا مشکلی نباشه و نباید اینقدر ها هم وسواس به خرج داد

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2579

دوستان سلام
    ممنون از اطلاعات خيلي مفيدتون منو به فكر واداشت

من ميخوام يه دوربين خوب بخرم و از اونجايي سفر به كشور فوق العاده مرطوبي مثل مالزي و كشور فوق العاده سردي مثل كانادا را در پيش دارم با اين اوصاف كه گفتيد واقعا نمي دونم چي بايد بگيرم. كه بعد پشيمون نشم .

قبلش اصلا هواسم به چنيني شرايطي نبود و با حال و هواي ايران بهم دوربينهاي nikon D90 و Nikon 300s و Nikon 7000 را پيشنهاد داده بودند ،‌حالا چه دوربيني را پيشنهاد ميكنيد
    ميگند سري S نيكون درزبندي بهتري داره اما در مورد مقاوت در مورد شرايط دمايي هيچ اطلاعاتي ندارم.

ممنون ميشم راهنماييم كنيد

Forum Moderator Mehdi Rojaie آواتار ها
    تشکر کرده
    12608

نقل قول نوشته اصلی توسط marypm نمایش پست ها
    دوستان سلام
    ممنون از اطلاعات خيلي مفيدتون منو به فكر واداشت

من ميخوام يه دوربين خوب بخرم و از اونجايي سفر به كشور فوق العاده مرطوبي مثل مالزي و كشور فوق العاده سردي مثل كانادا را در پيش دارم با اين اوصاف كه گفتيد واقعا نمي دونم چي بايد بگيرم. كه بعد پشيمون نشم .

قبلش اصلا هواسم به چنيني شرايطي نبود و با حال و هواي ايران بهم دوربينهاي nikon D90 و Nikon 300s و Nikon 7000 را پيشنهاد داده بودند ،‌حالا چه دوربيني را پيشنهاد ميكنيد
    ميگند سري S نيكون درزبندي بهتري داره اما در مورد مقاوت در مورد شرايط دمايي هيچ اطلاعاتي ندارم.

ممنون ميشم راهنماييم كنيد
    سلام
    در مورد تحمل گرما و سرما، تحمل تمام این دوربین ها از 0 تا 40 درجه سانتیگراد هست.
    ولی در مورد سیلینگ یا همون عایق بودن، D300s بهترین وضعیت رو داره!
    M.Moghadam و mojtaba79 تشکر می‌کنند.
    مهدی روجایی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2579

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi_911turbo نمایش پست ها
    سلام
    در مورد تحمل گرما و سرما، تحمل تمام این دوربین ها از 0 تا 40 درجه سانتیگراد هست.
    ولی در مورد سیلینگ یا همون عایق بودن، D300s بهترین وضعیت رو داره!
    سلام

مرسي كه پاسخ دادي ، با اين اوصاف تكليف هواي زمستوني چي ميشه؟ اونم توي كانادا به راحتي تا منفي 30 درجه هم مياد و معمولا هم زمستون طولاني داره؟ حالا ميگيم كانادا هيچ توي همين ايران ما زمستونهاي سرد هم توي خيلي از مناطق و شهر ها داريم. به نظرتون مورد ديگه اي مياد كه مناسب اين شرايط باشه

مرسي

صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 2 3 4 5 6 7 آخرینآخرین