صفحه 10 از 30 نخستنخست ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 20 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 91 تا 100 , از مجموع 300
Like Tree352تشکر

موضوع: كالیبره كردن مانیتور و مشكلات من

كاربر همراه fartow آواتار ها
    تشکر کرده
    1432

پیش فرض پاسخ: كالیبره كردن مانیتور و مشكلات من

بردیا گرامی درود.

برای اینکه روی این عکس و درخواست شما نظر داد بهتر است که عکس را در اندازه بزرگتری در دسترس بگذارید. این عکس برای نظر دادن (دست کم برای من) بسیار سخت است.

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

آقای توفیقیان عکس با اندازه بزرگتر:

http://i.imagehost.org/0456/DSC0079-5.jpg

همچنین پیشنهاد شما برای مانیتور مناسب برای کار با ps چیست؟
    با تشکر

تشکر کرده
    1432

نقل قول نوشته اصلی توسط am30 نمایش پست ها
    آقای توفیقیان عکس با اندازه بزرگتر:

http://i.imagehost.org/0456/DSC0079-5.jpg

همچنین پیشنهاد شما برای مانیتور مناسب برای کار با ps چیست؟
    با تشکر
    جناب بردیا با سپاس از شما.

هم اکنون در محل دیگری با مانیتورهای معمولی و کالیبره نشده هستم که نمیتوانم نظری درباره عکس بزرگتر بدهم اگر دوستان تا شب پاسخی ندادند حتما امشب هم در مکینتاش و هم در مانیتور کالیبره شده نگاه میکنم و نظر شخصی خودم را خدمتتان خواهم گفت. البته همینگونه و با دانش اینکه این مانیتور که هم اکنون بکار گرفته ام اصلا کالیبره نیست میتونم بگم که رنگها و نور درست اصلاح نشده اند. برای اینکه فقط نمونه ای را ببینید (البته اینکار همیشه و روی همه عکسها درست کار نمیکند ولی یک نمایش تقریبی به شما خواهد داد) این عکس را در فتوشاپ باز کنید و سپس از منوی Image گزینه Auto Tone یا (Ctrl + shift + L) را انجام دهید و نتیجه را روی عکس خودتان مشاهده کنید.

من معمولا اگر مانیتورم کالیبره نباشد اینکار را انجام میدهم و معمولا برای من اینکار پاسخ داده است.

روی عکس شما در سمت راست اینکار را انجام دادم که با سمت چپ عکس میتوانید مقایسه فرمایید.

در مورد مانیتور خوب هم فراموش کردم بپرسم که شما میخواهید چه اندازه هزینه کنید؟ دوستان در ایران با توجه با بازار ایران شاید بهتر بتوانند شما را راهنمایی کنند.

پاینده باشید.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    ویرایش توسط fartow : Tuesday 16 February 2010 در ساعت 13:54 دلیل: افزودن جمله برای مانیتور ...
    Saadat، R.Asgari و Vahid تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1432

درود بردیا گرامی.

با پوزش از دیر کرد پاسخ. امیدوار بودم دوستان دیگر نیز در این باره نگر خودشان را میدادند. ولی امروز در فکر دادن پاسخی به شما بودم که دیدم واقعا سخت است که از روی یکی دو عکس گفت که مانیتور شما کالیبره است یا خیر.

مانیتور PC ام را با دستگاه Huey Pro که همیشه در حال کالیبره کردن است و به مانیتور وصل است کالیبره میکنم و هر چند روز یکبار از من میخواهد که دوباره مانیتور را کالیبره کنم. این خود نشان دهنده این است که با یک بار انجام دادن به نتیجه مطلوب و بلند مدتی نخواهیم رسید. کالیبره کردن هم بستگی به نور محیط (از دید شدت نور و گرمای نور) و المانهای دیگری هم دارد. همچنین به ساخت مانیتور و کارت گرافیک و ... و اینکه شما این عکس را برای چه کاری میخواهید آماده کنید؟ برای نمایش در مانیتور خودتان یا روی وب و یا برای چاپ؟ (همین چند روز پیش یک کار گرافیکی (منوی یک رستوران که 15 برگه میشد) را آماده کردم و با اینکه از شماره رنگهای Panton بهره گیری کردم و اینکه هم من روی مک رنگها را دیدم و هم مانیتور چاپخانه مک بود و دستگاههای چاپ هم استاندارد Panton را دارند ولی بازهم اختلاف رنگی در سرخ شرابی که من میخواستم و آنگه روی چاپ آمد دیده میشد، البته به چشم من و چاپخانه دار و خوشبختانه نه به چشم مشتری :biggrin:)

اینها را گفتم که بدانید که اینکه عکس شما نمایانگر کالیبره بودن مانیتورتان میتواند باشد و یا نباشد! بنابراین پاسخ بنده پاسخ درستی در تایید یا عدم تایید کالیبره بودن مانیتور شما نمیباشد بلکه فقط میتوانم بگویم که از دید من (با سلیقه و دید و تجربه ای که از نور و رنگ و ... یک عکس دارم) این عکس خوب به چشم می آید یا خیر.

امیدوارم که کمکی کرده باشم.

پاینده باشید.
    mh.noori تشکر می‌کند.

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

تاثیر مد های از پیش تعیین شده مانیتور ها از نظر شدت نور و دمای رنگ

سلام

هفته پیش که به مشهد رفته بودم افتخار داشتم که همراه وحید عزیز در دقایق آخر یک کارگاه عکاسی حضور یابم.

در كارگاه دوم استاد مهدي رضوي به مديريت فايل ديجيتال براي ارسال به جشنواره پرداخت، كارگاه وي كه با نمايش عكس‌هاي مختلف و تفاوت‌هاي نمايش آن عكس‌ها در مونيتور‌ها و فضاهاي رنگي مختلف بود، و به مباحثي چون كاليبراسيون، ويژگي‌هاي پروسس عكس، فضاهاي رنگي و تفاوت آن‌ها، و خصوصيات پروجكشن داوري براي عكاسان شركت كننده پرداخت تا عكاسان با علم بيشتري آثارشان را به جشنواره ارائه كنند.
    کد:
    http://www.aksemashhad.com/news14.html
    وقتی ما رسیدیم بحث بیشتر بر روی کالیبراسیون مانیتور بود و نرم افزاری توسط استاد کارگاه در حال معرفی شدن بود. پس از پایان بحث سئوالات شروع شد و یکی از دوستان حاضر در کارگاه سئوالی مطرح کردند پیرامون
    "تاثیر مد های از پیش تعیین شده مانیتور ها از نظر شدت نور و دمای رنگ بر خروجی"

بعد از کارگاه فرصتی بود تا با دوستان و جناب دکتر روشن در این مورد کمی گفتگو کنیم.
    قبلا برای خود من هم این سئوال بود و یک آزمایش در این مورد انجام داده بودم اما چون بنا شد در این تاپیک مطلب بنویسم سعی کردم دوباره آزمایش را تکرار کنم

شرایط تست

Hardware

CPU : Intel Q9550
    RAM: 2X 2 Gig 1066MHz DDR2 Dual Chanel
    Main Board: Asus P5Q-Pro
    Monitor : Samsung BW 2253 Plus
    Graphic Card: Nvidia 6200 Turbo Cache
    Calibration Device: Spyder 3 Pro

Software
    Windows 7 32Bit - 6.1.7600
    Calibration Software : Spyder 3 Pro Utility ver3.14

وقتی از نرم افزار Spyder 3 Pro Utility استفاده میکنید قسمتی دارد به نام Display Settings که در آن میتوانید نوع مانتیور و تنظیماتی که از طریق OSD آن فراهم شده را انتخاب نماییم.یکی از این تنظیمات مربوط به RGB Sliders هست. وقتی روی آن کلیک کنیم به نرم افزار میگوییم که مانیتور ما امکان کنترل R G B را به صورت مجزا در اختیار ما قرار میدهد. اما Software به شما پیغامی میدهد .
    توصیه نرم افزار این است که این گزینه را فعال نکنیم چون ممکن است در پنل های ال سی دی معمولی و کم کیفیت یک Overal Color Cast ایجاد شود.
    اما برای نشان دادن دقیق رنگها ، دمای رنگ و روشنایی این قسمت را فعال کردم تا بتوانیم خروجی دقیق هر Mode مانیتور را ببینیم.

کل صفحه ای که در مراحل کالیبراسیون می بینیم شبیه به تصویر زیر است که برای کم حجم شدن عکسها من نتایج را کراپ کرده ام.

(کل فایلهای اصلی را به صورت فشرده شده میتوانید از آدرس زیر دانلود کنید)
    کد:
    http://navid7h.persiangig.com/other/Samsung%20BW2253%20%20Calibration.rar
    توصیه نرم افزار :

با تغییر Slider های موجود در منوی OSD مانیتور آنقدر رنگها را کم یا زیاد کنیم تا ستونهای R G B تقریبا مساوی شوند (اختلاف 0.5 یا کمتر قابل قبول است)

ابتدا نتایج Mode های از پیش تعیین شده مانیتور را قرار میدهم و در مرحله آخر تنطیمات خودم را.

1. حالت پیش فرض مانیتور (Default Setting OR Factory Settings)

2. Text Mode

Jesmi، R.Asgari و apicks تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

تشکر کرده
    7879

3.Internet Mode

4.Game Mode

5.Sport Mode

6. Movie Mode

7. Dynamic Contrast Mode

Jesmi و R.Asgari تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

تشکر کرده
    7879

8. با تنظیمات زیر به این نتیجه رسیدم
    R:23
    G:25
    B:54

Brightness:59
    Contrast:73

اصولا این نتایج خیلی قابل تعمیم نیستند.(اغلب اوقات در حالت Text نور مانیتور کم میشود و یا در حالت Movie دمای رنگ مانیتور گرم تر میشود و... )

چون فقط روی یک مانیتور تست شده است و آنکه ممکن است اصلا شرایط درستی برای تست نبوده باشد.فقط به عنوان یک معیار مقایسه ای این نتایج را اینجا قرار داده ام.

بعد از این مرحله از فرآیند کالیبراسیون نرم افزار شروع شده و در نهایت پروفایل مربوطه ساخته می شود.

پایدار باشید و موفق
    nmroshan، Jesmi، Amin Zarif و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

تشکر کرده
    1432

سپاس جناب حسینیان.

آیا Spyder 3 Pro در ایران برای خرید پیدا میشود؟ بهای آن چند است؟ چون زمانی این نوع دستگاههای کالیبره کردن در ایران یافت نمیشد.
    Navid7h و apicks تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط fartow نمایش پست ها
    سپاس جناب حسینیان.

آیا Spyder 3 Pro در ایران برای خرید پیدا میشود؟ بهای آن چند است؟ چون زمانی این نوع دستگاههای کالیبره کردن در ایران یافت نمیشد.
    سلام

خیر ! متاسفانه نیست.
    من ندیدم .خیلی گشتم هیچ مدلی نبود.
    تو این یک سالی هم که دارم باز هم گشتم ولی بیافتم.
    بنده از اتریش خریدم (البته نماینده معرفی شده در سایت شرکت هم نداشت و از آلمان برایمان تهیه کرد)
    fartow و apicks تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

تشکر کرده
    7879

سلام

به پیشنهاد جناب روشن توضیحاتی رو بر پست های ارسال شده قبلی ام اضافه میکنم.

فرآیند کالیراسیون مانیتور در واقع از دو بخش اصلی تشکیل میشود

1) تنظیم Black Point و روشنایی (با استفاده از کنترل های روشنایی و کنتراست مانیتور)
    2) تنظیم دمای رنگ

بعد از فرآیند کالیبراسیون یک پروفایل ساخته میشوند که با استفاده از آن برنامه هایی که به اصطلاح color mangement aware هستند میتوانند با استفاده از این پروفایل ها ، رنگها را به صورت صحیح نمایش خواهند داد.

اگر شما از مانیتور های خاص کارهای گرافیکی استفاده کنید ( مثل Eizo سری CG یا CE ) تمام دو بخش اطلاعات در مانتیور ذخیره میشود.اما اگر از مانتور های معمولی یا متوسط استفاده کنید ( عموما تمام مانیتور هایی که در دسترس ما هستند ! ) این اطلاعات در دو جا ذخیره می شود.

تنظیمات مربوط به Black Point و Luminance در مانیتور ذخیره میشود ( Contrast و Brightness )

اما دمای رنگ
    هر مانیتوری یک دمای رنگ استاندارد دارد و یک گاما مشخص
    آن تنظیمی که اکثر عکاسان دیجیتال به دنبال آن هستند تنظیماتی است شامل

White Ponit : 6500 K
    Gama: 2.2
    Luminance : CRT (90-110)
    Luminance : LCD (100- -140)

در اکثر برنامه های Calibration شدت روشنایی برای LCD ها 120 cd/ m^2 توصیه شده است.

وقتی ما فرایند کالیبراسیون را تکمیل کردیم و پروفایل مانیتور ساخته شد ،بخشی از این تنظمیمات مربوط است به اطلاعات شدت رنگی هر سه رنگ R G B . دقیقا چیزی مانند Curve ها برای هر سه رنگ.

حال که این اطلاعات را در اختیار داریم چگونه این ها را اعمال کنیم ؟
    این وظیفه بر عهده کارت گرافیک است. در کارت گرافیک بخشی وجود دارد به نام Video Look Up Table یا VLUT یا LUT . نرم افزارهای کالیبراسیون این اطلاعات مربوط به هر کانال رنگی را در LUT کارت گرافیک Load می کنند .

مثال:

اینها همه یک مقدمه بود برای اینکه بگم !

وقتی ما دسترسی به کالیبراتور سخت افزاری و نرم افزاری نداریم آیا استفاده از یکی از مد های پیش فرض مانیتور برای رسیدن به آنچه یک عکاس به آن نیازمند است مفید واقع خواهد شد ؟

برای مثال میتوانید نتیجه مانیتور Samsung BW 2253+ (سه - چهار پست قبلی )را بررسی نمایید.

-----------------------------------------------------------

یک نکته مهم

در فرآیند کالیبراسیون اینکه فقط ما روشنایی و کنتراست را تنظیم کنیم و بقیه کارها را به نرم افزار مربوطه محول کنیم ممکن است به نتایج درستی نرسیم . باید از مانیتور و شرایط استاندارد آن همچنین White Point و Luminance و Gamma ای که میخواهیم به آن برسیم اطلاعات کافی داشته باشیم.

اما چرا ممکن است بدون تنظیماتی اولیه (قبل از کالیبراسیون) به نتیجه دلخواه نرسیم.
    خروجی کارت گرافیک های معمولی عموما 8 بیت هستند (256 Tone از سیاه تا سفید برای هر کانال رنگ)
    فرض کنید دمای رنگ استاندارد مانیتور 6500K است و ما میخواهیم محیط کاری خود را برای دمای رنگ 5000K تنظیم کنیم. در این صورت مثلا Curve ای که مربوط به رنگ آبی است ( که در پروفایل تولید شده قرار دارد ) دارای انحنای زیادی میشود . در واقع ما بخشی از اطلاعات کانال رنگی آبی را از دست میدهیم مثلا از 256 تن برای آبی به 230 یا 225 می رسیم و یک Banding صورت میگرد.

در نرم افزار های حرفه ای نطیر ColorEyes Display مرحله برای این کار وجود دارد به نام Monitor Pre-Calibration که سعی نرم افزار بر این است تا با اطلاعاتی که به کاربر میدهد ،کاربر را قادر سازد تا R G B و شدت روشنایی را از طریق منوی OSD مانیتور تنظیم کند و سپس وقتی نتیجه نزدیک شرایط مطلوب رسید ، فرایند اصلی کالیبراسیون شروع خواهد شد.( در این صورت Curve هایی با انحناهای کمتری تولید خواهد شد و از شدت Banding کاسته خواهد شد)

امیدوارم مفید بوده باشه.
    شاد باشید و خوشحال

منایع :
    کد:
    http://www.integrated-color.com/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Color_management
    http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/ColorSync
    http://www.pusztaiphoto.com/articles/colormgmt/win7/default.aspx
    پی نوشت:
    به دوستانی که کالیبراتور سخت افزاری دارند پیشنهاد میکنم از برنامه Color Eyes Display استفاده کنند . این نرم افزار به صورت Demo ده روزه قابل استفاده است و تمام Functionality آن قابل استفاده است.

سخت افزار هایی که توسط این نرم افزار پشتیبانی میشود

ColorEye/DTP-94
    Optix XR
    Spyder2
    Spyder3
    EyeOne Pro/Monitor
    EyeOne Display2
    • نوع فایل: jpg LUT.jpg‏ (14.6 کیلو بایت, 531 بازدید)
    nmroshan، ME، A. Mohammadi و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

صفحه 10 از 30 نخستنخست ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 20 ... آخرینآخرین