صفحه 12 از 97 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 22 62 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 111 تا 120 , از مجموع 962
Like Tree1242تشکر

موضوع: فلاش تریگر

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

پیش فرض پاسخ: فلاش تریگر

ساده ترین و ارزانترین راه استفاده از فرستنده و گیرندههای رادیویی است. که فرستنده روی Hot Shoe دوربین شما نصب میشه و فلاشتون رو هم روی گیرنده نصب میکنید. البته با توجه به اینکه دو فلاش دارید یا باید دو ست از این رادیو تریگرها بخرید (گیرنده به تنهایی فروخته نمیشه) یا برید سراغ مدلی که آقای قدیری معرفی کرده که شامل یک فرستنده و دو گیرنده است(که ظاهرا در تهران موجود نیست).
    تصمیم داشتم یکی از این فلاش تریگرهای profoto (نمیدونم اسمش رو چی بگذارم با توجه به اینکه فراتر از تریگر کننده های معمولیه) تهیه کنم اما الان دیدم که 170 برای یک دستگاهه که میتونه به عنواه فرستنده یا گیرنده باشه بعد این توضیح نقل قول رو که دیدم یک چیزی به ذهنم رسید این سیستم وایرلس فلاش دوربین که بعضی دوربین ها دارن نمیتونه گیرنده دستگاه پروفتو رو تریگر کنه و کار مارو با 170 تومن راه بندازه؟
    Rouzbeh Ehsani تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

نقل قول نوشته اصلی توسط alishadi نمایش پست ها
    اگه اينطور باشه دوربين چطور اطلاعات مربوط به ديافراگم و سرعت شاتر و حساسيت رو به فلاشهاي مثل SB800 - 900 ميفرسته كه ميتونن TTL مورد استفاده قرار بگيرن؟
    يك مورد ديگه ، تو سايت نيكون و قسمت مشخصات فني در مورد سيستم كامندر دوربين اين مشخصات رو نوشته:
    Built-in Commander Mode 2 Groups: A/B 4 Channels: 1-4 TTL, Non-TTL Auto and Manual mode
    اگه كنترل راديويي نباشه ، اين چهار كاناله بودن به چه معنايي خواهد بود؟
    سلام

مدتی پیش با تنی چند از دوستان در مورد چگونگی کار این سیستم صحبت کردیم که فکر کنم آخرش به نتیجه واحدی نرسیدیم.

در اینکه رادیویی نیست، شکی وجود ندارد، چون بقول دکتر روشن در صورتی امکان کنترل فلاش را داریم که در دید مستقیم فلاش دوربین باشد (در بعضی موارد که در خط مستقیم نیستند ولی ارتباط برقرار میشود, میشود نتیجه گرفت که احتمالا ً در اثر انعکاس اشعه مجهول به صورت غیر مستقیم باعث این عمل می شود)

به عبارتی اگر حایلی بین دوربین و فلاش باشد؛ ارتباطی برقرار نخواهد شد. مثلاً یک ورقه چوبی یا ...
    یا حتی اگر سنسور گیرنده فلاش به سمت دوربین نباشد .... یا در محیط باز و نور شدید قرار داشته باشیم؛ این سیستم درست کار نخواهد کرد که همگی اینها نشان دهنده این است که این سیستم رادیویی نیست!

اما اینکه چطور اطلاعات از دوربین به فلاش منتقل می شود؟

دو نظریه وجود دارد:

1- بنا بر نظریه اول, این تبادل اطلاعات از طریق مبادله تعداد زیادی پیش-فلاش (pre-flash) در زمانی بسیار بسیار کوتاه قبل از باز شدن شاتر انجام میشود که حتی چشم انسان قادر به تشخیص این فلاشها نخواهد بود ( نهایتاً اینکه همه آنها را به عنوان یک پیش-فلاش تشخیص میدهد)

The system relies on a master/commander unit (weather it’s your pop-up or additional on-camera flashgun), which sends out a series of tiny flashes that are too quick for our eyes to detect. These flashes are picked up by ‘slave’ units, which then communicate back to the master. The maser unit can then process all the data it receives to determine the amount of power needed. It does all this in the time between you pressing the shutter button and the picture being taken

کد:
    http://www.photoanswers.co.uk/Advice/Search-Results/Techniques/How-does-wireless-flash-work/

2- نظریه دوم معتقد است این کار از طریق ارسال امواج مادون قرمز انجام میشود, و به همین دلیل هم نقطه ضعفهایی مانند سایر دستگاههای مبتنی بر این تکنولوژی دارد ( محدودیت در برد موثر, الزام به داشتن دید مستقیم بین فرستنده و گیرنده و ضعف در هنگام عکاسی پیوسته و ...)

کد:
    http://digital-photography-school.com/entering-the-world-of-wireless-flash-technology

من با نظریه دوم بیشتر از اولی موافقم. :)
    Ali Shadi، LightBox، Halalzadeh و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

2- نظریه دوم معتقد است این کار از طریق ارسال امواج مادون قرمز انجام میشود, و به همین دلیل هم نقطه ضعفهایی مانند سایر دستگاههای مبتنی بر این تکنولوژی دارد ( محدودیت در برد موثر, الزام به داشتن دید مستقیم بین فرستنده و گیرنده و ضعف در هنگام عکاسی پیوسته و ...)
    وحید جان فکر کنم نظریه اولی وجود ندارد. مسئله بالا درست است. اگر در منوال فلاشها هم دقت کنید درست است که رسما اسمی از infrared قید نشده اما عبارت Light sensor window for wireless remote flash
    قید شده که به امواج رادیویی نور گفته نمیشود اما به مادون قرمز چرا.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    Ali Shadi و M.Mobin تشکر می‌کنند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

كاربر همراه Ali Shadi آواتار ها
    تشکر کرده
    1424

اگه اینطور باشه میشه با تعویض سنسور فلاش تریگرهای نوری ارزون با یه سنسور مادون قرمز ، بدون نیاز به فلاش خود دوربین ، تو حالت کامندر دوربین فلاشهای قدیمی رو هم تریگر کرد. مطمئنا اول باید فرکانس اون پالس مادون قرمز مشخص بشه.
    البته یه آزمایشی به ذهنم رسید که نتیجش مشخص میکنه که کدوم تئوری درسنه، فکر کنم تا آخر شب نتیجه رو اینجا بذارم.
    ویرایش توسط Ali Shadi : Monday 13 July 2009 در ساعت 20:18

WWW.GOGNUS.COM علی شادی
    Gear List: Nikon D90 + 18-105vR + 50 1.4D + Sigma 10-20 + Manfrotto 190XPROB + 322RC2 & Panasonic FZ5

كاربر ويژه Persian آواتار ها
    تشکر کرده
    6066

اگه اینطور باشه میشه با تعویض سنسور فلاش تریگرهای نوری ارزون با یه سنسور مادون قرمز ، بدون نیاز به فلاش خود دوربین ، تو حالت کامندر دوربین فلاشهای قدیمی رو هم تریگر کرد. مطمئنا اول باید فرکانس اون پالس مادون قرمز مشخص بشه.
    علی جان فکر میکنم موضوع کمی پیچیده تر باشد. یعنی در درجه اول باید فرکانس هم خوانی داشته باشد و در درجه دوم فرمان ارسالی بتواند فلاش را فعال کند. نحوه ارتباط دوربینی مثل دی90 با SB-900 یا 600 با یک فرمان ثابت هم شکل نیست یuنی TTL بودن این ارتباط نشان میدهد که این ارتباط فقط Y/N نیست و داده های بیشتری رد و بدل میشود. اگر قصد شما ساخت یک hot shoe برای فلاش ریموت است که فقط با IR عمل کند و فلاش بدون ارتباط دیگری فقط روشن شود که همان گیرنده نوری این کار را انجام میدهد.
    Ali Shadi تشکر می‌کند.
    علیرضا غفاری
    لینک مقالات سایت
    "Travel is the graduate school of life" Joe McNally

تشکر کرده
    8302

نقل قول نوشته اصلی توسط Persian نمایش پست ها
    وحید جان فکر کنم نظریه اولی وجود ندارد. مسئله بالا درست است. اگر در منوال فلاشها هم دقت کنید درست است که رسما اسمی از infrared قید نشده اما عبارت Light sensor window for wireless remote flash
    قید شده که به امواج رادیویی نور گفته نمیشود اما به مادون قرمز چرا.
    خب حالا یک مساله ای؛ اگر قبول کنیم که این ارتباط از طریق امواج (اشعه) مادون قرمز انجام میشود، این فرستنده کجا قرار دارد؟ همه ما این فرستنده را در جلوی ریموت کنترل تلویزیون یا سایر وسایل دیده ایم، اما در فلاش کجاست؟ یعنی همان لامپ فلاش تولید کننده مادون قرمز هم هست؟

یا من دارم اشتباه میکنم؟ :confused:
    Ali Shadi تشکر می‌کند.
    وحيد قديري راد

كاربر همراه LightBox آواتار ها
    تشکر کرده
    1414

سلام.

وحید جان. جریان از این قراره که همون سنسورهای اسلیو معمولی که در بازار به چشمی معروف هستند هم با امواج مادون قرمز کار میکنند. برای امتحان میتونید در حالی که سنسور به فلاش متصل است ریموت کنترل تلویزیونتان رو روبروش با فاصله کم بگیرید و یه دکمه رو فشار بدید. مبینید که فلاشتون تخلیه میشه.
    کلا امواج مادون قرمز، نور، امواج رادیویی، مایکروویو و .... همه از زیر مجموعه های امواج الکترومغناطیسی هستند. خصوصا نور و امواج مادون قرمز که غرابت خیلی نزدیکی با هم دارند. امواج مادون قرمز دقیقا در انتهای طیف نور قابل دیدن برای انسان قرار دارند. نور مرئی حاوی مقداری از امواج مادون قرمز هست. به خصوص سمت انتهای قرمز طیف نور. به همین علت است که در نور شدید روز سنسورهای اسلیو از کار می افتند(محیط پر از امواج مادون قرمز است که سنسور نمیتواند بین موج ارسالی فرستنده و پارازیت موجود در محیط تفاوت قائل بشود).

با تشکر.
    Mashhadi Vahid، Ali Shadi، Kourosh Kahal و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش سلطانی

كاربر همراه Ali Shadi آواتار ها
    تشکر کرده
    1424

مسئله همین است ، نمیدونم تا حالا امتحان کردین و دیدین که در موقع فیلم برداری پالسهای ارسالی از ریموت کنترل های (تلویزیون و ...) قابل مشاهده هست. به عبارت دیگه وقتی ریموت رو به سمت دوربین میگیرین در حالت لایو ویو یا فیلم برداری در هنگام زدن کلید ها اشعه بنفش رنگی آشکار میشه.
    من این تست رو روی D90 انجام دادم و هیچ نوری از بدنه در هنگام کامندر بودن ساطع نشد ، من احتمال میدادم فرستنده مادون قرمز هم در کنار گیرنده سمت چپ بدنه باشه اما چنین چیزی وجود نداره.
    مسئله دیگری هم وجود داره که نظریه اولی رو تقویت کرد، تو فیلمی که با 60 فری بر ثانیه برداشتم وبا سرعت آهسته بررسی کردم شلیک های سریع و پی در پی فلاش قابل مشاهده هست. سعی میکنم یه جایی آپلود کنم ولینک بدم.
    البته حالا که فکر میکنم میبینم انتقال دیتا از طریق پالسهای نور هم کار سختی نیست ، کانالهای مختلف هم میتونه از طریق مشخصات اولین پالس فلاش ارسال بشه.
    تمام فرضیات فوق زمانی درست خواهند بود که امکان تریگر کردن فلاشها بدون استفاده از فلاش خود دوربین ممکن نباشه. ( برای من که اینطور بود حتی در حالت -- هم برای فلاش خود دوربین فلاش شلیک میکرد).

WWW.GOGNUS.COM علی شادی
    Gear List: Nikon D90 + 18-105vR + 50 1.4D + Sigma 10-20 + Manfrotto 190XPROB + 322RC2 & Panasonic FZ5

تشکر کرده
    8302

من این تست رو روی D90 انجام دادم و هیچ نوری از بدنه در هنگام کامندر بودن ساطع نشد ، من احتمال میدادم فرستنده مادون قرمز هم در کنار گیرنده سمت چپ بدنه باشه اما چنین چیزی وجود نداره.
    خب نور (مادون قرمز) فقط از یک جا می تواند ساطع شود و آنهم فلاش است (فکر میکنم)
    حالا اگر در حالت کامندر باشید، طبیعی است که با وجود آن پیش-فلاشها دیگر نشود نور مادون قرمز را تشخیص داد

( برای من که اینطور بود حتی در حالت -- هم برای فلاش خود دوربین فلاش شلیک میکرد).
    در آن حالت (----) , فلاش اصلی Master فقط در نوردهی اصلی دخالت ندارد و آن فلاشهایی که شلیک میکند, در کسری از ثانیه قبل از باز شدن شاتر انجام میشود و در عکس ثبت نمی شود. در واقع همان فرمانهایی هستند که از دوربین صادر می شوند.
    وحيد قديري راد

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

درود

من فکر میکنم کمی پیچیده تر از سیستمهای رایج بوده است و در واقع فرمول و کارکرد آن جزو اسرار کمپانی است. چرا که اگر اینقدر تکنولوژی آن سهل و قابل پیش بینی بود ، به دفعات همین سیستم توسط کمپانی های دیگر هم پیش از این تولید شده بود.

این واقعا یک آمکان و مزیت بزرگ را برای استفاده کنندگان برند Nikon را فراهم آورده اینکه اصلا لازم به هیچ فرستنده وگیرنده و یا سیمی ... بین دوربین و فلاشهای نیکون نیست حتی تا چندین فلاش نیکون را میشود در مکان های مختلف با آرایش مختلف برای نور پردازی استفاده کرد و هر طور و هر کجا که بگذارید با هر جهتی بدقت کار میکند.

من که در حال تجربه کردن زندگی شیرینی با نیکون هستم.

موفق باشید

انوش
    M.Meghdari تشکر می‌کند.

صفحه 12 از 97 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 22 62 ... آخرینآخرین