صفحه 13 از 37 نخستنخست ... 3 9 10 11 12 13 14 15 16 17 23 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 121 تا 130 , از مجموع 366
Like Tree1559تشکر

موضوع: Canon EOS 5D Mark IV

Forum Moderator M.Mobin آواتار ها
    تشکر کرده
    13646

نقل قول نوشته اصلی توسط Rax نمایش پست ها
    کجای این مطالبی که لینک دادی با حرف بنده منافاتی داره؟ شما احتمالا فکر کردید بنده در مورد مارک4 گفتم 48 مگابیت من در مورد نسل قبلی این حرفو زدم که روی avc حدود 48 مگابیت بود و منطقی بود ولی الان روی کدک 1000 سال قبل m.jpeg (که در واقع کنون بخاطر نداشتن پردازشگر مناسب کلا بیخیال کمپرس شده) با این بیت ریت کیفیت خروجی و حجم خروجی اصلا ایده ال نخواهد بود! حجم بالا + کیفیت پایین! از این بدتر میشه؟ اگر بنا به این باشه که حجم بالا رو در نظر نگیریم این همه بدنه های ارزون BM و حتی کاستوم فیرمویر های خود کنون غیره دارن RAW خروجی میدن و تازه روش ذخیره سازی بهتر و ارزونتری هم دارن! با قسمتی از پول این بدنه میشه اونارو خرید و یه دوربین عکاسی هم پای همین بدنه! از همه بدتر حتی روی avc هم از دوربینهای 3سال قبل هم بیت ریت پایینتره (GH4, BMPC) و همین نشون میده کنون هم مثه نیکون مشکل نداشتن پشتوانه ساخت پردازشگر موشن پیکچر رو داره!

با اینجا منافات دارد که اتفاقا خودتا بلد کرده اید.

سوما نوع کدک و بیت ریتشه!
    نه کدک خوبی داره از بابت کمپرشن و "نه بیت ریت بالایی داره!"
    اتفاقا بالاترین بیت ریت را دارد و اگر میگویید با این حجم بالا کیفیت تصویر پایین خواهد بود کمی جای شک دارد.از آن گذشته پست اول شما اصلا بیانگر این نبود که این افزایش بیت ریت به قول شما اسفبار باشد.
    که علاوه براین نوشته شما با اسکرین شاتی که گذاشته ام خیلی هم نظر نیست ولی از انجا که احتمالا هم شما و حامد صلاحی در این مورد اطلاعات بیشتری از من دارید قضاوت خاصی در تایید یا رد هر کدام نمی توانم داشته باشم.

و یه دوربین عکاسی هم پای همین بدنه!
    برای هر مبنایی که حساب کنید هیچ دوربین فول فریمی در هیچ برندی "در حال حاضر " رقیب این دوربین نیست که حتی با همه پول این دوربین بتواند رقیبی برای آن باشد.حتما این نکته را در نظر میگیرد که در یک فرد حرفه ای و اشنا به تجهیزات در انتخاب یک برند فقط به مشخصات بدنه توجه ندارد . سطح کیفیت محصولات،تنوع لنزها کنون بی رقیب است.

درسته مثلا پاناسونیک کراپ ذاتیش2 ائه وئلی حداقل لنزهاش وایدن و دیافراگم خوبی دارن!
    یعنی در تنوع لنز (حالا بحث کیفیت و رده دوربین به کنار) برتری را در مقابل طیف گسترده و لنزهای با کیفیت عالی در هر رنج از فیش آی و اولترا و واید تا لنزهای سوپر تله (که خیلی از این لنزها در هیچ برندی رقیب مشابه ندارند مثل 8-15 فیش آی،11-24 ،17 تیلت، 85مم 1.2 .200-400 و ...) با پاناسونیک می دانید؟

صرف اینکه فلان دوربین کامپکت یا حتی موبایل تصویربرداری 4کا دارد و یا با فلان فرمت تصاویر را ثبت میکند نمی تواند دلیل مقایسه آنها با دوربینی باشد که پرفروشترین و محبوب ترین دوربین در بین عموم کسانی هست که در کل دنیا به صورت یک ابزار حرفه ای از این رده از دوربینها استفاده میکنند و کمتر به فکر تغییر آن به بدنه ای دیگر حتی در بین بدنه های همین برند می افتند.
    حالا این بحثها و حرفهایی که شاید در دنیای واقعی خیلی خریداری نداشته باشد اینجا ادامه میابد ولی در آینده ای نه چندان دور این دوربین را در دست تعداد زیادی از بهترین عکاسان و تصویربرداران در همه جای دنیا خواهیم دید که تصاویر بسیار زیبا را ثبت و منتشر خواهند کرد.
    ولی احتمالا اگر یک شخص تازه کار وارد این محیط شود و مطالب را از ابتدا بخواند قطعا به این نتیجه خواهد رسید که کنون بدترین محصول طول تاریخ خود را ساخته است.
    زمانی که 6دی ساخته شد موج انتقادات در همین تاپیکها راه افتاد ولی من در سخت ترین شرایط از این بدنه طی تقریبا 4 سال استفاده و هیچ گاه نه مشتریان من و نه خودم کم و کاستی کیفی یا کیمی در خروجی احساس نکرده ایم.حالا این بدنه جدید را با 6دی مقایسه کنید.سطح توانایی ها و امکانات به هیچ نحو قابل مقایس نیست.اگر هم احساس میکنید قیمت این دوربین برای شما بالاست بهتر است به فکر دوربینی باشید که مناسب سطح درآمد شما از تجهیزاتتان باشد.
    من که یک عکاس تنبل و کم کار هستم و ترجیح میدهم هر کاری را انجام ندهم طی شاید سه تا چهار ماه هزینه خرید این دوربین که سه تا چهار سال برای من کار خواهد را در خواهم آورد.
    البته شاید هم خرید این دوربین برای کسب و کار شما سخت نباشد ولی ترجیح دهید با همان دوربین پاناسونیک که قیمت خیلی مناسبتری دارد کار کنید.که البته هیچ اشکالی هم ندارد.
    yaghoobi، K_NMT، Amin Zarif و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مسعود مبین علی

about.me
    instagram

Rax
    Rax آنلاین نیست
    كاربر همراه Rax آواتار ها
    تشکر کرده
    30

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Mobin نمایش پست ها
    با اینجا منافات دارد که اتفاقا خودتا بلد کرده اید.

اتفاقا بالاترین بیت ریت را دارد و اگر میگویید با این حجم بالا کیفیت تصویر پایین خواهد بود کمی جای شک دارد.از آن گذشته پست اول شما اصلا بیانگر این نبود که این افزایش بیت ریت به قول شما اسفبار باشد.
    که علاوه براین نوشته شما با اسکرین شاتی که گذاشته ام خیلی هم نظر نیست ولی از انجا که احتمالا هم شما و حامد صلاحی در این مورد اطلاعات بیشتری از من دارید قضاوت خاصی در تایید یا رد هر کدام نمی توانم داشته باشم.

برای هر مبنایی که حساب کنید هیچ دوربین فول فریمی در هیچ برندی "در حال حاضر " رقیب این دوربین نیست که حتی با همه پول این دوربین بتواند رقیبی برای آن باشد.حتما این نکته را در نظر میگیرد که در یک فرد حرفه ای و اشنا به تجهیزات در انتخاب یک برند فقط به مشخصات بدنه توجه ندارد . سطح کیفیت محصولات،تنوع لنزها کنون بی رقیب است.

یعنی در تنوع لنز (حالا بحث کیفیت و رده دوربین به کنار) برتری را در مقابل طیف گسترده و لنزهای با کیفیت عالی در هر رنج از فیش آی و اولترا و واید تا لنزهای سوپر تله (که خیلی از این لنزها در هیچ برندی رقیب مشابه ندارند مثل 8-15 فیش آی،11-24 ،17 تیلت، 85مم 1.2 .200-400 و ...) با پاناسونیک می دانید؟

صرف اینکه فلان دوربین کامپکت یا حتی موبایل تصویربرداری 4کا دارد و یا با فلان فرمت تصاویر را ثبت میکند نمی تواند دلیل مقایسه آنها با دوربینی باشد که پرفروشترین و محبوب ترین دوربین در بین عموم کسانی هست که در کل دنیا به صورت یک ابزار حرفه ای از این رده از دوربینها استفاده میکنند و کمتر به فکر تغییر آن به بدنه ای دیگر حتی در بین بدنه های همین برند می افتند.
    حالا این بحثها و حرفهایی که شاید در دنیای واقعی خیلی خریداری نداشته باشد اینجا ادامه میابد ولی در آینده ای نه چندان دور این دوربین را در دست تعداد زیادی از بهترین عکاسان و تصویربرداران در همه جای دنیا خواهیم دید که تصاویر بسیار زیبا را ثبت و منتشر خواهند کرد.
    ولی احتمالا اگر یک شخص تازه کار وارد این محیط شود و مطالب را از ابتدا بخواند قطعا به این نتیجه خواهد رسید که کنون بدترین محصول طول تاریخ خود را ساخته است.
    زمانی که 6دی ساخته شد موج انتقادات در همین تاپیکها راه افتاد ولی من در سخت ترین شرایط از این بدنه طی تقریبا 4 سال استفاده و هیچ گاه نه مشتریان من و نه خودم کم و کاستی کیفی یا کیمی در خروجی احساس نکرده ایم.حالا این بدنه جدید را با 6دی مقایسه کنید.سطح توانایی ها و امکانات به هیچ نحو قابل مقایس نیست.اگر هم احساس میکنید قیمت این دوربین برای شما بالاست بهتر است به فکر دوربینی باشید که مناسب سطح درآمد شما از تجهیزاتتان باشد.
    من که یک عکاس تنبل و کم کار هستم و ترجیح میدهم هر کاری را انجام ندهم طی شاید سه تا چهار ماه هزینه خرید این دوربین که سه تا چهار سال برای من کار خواهد را در خواهم آورد.
    البته شاید هم خرید این دوربین برای کسب و کار شما سخت نباشد ولی ترجیح دهید با همان دوربین پاناسونیک که قیمت خیلی مناسبتری دارد کار کنید.که البته هیچ اشکالی هم ندارد.
    اهان متوجه شدم شما به این نکته اشاره کردید که از 100 تا مثال بنده یکیش بدلیل قیاس کدک ها غلط جلوه کرده! اونم توضیح دادم lمنظور من کامل منتقل نشد کهروی کدک اصلی بیت ریت بالاست ولی چه فایده و روی کدک فرعی بیت ریت پاینتر از رقبای 3سال قبل! منظور من از اون جمله این بود! شما 99تای بقیه رو میشه برای من توجیه کنید؟ یا حتی میشه بفرمایید m-jpeg مال چه سالیه؟ 1995 ! 20 سال قبل! تازه من یادم رفت بگم هنوز که هنوزه بصورت دیفالت روی بدنه لاگ برای تغییر گاما کرو وجود نداره! الان 2016 ائه! این امکانات سال 2014 امد رو دوربینای حرفه ای!

در مورد لنز هم واقعا من بحثی ندارم چون شما عکاسی رو با ساخت فیلم و کلیپ یکی میدونید! این کراپ 1.74 شوخی نیست! شما زاویه دید معادل لنز 14 اتون میشه 24! و 100 البته بخاطر فلنج بالا امکان استفاده از لنزهای خاصی که روی m4/3 فراهم بود روی کنون فراهم نیست! الان شما یکبار به خودتون زحمت میدادید ست لنزهای موجود پاناسونیک و m4/3 رو مرور میکردید! هم خود ام4/3 بشدت لنزهای خوب و متنوعی داره و هم سایر شرکت ها براش لنزهای خوبی زدن و از همه مهمار بخاطر فلنج تقریبا محدودیتی در استفاده زا مانت دیگه نیست! الان کار استاندارد سینمایی با این اعداد بودجه رفته روی m43 وPL این ربطی به پاناسونیک و آری هم حتی نداره! الان عملا روی کارم4 چیزی به اسم واید وجود نداره چه برسه fisheye ! الان 2ساله پاناسونیک الان 7-14 اف ثابت غیر فیش آی با موتور فوکوس سایلنت داره!

باقی بحث های شما هم چه ربطی به صحبت من داره؟ دوربین 3هزار دلاری که تنها مزیتش نست به رقبای فعلی قراره 4کی باشه و همونم میلنگه! شما دارید جوری صحبت میکنید انگار من قراره چیزی بخرم و یا چیزی دارم و یا چیزی خواهم داشت! اصلا بحث سر این نیست! مارک4 برای کار فیلم ایراداتش اساسیه! هزینه (خود بدنه و مموری و غیره) - مشکلات شاتر (گلوبال نبودن و داغ شدن و غیره) - مشکلات کدک - کراپ 1.74 چیزی نیست که بشه از زیرش در رفت و با توجیه کرد اقا من 3500 دارم دوست دارم اینو بخرم! اصلا فرضا که بیایم فقط باهاش تله بگیریم و تکونشم ندیم که شاتر رول کنه و کیفیت تصوئیر هم فدا کنیم اخرش که چی؟ خود شما داری میگی محدودیت های کار اماتور (گوشی و غیره و ذالک) طرف رو منیکشونه سمت وسایل حرفه ای انوقت من وسیله حرفه ای بخرم استفاده اماتور هم ازش نتونم بکنم؟ و از همه اینا مهمتر من خودم نوشتم برای کار عکاسی بدنه خوب و کافی الان زیاد هست! دلیلی نداره فقط برای فیلمبرداری سوییج کرد روی این بدنه! شما جوری صحبت میکنی انگار من نوشتم اقا GH4 بخرید برای کار عکاسی!؟! هر کی بگه فلان چیز خوب مطلقه داره اشتباه میکنه! مگه ملت اینهمه هیجانزده نشدن از الفا6300 و فیلم برداری4 کی؟ چی شد 1نفرم باهاش 4کی نگرفت؟ چون در عمل رولینگ شاتر بلا استفاده اش کرده بود!

و حرف اخر شما مدعی هستید که کنون یک محصول فوق العده تولید کرده و در اینده این مشخص میشه و معیارتون اظهار نظر ها در مورد 6دی هستش! اینکه که دیگه نهایت قیاس مع الفارغ ائه! 6دی چه ربطی به مارک4 داره؟ شما بیا مارک3 رو قیاس بزن! قیمت فضایی + امکانات0 ! از روز اولم ملت گفتم اقا مارک3 چیه اخه! نه فیلم برداری تغییری نسبت به مارک2 کرده نه داینامیک رنج بهتر شده نه رزولوشن تعییر وحشتناکی کرده! تا همین الانشم همین انتقاد ها بهش هست! زمانی که نیکون اصلا بازاری روی فول فریم سطح بالا غیر خبری نداشت مارک3 امد و از اون موقع تازه نیکون 4تا دونه دی800 و دی810 فروخت! یه جوری صحبت میکنید انگار بین 100000000 مورد محصول مختلف ملت کنون رو انتخاب میکردن! مارک3 اینقدر محصول بدی بود که نیکون رو نجات داد! و 100 البته 6دی اینقدر قیمتش ارزون شد که جبران مافات این ماجرای مارک3 رو کرد! شما که مدعی هستی قیمت مهم نیست چرا 6دی خریدی؟ مگه نمیگید کنون اشغالم بزنه باید بخریم چون بالاخره یه نفر روی کره زمین پیدا میشه با اون بدنه 4تا عکس و فیلم خوب بندازه! و یا مثلا در اینده ای نزدیک این دوربینر و دست عکاسان معروف خواهیم دید! این شد ملاک؟ وقتی کنون میاد 100 تا بدنه مجانی میده به گتی ایا اسم این حرکت اینه که گتی رفته کنون رو انتخاب کرده؟

خدا رو شکر من فن بوی نیکون و یا برند دیگه ای هم نیستم ولی تعصب افرادی که به عنوان عکاس تو این فروم پست میزارن واقعا داغون کنندست! من ایراد تکنیکال گرفتم از فیلم برداری و دلیل و مدرک و عدد و رقم گذاشتم شما جواب میدی "من که نمیدونم این اعداد چیه ولی کنون هر چی بزنه خوبه چون بالاخره یکی پیدا میشه باهاش 4تا عکس و فیلم خوب بندازه و در ضمن شما پولشو نداری بخری نگو کنون بده چون کنون هر چی بزنه خداست!"
    ttt و Anoosh-Em تشکر می‌کنند.

كاربر همراه rasoul2014 آواتار ها
    تشکر کرده
    436

نقل قول نوشته اصلی توسط sherlockHolmes نمایش پست ها
    تنها نکته انقلابی که این دوربین داره به نظر من 720 120 فریمش هست . باقی برای من خیلی مهم نیستند . رزولوشن بالا ؟ من الان 3 تا دوربین دارم 6d eosm 550d رزولوشن هیچ کدوم رو هم دقیق یادم نمیاد فقط میدونم که رزولوشن هر سه از کافی هم بالاتره برام . داینامیک رنج بالا تر ؟ بعضی ها عکاسی رو قبل از عکاسی انجام میدن بععضی ها توی لایتروم . این دو دسته هیچ برتری بر هم ندارند . ولی من جزو دسته اولم . داینامیک رنج رو سعی میکنم با نور پردازی بدست بیارم . رزولوشن 4K هم زیاد چیز جالب توجهی نیست . کسی که بخواد 4کی وافعی کار کنه میره سراغ دوربین فیلمبرداری واقعی چون اونقدر هزینه های دیگه اش بالاست که قیمت دوربین توش گمه فقط حسابشو بکنید با بیتریت 500 مگی رزولوشن 4کی هر 8 دقیقه فیلمبرداری باید یه مموری 32 عوض بشه .قبل از اینکه این مموری رو خالی کنید مموری بعدی پر شده .بیشتر شبیه عذاب الهیه . ولی 4کی این حسن رو داره که آدم میتونه مطمئن باشه 1080 خوبی میتونه از دوربین بگیره .در نهایت برای کسی که تازه میخواد دوربین فول فریم بخره طبیعتا دوربین فوق العاده ایه و این خبر خیلی خبر خوشحال کننده ایه ولی اینکه آدم بگه آخ جون فردا دوربینمو بفروشم مارک 4 بخرم . نه به نظر من اینطوری نیست ! مخصوصا برای عکاس ها .
    با برخی مواردی که فرمودید موافقم ولی اینطور هم نیست که همه چیز روی کاغذ باشد. نیاز به گفتن نیست که مدتهاست نیکونی ها با نویز پایین دوربینهایشان به کنونی ها فخر می فروختند و بنده که ژانر اصلی عکاسیم، عکاسی از آسمان شب هست، بارها حسرت خوردم که چرا از اول نیکون برنداشتم... اما حالا با ظهور سنسور جدید DIGIC 6+ روی این دوربین و محصولات آینده خیالم راحت است که برای ارتقای آینده میتونم محصول کم نویزی بردارم و عکسهای بهتری بگیرم...
    sherlockHolmes، vahidshah و Fereidoon تشکر می‌کنند.
    "برای لایک گرفتن اینستاگرام هست. لطفا عکس های بنده را به چالش بکشید."
    برای شرکت در کلاس ها و تورهای نجومی در استان تهران با بنده تماس بگیرید.

كاربر همراه saber.pix آواتار ها
    تشکر کرده
    736

نقل قول نوشته اصلی توسط rasoul2014 نمایش پست ها
    با برخی مواردی که فرمودید موافقم ولی اینطور هم نیست که همه چیز روی کاغذ باشد. نیاز به گفتن نیست که مدتهاست نیکونی ها با نویز پایین دوربینهایشان به کنونی ها فخر می فروختند و بنده که ژانر اصلی عکاسیم، عکاسی از آسمان شب هست، بارها حسرت خوردم که چرا از اول نیکون برنداشتم... اما حالا با ظهور سنسور جدید DIGIC 6+ روی این دوربین و محصولات آینده خیالم راحت است که برای ارتقای آینده میتونم محصول کم نویزی بردارم و عکسهای بهتری بگیرم...
    مورد جالبی رو مطرح کردید دوست عزیز ایکاش امکان مقایسه رفتار نویزی این بدنه با نیکون دی 810 منتشر بشه چون بنظرم نزدیک ترین رقیبش تو نیکونی ها همون 810 هست.
    rasoul2014 تشکر می‌کند.
    Canon EOS 5D Mark IV+Canon EF 24-70mm f/2.8L II +Metz mecablitz 64 AF-1

كاربر همراه rasoul2014 آواتار ها
    تشکر کرده
    436

نقل قول نوشته اصلی توسط saber.pix نمایش پست ها
    مورد جالبی رو مطرح کردید دوست عزیز ایکاش امکان مقایسه رفتار نویزی این بدنه با نیکون دی 810 منتشر بشه چون بنظرم نزدیک ترین رقیبش تو نیکونی ها همون 810 هست.
    بله من هم بی صبرانه منتظر هستم. البته با مشاهده نمونه عکسهایی که dpreview گذاشته و تغییر اساسی که کنون در طراحی سنسور با تغییر واحد ADC سنسور انجام داده انتظار میره نویز Read که عامل اصلی نویز در محیط کم نور هست به حداقل برسه. تا جایی که مطلع هستم این طراحی جدید مشابه طراحی های سونی و نیکون هستش .
    Fereidoon تشکر می‌کند.
    "برای لایک گرفتن اینستاگرام هست. لطفا عکس های بنده را به چالش بکشید."
    برای شرکت در کلاس ها و تورهای نجومی در استان تهران با بنده تماس بگیرید.

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط rasoul2014 نمایش پست ها
    بله من هم بی صبرانه منتظر هستم. البته با مشاهده نمونه عکسهایی که dpreview گذاشته و تغییر اساسی که کنون در طراحی سنسور با تغییر واحد ADC سنسور انجام داده انتظار میره نویز Read که عامل اصلی نویز در محیط کم نور هست به حداقل برسه. تا جایی که مطلع هستم این طراحی جدید مشابه طراحی های سونی و نیکون هستش .

https://www.dpreview.com/reviews/ima...40753615637555
    yaghoobi، saber.pix، obsidiyan و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه saber.pix آواتار ها
    تشکر کرده
    736

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    ممنونم. بنظرم رفتار نویزیش خیلی بهترشده. اما چرا حجم فایل RAW اش نسبت به بقعیه اینقدر کم هست ؟02.JPG
    obsidiyan تشکر می‌کند.
    Canon EOS 5D Mark IV+Canon EF 24-70mm f/2.8L II +Metz mecablitz 64 AF-1

تشکر کرده
    20782

ممنونم. بنظرم رفتار نویزیش خیلی بهترشده. اما چرا حجم فایل RAW اش نسبت به بقعیه اینقدر کم هست ؟02.JPG
    سلام
    در نمونه اي كه من مي بينم حجم فايل خام به جز از D810، از بقيه بيشتر يا تقريباً مساوي است.
    (انتخاب از در بخش تاريك و پر جزئيات و در گزينه نور كم انتخاب شده است)
    poc.JPG
    ارادت
    ویرایش توسط Dariush Chegini : Tuesday 30 August 2016 در ساعت 08:52
    yaghoobi، saber.pix، obsidiyan و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه Amirhoseingh آواتار ها
    تشکر کرده
    268

چه جالب منم همين الان با همين دوربينا به جاي d810 البته d750 مقايسه ميكردم توي ايزر هاي بالا به چشم بنده يك جاهايي ايكس پرو بهتر از مارك ٤ هست و البته دي ٧٥٠ همچنان در اكثر موارد پرفرمنس بهتري داره البته از ديد من (شايد من در ناخود آگاه جانب فوجي و كنون رو ميگيرم)
    saber.pix و obsidiyan تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    20782

در بخش مقايسه DPreview، عليرغم رفتار نويزي كم نظير، به نظرم كنتراست نمونه هاي 5D MK iV كم مي آيد. احتمالاً، شايد، مشكل از تبديل فايل RAW باشد.
    pocc.JPG
    پي نوشت: تا كنون اين حجم از پيش داوري هاي منفي در خصوص دوربيني كه هنوز اصلاً به بازار نيامده و تازه چند روز است كه معرفي شده نديده بودم. خصوصاً در مورد يكي از مشخصات آن كه به عنوان نقطه قوت دوربين معرفي شده است مثل فيلمبرداري!
    ویرایش توسط Dariush Chegini : Tuesday 30 August 2016 در ساعت 09:01
    yaghoobi، K_NMT، Amin Zarif و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 13 از 37 نخستنخست ... 3 9 10 11 12 13 14 15 16 17 23 ... آخرینآخرین