صفحه 94 از 125 نخستنخست ... 44 84 90 91 92 93 94 95 96 97 98 104 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 931 تا 940 , از مجموع 1250
Like Tree2420تشکر

موضوع: Nikon D7100

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط ben163s نمایش پست ها
    دوستان عزيز و هنردوست خودم
    در مورد كاليبره فوكوس لنز كسي ميتونه توضيح بده؟
    من براي آزمايش كردن يا كنجكاوي باهاش ور رفتم ولي محتاطانه كه بعدا برگردونم سر جاش
    ولي متوجه نشدم چه جوري كار ميكنه
    كسي هست كه بلد باشه؟
    درود،

دوست عزیز عمل کالیبره یا ادجاست کردن لنز برای مواقعی کاربرد داره که لنز شما front focus یا back focus داشته باشه. یعنی جلوتر یا عقب تر از نقطه فوکوس شما، عمل فوکوس رو انجام بده. به همین منظور:

دوربین رو روی سه پایه قرار بدید و حالت فوکوس رو روی مد فوکوس تک نقطه ای قرار بدید، دیافراگم رو هم روی 8 قرار بدید. از فاصله حدود 2 یا 3 متر، یک خط کش رو با زاویه 45 درجه به صورت عمود روی یک میز قرار بدید.

حالا روی یکی از اعداد خط کش مثلا 10 فوکوس کنید و عکس بگیرید. اگه نقطه فوکوس دقیقا روی عدد 10 لود، لنز مشکلی نداره، اگه کمی جلوتر یا عقب تر بود مثلا 10.5 یا 9.5، لنز نیاز به adjusting یا تنظیم دارد. که در منوی خود دوربین میشه این عمل رو انجام داد و مقادیر اصلاح شده رو ذخیره کرد. با این حساب، هر موقع که همون لنز رو روی دوربین سوار کنید، دوربین لنز رو تشخیص میده و مقادیر اصلاح شده برای فوکوس رو اعمال میکنه.

تبصره:
    البته برای عمل ادجاستینگ چارتهای مختلفی توی اینترنت هم هست که می تونید استفاده کنید. ولی روش خط کش، ساده ترین و دم دست ترین روش هست.

موفق باشید.
    mohammad.baruji، filtrmiltr، mhtdmhtd و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    درود،

دوست عزیز عمل کالیبره یا ادجاست کردن لنز برای مواقعی کاربرد داره که لنز شما front focus یا back focus داشته باشه. یعنی جلوتر یا عقب تر از نقطه فوکوس شما، عمل فوکوس رو انجام بده. به همین منظور:

دوربین رو روی سه پایه قرار بدید و حالت فوکوس رو روی مد فوکوس تک نقطه ای قرار بدید، دیافراگم رو هم روی 8 قرار بدید. از فاصله حدود 2 یا 3 متر، یک خط کش رو با زاویه 45 درجه به صورت عمود روی یک میز قرار بدید.

حالا روی یکی از اعداد خط کش مثلا 10 فوکوس کنید و عکس بگیرید. اگه نقطه فوکوس دقیقا روی عدد 10 لود، لنز مشکلی نداره، اگه کمی جلوتر یا عقب تر بود مثلا 10.5 یا 9.5، لنز نیاز به adjusting یا تنظیم دارد. که در منوی خود دوربین میشه این عمل رو انجام داد و مقادیر اصلاح شده رو ذخیره کرد. با این حساب، هر موقع که همون لنز رو روی دوربین سوار کنید، دوربین لنز رو تشخیص میده و مقادیر اصلاح شده برای فوکوس رو اعمال میکنه.

تبصره:
    البته برای عمل ادجاستینگ چارتهای مختلفی توی اینترنت هم هست که می تونید استفاده کنید. ولی روش خط کش، ساده ترین و دم دست ترین روش هست.

موفق باشید.
    عطا جان سلام
    به نظرم اپرچر را روي بازترين حالت بايد بگذاريم. در اپرچر 8 عمق ميدان زياد مي شود و عملاً به سختي مي شود خطاي فوكوس را اندازه گرفت.
    M.Nouri، ata_m3، amir.komeily و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال ata_m3 آواتار ها
    تشکر کرده
    5142

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    عطا جان سلام
    به نظرم اپرچر را روي بازترين حالت بايد بگذاريم. در اپرچر 8 عمق ميدان زياد مي شود و عملاً به سختي مي شود خطاي فوكوس را اندازه گرفت.
    سلام جناب چگینی،

فرمایش شما صحیحه. دقیقا من هم به همین موضوع فکر میکردم که تو اپرچر 8 عمق میدان زیاد میشود و میشه تا حدی خطای فوکوس رو تشخیص داد، منظورم قابلیت خوندن اعداد روی خط کش هست که فاصله کمی از هم دارند. اگه از بازترین دیافراگم استفاده کنیم، به دلیل عمق میدان کم، ممکنه اعداد 9 و 11، خارج از فوکوس باشند و این کار رو برای تشخیص فوکوس سخت تر میکنه، اما اگه از دیاف 8 استفاده کنیم، امکان اینکه اعداد 11 و 9 هم توی فوکوس باشند هست که با کمی دقت میشه فرانت فوکوس یا بک فوکوس بودن رو تشخیص داد و دقیقتر تنظیم کرد.

یه دلیل دیگه هم که دیاف 8 رو پیشنهاد دادم، ماکزیمم شارپنس بیشتر لنزها تو این دیاف هست که کار رو برای تشخیص خطای فوکوس کمی راحتتر میکنه.

تستهای زیر برای ca هستند ولی من به عنوان تست خطای فوکوس ازشون استفاده میکنم.

دیافراگم 1.8

11.JPG

دیافراگم 8

12.JPG

همونطور که ملاحظه میکنید تو عکس اول، عدد 13 به سختی قابل تشخیص هست که تو فوکوس هست، و به نظرم تو فوکوس نیست، پدیده دیفرکشن هم این موضوع رو تشدید میکنه.

ولی تو عکس دوم به راحتی قابل تشخیص هست که عدد 14 تو فوکوس هست.

ارادتمندم.
    Dariush Chegini، amir.komeily، mhtdmhtd و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط ata_m3 نمایش پست ها
    سلام جناب چگینی،

فرمایش شما صحیحه. دقیقا من هم به همین موضوع فکر میکردم که تو اپرچر 8 عمق میدان زیاد میشود و میشه تا حدی خطای فوکوس رو تشخیص داد، منظورم قابلیت خوندن اعداد روی خط کش هست که فاصله کمی از هم دارند. اگه از بازترین دیافراگم استفاده کنیم، به دلیل عمق میدان کم، ممکنه اعداد 9 و 11، خارج از فوکوس باشند و این کار رو برای تشخیص فوکوس سخت تر میکنه، اما اگه از دیاف 8 استفاده کنیم، امکان اینکه اعداد 11 و 9 هم توی فوکوس باشند هست که با کمی دقت میشه فرانت فوکوس یا بک فوکوس بودن رو تشخیص داد و دقیقتر تنظیم کرد.

یه دلیل دیگه هم که دیاف 8 رو پیشنهاد دادم، ماکزیمم شارپنس بیشتر لنزها تو این دیاف هست که کار رو برای تشخیص خطای فوکوس کمی راحتتر میکنه.

تستهای زیر برای ca هستند ولی من به عنوان تست خطای فوکوس ازشون استفاده میکنم.

دیافراگم 1.8

دیافراگم 8

همونطور که ملاحظه میکنید تو عکس اول، عدد 13 به سختی قابل تشخیص هست که تو فوکوس هست، و به نظرم تو فوکوس نیست، پدیده دیفرکشن هم این موضوع رو تشدید میکنه.

ولی تو عکس دوم به راحتی قابل تشخیص هست که عدد 14 تو فوکوس هست.

ارادتمندم.
    عطاي عزيز
    اگر با فاصله مناسب از چارت عكس بگيريم اندازه تصوير به حدي هست كه با بازترين اپرچر هم در كامپوتر و با بزرگنمائي 100 درصد بتوان جلو يا عقب بودن فوكوس را در حد ميليمتر تشخيص داد. هم در سايت Jeffrey Freidi و هم در The digital Picture استفاده از بازترين اپرچر توصيه شده و هم در هنگام كنترل فوكوس در تعميرگاه مركزي ديده ام كه جناب قاسمي از اپرچر باز استفاده مي كنند. من بعد از امتحان كردن فوكوس چارت هاي مختلف، چارت فوكوسي تهيه كرده ام (http://s3.picofile.com/file/82116985...Model.pdf.html) كه اگر روي كاغذ A4 پرينت شود و فاصله دوربين از چارت به نحوي باشد كه عرض كاغذ طول تصوير را پر كند، با بازترين اپرچر هم مي توان به دقت خطاي فوكوس را در حد ميليمتر پيدا و تنظيم كرد. ضمناً بنا به توصيه The Digital Picture بهتر است عكس هاي كنترل فوكوس را در Picture Style سياه و سفيد ثبت كنيم تا خطاي CA تاثيري در تشخيص نقطه دقيق فوكوس نداشته باشد.
    ارادت
    ویرایش توسط Dariush Chegini : Saturday 12 September 2015 در ساعت 16:30
    M.Nouri، ata_m3، کوروش و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Jalal Parsa آواتار ها
    تشکر کرده
    3214

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    عطاي عزيز
    اگر با فاصله مناسب از چارت عكس بگيريم اندازه تصوير به حدي هست كه با بازترين اپرچر هم در بزرگنمائي 100 درصد بتوان جلو يا عقب بودن فوكوس را در حد ميليمتر تشخيص داد. هم در سايت Jeffrey Freidi و هم در The digital Picture استفاده از بازترين اپرچر توصيه شده و هم در هنگام كنترل فوكوس در تعميرگاه مركزي ديده ام كه جناب قاسمي از اپرچر باز استفاده مي كنند. من بعد از امتحان كردن فوكوس چارت هاي مختلف، چارت فوكوسي تهيه كرده ام (Focus Chart Model ) كه اگر روي كاغذ A4 پرينت شود و فاصله از چارت به نحوي باشد كه عرض كاغذ طول تصوير را پركند، با بازترين اپرچر هم مي توان به دقت خطاي فوكوس را در حد ميليمتر پيدا و تنظيم كرد.
    ارادت
    من هم با نظر جناب چگینی موافقم
    خطاهای فوکوس در اپرچر باز خودشو نشون میده دوربین من عملا در دیاف 3.2 و بسته تر از اون هیچ مشکل فوکوسی نداره
    مگر اینکه بخوایم ماکرو کار کنیم که در این حالت عمق میدان بسیار کمه و توصیه دوستان در ماکرو فوکوس دستی بوده .

جناب چگینی جسارتا چارتی که ارایه دادین در مرکز کنتراست مناسبی برا فوکوس نداره یا چاپگر من خوب کار نمیکنه من با اجازه تون یکم دستکاریش کردم بعد استفاده اش کردم ، ممنون

سوال:بادی من با لنز 11-16 با چارت شما در حالت واید +8 و تله +14
    و لنز 50 f1.8 ا +2 ادجاست خورد
    میزان ادجاستم زیاد نیست؟ نیازی هست بفرستم برای تنظیم؟
    الان چند تا تست زدم مشکلی در فوکوس ندارم
    ata_m3، Dariush Chegini، amir.komeily و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    جلال پارسا
    instagram

تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط JPL1 نمایش پست ها
    من هم با نظر جناب چگینی موافقم
    خطاهای فوکوس در اپرچر باز خودشو نشون میده دوربین من عملا در دیاف 3.2 و بسته تر از اون هیچ مشکل فوکوسی نداره
    مگر اینکه بخوایم ماکرو کار کنیم که در این حالت عمق میدان بسیار کمه و توصیه دوستان در ماکرو فوکوس دستی بوده .

جناب چگینی جسارتا چارتی که ارایه دادین در مرکز کنتراست مناسبی برا فوکوس نداره یا چاپگر من خوب کار نمیکنه من با اجازه تون یکم دستکاریش کردم بعد استفاده اش کردم ، ممنون

سوال:بادی من با لنز 11-16 با چارت شما در حالت واید +8 و تله +14
    و لنز 50 f1.8 ا +2 ادجاست خورد
    میزان ادجاستم زیاد نیست؟ نیازی هست بفرستم برای تنظیم؟
    الان چند تا تست زدم مشکلی در فوکوس ندارم
    سلام جناب پارسا
    در چارتي كه تهيه كرده ام ستاره وسط چارت و خطوط افقي و عمودي كه از وسط صفحه مي‌گذرند سياه خالص و بقيه خطوط و نوشته هاي آن خاكستري است. من با پرينتر ليزري HP پرينت مي گيرم و كنتراست آن خوب است.
    به نظرم اگر با ميكرواجاستمنت مشكل برطرف شده است نيازي نيست به تعميرگاه مركزي مراجعه كنيد.
    ata_m3، amir.komeily، ben163s و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا aekrami آواتار ها
    تشکر کرده
    80

نقل قول نوشته اصلی توسط amin_zallaghi نمایش پست ها
    دوربین به این خوبی، یه چیزایی کم و کسر داره آدم دق میکنه
    نه خبری از نمودار نورسنج در مانیتور دوم هست، نه خبری از هیستوگرام در لایو ویو، نه قابلیت تغییر دیافراگم در لایو ویو و نه شبیه ساز نورسنجی....
    چهار گزینه ای که بسیار برام مهم بود

نشانگر ظرفیت مموری وقتی که دوربین خاموشه، غیر فعال هم میشه ؟

و اینکه چرا وقتی دکمه I رو فشار میدم و میخوام تنظیمات رو روی مانیتور بزرگ ببینم به محض فشار دادن دکمه شاتر، مانیتور خاموش میشه ؟
    با سلام . چند سوال داشتم که خواهشمند است راهنمایی بفرمایید . با توجه به اینکه من قصد خرید 7100 را دارم موارد مطرح شده در چند تا از پست های قبلی من را به تردید انداخته است . یک مورد افتادن گرد و غبار روی سنسور هست که دوستان در پست های قبل مطرح نموده اند و دیگری نداشتن برخی امکانات مطابق نقل قول بالا میباشد .
    لذا خواهشمند است در خصوص موارد زیر راهنمایی بفرمایید :
    1- من تا کنون دوربین SLR نداشته ام که مفهوم نقل قول بالا را بدانم آیا این موارد برای عکاسی مهم است یا خیر . من از موبایلم که استفاده مینمایم کلیدهای میانبر و دسترسی سریع برایم خیلی مهم است و حاضرم چندین نرم افزار نصب کنم تا دسترسی سریع داشته باشم لذا خواهشمند است راهنمایی بفرمایید این اشکالات تا چه حد جدی و مهم میباشد .
    2- مورد گردو غبار روی سنسور مخصوصا برای ما که شهرستانی هستیم و به مراکز تعمیرات و گارانتی دسترسی سریع نداریم تا چه حد میتواند جدی باشد که کلا بی خیال این مدل شوم
    3- آیا این کمبود و اشکالات در دوربین های کنون مخصوصا مدل 70D که یکی از گزینه های خرید من میباشد وجود دارد یا خیر .
    با تشکر

كاربر فعال خزان آواتار ها
    تشکر کرده
    3572

نقل قول نوشته اصلی توسط aekrami نمایش پست ها
    با سلام . چند سوال داشتم که خواهشمند است راهنمایی بفرمایید . با توجه به اینکه من قصد خرید 7100 را دارم موارد مطرح شده در چند تا از پست های قبلی من را به تردید انداخته است . یک مورد افتادن گرد و غبار روی سنسور هست که دوستان در پست های قبل مطرح نموده اند و دیگری نداشتن برخی امکانات مطابق نقل قول بالا میباشد .
    1- من تا کنون دوربین SLR نداشته ام که مفهوم نقل قول بالا را بدانم آیا این موارد برای عکاسی مهم است یا خیر . من از موبایلم که استفاده مینمایم کلیدهای میانبر و دسترسی سریع برایم خیلی مهم است و حاضرم چندین نرم افزار نصب کنم تا دسترسی سریع داشته باشم لذا خواهشمند است راهنمایی بفرمایید این اشکالات تا چه حد جدی و مهم میباشد .
    2- مورد گردو غبار روی سنسور مخصوصا برای ما که شهرستانی هستیم و به مراکز تعمیرات و گارانتی دسترسی سریع نداریم تا چه حد میتواند جدی باشد که کلا بی خیال این مدل شوم
    3- آیا این کمبود و اشکالات در دوربین های کنون مخصوصا مدل 70D که یکی از گزینه های خرید من میباشد وجود دارد یا خیر .
    با تشکر
    1. خیر مهم نیستند چون بدنه هایی با امکاناتی به مراتب کمتر از سری 7000 هم از نظر "عکاسی" مشکلی ندارن و خیلی هم خوب کار میکنن این مواردی که دوستمون فرمودن امکانات اضافی هستن که تو دوربین های رده بالا وجود دارن و از دید ایشون نبودشون تو این بدنه ضعفه ( دقت کنید که ایشون تجربه عکاسی و کار کرد رو دارن و این موارد براشون مهمه ولی برای شما شاید هیچ وقت مهم نباشه ) از نظر دسترسی سریع این دوربین کار شما رو کاملا راه میندازه خیالتون راحت
    2.بدنه 7100 یکی از خوش ساخت ترین بدنه هایی که نیکون تولید کرده و مقاومت خیلی خوبی تو گرد و غبار داره
    3.چون هر دو مدل از نمونه های خوب دو شرکت هستن از نزدیک هردو رو تو دستتون بگیرین و تست کنین نشستن دوربین تو دست کیفیت بدنه جاگذاری دکمه های کنترل و..... حتی "صدای شاتر"
    هرکدوم تو قیاس با اون یکی برتری هایی دارن
    فوکوس پیشرفته تر و صفحه نمایش لمسی چرخان و وای فای داخلی شاید واضح ترین برتری های کنون باشن ولی چون بنده کار نکردم حرفی بزنم شاید درست نباشه تا دوستان گل از راه برسن و بهتر راهنمایی کنن
    aekrami و Ebif_GSM تشکر می‌کنند.
    نیما هستم گاه آنكه ما را به حقيقت مي رساند خود از آن عاري است .زيرا تنها حقيقت است كه رهايي مي بخشد.( مارگوت بیکل - احمد شاملو )

تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط aekrami نمایش پست ها
    با تشکر
    سلام
    1-اگر استفاده از دوربين براي فيلمبرداري برايتان مهم است يا زياد به صورت Live View عكاسي مي كنيد (استفاده از LCD دوربين براي عكاسي) اين مواردي كه گفته شده مهم است.
    2-روي سنسور همه دوربين هاي DSLR دير يا زود گرد و غبار مي نشيند ولي بكي از مدل هاي نيكون مشكل نشستن ذرات روغن روي سنسور داشت كه اين دوربين از آن مدل نيست
    3- 70D مواردي را كه دوستمان نبودشان را به عنوان كسري ذكر كرده اند، دارد و مشكلي از اين بابت ندارد.
    ارادتمند
    خزان، aekrami و Ebif_GSM تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    220

سلام دوستان

من برای اولین بار یه 18-140 انداختم رو دوربینم فقط این مورد نرماله که واسه فوکوس اتومانیک هر دو فوکوس باید رو auto باشه ؟ یعنی هم لنز هم دوربین ؟ چون من یکیشو off میکردم دیگه فوکوس اتوماتیک نمیکرد ! ؟

صفحه 94 از 125 نخستنخست ... 44 84 90 91 92 93 94 95 96 97 98 104 ... آخرینآخرین