صفحه 3 از 7 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 68
Like Tree138تشکر

موضوع: نيكون دي 300 يا دي 90

كاربر همراه xman_a آواتار ها
    تشکر کرده
    1417

پیش فرض پاسخ: نیکون دی 90 یا نیکون دی 300

نقل قول نوشته اصلی توسط Mashhadi Vahid نمایش پست ها
    البته همانطور که گفتم این تفاوت در حدی نیست که باعث تغییر انتخاب بشود, اما در عین حال:

1- در لینک زیر نمونه هایی از ایزوهای مختلف این دو دوربین قرار دارد

ایزوی 3200 نیکون D90

ایزوی 3200 نیکون D300

کد:
    http://megaz.arbuz.com/2008/12/25/nikon-d300-vs-d90-high-iso-noise-comparison

2- کن راکول در مطلبی با عنوان " مقایسه ایزوی 3200 دی 3, دی90 , دی 300 و دی 200 " بعد از ارایه چند نمونه عکس کراپ شده, به ترتیب D3 و D90 و D300 را کم نویز تر از بقیه معرفی کرده (جای D700 در این مقایسه خالی بود)

در قسمتهایی گفته:

حتما ً این مقایسه را ببینید:
    کد:
    http://www.kenrockwell.com/nikon/d90/iso-3200.htm

3- در این لینک هم یک نفر نویز D90 را با D300 و 40D و 50D مقایسه میکند و :
    کد:
    http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1039&message=30067263

4- همچنین :
    کد:
    http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=29271355

5- در انتهای این صفحه از سایت imaging-resource هم گفته شده:
    کد:
    http://www.imaging-resource.com/PRODS/D90/D90HI_ISO_NR.HTM

6- و در نهایت رویوی تام هوگان که فکر میکنم در همان اوایل ورود D90 منتشر شد, البته در آن رویو فقط تا حد زیادی کیفیت تصویر D90 را مشابه D300 دانسته
    کد:
    http://bythom.com/nikond90review.htm

* به هر حال اگر من امروز قصد خرید یکی از این دو دوربین را داشتم (و پولش البته) , نه نویز آنها ... که امکانات و ویژگیهای دیگرشان را با هم مقایسه میکردم.

وحید جان ممنون من چون با d200مرحوم مشکل نویز نداشتم کمی تعجب کرده بودم لینک جالبی بود حالا تو ابیانه و حید بیگدلی 90 داره یکی هم فکر می کنم 300 اونجا یاد بعد از شما تو خونه و حید جان بیگدلی یک تستی میزنیم به بینیم تو شرایت غیر آزمایشگاهی چه جوابی می گیریم

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض پاسخ: نیکون دی 90 یا نیکون دی 300

اتفاقا تست نویز نیاز حتمی به شرایط آزمایشگاهی استاندارد دارد. تستهای بی‌ارزش بسیاری در همین فروم در گذشته منتشر شدند که جز ایجاد سردرگمی بین کاربران، فایده دیگری نداشتند.

اختلاف این دو از لحاظ نویز آنقدر نیست که در انتخاب شما تاثیر داشته باشد. زیاد خودتان را گیج نکنید. اگر نیازی به بدنه محکم‌تر دی300 ندارید، دی90 را بخرید تا علاوه بر قیمت کمتر، از مزیت فیلمبرداری اش هم استفاده کنید.

در مورد شارپنس عکسها هم اگر عکسها را RAW بگیرید که بحثی نیست. اگر هم JPEG بگیرید، عکسهای غیرشارپ پتانسیل بهتری برای ویرایش خواهند داشت. اگر هم می‌خواهید عکس آماده از دوربین تحویل بگیرید، درجه شارپ سازی را در دوربین بالا ببرید. (مقایسه خروجی JPEG دوربین ها در شرایط استاندارد صورت گرفته است که هر دو میزان شارپ‌سازی نرمال داشته اند. اما در عمل شمایید که در دوربین می‌توانید تعیین کنید چه مقدار شارپ کند و یا در نرم‌افزار شارپ سازی دقیقتری انجام دهید. زیاد خودتان را با این تستها درگیر نکنید که انتخاب‌‌تان را مشکل‌تر خواهد کرد.)
    NASSIRI4080، Hajiabadi، Mashhadi Vahid و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

پیش فرض پاسخ: نيكون دي 300 يا دي 90

نقل قول نوشته اصلی توسط nikon_ir نمایش پست ها
    آقا وحید گفتن : به هر حال اگر من امروز قصد خرید یکی از این دو دوربین را داشتم (و پولش البته) , نه نویز آنها ... که امکانات و ویژگیهای دیگرشان را با هم مقایسه میکردم.
    من دلم میخواد بدونم اون ویژگی ها چی هستن و آیا به درد من میخوره و ارزش 500 هزار تومن رو داره ؟
    مزایای D300 که الزاما ً شاید به کار همه یا من نیاد:
    بدنه محکمتر آلیاژی و عایق در برابر رطوبت (و سنگینتر, تا حدی هم خوشدست تر که سلیقه ای است)
    فوکوس دقیقتر و 51 نقطه ای که بخصوص در هنگام عکاسی از سوژه های متحرک به کار می آید
    سرعت شاتر بیشتر
    عکاسی پیوسته سریعتر
    چشمی بزرگتر
    اصلاح خطاهای اپتیکی لنز در مد JPEG (در D90 فکر میکنم فقط ویگنتینگ و CA است)
    RAW 14 bit
    وجود سوکت کابل سینکرون و ریموت (اغلب ریموتهای حرفه ای چنین سوکتی نیاز دارند)

و همچنین دکمه های سه مرحله ای فوکوس و نورسنجی که به نظر من خیلی به درد بخور هستند

و مزایای D90 :
    فیلمبرداری
    کارت حافظه SD (هم از این جهت که کارت محبوب من است, و هم اینکه شما هم مجبور به خرید کارت نخواهید شد ... البته در صورت پرداخت قیمت D300 قطعا ً این یکی خیلی مهم نیست)
    امکان استفاده از ریموت بیسیم ML-L3
    فلاش سرخود قویتر

* احتمالا ً دوستانی که با دو دوربین فوق کار کرده باشند, میتوانند موارد دیگری را هم که به آن برخوردند بیان کنند,اینها روی کاغذ بود.
    nikon_ir، Anoosh-Em و alie تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر آشنا nikon_ir آواتار ها
    تشکر کرده
    67

خیلی از همتون ممنونم . آقای روشن و مشهدی وجید تکلیف منو روشن کردن ! تقریبن هیچ کدوم ویژگی های دی 300 به کار من نمیاد مخصوصن چون دست هام خیلی کوچک هست اصلن طاقت وزن دی 300 رو ندارم همین دی 80 رو با عذاب دستم میگیرم :biggrin: باقی ویژگی هاش هم اصلن به دردم نمیخوره. نگرانیم برای تصویر صافت بود که آقای روشن خیالمو کاملن راحت کردن ... حالا فقط موند شیرینی خریدش به شما

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

حالا جهت تنوير افكار عمومي ( :biggrin: ) مي شه بفرماييد اصولا چه چيزي ( به غير از مود فيلمبرداري) در D80 نيست كه مي خواهيد آپگريد كنيد ؟

بنده اگه بودم به شخصه يك سالي ديگه با D80 سر مي كردم تا نسل بعدي اين رده ي نيكن بيرون بياد. ارتقا از D80 به D90 خيلي منطقي نيست.
    nikon_ir تشکر می‌کند.
    فرهاد حسيني

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

نقل قول نوشته اصلی توسط Mashhadi Vahid نمایش پست ها
    مزایای D300 که الزاما ً شاید به کار همه یا من نیاد:
    بدنه محکمتر آلیاژی و عایق در برابر رطوبت (و سنگینتر, تا حدی هم خوشدست تر که سلیقه ای است)

و مزایای D90 :
    فیلمبرداری
    کارت حافظه SD

فلاش سرخود قویتر

* احتمالا ً دوستانی که با دو دوربین فوق کار کرده باشند, میتوانند موارد دیگری را هم که به آن برخوردند بیان کنند,اینها روی کاغذ بود.

درود

بدنه محکم تر آلیاژی اتفاقا بکار کسانی می آید که بخواهند دوربین را به صورت Outdoor استفاده کنند اینجا فرق بین بدنه پلاستیکی و آلیاژی کاملا بارزه البته برای بدنه ای که قراره شاید فقط در محیط آتلیه باشه چه بسا اصلا کارایی نداشته باشه!

برای کسانی که لنز هایی حرفه ای دارند که این لنز ها غالبا وزن زیادی دارند بدنه سنگین تر و مانت محکم تر خیلی مهم است.

مورد دیگر سیلینگ عالی بدنه D300 بوده در برابر غبار که واقعا برای سنسور دوربین دیجیتال فاجعه است. و خصوصا سيستم تميزکننده حس‌گر که سرعت و عملکرد بسيار خوبي دارد.

یک چیزی را هم مد نظر داشته باشید آنهم عکاسی در آب و هوای مختلف از جمله بارانی است فرض کنید به یک سفر عکاسی تشریف برده اید و هوا بارانی است ( حالا نقاطی که که اکثر ایام سال بارانیست مثل گیلان جای خود ) اینجاست که فرق بین D90 و D300 شدایدا نمایان خواهد شد.

این عکس رو از سایت خودمان برداشته بودم یادم نیست کجاش

فرض کنید یک لیوان آب ، نوشابه ، چای... روی D90 تان ریخت! چه اتفاقی میافتد.

البته نبود اینها در D90 هیچ چیزی از ارزشش کم نمیکند.D90 لیمیتید شده همان D300 است. این محدودیتهاست که باعث قیمت کمتر شده. اینها شاید هم الان برای دوستمان اصلا اهمیتی نداشته باشد. اما من این مطالب رو برای دوستان دیگری که ممکن است چند صباحی دیگر این مطالب را بخوانند و دچار باور غلطی بشوند و چنین نتیجه بگیرند که فرق بین این دو مدل مهم نیست.

ضمنا برام سوال شد که چه مزایایی کارت SD دارد ! با توجه به این که کارت CF مموری است که دوربین های حرفه ای اکثرا ا از آن پشتیبانی میکنند.

گزینه بسیار کاربردی که جزو موارد کم اهمیت نام برده شد، سرعت شاتر 1/8000 sec است که دوبرابر مدلهای پایین تر خود و دقیقا مشابه D3 است. برای یک عکاس نعمت بزرگی است. گاها پیش آمده که شما میخواهید که از دیافراگم باز لنزتان استفاده کنید در چه شرایطی ؟ در آفتاب کنار برف، آفتاب کنار دریا و هر شرایط پر نور دیگر البته با بستن فیلتر ND هم روی لنز میتوان به چنین نتیجه ای دست یافت. اما دسترسی به سرعت شاتر بالاتر از اولویت بیشتری برخوردار است تا بستن فیلتر بر لنز.

البته فکر میکنم سرعت فوکاس هم بیشتر باشد.

پ.ن. فکر میکنم با ورود D300s به میدان بخاطر داشتن فیلمبرداری (که D90 هم دارد) و قیمت بیشترش اختلاف بین آن و D90 با توجه به اختلاف قیمت آنها آدم رابیشتر متوجه فرقها بکند فرقهایی که این اختلاف قیمت را در پی داشته. و این فرقها همان فرقهایی است که D300 هم با D90 دارد.

موفق باشید

انوش
    ویرایش توسط Anoosh-Em : Monday 10 August 2009 در ساعت 00:03
    Hajiabadi، Mashhadi Vahid، rezafh و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

حالا جهت تنوير افكار عمومي ( ) مي شه بفرماييد اصولا چه چيزي ( به غير از مود فيلمبرداري) در D80 نيست كه مي خواهيد آپگريد كنيد ؟

بنده اگه بودم به شخصه يك سالي ديگه با D80 سر مي كردم تا نسل بعدي اين رده ي نيكن بيرون بياد. ارتقا از D80 به D90 خيلي منطقي نيست.
    من نظر خاصی ندارم که دوستان دوربینهایشان را تازه کنند و یا نه.
    اما تفاوت نویز و داینامیک رنج بین دی۸۰ و دی ۹۰ بسیار است.
    yasin-m، GITANE، farhad44 و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر آشنا nikon_ir آواتار ها
    تشکر کرده
    67

جناب فرهاد خان , تفاوت که به نظرم خیلی زیاده مخصوصن توی نویز . یعنی از ایزو 400 نویز شروع میشه . من حداقل توی موزه ها و یا اتاق های کم نور ساختمون ها به 1600 ایزو نیاز دارم . من با فیلم برداریش کاری ندارم چون فیلم بردار نیستم ولی نویز و کیفیت برام مهم هست ! دی 80 حتا با ایزوی 200 توی محل های سایه هم کمی نویز داره . مخصوصن وقتی ادیت میشه عکس . بعد هم دی 80 دوربینی هست که سال 2006 ساخته شده و سنسورش هم قدیمی هست و ساختش متوقف شده و تکنولوژی اون قدیمی هست ... با توجه به اینکه 6هزار شات هم زدم , خب معقوله که بعد از یکسال و نیم تا خراب نشده و آسیب ندیده اونو عوضش کنم . کلن عقیده دارم برای آدمی که پول چندانی نداره بهتره هر یک مدت لوازمش رو تا کهنه و فرسوده نشدن به روز کنه که زیاد خرج رو دستش نذاره و ضرر نکنه .

جناب انوش . من راستش موقع عکاسی هیچ وقت چیزی نمیخورم :biggrin: و زمانی هم که با دوربین کار نمیکنم فوری میذارمش توی کیف و درشو میبندم و هچی وقت توی دستم نمیگیرم یا روی میز و جایی قرارش نمیدم و گردنم هم هیچ وقت نمیندازم چون کلن برای ما سخته :confused: . موقع عکاسی هم همیشه 3 دور بندشو دور مج دستم میبندم تا اگه اتفاقی از دستم رها شد نیافته زمین . توانایی های دی 300 رو هم همه قبول دارن ولی برای من مورد نیاز نیست که بخوام اینقدر هزینه کنم . به هر حال من فکر میکنم اگه قرار باشه دوربین از دست آدم بیافته زمین چه پلاستیک چه فلز باز آسیب رو داریم . اگه قرار باشه آب روش بریزه بازم واتر پروف نیستن ! بعدشم من جزو اون دسته آدم هام که زیاد به خودشون سخت نمیگیرن کلن سفر ایران که اصلن نمیرم , جایی هم توی طبیعت بخوام عکاسی کنم , اصلن جای بد آب و هوا نمیرم و از تو ماشین در نمیام :biggrin: و مخصوصن از بارون متنفرم
    farhad44 و partow تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

با توجه به اينكه خيلي از اساتيد هم فورومي هنوز دارن با D70s كار مي كنند (كه همه مي دونيم خيلي پر نويز تر از D80 ئه ) و اونقدرها هم ناراضي نيستند فكر مي كردم دارندگان D80 بايد راضي تر باشند.

البته در برتري بي چون و چراي D90 مخصوصا به خاطر سنسور CMOS اش شكي نيست و يادم نمياد در مورد هيچ دو دوربين پشت سر همي از يك رده اينقدر پيشرفت و تغييرات مثبت در ليست هاي مقايسه اي Dpreview ديده باشم.

در هر صورت پيشاپيش مباركه.
    Arash، rezafh و nikon_ir تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه rezafh آواتار ها
    تشکر کرده
    3513

سلام
    من هم اومدم به عنوان یکی که دی90 داره اینجا دفاع کنم :biggrin:
    تجربیاتی که من داشتم با این دوربین و شاید بدرد بخور باشه :
    1- یک بار دستم خورد و از روی میزم پرت شد زمین (از ارتفاع حدود 1 متری) و هیچیش نشد (آنقدر ها هم سوسول نیست)
    2- حدود نیم ساعت زیر بارون (تقریبا شدید) باهاش عکس گرفتم
    3- توی سرمای زمستون باهاش نوردهی طولانی ثبت کردم (حدود 3 ساعت با دمای زیر 10 درجه نوردهی کردم ! )
    4- توی گرمای 40 درجه ی تابستون و زیر حرارت مستقیم آفتاب باهاش عکاسی کردم (چند روز و هر روز حدود 3-4 ساعت)
    5- برای من (که شاید یک کاربر در حدی آماتور و یا متوسط باشم) سرعت فوکوس ، سرعت عکاسی پی دی پی کاملا راضی کننده بوده و تابحال از این لحاظ کم نداشته ام
    شارپنس تصویر رو دوستان توضیح دادن که چطور هست منم برای درک بهتر یه مثال میذارم : (کراپ 100% هسند و البته شارپنس لنز رو هم در نظر بگیرید - لنز 18-105 در 70 میلیمتر - دیاف 8 )

هر دو عکس در مود jpg ثبت شده اند و 2 درجه اختلاف شارپنس دارند (از منوی picture Control و از گزینه ی Landscape )

اما میشه گفت در خیلی از این مسائل با اینکه دی نود خوبه ولی دی 300 به نوعی سر تره ;) و در اون شکی نیست
    ولی خب دی90 جای خود دارد و دی300 هم جای خود
    (من افتخار در دست گرفتن و تست دی300 رو برای چند دقیقه داشته ام و میتونم بگم واقعا از هر لحاظ یه دوربین عالیه )

ضمنا" پیشاپیش خرید دی90 رو تبریک میگم :biggrin:

موفق باشید
    partow، AslanAslan، nikon_ir و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Nikon D5000 | 18-200mm VR II | 50mm F1.8G | SB-900

صفحه 3 از 7 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 آخرینآخرین