صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 35
Like Tree109تشکر

موضوع: لامپ کمکی فکوس در کنون

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

پیش فرض پاسخ: لامپ کمکی فکوس در کنون

نقل قول نوشته اصلی توسط Akazemi نمایش پست ها
    فرهاد جان اگر درست یادم باشه رو 300d هم بود.
    و باز هم اگر اشتباه نکنم تا فلاش رو باز نمیکردی از لامپ استفاده می کرد و بعد از باز کردن فلاش از فلاش.(دقیق یادم نیست،انگار نه انگار که 2 سال با این دوربین سر کردم.)
    جناب كاظمي مگر Dpreview مرده :biggrin:

اتفاقا گراي خوبي داديد.

خير در 300D هم مثل 10D از فلاش پاپ آپ براي اينكار استفاده مي شده و آن لامپي كه جلو هست ظاهرا فقط مربوط به Red Eye بوده. خلاصه شاهد از غيب رسيد:

AF Assist
    Like the EOS 10D the EOS 300D uses its flash for AF assist (mostly because the AF system is notably better than that of the EOS-D30/D60 in low light). If you need to use AF Assist you must pop-up the flash which will fire a brief strobe of flashes (sometimes just one) to help the AF system to lock.

اينجور كه توضيح داده شده اين رگبار فلاش در نور كم بهتر از آن لامپ فوكوس دوربين هاي D30 و D60 كار مي كند. حالا احتمالا نور كمكي فوكوس نيكن پيشرفته تر از D30 وD60 كنن بوده و ماندگار شده.
    Akazemi، Super Oli، mreza1001 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه Akazemi آواتار ها
    تشکر کرده
    303

خير در 300D هم مثل 10D از فلاش پاپ آپ براي اينكار استفاده مي شده و آن لامپي كه جلو هست ظاهرا فقط مربوط به Red Eye بوده. خلاصه
    اينجور كه توضيح داده شده اين رگبار فلاش در نور كم بهتر از آن لامپ فوكوس دوربين هاي D30 و D60 كار مي كند
    خوب پس اینطور بوده... .علت این برداشت من به خاطر روشن شدن این چراغ هنگام عکاسی بود .
    حالا احتمالا نور كمكي فوكوس نيكن پيشرفته تر از D30 وD60 كنن بوده و ماندگار شده.
    از لحاظ پیشرفته تر بودن نمیدونم.
    اما همون موقع یکی از دوستان نیکونD70s داشت که دوستان بهش لقب چراغ قوه داده بودند و واقعاً هم چراغ قوه بود . جالب این بود که هر وقت از برتری کانن نسبت به نیکون در نویز و..... بحثی پیش می آمد. سریعاً این لامپ رو وسط می کشید .
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    Canon Digital Body With Canon & Sigma Lenses
    Mamiya 35mm Gear

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط LightBox نمایش پست ها
    سلام جناب قشقایی.

... من که اصلا دوست ندارم وقتی که دارم در یک محیط عمومی و کم نور از کسی یا چیزی عکاسی میکنم تا شعاع چند ده متری تمام افراد متوجه عکاسی من شوند. شما چطور؟ از اینکه ناگهان تمام سرها به سمت شما برگردد احساس بدی پیدا نمیکنید؟
    سلام:

دوربینی که فعلا استفاده میکنم فلش popup ندارد... به این روال موردی پیش نیامده که با این موارد روبرو باشم.

اما ممکن است در شرایطی خاص کار با ابزار و نوع استفاده به کاربرد و سلیقه مصرف کننده ارتباط مستقیم پیدا کند.

فرضا آقای طالبی:

در حالی که لامپ کمکی نیکون حتی در فواصل دور (همان حدود 20 متر و در تاریکی محض) بسیار کارگشا بود. حتی براحتی در بیابان و در شب از جانوران عکاسی می کردم
    عکاسی از جانوران در بیابان و در شب، برای ایشان استفاده از لامپ فکوس کاربردی تر بوده
    یا حتی یکی از پوینت های منفی که میتواند " جلب توجه رگبار در مواردی خاص" باشد

در کل نظر خاصی روی بودن یا نبودن آن ندارم فقط صرفا اشاره به این موضوع است که مزایا و معایب هر کدام از این دو سیستم واقعا چیست؟ بقول فرهاد خان یا وحید عزیز چه مورد باعث تغییر در سیستم میتوان باشد؟ ( جدای از مزایا و معایب که در این مورد تا حدودی سلیقه ای یا بسته به کاربرد اهمیت و ارزش متفاوتی میتوان برای آن قایل شد؟

فرضا لامپ کمکی فکوس نیکون بدون فلش اجازه ثبت خواهد داد؟ یا در کانن علاوه بر استفاده از فلش برای فکوس میتوان این مورد را در نظر گرفت که رگبار فلش کمکی هم به نورسنجی دقیق تر و یا حتی دسترسی به دمای رنگی بهتری از محیط بدهد؟

مزایا و معایب هر کدام چیست؟ صحبت روی این موضوع اگر چه میتواند بحث را از زمینه اصلی تا حدودی به مطالبی دیگر سوق دهد ....

ولی دانستن نقاط ضعف و قوت راه استفاده بهتری از ابزار را فراهم میسازند.

نکاتی چون: کنتراست پایین، نور کم، حرکت سوژه سریع لامپ کمکی بهتر جواب گو خواهد بود یا فلش ؟ ( جهت فکوس )

استفاده از لامپ کمکی یا فلش هر کدام در کدام وضعیت نوری با چالش روبرو خواهند بود؟ صرف نظر از آنکه مزایا و معایب هر ابزاری یک طرفه آن به سلیقه یا کاربرد مصرف کننده تعریف خواهد شد مایلم نظر دوستان را بدانم که مزایا و معایب آن چیست

موفق باشید
    mreza1001 تشکر می‌کند.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

مثلا در دوربین های سونی تا 30 متر هم کاربردی است ( چرا که از نور مرعی فلاش خبری نیست و به کمک نور قرمز مانند لامپ های کمکی فلاش های اکسترنال و به کمک خطوط کمکی فوکوس انجام می شود )
    بله اتفاقا به نظرم سیستم سونی تو فوکوس قوی است. چند بار به این فکر کرده ام که چرا دیگران این کار را نمی کنند؟

هرچند که اون نور قرمز که روی سوژه می افته هم همیشه مطلوب نیست. تو چشم انسان یا حیوان. . . آدم یاد فیلم های تروریستی میفته. دست کم به درد عکاسی یواشکی نمی خوره!!!
    محمد رضا میلانی

كاربر ويژه Arash آواتار ها
    تشکر کرده
    4010

این دوربین ما که اصلا نه لامپ داره نه فلاش!
    به نظرم وجود لامپ فوکوس بسیار کمک کننده خواهد بود. اما رگبار فلاش رو هر موقع دیدم اعصابم رو خراب کرده و این حس رو به بقیه هم داده!
    جاهایی که با افراد دیگری عکاسی می‌کنم که اونها دچار رگبار فلاش هستند بسیار فحش می‌خورند! انگار اون بنده خدا داره آزار می‌رسونه و یا کارش رو بلد نیست و من کار بلدم! اما جریان اینه که دوربین من هیچی نداره و حتی ممکنه که دارم به سختی فوکوس می‌کنم.(البته اینجور مواقع فلاش اکسترنال روی دوربین لازم خواهد بود و اون لامپ قرمز برقراره.)
    Kaveh Ghobadi، Mashhadi Vahid، QashQai و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش عاشوری‌نیا
    www.arashnia.com/blog
    www.kosuf.com

كاربر همراه LightBox آواتار ها
    تشکر کرده
    1414

سلام.

دوربینی که فعلا استفاده میکنم فلش popup ندارد... به این روال موردی پیش نیامده که با این موارد روبرو باشم.
    بله. متاسفانه 5D MkII شما فلاش Popup ندارد. معنی آن اینست که کنون در اینجا مشکل را از ریشه حل کرده.

ولی باور کنید برای اینکه پی به مزیت روش نایکون ببرید نیاز نیست که حتما سر از بیابان در بیاورید و از حیوانات عکاسی کنید. در محیطهای متمدن تر. مثل سالن انتظار یک سینما در حالی که علاقه ای به جلب توجه ندارید، عکاسی در موزه که استفاده از فلاش در همه جای دنیا معمولا ممنوع است یا هنگام عکاسی از یک کودک خردسال که عکاسی با نور مستقیم فلاش میتواند برای او مضر باشد یا باعث ترسش شود(گمان میکنم با مشکل ترس بعضی بچه ها از نور ناگهانی فلاش برخورد کرده اید). یا مواردی دیگر مانند اینها.

ولي فكر هم نمي كنم در يك محيط عمومي كم نور بتوان از فلاش پاپ آپ دوربين استفاده كرد كه اين قضيه مشكل ساز بشه ولي روي هم رفته مطمئنم كه برد رگبار فلاش چند برابر نور كمكي فوكوس باشه.
    فرهاد خان. در اینجا اصلا قرارمون این نیست که از فلاش استفاده کنیم. موضوع اینست که در صورت نداشتن 580 نازنین، کنون شما را وادار به استفاده از فلاش میکند. به این فکر کنید که اگر استفاده از لامپ کمک فوکوس ایراد داشت پس چرا کنون در همین فلاش 580 نازنین که پیشرفته ترین فلاش فعلیش است به جای همان سیلاب فلاش از AF-assist beam استفاده کرده؟
    در مورد برد چند برابر فلاش نوشتید. مثلا چند برابر؟ 5 برابر! واقعا چند بار پیش آمده که بخواهید در شب از موضوعی در فاصله کم و بیش 100 متری عکاسی کنید و هیچ نقطه روشنی مثلا یک چراغ در حدود سوژه شما به عنوان نقطه کمکی فوکوس پیدا نکرده باشید؟

با تشکر.
    Arash، SBadri، Meisam و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    آرش سلطانی

كاربر همراه K_NMT آواتار ها
    تشکر کرده
    4984

سلام دوستان
    واقعيتش نمي دونم چرا از اينكه بحثهاي تكنيكي و آموزنده، تبديل به جدلهاي برندي مي شن، لذتي نمي برم.
    من از سيستم كنون استفاده مي كنم...جالبه چند وقت پيش خواب مي ديدم كه قراره به عنوان سيستم Back up يه مجموعه نيكون (نمي دونم چرا بعضي اصرار دارن بگن نايكون) جمع كنم و به D90 فكر مي كردم!(لطفا به Back up گير ندين!)
    در مورد لامپ كمك فوكوس، خوب به نظر من قطعا بودنش حسن هست و چرا كنون حذفش كرده...شايد براي ترقيب به استفاده از External Falsh.
    از طرفي من شخصا با تجربه خودم، فكر نمي كنم به غير از مواقع عكاسي جدي (يا حرفه اي)، اين موضوع آزار دهنده باشه (من كه مشكلي نداشتم و اصولا در CF دوربين، كمك فوكوس با فلاش دوربين رو غير فعال كردم) و عكاسان جدي (و حتي شوخي) هم يك External Falsh دارن كه در مواقع لازم روي دوربين هست...حالا يا ازش استفاده مي كنن يا فقط از كمك فوكوسش.
    در مورد حيوانات و بچه ها (مخصوصا بچه ها)، نظر شخص من اين هست كه باعث جلب توجه بي مورد و در مورد بچه ها مي تونه آزار دهنده باشه (هر دو نوع كمك فوكوس) و بهتره استفاده نشه.
    باز هم نظر اولم رو تكرار مي كنم كه سيستم نيكون، به نظر من مفيد تر هست...ولي نه اونقدر كه وارد مسابقه برندي بشه!
    فعلا...
    ME، shabab، farhad44 و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    كيوان نعمت اللهي
    تجهيزات من

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط LightBox نمایش پست ها
    سلام.

بله. متاسفانه 5D MkII شما فلاش Popup ندارد. معنی آن اینست که کنون در اینجا مشکل را از ریشه حل کرده.

ولی باور کنید برای اینکه پی به مزیت روش نایکون ببرید نیاز نیست که حتما سر از بیابان در بیاورید و از حیوانات عکاسی کنید. در محیطهای متمدن تر. مثل سالن انتظار یک سینما در حالی که علاقه ای به جلب توجه ندارید، عکاسی در موزه که استفاده از فلاش در همه جای دنیا معمولا ممنوع است یا هنگام عکاسی از یک کودک خردسال که عکاسی با نور مستقیم فلاش میتواند برای او مضر باشد یا باعث ترسش شود(گمان میکنم با مشکل ترس بعضی بچه ها از نور ناگهانی فلاش برخورد کرده اید). یا مواردی دیگر مانند اینها.

فرهاد خان. در اینجا اصلا قرارمون این نیست که از فلاش استفاده کنیم. موضوع اینست که در صورت نداشتن 580 نازنین، کنون شما را وادار به استفاده از فلاش میکند. به این فکر کنید که اگر استفاده از لامپ کمک فوکوس ایراد داشت پس چرا کنون در همین فلاش 580 نازنین که پیشرفته ترین فلاش فعلیش است به جای همان سیلاب فلاش از AF-assist beam استفاده کرده؟
    در مورد برد چند برابر فلاش نوشتید. مثلا چند برابر؟ 5 برابر! واقعا چند بار پیش آمده که بخواهید در شب از موضوعی در فاصله کم و بیش 100 متری عکاسی کنید و هیچ نقطه روشنی مثلا یک چراغ در حدود سوژه شما به عنوان نقطه کمکی فوکوس پیدا نکرده باشید؟

با تشکر.

آقای سلطانی مشکل اصلی اینست که از پشت ویزور دوربین نیکون، با لامپ فکوس، روی صحبت ها فکوس میکنید :)

مگر کاربرد لامپ کمکی فکوس چیزی بغیر از همین هایست که در سایت ها قید شده است؟

اگر عرض کردم دوربین فلش پاپ آپ ندارد، چون ندارد، ولاغیر... حال شما فرض بفرمایید منظور بنده اینست که که این مشکل را کانون برطرف کرده؟! اگر دوربین آقای آرش عاشوری نیا فلش پاپ آپ یا لامپ کمکی فکوس ندارد فرض بفرمایید نیکون یک مشکل اضافه کرده؟! صحبت من این نیست که به شما بقبولانم این موضوع اشتباه است یا ...

فقط میخواهم بدانم چیزی بیشتر از همین مواردی است که بارها در مورد آن صحبت شده؟ یا احیانا موردی یا برتری مطلقی یا .... تا در این وادی دو کلمه هم یاد بگیریم

به این فکر کنید که اگر استفاده از لامپ کمک فوکوس ایراد داشت پس چرا کنون در همین فلاش 580 نازنین که پیشرفته ترین فلاش فعلیش است به جای همان سیلاب فلاش از AF-assist beam استفاده کرده؟

در مورد این موضوع میتوان صحبت کرد منتها این موضوع بیش از آنکه به فلسفه لامپ کمکی فکوس ارتباط داشته باشد به طراحی فلش و سیستم فکوس دوربین های مورد نظر ارتباط خواهد داشت. بگمانم این موضوع را در دوربین D3 هم اینگونه خواهد بود.

شاید نیازی به استفاده روی دوربین D3 نبوده. شاید سیستم فکوس این دوربین آنقدر پیشرفته هست که نیازی به این لامپ نبوده شاید استفاده از این لامپ روی دوربین هایی از این دست در شرایط بحرانی نوری ( سخت تر از شرایط متعارف ) بیشتر مشکل نورسنجی بوده تا فکوس دقیق و ... با دقت با غایت کار که خروجی است

ولی باور کنید برای اینکه پی به مزیت روش نایکون ببرید نیاز نیست که حتما سر از بیابان در بیاورید و از حیوانات عکاسی کنید. در محیطهای متمدن تر. مثل سالن انتظار یک سینما در حالی که علاقه ای به جلب توجه ندارید، عکاسی در موزه که استفاده از فلاش در همه جای دنیا معمولا ممنوع است یا هنگام عکاسی از یک کودک خردسال که عکاسی با نور مستقیم فلاش میتواند برای او مضر باشد یا باعث ترسش شود(گمان میکنم با مشکل ترس بعضی بچه ها از نور ناگهانی فلاش برخورد کرده اید). یا مواردی دیگر مانند اینها
    نظر شخصی من را خواستید ..معمولا لنزهای دیافراگم باز یا در مواردی دیگر فلش 580 برای من مشکلی ایجاد نکرده. اما منکر این قضیه نیستم که میتوان از روشی دیگر به فکوس درست رسید بقول فرمایش شما " در محیطهای متمدن تر. مثل سالن انتظار یک سینما " این مورد میتواند برای شما که از این ابزار استفاده میکند چاره ساز باشد.

در کل هر کدام از این موارد نقاط ضعف و قوتی خواهند داشت که با دقت به آن میتوان استفاده بهتری از ابزار داشت.

موفق باشید
    ME، SBadri، farhad44 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

سلام

صرفنظر از بحثهای برندی, به نظرم یک راه برای تست کارآیی سیستم فوکوس موجود روی هر دوربین شاید این باشد که یک بار با همان سیستم خود دوربین (لامپ فوکوس یا پیش فلاش) فوکوس کنیم و بار دیگر به کمک فلاش اکسترنال, و سرعت و احیانا ً دقت فوکوس را در هر دو مقایسه کرد (البته اگر شرایط به قدری چالش برانگیز! باشد که بشود تفاوت را تشخیص داد).

پنتاکس در K7 از لامپ کمکی فوکوس به جای پیش فلاش استفاده کرد, اولی (اولمپوس) در E1 از لامپ کمکی استفاده کرد, اما در دوربینهای بعدی ( از جمله E3 ) از پیش فلاش ....

سونی هم فکر میکنم فقط از A700 به بالا از لامپ کمکی (نور قرمز شطرنجی) استفاده میکند و در رده های پایینتر از پیش فلاش

پاناسونیک هم که در دوربینهای M4/3 اش از لامپ کمکی استفاده میکند.
    ........
    SBadri، mreza1001 و arash1988 تشکر می‌کنند.
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر همراه arash1988 آواتار ها
    تشکر کرده
    1119

مسلماً امکان تست کارآیی با این روش وجود دارد، و شاید در مواقع خاصی کارآیی لامپ فلاش اکسترنال به طور قابل توجهی بیشتر باشد.

اما چیزی که به ذهن بنده حقیر میرسد این است که با توجه به اینکه در محیط های کم نور نسبتا زیاد عکس گرفته ام، از لامپ کمکی راضی هستم و آنطور که از صحبت دوستان دیگر هم بر می آید کسی ناراضی نیست. از طرفی بسیاری موافقند که رگبار فلاش pop-up اذیت کننده و گاهی به دلیل شرایط محیط مثل موزه ممنوع است.

اگر بخواهیم خیلی خوشبینانه در مورد کاراتر بودن رگبار فلاش pop-up حرف بزنیم، شاید در 30% مواقعی که با لامپ کمکی فکوس به درستی انجام نمیشود، با رگبار فلاش بشود. 100% اش در بدترین حالت شاید بشود 3 بار در 50 بار، 30% اش میشود 1 بار در 50 بار!

آیا برای راحت تر فکوس کردن در 1/50 مواقع در عکاسی در نور کم (!)، حاضرید چشم افراد اذیت شود، بیشتر جلب توجه بکنید و بعضی مواقع هم اصلا نتوانید فکوس کنید؟!! اگر از من بپرسند، جوابم 100% منفی است. در حقیقت این مسائل جانبی را هم بخشی از کارایی میدانم.
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    آرش شاهکار

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین