صفحه 5 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 41 تا 50 , از مجموع 56
Like Tree98تشکر

موضوع: ضریب تصحیح لنز چیست؟

كاربر همراه
    تشکر کرده
    500

منظور بنده مقایسه این کراپ بین مدیوم و فول فریم هست نه فول فریم و کراپدار.من تجربه فول فریم و کراپدار رو دارم اما مدیوم فرمتو نه.مثلا در پنتاکس مانت مدیوم فرمت و فول فریم یکیه? رفتار لنز مدیوم فرمت روی فول فریم به چه شکلیه?
    BraveKnight و siosha تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    754

نقل قول نوشته اصلی توسط yaray نمایش پست ها
    منظور بنده مقایسه این کراپ بین مدیوم و فول فریم هست نه فول فریم و کراپدار.من تجربه فول فریم و کراپدار رو دارم اما مدیوم فرمتو نه.مثلا در پنتاکس مانت مدیوم فرمت و فول فریم یکیه? رفتار لنز مدیوم فرمت روی فول فریم به چه شکلیه?
    منطق این سوال برایم روشن نیست
    اصولا چه دلیلی دارد لنز مدیوم را روی فول استفاده کنیم؟(اگر چه رایج است)
    اگر شخصی توان خرید مدیوم واقعی را دارد منطقی نیست لنز دیگری روی آن استفاده کند و بلعکس وقتی لنز های فول در برابر اون هیولاهای گران اینقدر خوش قیمت است تازه فکوس و نور دهی را هم از دست می دهید
    اگر چنین کاری برای کیفیت انجام میگیرد همیشه لنز های زایس در اختیار هستند

از نظر ضریب از آنجایی که لنز dslr برای سنسور خودش طراحی شده استفاده روی مدیوم باعث سیاه شدن اطراف عکس (همان رفتار لنز کراپ روی فول) میشود
    yaray تشکر می‌کند.

كاربر آشنا alireza1200 آواتار ها
    تشکر کرده
    154

((همین 18-55 شما در واقع کادر 28.8-88 میلیمتری به شما تحویل میده...))
    سلام دوست عزیز ولی من فکر می کنم یک جای کار اشتباهه یعنی من فکر می کنم لنز 18 -55 یا همان لنز های ای اف اس در واقع تصحیح شده هستند و همان رنج مثلا 18 - 55 را بروی سنوسور کراپ دار ایجاد می کنند والا چه دلیلی است که شرکت سازنده نوع مانت را ای اف اس به نامد و عدد 18 - 55 را روی ان درج کند یعنی من فکر می کنم عکسی در فوکال 55 با لنز ای اف اس با دوربین کراپ دار با عکسی در فوکال 55 در دوربین فول فریم با لنز ای اف باید خروجی یکسانی داشته باشند منظورم از لحاظ رنج و وسعت عکسه یعنی پهنه 2 عکس گرفته شده باید یکی باشد البته من این مورد را تا حالا تست نکردم و از لحاظ منطقی می گویم مگر اینکه صحبت من اشتباه باشه لطفا دستانی که دست کردند یا اطلاعاتی در این زمینه دارند ما را از گمراهی خارج کنند از شما دوست عزیز بابت مطلب بالا ممنونم و همچنین از سایر دوستان

كاربر همراه mohamad.k آواتار ها
    تشکر کرده
    593

سلام عرضم به حضور محترمتان ما هم چند وقت پیش همین را گفتیم و هم تست کردیم که به عینه در یک فاصله کانونی ثابت لنز ای اف اس با لنز ای اف فرق داشت اما دوستان آنقدر روی گفته خود پافشاری کردن که فعلا به چشم های خودم هم شک کردم

كاربر همراه mostafa_1366 آواتار ها
    تشکر کرده
    2646

مشکل دوستان اینه که تصور میکنن فاصله کانونی لنز هست که زاویه تصویر رو مشخص میکنه و جالبه بعضی دیگه معتقدن اندازه سنسور فاصله کانونی رو تغییر میده! و هر دو گروه هم در اشتباه هستن.
    در درجه اول این اندازه سنسور و دایره تصویر لنز هست که زاویه رو مشخص میکنن و فاصله کانونی بیشتر روی پرسپکتیو و عمق میدان تاثیر داره.
    مساله دوم اعداد روی لنز هستن. عددی که روی لنز نوشته میشه همون فاصله کانونی حقیقی لنز هست که جزو مشخصات ذاتی لنزه و قابل تغییر هم نیست. شما نگاه کنید مثلا جلوی لنز دوربینهای کامپک نوشته شده 5mm یعنی فاصله کانونی این لنز 5 میلیمیتر هست ولی دایره تصویر این لنز اندازه سنسور خودشه و زاویه تصویرش به اندازه همون سنسوری هست که براش طراحی شده اما پرسپکتیو و عمق میدانش دقیقا به اندازه تمام لنزهای 5 میلیمتر دنیا ست.(به همین خاطره که دوربینهای کامپک یا موبایل عمق میدان زیادی دارن)
    به عنوان مثال شما به لنزهای لارج فرمت نگاه کنید. لنز 50 میلیمتر که در سیستم فولفریم به عموان لنز نرمال شناخته میشه در سیستم لارج فرمت به خاطر نگاتیوهای بزرگ که تو این سیستم استفاده میشه به غنوان یه لنز واید استفاده میشه. معمولا هم تو مشخصات این لنزها نوشته ذکر میشد که تا چه قطع نگاتیوی رو پوشش میدن.

برادر rax متخصص این امور هستن و میتونن به صورت علمی تر توضیخ بدن.
    nikon D5200+18-55+50/1.8 G+ 18-105

تشکر کرده
    2646

اما اون چیزی که مورد بحث دوستان در این تاپیک هست. که درستش ضریب کراپ هست و نه ضریب تصحیح.
    قضیه هم از این قراره که چون از قدیم الایام متداول ترین نوع دوربین بین عکاسها دوربینهای 135 یا فیلم (24*36) بود به همین خاطر بعد از تولید دوربینهای دیجیتال با سنسور کوچیکتر عکاسهایی که به اون سیستم عادت کرده بودن. برای اینکه تصور بهتری از زاویه دید لنزهاشون داشته باشن ضریبب کراپ(crop-factor) رو اختراع کردن. مثلا وقتی یه لنز 50 میلیمتر رو که قبلا روی دوربین فیلمی استفاده میکردن الان روی دوربین دیجیتال با سنسور aps-c میخواستن استفاده کنن دیدن که با احتساب همون فاصله ای که قبلا از سوژه میگرفتن زاویه دید کمی تنگ تر شده و مثل این میمونه که یه لنز بلندتر رو دوربین نصب باشه. در صورتی که لنز همون 50 میلیمتر سابق هست و تغییری نکرده. در واقع اتفاقی که میوفته چیزی نیست جز کراپ یا برش تصویر!

تشکر کرده
    154

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa_1366 نمایش پست ها
    اما اون چیزی که مورد بحث دوستان در این تاپیک هست. که درستش ضریب کراپ هست و نه ضریب تصحیح.
    قضیه هم از این قراره که چون از قدیم الایام متداول ترین نوع دوربین بین عکاسها دوربینهای 135 یا فیلم (24*36) بود به همین خاطر بعد از تولید دوربینهای دیجیتال با سنسور کوچیکتر عکاسهایی که به اون سیستم عادت کرده بودن. برای اینکه تصور بهتری از زاویه دید لنزهاشون داشته باشن ضریبب کراپ(crop-factor) رو اختراع کردن. مثلا وقتی یه لنز 50 میلیمتر رو که قبلا روی دوربین فیلمی استفاده میکردن الان روی دوربین دیجیتال با سنسور aps-c میخواستن استفاده کنن دیدن که با احتساب همون فاصله ای که قبلا از سوژه میگرفتن زاویه دید کمی تنگ تر شده و مثل این میمونه که یه لنز بلندتر رو دوربین نصب باشه. در صورتی که لنز همون 50 میلیمتر سابق هست و تغییری نکرده. در واقع اتفاقی که میوفته چیزی نیست جز کراپ یا برش تصویر!
    ممنونم دوست عزیز اما من اخر نفهمیدم حالا این لنز ای اف اس 18 - 55 در فوکال 50 پهنای تصویرش اندازه لنز ای اف در فوکال 50 هست یا نه الان من می خوام بدونم مثلا به عنوان یک عکاس ایا فوکال 18 بروی لنز های ای اف اس واقعا 18 است یا نه باید بازهم این عدد در 1.6 ضرب شود در واقع مبنا یکی است یا خیر؟ چون اگر مبنا یکی باشه تکلیف همه اعداد خارج از این که لنز ای اف باشه یا ای اف اس مشحصه یا ضرب می شه یا نه اما اگر این طور نباشه پس عدد 18 باید روی لنز ای اف اس همون 18 باشه نه 28.8 درسته یا نه در واقع دو تا مبنا داریم درسته؟ من چون دسترسی به هالف فریم و فول فریم ندارم این برام سواله وگرنه با یک ازمایش و اندازه گیری می شد موضوع را بهتر فهمید ممنون می شم اگر راهنمایی کنید

تشکر کرده
    2646

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza1200 نمایش پست ها
    ممنونم دوست عزیز اما من اخر نفهمیدم حالا این لنز ای اف اس 18 - 55 در فوکال 50 پهنای تصویرش اندازه لنز ای اف در فوکال 50 هست یا نه الان من می خوام بدونم مثلا به عنوان یک عکاس ایا فوکال 18 بروی لنز های ای اف اس واقعا 18 است یا نه باید بازهم این عدد در 1.6 ضرب شود در واقع مبنا یکی است یا خیر؟ چون اگر مبنا یکی باشه تکلیف همه اعداد خارج از این که لنز ای اف باشه یا ای اف اس مشحصه یا ضرب می شه یا نه اما اگر این طور نباشه پس عدد 18 باید روی لنز ای اف اس همون 18 باشه نه 28.8 درسته یا نه در واقع دو تا مبنا داریم درسته؟ من چون دسترسی به هالف فریم و فول فریم ندارم این برام سواله وگرنه با یک ازمایش و اندازه گیری می شد موضوع را بهتر فهمید ممنون می شم اگر راهنمایی کنید
    شما برای اینکه عدد معادل لنزهای کراپ روی فولفریم رو بدست بیارین باید فاصله کانونی رو در 1.6 ضرب کنید فرقی نمیکنه لنز ef باشه یا ef-s وقتی روی بدنه کراپ استفاده میشن باید ضرب بشن. پس وقتی یه لنز 18 رو روی بدنه کراپ استفاده میکنید از لحاظ زویه تصویر مثل این میمونه که لنز 28 رو روی فولفریم بسته باشین.

كاربر آشنا ximballchin آواتار ها
    تشکر کرده
    137

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza1200 نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز لنزی که روی ان نوشته شده efs لنزی است که دایره تشکیل تصویرش کوچکتراز لنز ef می باشد و با بسته شدن روی دوربین فول فرم عکسی با حاشییه کاملا سیاه می گیرند واین علامت فقط برای مشخص شدن تصویر تشکید دهندش می باشد
    60d +400d+tamron 17-50 f2.8 vc +tamron 70-300 f4.-5.6 +50 f1.8II

تشکر کرده
    154

نقل قول نوشته اصلی توسط ximballchin نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز لنزی که روی ان نوشته شده efs لنزی است که دایره تشکیل تصویرش کوچکتراز لنز ef می باشد و با بسته شدن روی دوربین فول فرم عکسی با حاشییه کاملا سیاه می گیرند واین علامت فقط برای مشخص شدن تصویر تشکید دهندش می باشد
    درسته من این مطلب را می دانم سوال من اینه ایا باید عدد 1.6 را بروی لنز 18 -55 لنز ای اف اس ضرب کنیم تا فوکال واقعی را بروی دوربین کراپ سنسور بدست بیاریم یا خیر این عدد ثابته در واقع تصحیح شده است؟ یعنی لنز 18 - 55 بروی دوربین کراپ سنور که در واقع برای همین دوربین هم طراحی شده همون فوکال 18 - 55 را می دهد یا خیر28.8-88 را می دهد؟

صفحه 5 از 6 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 آخرینآخرین