صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 26
Like Tree71تشکر

موضوع: ديافراگم

كاربر همراه Shafy آواتار ها
    تشکر کرده
    414

نقل قول نوشته اصلی توسط Madjidm نمایش پست ها
    اگر دقت کنید کلا در همه این اشکال رفتار نور در برخورد با غبار مورد بررسی قرار گرفته نه رفتار نور با سنسور، بدیهی است حتی یک سوراخ به قطر سر سوزن میتواند روی کل سنسور تصویر ایجاد کند که اساس عکاسی سوراخ سوزنی یا pinhole است.
    درست می فرمایید، حالا سوال من دقیقا در این تصویر نیست، گفتم این تصویر فقط در یک مبحث دیگه مطرح شده بود، و فقط شکل ورود نور مد نظرم هست
    خب این مسئله که در دیاف های بسته نور مثل 22 نور با زاویه قائم تری در لنز قرار داره یا از لنز خارج می شه، درسته؟
    پس باید یه اتفاقی شبیه به همون تصویر در سطح سنسور به وجود بیاد، یعنی زاویه یا عرض نور کم تر.
    شفیع فیروزبخش
    Nikon D7100 - SONY ALPHA 100
    گالری
    (می میرم، تا ایران بماند) «بایندر»

كاربر بسیار فعال Madjidm آواتار ها
    تشکر کرده
    7162

نقل قول نوشته اصلی توسط Shafy نمایش پست ها
    درست می فرمایید، حالا سوال من دقیقا در این تصویر نیست، گفتم این تصویر فقط در یک مبحث دیگه مطرح شده بود، و فقط شکل ورود نور مد نظرم هست
    خب این مسئله که در دیاف های بسته نور مثل 22 نور با زاویه قائم تری در لنز قرار داره یا از لنز خارج می شه، درسته؟
    پس باید یه اتفاقی شبیه به همون تصویر در سطح سنسور به وجود بیاد، یعنی زاویه یا عرض نور کم تر.
    منظورتون پدیده diffraction و اثر اون روی عکس نهاییست؟
    Ali Bayati تشکر می‌کند.
    گزینه تشکر برای عکس خوب است نه عکاس آشنا!
    در باره من،

سلف پرتره ،
    گالری.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

نقل قول نوشته اصلی توسط Shafy نمایش پست ها
    در یکی از مباحث تالار یکی از دوستان تصویری رو نمایش دادن که باعث سئوالی در ذهنم به وجود بیاد!

فایل پیوست 55728

همه مون می دونیم وقتی دیاف باز هست مثلا 3.5 نور با حجم و عرض زیادی وارد لنز و بعد به سنسور برخورد می کنه که البته با عمق میدان کم.
    و وقتی دیاف بسته باشه مثلا 22 حجم نور کمی وارد می شه و با عمق میدان زیاد.
    همون طور که در این تصویر نشون داده شده، عرض و پهنای نور وارده و برخورد کننده با سنسور نشون داده،
    دیاف باز=عرض نوره برخوردی زیاد
    دیاف بسته=عرض نوره برخوردی کم
    حالا سئوال اینجاست! اگر یه سنسور برای مثال 20 مگاپیکسل باشه، مثلا با ابعاد 12x8 میلی متر باشه، وقتی دیاف بازه، مقدار و حجم نور برخورد شده با سنسور کل ابعاد سنسور پوشش میده، و حالا اگر دیاف بسته باشه یعنی مقدار نوری که با سنسور برخورد می کنه ابعادی کوچک تر از 12x8 رو پوشش میده!؟
    البته این سئوال بر اساس این تصویر مطرح شده، چون در دیاف بسته عرض و حجم نور برخورد شده با سنسور رو کم تر نشون داده، یعنی کل سطح سنسور رو پوشش نمیده!!!
    به نظرم این نظریه نباید درست باشه!
    اول اینکه تصویری که ارسال کردید در واقع شرح دلیل ثبت لکه های ناشی از غبار روی سطح سنسور در اف بسته و عدم ثبت آن در اف باز است. در واقع داره توضیح میده که چرا وقای از اف 22 استفاده می کنیم غبار های روی سنسور به صورت لکه سیاه ثبت میشه اما در اف باز تقرباً ثبت نمیشه

اما در مورد سوالی که پرسیدید : خیر اینگونه نیست. دایره تصویر را لنز تعیین میکند. یعنی از تمام اون گردالی یِ لنز نور عبور میکند و تصویر هم ایجاد می شود. در واقع لنز یک دایره تصویر دارد که مستطیل سنسور را پوشش می دهد. حالتی که فرمودید زمانی اتفاق خواهد افتاد که دایره تصویر لنز از سنسور کوچک تر باشد. مثلا وقتی یک لنز ک برای کراپ 1.5 ساخته شده را روی یک بدنه فول فریم استفاده کنیم این اتفاق می افتد.
    Moty، Ali Bayati و کوروش تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

تشکر کرده
    414

آقایون شرمنده فکر کنم نتونستم خوب منظور رو برسونم
    ببینین الان شاید بهتر بشه مسئله رو درک کرد.

Dust-on-Sensor-e.jpg

من اصلا کاری به گرد و غبار در اون تصویر ندارم، واسه همین توی این تصویر یه سری از اطلاعات رو پاک کردم، موضوع مد نظرم اون شعاع و زاویه نوری هست که توی این تصویر کشیده شده، که البته خودم می دونم نباید به این شکل باشه ولی کنجکاو شدم از اساتید محترم بپرسم!
    اینطور که در اون تصویر نشون داده وقتی دیاف بسته تر می شه عرض نوره برخورد شده به سنسور هم کم می شه!!! با این حساب یعنی با دیاف 3.5 قادر به ثبت عکس با 20 مگاپیکسل هست و هر چی دیاف بسته تر بشه از مگاپیکسل کم تر می شه!!! که به نظرم توی این عکس چندان عقلانی نیست.
    شفیع فیروزبخش
    گالری

تشکر کرده
    16459

شما عکس رو کامل اصلاح نکردی! باید اون بیضی غبار رو هم پاک کنی بعد ببینی شعاع های نور به جایی بند میشه یا نه!
    Moty تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

تشکر کرده
    414

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    شما عکس رو کامل اصلاح نکردی! باید اون بیضی غبار رو هم پاک کنی بعد ببینی شعاع های نور به جایی بند میشه یا نه!
    آقای میلانی، بحثه من اصلا غبار نیست! اندازه ی شعاع نوری هست که در این تصویر به سنسور برخورد کرده
    شما غبار رو اصلا فراموش کن، اگه بحثه من غبار بود نمی اومدم در تاپیک دیافراگم مطرح کنم!
    اگه اون بیضی غبار هم حذف بشه بر اساس همین تصویر می بینیم که دوباره اندازه شعاع نوره برخورد شده به سنسور در دیاف های مختلف، متفاوته!
    شفیع فیروزبخش
    گالری

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

جناب فیروزبخش ...

مسئله اصلی که تولید اشکال میکنه در حقیقت همون دیاگرامی که برای بار اول گذاشتید، شماتیکی است بدون مقیاس درست و واقعی ...
    اگر تمامی ابعاد و اندازه ها را واقعی ترسیم کنید، جواب سوالتون رو میگیرید

در دیاگرام پیوست شما، فاصلهء اپرچر تا سنسور، در مقایسه با اندازهء سنسور، بسیار نزدیکتر از واقعیته ... و همین بصورت هندسی باعث تولید شائبهء مورد نظر شما شده.

تشکر کرده
    414

آهان!!! پیدا کردم، یه دیاگرمی پیدا کردم که این موضوع دقیق تر توش دیده می شه!
    ببخشید، هدف از مطرح کردن همچین مباحثی در این تالار فقط یاد گرفتن و استفاده کردن از تجربیات اساتید بزرگواره، سطح علمیم در این زمینه زیاد نیست، خوشحال می شم یه چیزی یاد بگیرم.
    به این تصویر توجه کنید! البته قبل از هر حرفی لازمه تاکید کنم، بحث در مورد حجم نوری هست که به سنسور برخورد کرده! توی این دیاگرام ببینید! فقط به حجم نوری که به سنسور برخورد کرده توجه کنید، یعنی همون دایره سفید رنگی که روی سنسور وجود داره، در تصویر سمت چپ، مقدار و اندازه نوری که به سنسور برخورد کرده بیشتر و بزرگتره، ولی در تصویر سمت راست محدوده برخورد نور به سنسور محدود تر شده، یعنی حلقه نوری تنگ تر شده!
    سئوال: یعنی نوره وارد شده، کل سطح سنسور رو پوشش نمیده!؟ مگه می شه!؟
    البته خودم می دونم به این صورت نیست، و این دیاگرام ها دقیق و درست نیست، چه دیافراگم باز باشه چه بسته حجم نور وارده باید کل سطح سنسور رو پوشش بده. ولی ترسیم همچین دیاگرام هایی آدمو می بره تو فکر!
    illustration-how-aperture-works-1.gif

و این تصویر

illustration-how-aperture-works-2.gif
    ویرایش توسط Shafy : Monday 10 February 2014 در ساعت 08:25
    mreza1001، Dariush Chegini و Ali M.Rezaei تشکر می‌کنند.
    شفیع فیروزبخش
    گالری

تشکر کرده
    16459

Dust-on-Sensor-e.jpg

دوست عزیز بنده از همون پست اول منظور شما رو فهمیدم برای همین هم در دو بخش توضیح دادم. خطوط رسم شده روی تصویر باعث اشتباه شما شده. من یک سری خط دیگه اضافه کردم. این خط ها رو هر جایی و با هر زاویه ای میشود کشید. امیدوارم با این خط های قرمز حل بشه مساله

فراموش نکینیم که ما فقط فرض میکنیم که پرتو های نور به این صورت هستند وگرنه نور منعکس شده از سوژه یک پرتو نیست و در تمام جهات ساطع می شود
    Shafy و Moty تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

جناب فیروز بخش، عزیز دل چقدر ذهنت رو درگیر این دیاگرامهای شماتیک میکنی برادر ؟
    بهترین کار اینه که بریم سراغ مقیاس واقعی، شماتیک واقعی، اصلاً یه لنز واقعی ؟ (چرا که نه!)

شما یه لنز واقعی رو بردار، از روی دوربین بازش کن، بعد خودت رو بذار جای نوری که از المان جلوئی لنز داره به لنز وارد میشه
    بعد از گذر از چند المان، میرسیم به حفرهء دیافراگم (همون اپرچر خودمون)

اما در آخرین مرحله ؟ ... بله! از المان انتهایی لنز که وظیفه اش «گستراندن نور بمنظور پوشش سطح سنسور» است، میگذره و همهء نگرانیها رفع میشه
    (تقریباً هیچ لنزی، آخرین المانش، سیستم دیافراگم نیست)

پی نویس: داشتن روحیه و ذهنیت کنجکاو و پیگیر خیلی خوبه که شما این روحیه رو داری و جای تبریک داره ... اینکه چشم بسته هرچیزی رو بی خیال نمیشید، عالیه ... ولی از قفس پندارهایی که این شماتیک ها به ما میده باید رها شد ... همیشه سعی کنید روی نمونه فیزیکی واقعی فکر و کار کنید و واقعیت رو روی آبجکت های واقعی شبیه سازی کنید ... به صحت و کامل بودن شماتیک ها همیشه شک کنید (مگر اینکه خلافش ثابت بشه)

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین